Suzana Bartallal játszott együtt a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar - Videóval
Emlékezetes koncerttel folytatódott a filharmóniai évad
2022.11.15. 12:05
A Filharmónia Magyarország Kodály-bérletének második hangversenyét hétfő este tartották meg. A Hírös Agóra színháztermében a Hollókői Huba vezette Kecskeméti Szimfonikus Zenekar többek között Saint-Saëns II. g-moll zongoraversenyét szólaltatta meg. Az est szólistájával, a hírnevéhez méltóan, virtuóz módon és rendkívül kifejezően játszó zongoraművésznővel, Suzana Bartallal, valamint az est karmesterével az érdeklődők személyesen is megismerkedettek.
Galéria
Új, több rangos külföldi hangversenyszervező által már sikeresen alkalmazott kezdeményezés vezette fel a Filharmónia Magyarország Kodály-bérletének második koncertjét. A Hírös Agóra aulájában – színpadra lépésük előtt egy órával – az est szólistája és karmestere, Suzana Bartal és Hollókői Huba kötetlen beszélgetésre várta a zeneszeretőket. A kulturális központ kommunikációs vezetője, Puha Éva által moderált közönségtalálkozón az érdeklődők a két művész pályájának jó néhány érdekes eseményével ismerkedhettek meg. Megtudhatták például, hogy a franciásan csengő nevű vendég előadóművész voltaképpen magyar, Temesváron született magyar szülők gyermekeként, s hogy családjában ő az első hivatásos zenész.
Suzana Bartal beszélt arról is, hogy miként indult a pályája. „Apai nagyapám amatőr zenészként zongorázott és hegedült. Arra emlékszem, hogy nagyon szerettem a náluk tartott vasárnapi ebédeket, amelyek után ő gyakran leült a zongora mellé és játszott rajta magyaros dalokat, nótákat. Ott láttam először közelről a hangszert, s valahogy onnan jöhetett az az ötletem, hogy egy idő után arra kértem az édesanyámat, hadd zongorázhassak. Sajnos, otthon nem volt pianínónk, úgyhogy anyukám egy ideig ellenállt, mivel kezdetben azt hitte, hogy csak múló szeszély ez nálam. A folyamatos sürgetésemet hallva azonban végül ráállt a dologra – egy régi ismerősével való találkozás is segített ebben, aki történetesen zongoratanárnő volt –, így nyolcévesen elkezdhettem zongoratanulmányaimat.”
A beszélgetés folytatásában szó esett arról is, hogy a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar nemrég kinevezett új művészeti vezetője először hegedűművész diplomát szerzett – s bár nem emlékezett a pontos időpontra, de a koncertre személyesen is ellátogató szülei segítségével kiderült, hogy már négyévesen elkezdett hegedülni –, valamint mesélt arról is, hogy középiskolás korában egy szívműtét is közrejátszott a pályaválasztásában: „A Bartók Béla Zeneművészeti Gimnáziumba jártam, és az akadémiai felvételi idejének környékén döntöttem csak el, hogy zenész vagy orvos leszek. Választásomban egy biológiaóra is segített, amelyen megnéztünk egy nyílt szívműtétet. Láttam az orvos hihetetlenül precíz munkáját, és ugyanakkor tudtam magamról, hogy hiába a rengeteg gyakorlás, a skálázás és az etűdözés, nem tudom a darabokat teljesen tökéletesen eljátszani. Ezért úgy döntöttem, mégis csak kevesebb veszélyt jelentek majd a környezetemre, ha néhány hamis hangot játszok le a hegedűn, mintha műtéti hibát vétenék. Szóval kevésbé veszélyes hivatásnak éreztem a zenei pályát, így azután a Zeneakadémiára jelentkeztem.”
Kiderült az is, hogy Hollókői Huba miként lett karmester. „Mindig is érdekelt a karmesteri munka komplexitása. Egyik kitűnő tanárom mondta, hogy ez négy hivatás egyben: a dirigensnek egyrészt zenésznek kell lennie, azután manuálisan is meg kell tanulnia a szakmát, a karmesteri pálca kezelését, valamint pedagógusként és pszichológusként is helyt kell állnia. Amikor mint cserediák Finnországban tanultam – a skandináv ország messze földön híres a praktikusságáról, a karmesternek készülők már tanulmányaik során rendszeresen vezényelnek zenekart –, és ebbe a közegbe csöppenve, a kulisszák mögötti világot is megismerve láttam, hogy nem is olyan megközelíthetetlen és ember feletti a dirigensi szakma, mint némelyek azt állítják, arra gondoltam, hogy megpróbálom magam. Felvételiztem erre a szakra és miután felvettek, onnantól kezdve már nem volt megállás.”
A közönségtalálkozó végén közös fotót is lehetett készíteni a művészekkel, valamint lehetőség nyílt a velük való személyes beszélgetésre is. Egy zenei pályára készülő, nyolcadik osztályos lány például arról faggatta Suzana Bartalt, hogy mi a titka annak, hogy miként lesz valakiből zenész – mert ő épp elbizonytalanodott ebben –, s hogyan lehet ezeken a pillanatokon átlendülni.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
A hangverseny tudatosan összeállított, színes, változatos programból állt. A kecskeméti szimfonikusok előadásában előbb Beethoven Coriolan-nyitánya és Saint-Saëns II. g-moll zongoraversenye csendült fel, majd rövid szünet után Schubert VIII. (h-moll, „Befejezetlen”) szimfóniáját és Milhaud Le boeuf sur le toit (Ökör a háztetőn) című balettzenéjét hallgathatták meg az érdeklődők. A műsorválasztás hátteréről Hollókői Huba elmondta, hogy Suzana Bartal játékát hallva, aki a 19. századi francia zene egyik kimagasló alakjának concertóját játszotta egy nem régi finnországi hangversenyen, rögtön megkereste a művésznőt, hogy meghívja egy kecskeméti koncertre. Gyorsan „szót értettek”, hiszen kiderült, hogy mindketten magyarok, s mivel a Párizsban élő zongorista igent mondott a felkérésre, már csak az időpontot kellett egyeztetni. Az est műsorának magvát Saint-Saëns kompozíciója adta, a hírös város zenei együttesének művészeti vezetője ehhez választotta a többi alkotást: a Beethoven-mű a drámaiságával, a Schubert-szimfónia a líraiságával passzolt a zongoraversenyhez, míg a Milhaud-darab a francia kapcsolat révén illeszkedett a műsorba, egyúttal az est pezsgő, vidám befejését is adva.
A Hírös Agóra színháztermét csaknem teljesen megtöltő zeneszeretők szép élménnyel gazdagodtak. Suzana Bartal igazolta egy bonni zenekritikus korábbi méltatását – „briliáns, árnyalatokkal teli és virtuóz” –, játéka valóban illethető volt ezekkel a szavakkal. Rendkívül szuggesztív előadásmódja a zenekar tagjait is magával ragadta, méltán szólt a vastaps a concerto után, s örülhetett a ráadásnak, egy Liszt-műnek a nagyérdemű. A zenekar tagjai és karmesterük is zajos sikert aratott, ehhez a koncert „külső” körülményei is hozzásegítették őket: az együttes köré-mögé, a színpadképhez jól illeszkedő, vörös színű paravánokat helyeztek. „Még az előadás napján, kora reggel is ezen dolgoztunk, hogy a lehető legjobb helyekre állítsuk az akusztikai paneleket, s hogy a világítás is feldobja a színpadképet – mondta Hollókői Huba a hangverseny után, – és a koncert maga végül is valóban az egésznek a koronája lett. Nagyon jól éreztem magam a karmesteri pulpituson, és úgy gondolom, és az eddigi visszajelzések is ezt igazolják, hogy majdnem minden úgy sikerült, ahogy azt előzetesen elterveztük. És persze nagy élmény volt Suzanával együtt dolgozni, az ő sallangmentes és kifejező játékát csodálni, vele együtt muzsikálni.”
A Filharmónia Magyarország Kodály-bérletének következő hangversenyét 2023. február 20-án tartják meg. A koncertsorozat harmadik alkalmán az Óbudai Danubia Zenekar előadásában többek között Debussy nyitánya, az Egy faun délutánja, Bach h-moll zenekari szvitje és Bizet Carmen-szvitje csendül majd fel. Az est dirigense Hámori Máté, szólistája Kokas Katalin hegedűművész és Duleba Lívia hárfaművész lesz.
Varga Géza
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés