Hazatérés Ausztráliából a koronavírus idején - Videóval
2020.07.04. 16:37
Mindannyiunk helyzetét megnehezítette a koronavírus-járvány az élet minden területén. Nem csak a munkában, hanem a boltba járásban vagy az oktatásban, az utazásban is komoly gondokat okozott. Mivel a vírus alatt szinte teljesen leállt a légiforgalom, voltak, akik nem tudtak hazatérni országukba. Egy magyar fiatalembert kérdeztünk, aki Ausztráliában töltötte a világjárvány berobbanása alatti időszakot.
Galéria
Nemcsak a munka, a sport vagy az utazás, hanem a mindennapi életünk egész területén komoly változásokat okozott a 2019-ben megjelent világjárvány. A koronavírus miatt szinte teljesen leállt a légiforgalom és az országok egymás után zárták le a határaikat. Juhász Ábel, izsáki lakos, hátizsákos túrára indult januárban, de a vírus hirtelen terjedése következtében kint ragadt Ausztráliában.
Év elején Európában még egyáltalán nem volt jele a vírusnak, a járványról csak a médiából tájékozódhattunk. Ábel ekkor indult el Németországon keresztül a Fülöp-szigetekre, ahol egy hostelben szállt meg. Itt minden alkalommal, ha elhagyták az intézményt majd visszaérkeztek, megmérték a lázukat. Ábel barátai Hongkongból érkeztek a szigetre, őket januárban már nem engedték be ugyanabba a hostelbe, keresniük kellett egy elszigetelt szállást. Ábel közel egy hónap után, elhagyta a szigetet és Balira indult, ahová a Singapour-i reptéren keresztül utazott.
,,Emlékszem, hogy anyáékkal beszéltem videótelefonon és ők még meg voltak rajta rökönyödve, hogy az emberek mindenhol maszkban, amúgy Ázsiában alapból is jellemző, hogy maszkban járnak az emberek, de itt kimondottan feltűnő volt, hogy maszkot hordanak, illetve, hogy európaiak is teljesen eltakarják az arcukat. Tehát addigra már oda ez a hír elért, érdekes volt, hogy otthon még ez meglepetés volt, ott meg már teljes mértékben elkezdődött ez a mizéria" - idézte fel emlékeit a fiatal világutazó.
Február 9-én megérkezett Balira, ahol a vírusból szinte semmit sem érzékeltek. Mivel a sziget jelentős turisztikai célpont, a helyiek próbálták minél jobban a nyugalmat sugározni.
Február 14-én Ábel átrepült Ausztráliába, ekkor még nyitva volt a kontinens. Ott egy halászhajón dolgozott, ahonnan egy hét után visszatért a Fülöp-szigetekre, ekkor már érzékelhető volt a vírus hatása. Március közepén Nyugat-Ausztráliában kapott állást egy vadrezervátumban, ahol egy gyöngyfarmon dolgozott.
,,Mi egy annyira elszigetelt helyen voltunk, hajón dolgoztunk napi 10 órát, viszont maga a bázisunk az a szárazföldön volt. Ez az aboriginalok, azaz a helyi őslakosok rezervátuma, és a cégünk bérli tőlük ezt a területet. Úgy tudunk kirepülni, hogy Darwinból egy kis magánhangárból repülünk ki és a vízre érkezik a gép, mert annyira durván el vagyunk határolódva a külvilágtól. Dzsungel van körülöttünk meg hegyek, tehát megközelíthetetlen, kizárólag vizen tudsz megérkezni" - mondta Juhász Ábel.
Ott kapták a hírt március végén, hogy már nem tudnak értük repülőt küldeni, mert Ausztrália lezárta a határait, és nem csak magát az országot, hanem az országon belül az államokat is. Ekkor vezették be azt a szabályt, hogy államból államba csak úgy mehetnek át az emberek, ha az átjutást követően kötelező kéthetes karanténba vonulnak.
,,A kéthetes karantén kicsit más volt, mint itthon, mert ott úgy van, hogy leszállsz a repülőtéren, utána felvesz egy sofőr, aki kimondottan az államnak dolgozik, teljes védőfelszerelésben, elvisz egy szállodába, ahova már előre odaszólnak, hogy mész, kötelező jelleggel ki kellett fizetni fél millió forintnak megfelelő ausztrál dollárt, felkísérnek a szobádba, semmi emberi kontakt nem lehetett két hétig, napi háromszor kopogtattak az ajtódon, mikor hozták neked a kaját, te elvetted. Két hétig teljes karanténban kellett, hogy legyél" - emlékezett vissza Ábel.
Az első hetekben még az államokban lakók hazatérhettek, úgy, hogy otthoni karanténba vonultak, azonban két hét után ilyen szigorítások léptek életbe. Mindeközben Nyugat-Ausztráliában város és város között sem lehetett utazni, a települést és vonzáskörzetét teljesen lezárták.
A szigorítások miatt Ábelék hat hétig rekedtek kint a hajón. A cég telephelye, akinél dolgoztak ugyanis az Északi Területen volt, viszont a munka Nyugat Ausztráliában folyt. Mivel az országon belül az államok határait is lezárták, nem tudtak megegyezni, így a dolgozók nem térhettek vissza Északra, kint rekedtek a szigeten. Mivel a sziget csak vízen keresztül közelíthető meg, a kontinensről küldtek egy repülőt, hogy legalább élelemhez jussanak az ott dolgozók. Három hónapnyi élelmet és hat hónapnyi üzemanyagot kaptak, arra az estre, ha tovább fokozódna a vírushelyzet és ott ragadnának.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Hat hét után azonban létrejött az államok között egy szerződés, így visszajutottak a kontinensre.
Ábel április 18-án érkezett vissza Ausztrália északi területére, ő akkor szembesült először a vírussal, csak a családja tájékoztatta az európai helyzetről, korlátozásokról, szigorításokról.
,,Ezzel ellentétben Darwin teljesen más volt. Én azt hittem, hogy mikor visszaérek az országba, engem nagyon durván le fognak ellenőrizni, nem mehetek be sehova, de a repülőtéren kívül a városban senki nem viselt maszkot. Elvileg kellett volna ez a 1.5 méter távolság, de nem tartotta be senki, az üzletek ugyanúgy tömve voltak. A mozik nem voltak egyedül nyitva, illetve a bárok is zárva voltak még egy másfél hónapig. De alapjáraton nem volt ez a vírushangulat, amit otthon elvileg érezhettek" - mesélte a fiatal.
Ezt követően még kirepült két hétre a vadrezervátumba, majd májusban, mikor újra visszatért az ausztrál kontinensre, már semmi nyoma nem volt a vírusnak. Kinyitottak a bárok, teli voltak a parkok, gyerekek játszottak mindenhol, miközben Magyarországon még mindig korlátozások voltak érvényben.
Június 17-én lejárt a vízuma, de nem tudott hazarepülni, mivel nem indultak repülőjáratok Magyarországra, a rendkívüli helyzetre tekintettel viszont igényelhetett turista vízumot. Ez azonban csak meghatározott időre szólt, így kénytelen volt felhívni a magyar nagykövetséget.
,,Május közepén hívtam őket először, akkor azt mondták, hogy Budapestre nincsen repülőjegy, kb 400 ezer forintért vehetek repjegyet a Qatar légitársaságtól Frankfurtig, ahonnan vonattal tudok hazautazni. De azt a repjegyet is csak akkor tudom megvenni, ha a Frankfurti önkormányzattól kikérek egy igazolást, hogy nekem van vonatjegyem Budapestre, így bizonyítom, hogy nem szándékozom ott maradni. És ha megkapom ezt az igazolást, akkor a légitársaság kiadhatja nekem a repjegyet.
Ezzel a lehetőséggel azonban nem élt. Pár héttel később újra felvette a kapcsolatot a nagykövetséggel, akik azt mondták, hogy a Qatar ugyan elindítja járatait június 16-ától Budapestre, de bármikor lemondhatják. Emellett pedig a kontinensen belül kellett volna repülnie, Darwinból Brisbane-be, de még mindig érvényben volt az államok közötti utazás utáni karantén-kötelezettség.
Ábel azonban mindenképpen haza szeretett volna jönni, így bevállalta a bizonytalanságot és útnak indult. Brisbane-ben egy úgynevezett reptéri karanténban volt, ami azt jelentette, hogy nem hagyhatta el a repteret. Ha a légitársaság lemondta volna a járatot, elvitték volna egy hotelbe, ahonnan nem jöhetett volna ki, míg nem indul új járat. Erre azonban szerencsére nem került sor. A reptereken szigorú ellenőrzések, lázmérések voltak, a szinte üres gépeken pedig kötelező volt a maszk használata. A légiutas-kísérők pedig tetőtől talpig be voltak öltözve. Észak-Ausztráliában egyébként összesen 28 megbetegedést okozott a koronavírus, szerencsére senki nem halt bele.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés