Kecskemétből nyugodt város lesz
Beszélgetés Borda Balázzsal
2017.04.02. 21:12
Egy teljes napon keresztül relaxálhatnak majd a kecskeméti diákok és felnőttek a Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület által rendezett Diákrelaxációs nyílt napon. Április 12-én megismerhetjük az autogén tréning és a progresszív relaxáció rejtelmeit, melyeknek nagy hatása lehet a hétköznapok, iskolai stresszek feloldására, s ezen keresztül a napi teljesítményre, kapcsolatainkra, egészségünkre, gimnazistáknál a pályaválasztásukra. Borda Balázst, a Helpi ifjúságsegítő munkatársát kérdeztük a módszer részleteiről. Ő maga is tart majd tréninget a nyílt napon.
Rendszeres olvasóink már korábban is találkozhattak Borda Balázzsal, akit akkor bakelitlemez-imádó oldaláról mutattunk be. Balázs azonban nem csak lemezlovas megközelítésből vált közismertté városunk ifjú generációjának részére. Elhivatott ifjúságsegítő, a HELPI csapatának oszlopos tagja. Ráadásul ennek a szerepnek most egy új szegmensét fejlesztette ki: a diákokat szocializálódni, önállósodni, fejlődni most relaxációs technikákkal is segíti. Megtudtuk, miért fontos része az egyébként rendkívüli pörgésre hívó mindennapoknak az, hogy megtanuljunk leállni.
Hogyan kapcsolódik össze a te életedben a zene és a relaxáció?
A zene alapvetően a pörgésről szól. Én olyan zenés esteket is tartottam, amik a nyugalomról szóltak, mert ez ugyanolyan megindító és fontos, pedig nem a pörgetés a lényege. A fiatalokkal kapcsolatos munkámban is azt vettem észre, hogy bár alapvető a folyamatos pörgetés, az energizálás, a lendületes közös munkára való buzdítás, de a gyerekek ezen felül kifejezetten igénylik, hogy ne legyen mindig pörgetés, csak lassan beszélgessünk, az ő tempójukban.
Miért kell relaxálni?
Ha valamitől nagyon megijedünk, és szorít a torkunk, az nagyon hasonló, sőt ugyanakkora érzelmi impulzus, mint amikor szerelmesek vagyunk: amiatt is szorítja a torkunkat a gombóc. Mindkét helyzetben egy kicsit meg kell tudni állni, le kell tudni nyugodni ahhoz, hogy tudjunk lépni, mondjuk oda merjünk menni a szerelmünkhöz, hogy beszéljünk vele – ebben segít a relaxáció.
Tehát a mindennapjaink természetes része a stressz, nem?
Ha valamilyen környezeti hatás ér, például meglöklek téged, az stresszt okoz. Akkor te reagálsz, az izmod ott megfeszül, a szervezeted cukrot termel, gyorsabban ver a szíved, hogy oda tudja pumpálni a vért. Ez nem rossz, az a rossz, ha ez így marad. Ha folyamatos ez a reakció, annak ellenére, hogy már nincs ilyen környezeti hatás. De meg lehet tanulni tudatosan irányítani ezt, relaxálással. A stresszelmélet meghatároz jó és rossz stresszt is. Ma sokat hallani, hogy „kerüld a stresszt!” – de ilyen nincs, az életben maradáshoz kell a stressz. Ha benne maradunk a stresszben, az viszont már hosszabb távon is megbetegíthet.
Ezt a betegséget kerülhetjük el a relaxációval?
Ha a szervezetünk stresszre adott reakcióját megtanuljunk feloldani, akkor lekapcsol ez a vegetatív folyamat és nem fogunk megbetegedni. Az autogén tréning olyan módszer, ami hosszú távú hatást gyakorol. Lehet, hogy találkoztunk már a hétköznapokban is a relaxációs eszközökkel, például a stresszlabdákkal, vagy a stresszkezelő wellness alkalmakkal, a relaxációs fotellel – ezek hétköznapi, ám csak rövid hatású eszközök.
Konkrétan mi az autogén tréning?
A test és a lélek kapcsolatára épülő módszer, melyben ha tudatosan lenyugtatjuk az izmainkat, az elindít egy impulzust az agy felé és az egész szervezet megnyugszik. Leállnak bizonyos kémiai folyamatos, ami végül nyugalomhoz vezet és segít. Egy csomó pozitív hatása van: javíthatja a koncentrációs-, teljesítőképességedet. Helyrehozza az alvászavart. Segít a figyelmet összpontosítani. A tanulásmódszertan is használja, mégpedig úgy, hogy először érzelmi kapcsolatot építünk ki a „tanulnivalóhoz”, megkeressük a személyes kötődésünket, amire aztán felfűzhetjük a tárgyi tudást.
Erre két módszer is van?
Igen. Az autogén tréningben az elmét használod ahhoz, hogy megnyugtasd a testedet. Tudatosan, szépen ellazítjuk a testünket, ami visszahat az elmére, mert az is megnyugszik. A progresszív relaxáció során először a testedet nyugtatod le és az hat vissza megint az elmédre. Ez úgy történik, hogy szándékosan létrehozol egy meghatározott sorrendű izomfeszültséget, melyet ha ellazítasz, sokkal lazább izmokat kapsz az eredetinél. Ezt lehet megtanulni, és ha rendszeresen használjuk, a tested megtanulja, hogyan tud egyre könnyebben lenyugtatni téged, hogy gyorsabban vissza tudj állni a harmonikus szintre.
Lehet ezt rosszul csinálni? Volt már olyan, hogy valakinek nem sikerült?
Nem. Mindenkinek sikerül, mindenkinek máshogy. A módszertan nem azt mondja, hogy így és így kell, hanem azt, hogy te, magadnak hogyan sajátítsd el. Van egy pont, amikor már tudod használni egyedül, otthon is.
Ha ez megtörténik, akkor az ember észrevétlenül használja?
Igen, de például különlegesen stresszes helyzetekben, mondjuk vizsgák előtt megint csak elő tudjuk hívni, egy relaxációval. A módszer a pszichiátria területéről indult el és egyébként gyógymódként is használható, mert a páciens ennek birtokában képes változtatni adott helyzeteken.
Mióta foglalkozol ezzel?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Három-négy éve jutottam túl a saját autogén tréningemen, saját élményként.
Szükséged volt rá?
Nem, hanem egyszerűen így épül fel egy képzés. A tanulás folyamatához tartozik, hogy először saját élményen keresztül tapasztald meg a relaxációt. Amikor a fiataloknál észrevettem, hogy szükség van a nyugalomra a pörgetés helyett, akkor kerestem egy olyan kurzust, amivel ugyanezt másoknak, sőt kifejezetten fiataloknak is meg lehet tanítani. A Magyar Relaxációs és Szimbólumterápiás Egyesület csoportjában lettem autogén tréner. Náluk korosztály-specifikus képzések vannak. Egy időben majdnem bekerült a NAT-ba ez a módszer, de sajnos végül nem. Ma Magyarországon a mindennapi testnevelésbe illeszthető be, de az egyesület szerint bármelyik tanár beépíthetné az órájába a relaxációt.
Tartottál már ilyen foglalkozást Kecskeméten?
Rendszeresen tartok, mert a Helpi szolgáltatásai között is szerepel, s ha összejön egy csoport, akkor indul is. Egyébként más, fiatalokkal végzett munkámban is rendszeresen használom a módszert.
Úgy tudom, lesz egy bemutatónap Kecskeméten. Mit tanulhat, aki ide eljön?
Ezen a napon megmutatjuk, kipróbáljuk a relaxációt, és mindenki eldöntheti, hogy szeretne részt venni egy képzésen, vagy nem. Olyan, mint amikor egy tánciskola nyílt napot tart.
Hogy fog konkrétan kinézni ez a bemutató?
A résztvevő módszert próbálhatja ki. Van egy kis elméleti rész, összesen 50 perces a foglalkozás, amiben ki lehet próbálni a gyakorlatot, van relaxálás is.
Van zene?
Nincs. Ülsz, vagy fekszel, te döntöd el, van egy gyakorlatsor, ami egy szöveg, amire tudatosan ellazítod a tested izmait. A progresszív módszerben pedig van egy kis mozgás is, itt kell megfeszíteni a test izmait megfelelő sorrendben. Végül visszajelzést adunk arról, hogy mi történt velünk.
Találkoztál már olyannal, akinek nem sikerült?
Nem, olyan nincs. Mindenkinek más élménye van. Megbeszéljük, hogy vizuálisan ki hol járt. Van, akinek egy régi élménye jelenik meg, van, akinek megjelenik a nyugalom helye. Van, akinek a hétköznapi dolgai jelennek meg. Van, aki a semmiben van.
És olyan volt, hogy valaki elaludt?
Persze, ez természetes, a két dolog nagyon hasonlít egymáshoz, csak ez a módszer ébren tart, miközben ugyanazt a nyugalmi állapotot éred el. De ismerek olyat, aki ezt használja az elalváshoz is, például a feszült vizsgaidőszakban – volt olyan diák, aki erről számolt be.
Pontosan mikor és milyen lesz a nyílt nap?
Április 12-én. A délelőtti alkalmakra diákokat, csoportokat várunk, délután pedig felnőtteknek tartunk óránként műhelyfoglalkozást. Előzetes egyeztetést és regisztrációt várunk. A napot pedig dr. Bagdy Emőke koronázza meg, aki egy teljes elméleti hátteret bemutató esti előadás tart „Miért tanulj meg relaxálni?” címmel, sőt, az egyik műhelyfoglalkozást is ő vezeti majd. Csupa izgalmas dologról fog beszélni. Arról, hogy stressz-mentes élet nincs, de megtanulható, hogy hogyan tudjuk kezelni a stresszt.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés