Informatikusok: sokan végeznek, mégis kevesen vannak
2016.07.11. 11:09
Rengeteg informatikust képeznek a magyar felsőoktatási intézményekben, mégis hiány van a szakemberekből. Az utóbbi hetek hírei is arról szóltak, hogy több tízezer informatikusra lenne szükség ma Magyarországon. Bali Endrével, a Tandofer Informatikai Kft. ügyvezető-tulajdonosával beszélgettünk erről a furcsa helyzetről, a KKV-k és a multik hozzáállásáról.
- Milyen a magyar informatikusképzés, a képzés minősége, diplomások tudása, felhasználhatósága?
- Viccesen szoktam mondani a kollégáimnak, amikor ide, a Tandoferhez keresünk embert, hogy ha egyetemről jön, fél évig képezzük, ha főiskoláról, hat hónapig. Összegészében minden cégnél jellemző, hogy vannak helyi specialitások, és bárhonnan is jön a kolléga, ha az okos, értelmes, és tudunk vele haladni, fél évig képeznünk kell. Tehát gyakorlatilag fél évig fizetjük a bérét úgy, hogy ez idő alatt tulajdonképpen veszteséget termel, és utána fordul át nullszaldóba, majd nyereségbe. Nekem általánosan az a tapasztalatom, hogy nagyon kevés olyan kolléga van, aki gyorsan tud integrálódni. Sőt, alapvetően az a probléma, hogy a kiválasztás folyamán kell megtalálnunk azt a 10-20%-ot, aki személyiségében alkalmas arra, hogy integrálódjon a csapathoz, és a személyisége hordozza azt a tudásvágyat és azt a fejlődésvágyat, hogy hajlandó legyen ezeket az új technikákat megtanulni. Az esetek nagy többségében inkább a személyiséget keressük, mint azt, hogy ő kész, ready to go állapotban legyen, mert nincs ilyen.
- Amikor letelt a fél év, mennyire jellemző, hogy marad vagy tovább áll?
- Nálunk a cégnél ez nem annyira jellemző. Lojális kollégáink vannak. Ha versenyképes bért adunk, megteremtjük a feltételeket, melyek számukra kényelmes munkavégzéshez szükségesek, akkor maradnak. A legutóbbi egy-két év kapcsán azt látom, hogy nem mennek el. Kollégáinknak van kitekintésük más hallgatók és volt csoporttársak oldaláról, és abból látják, hogy nálunk jó feltételek vannak. Ahhoz képest, hogy mennyien mennek külföldre dolgozni, az informatikusoknál nem érzem az elvándorlást. Gyakran még az országon belül sem.
- Általában Magyarországon milyenek a feltételek?
- Rendszeresen járunk állásbörzékre, és azt látom, hogy nagy cég nem hajol le főiskolások felé. Ez nagyon fontos. Ő kizárólag egyetemistákkal hajlandó szóba állni, ilyen értelemben a nagy multicégek és a nagy multi szoftverszállítók nekünk álláspiacon nem annyira versenytársak. A multik nagyon profik, nagyon jó felszereltséggel, infrastruktúrával rendelkeznek. Ott kötöttebb szabályok vannak, jobban kell alkalmazkodni egy adott céghez. A KKV cégek sokkal rugalmasabbak. Ezt nyilván honorálják a kollégák is, szeretik ezt a családias hangulatot. Ez itt még tud előny lenni a munkavállaló esetében, hiszen nem kockaként próbáljuk integrálni egy rendszerbe.
- Nagyon sok informatikus végez. Mi okozza mégis az informatikushiányt?
- Amit én látok, tapasztalok, és itt elsősorban a Kecskeméti Főiskoláról beszélek, a képzés területén a tanárok mindent megtesznek, merem állítani, hogy nagyon jó szakemberek tanítják ezeket a hallgatókat. De az a fajta szándék, akarat, hiányzik a diákokból, hogy ők valóban az életre készüljenek. Véleményem szerint, ha egy évfolyamon belül száz kolléga végez, mindenki arra a 10-20 emberre kíváncsi, akik tényleg tudnak, akarnak valamit. Tehát hiába van ilyen nagymértékű képzés, 10-20% az, kecskeméti viszonylatban, akikkel valóban tudunk értelmesen dolgozni. Emiatt gyakornoki programokat hirdetünk, állásbörzékre járunk, a főiskolán rendezvényeket támogatunk, hogy ismerjék a nevünket.
- Az ember azt gondolná, hogy ezek a fiatalok már az informatika világába születtek bele. Hol csúszik el az egész?
- Ők azt szívták magukba, hogyan tudnak jól használni technológiákat. Úgy fogalmaznék, könyvet már tudnak olvasni, de írni még nem. És ez a lényeg! Nekik olyan szintre kell eljutniuk, hogy a könyvet ne csak olvassák, hanem írni is tudják. Hiszen itt nekik azokat a szoftvereket kell megalkotniuk, amiket mi majd használni fogunk. Legtöbbet az segít, ha egy diák nem csak a szükséges minimumra törekszik, és azt végzi el, hanem otthon saját kútfőből próbál alkotni. Egy apró kis applikáció is lehet a magja annak, hogy aztán profi legyen valakiből. A KKV szektor egyelőre arra jó, hogy félprofikat vesz fel, akikből profit képez. Aztán ő vagy marad, vagy tovább lép egy multihoz. Egy multi megengedheti magának, hogy instant profit vásárol.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- A multik tehát nagy elszívóerőt generálnak. A dolgozók megtartása eredményezhet bérnövekedést?
- Saját házon belül mi érezzük azt, hogy nekünk folyamatosan emelnünk kell a béreket, hogy a kollégáknak olyan respektet adjunk, és itt maradjanak. Azok a fiatal munkavállalók, akik nulla tapasztalattal érkeznek, ők is 20-30%-kal nagyobb bértért jönnek el, mint 2-3 évvel ezelőtt.
- Mit javasolna egy kezdő informatikusnak?
- Aki kezdő informatikusként végez, annak mindenképp szakmát kell tanulni. Minél gyorsabban el kell helyezkedni. Bárhova, bármennyiért. Hogy tapasztalatot szerezzen. Nagyon sok fiatal meglepődik ezen, pedig egyértelmű: amíg pályakezdő, nem ő diktál. Nem javaslom, hogy azonnal menjen egyetemi képzésre. Majd levelezőn fog tudni szakosodni, de előbb tudja meg azt, hogy egyébként ő hogyan viselkedik munka közben. Lehet, hogy nehéznek tűnik tanulni a munka mellett, de amit tanul, azt rögtön fel is tudja használni a napi életben, a gyakorlatban. Ha a megszerzett tudás mellé van tapasztalata, rutinja, és megvan benne a fejlődni szándékozás csírája, sokkal több lehetőség várja, és még esetleg feltételeket is diktálhat. Aztán ha jó, a cég úgyis mindent megtesz érte, hogy megtartsa.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés