Mi van vele? – Dóbiás Péter
2020.06.20. 16:30
Pedagógusi munkájában, zenekari tagként, énekkarvezetőként, zeneszerzőként és persze a Mesélő dallamok sorozat alkotójaként és előadójaként Kodály Zoltán gondolatát követve – Legyen a zene mindenkié! – évtizedek óta arra törekszik, hogy minél több helyre eljusson az élő zene. Nyugdíjasként sem pihen, az elmúlt években a gyermekműsorok szervezésére még több energiát fordított, a vírushelyzet miatti karanténheteket pedig elsősorban komponálással töltötte.
2 kép
– 2010-ben, 60 évesen nyugdíjba vonult. Miért?
– Két dolog miatt éltem a lehetőséggel: szerettem volna még több időt szánni a Mesélő dallamokra és kiteljesedni az alkotói munkában, a zeneszerzésben. Korábban délutánonként tanítottam, ez az időm fölszabadult, így 2010-től sokkal többet tudtam foglalkozni a rendhagyó énekórák összeállításával. S mivel nagy örömömre Péter fiamnak is megtetszettek a Mesélő dallamok-produkciók – hol csellón, bőgőn vagy zongorán működött közre, hol énekelt, mostanában már az előkészítő munkából is egyre nagyobb részt vállal –, vele együtt azután egyre több megkeresésnek tudtunk eleget tenni. Tíz éve már, hogy az óvodásoknak is muzsikálunk. Örömmel megyünk a 3-6 évesek közé is, otthonosan érzem közöttük magamat, hiszen az unokáim is ilyen korúak. Büszke vagyok arra, hogy immár közel 13 ezer alkalomra tekinthet vissza ez a sorozat.
Nyugdíjasként az alkotásra is jóval több időm jut. A délelőttjeim ugyan továbbra is foglaltak, hétfőn és csütörtökön zenekari próbákra járok, kedden, szerdán és pénteken pedig hol egy közeli, hol egy kicsit távolabbi városban muzsikálunk a gyerekeknek, délutánonként azonban most már jobban el tudok mélyülni a zeneszerzésben. „Kiérdemesült” éveimben először – mintegy hálából, hogy az év zenekari művésze elismeréssel jutalmaztak – a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar számára komponáltam egy darabot, a Kecskemét anno-t. A négytételes nagyzenekari mű megírását komoly kutatási munka előzte meg – a kottaírásban is fejlődnöm kellett –, minderre bőven tudtam időt fordítani. Folytattam az évfordulókhoz kötődő művek írását is: az 500 éve történt parasztlázadás emlékére született zenés történelmi játékom, a Dózsa népe, a Szent Márton-év kapcsán zenés misztériumjátékomat Márton, Pannónia és Gallia szentje címmel mutattuk be, az 1956-os forradalom 60. évfordulóján a kecskeméti ünnepségen az általam szerkesztett emlékműsor hangzott el szeretteim közreműködésével, a költő születésének 200. évfordulójára írtam az Arany János humora című összeállításomat stb. Emellett kórusműveket is komponáltam, így például Kenyér helyett morzsák? című művemet a Nemesszeghy Márta Vegyeskar, Latin misémet és Lukács-passiómat a Piarista Liturgikus Kórus mutatta be. Az 1977-ben alapított kórust 20 évig vezettem, majd – néhány évet kihagyva – kórustaggént, három éve ismét kórusvezetőként tevékenykedem.
– Nyugdíjba vonulásakor a tanítást abbahagyta?
– Mindig szerettem tanítani, növendékeim is örömmel jöttek az órákra és szinte az első évektől kezdve, hol zongorán, hol hegedűn együtt muzsikáltam, kamaráztam velük. Istenívő emberként abban igyekeztem a segítségükre lenni, hogy ne csak zenét értő és szerető, hanem egészséges, jó lelkű emberekké váljanak. Amikor nyugdíjba mentem, -mivel tanítványaim közül többen ragaszkodtak hozzám és hogy a tanárváltás miatt ne hagyják abba a hangszertanulást- magánórákat adva, a tanítást még vagy négy éven át folytattam.
– A zene közelségében élve jut ideje a családjára?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Feleségemet, Hédit még Debrecenben ismertem meg, ő a tanítóképző könyvtár-népművelés szakán tanult. A zene szeretete hozott össze bennünket. 1974-ben házasodtunk össze, azaz négy év múlva már az aranylakodalmunkat ünnepelhetjük majd meg. Amióta Kecskeméten élünk, ötször költöztünk, másfél éve Máriavárosban lakunk. A kertünk nagy ajándék, ha jönnek hozzánk az unokák, ott van elegendő hely a közös játékra. Négy gyermekkel ajándékozott meg ugyanis bennünket a Jóisten, és immár hat unokának is örülhetünk Gyermekeink mindannyian a Kodály iskolában végezték. Nagyobbik lányom, Hédi orgonaművész diplomát szerzett, családjával Dániában él. Andrea hegedülni tanult, de a néptáncot jobban kedvelte, jelenleg könyvtárostanárként dolgozik. a gyesről most ment vissza dolgozni. Péter gordonkán művész-tanári diplomát szerzett, jelenleg Kerekegyházán tanít, no meg felesége szülőhelyén, Törtelen kántorkodik. A legkisebbik gyermekünk Levente jó nyelvérzékkel rendelkezik, az ELTE orosz-szlavisztika szakán végzett, fordítóként, egy fővárosi cégnél dolgozik. A közelünkben élőkkel gyakoriak, mindennaposak a találkozásaink, de évente többször Hédiékkel is együtt töltünk néhány napot, hetet. Sajnos, az utóbbi hónapokban, a járványhelyzet miatt szeretteinkkel csak alig-alig találkoztunk, jó, hogy lassan véget ér a karanténidőszak.
– Mivel teltek ezek a zárt hetei?
– Meglehetősen sok időt töltöttem a kert gondozásával, így pótoltam a máskor gyakori úszásaimat; próbáltam edzésben maradni, mert az unokákat föl kell dobni és el is kell kapni! Emellett az alkotás örömét is intenzívebben átélhettem. Az elmúlt hetekben – amellett, hogy korábbi műveimet feleségemmel közösen számba vettük, rendszereztük, és az Artisjus felé harmincötöt le is jelentettünk – több művet is komponáltam. Csak néhány ezek közül: Karantén Te Deum, Pater noster, Shalom, Ave Maria. Nem véletlen, hogy a darabok témái szakrális jellegűek, ez az időszak lehetőséget adott az elmélyülésre, a számvetésre, életem alapvető kérdéseinek újra gondolására.
– Hogyan tervezi életét 70 után?
– 40 éves koromig volt szakállam, akkor levágattam. 60 évesen ismét megnövesztettem, és úgy tervezem, 80 évesen majd újabb 20 évre ismét barátságot kötök a borotvámmal. Komolyabbra fordítva, a gyerekműsorokat és a komponálást is folytatni szeretném. Az évfordulókat a jövőben is figyelni fogom, és reményeim szerint az ezekhez kapcsolódó zeneszerzői ötleteimet egyrészt a Mesélő dallamoknál hasznosítom majd, másrészt egy-egy hozzám közelebb álló témáról önálló darabot is szívesen szereznék. Az álmom pedig egy nagyobb apparátust igénylő színpadi mű írása, remélem, erre is lesz még lehetőségem!
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés