Digitális tanórák – valóságos tapasztalatok – VIDEÓVAL
2020.06.12. 20:47
Befejeződött az online oktatás a kecskeméti iskolákban. Az elmúlt pár hónap rendhagyó módon zajlott a tanulás szempontjából, de a kezdeti nehézségek ellenére mind a tanárok, mind a diákok részéről eredményesen zárult a tanév.
Ugyan csak virtuálisan, de mégis egy csengő hangját hallhatták minden online óra elején és végén a Katona József Gimnázium diákjai, akik a koronavírus miatt csak egy virtuális térben vehettek részt a tanítási napokon. Március 13-án, egy pénteki napon jelentette be a kormány, hogy a koronavírus terjedésének megelőzése érdekében megszűnik az oktatás az iskolákban.
– Most is emlékszem rá, hogy péntek este tudtuk meg, hogy hétfőtől online oktatást kell folytatnunk – idézte fel Szabó István, a Katona József Gimnázium igazgatója a Kecskeméti Televízió stábjának. – Meglepődtem nagyon és szerintem mindenki az országban, aki pedagógus pályán van. És egy picit aggódtam is, hogy mi lesz velünk. De a fejemben az volt, hogy hétfőn összeülünk, megtanácskozzuk, és ki fogjuk találni, mi legyen a megoldás.
A Katona József Gimnázium egyik pedagógusa a pénteki hír hallatán már akkor hétvégén tesztelt egy programot, melyet a hétfői rendkívüli értekezleten be is mutatott a tantestületnek. A Netmasters programnak köszönhetően minden tanár kapott egy virtuális szobát, melybe órarend szerint csatlakozhattak be a diákok. A legtöbb iskolában a Google Classroom, a Zoom, a Kréta vagy a Redmenta segítette az online oktatást, de a modern programok sem könnyítették meg teljesen a tanárok helyzetét.
– Sokkal fárasztóbb így dolgozni – állapította meg Szenes Mártonné Durucz Anna, a Kecskeméti Református Gimnázium igazgatója. – Egyrészt hirtelen kellett ezt a módszert alkalmazni. Nem kész digitális oktatási anyagokkal dolgoztunk. Miközben gyártották a pedagógusok az anyagokat, aközben tanítottak is online, illetve javították is a visszakapott feladatokat. Nem volt egyszerű, elfáradtunk. Munkaórában is egy-egy nap többet dolgoztunk.
Az első hetekben mind a tanárok, mind a diákok keresték a helyüket.
– Próbáltam a tanulságokat összegyűjteni a magam számára, és azt láttam, hogy a kezdeti riadtság, a félelem után nagyon hamar megoldódott a dolog a tantestületben is, a szülőkben is és jól együtt tudtunk dolgozni. És ha nem is 100 százalékos hatékonysággal, de meg merem kockáztatni, hogy körülbelül 80 százalékos hatékonysággal tudtuk teljesíteni a kitűzött feladatokat – értékelte az elmúlt időszakot Szabó István, a Katona József Gimnázium igazgatója.
A legfontosabb cél az volt a pedagógusok számára, hogy tartsák magukat a tanmenethez, miközben empatikusak a diákokhoz. Több olyan család volt ugyanis, ahol mindkét szülő otthonról dolgozott, miközben a gyerekeiknek is segíteniük kellett a tanulásban. Takács Annamária, a Kadafalvi Általános Iskola tanító-fejlesztő pedagógusa nemcsak tanárként, hanem két kisiskolás gyermek édesanyjaként is helytállt ezekben a nehéz időkben.
– Amikor ők már nyugovóra tértek, akkor ültem oda a géphez, és tulajdonképpen este 10 órától, éjfélig, egyig, fél kettőig csináltam másnapra az anyagokat. Mindenképpen az munkálkodott bennem, hogy segítenem kell a kis tanítványaimnak, hogy tudjanak előrébb haladni, hogy ne érezzék annyira hátrányát annak, hogy nem személyesen találkozunk – mondta el Takács Annamária.
A pedagógus videókat gyártott, hogy a szülőket mentesítse az alól, hogy folyamatosan ott kelljen ülniük a gyerekek mellett és a diákok tudjanak egyedül tanulni.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Az elmúlt időszak és az online oktatás a középiskolások számára is nagy kihívást jelentett.
– Nekem inkább megnehezítette, mint megkönnyítette a dolgomat – mondta el a KTV stábjának Bodza Hanna. – Annyiban volt könnyű, hogy nem kellett korán kelnem, viszont online voltak az órák, volt, hogy kicsit késve adtuk le az anyagokat, meg nem éreztem azt a nagy kötelezettséget.
– Abban például jó volt, hogy több időt adtak a dolgozat megoldására, de szerintem sokkal többet vártak el, mint amúgy hétköznap a suliban tőlünk – osztotta meg véleményét Tihanics Vanessza.
Voltak diákok, akik sokat javítottak az év végi jegyeiken, de előfordult olyan is, akiknél a fizikai jelenlét hiánya nehézséget okozott.
– A diákok nagy része elfogadta ezt a helyzetet és szépen tanult is ebben a formában, voltak azonban olyan diákok, akiket úgy mondom, hogy szinte elveszítettünk. Nem volt motivációjuk, nem volt, aki őket buzdítsa, és elveszítették a lelkesedésüket a tanulás iránt – mondta el Szőke-Tóth Emőke, a Kecskeméti Református Gimnázium matematika-fizika szakos tanára.
A tanulás iránti lelkesedésüket elvesztő növendékek azonban csak kisebb részét képviselték a csoportoknak. Az online oktatás negatív hatása inkább a fizikai kontaktus hiányában valósult meg.
– Inkább csak a közvetlenség hiányzott - fogalmazott Takács István Árpád, a Katona József Gimnázium matematika-informatika szakos tanára. – Amikor lejönnek és gyorsan fociznak egyet, vagy elszaladnak pingpongozni vagy leülnek sakkozni, tehát a közvetlen emberi kapcsolatok hiányoznak nekik. Szerintem ők a digitális térben el tudnak beszélgetni órákon keresztül egymással, aztán rájönnek, hogy ez kevés, nagyon kevés.
A kecskeméti iskolák tantestülete fontos feladatának tartja, hogy megvizsgálják, mik azok a platformok, digitális oktatási anyagok, módszerek, amiket tovább tudnak majd vinni a normál oktatásba. Szabó István szerint van egy olyan terület, ahol ez mindig is hiányzott, hiszen a külföldön tartózkodó vagy más okból magántanuló diákok nem bírnak bekapcsolódni az iskolai órákba, számukra például egy ilyen online kapcsolat megoldást jelentene.
Az elmúlt időszakban sokan fáradtak el mind fizikailag, mind pszichésen, de az biztos, hogy Kecskeméten igazi összefogás volt látható, aminek meg lett az eredménye.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés