2018-ban a műszakimenedzser-képzés is megújul a kecskeméti Neumann János Egyetemen
2018.01.19. 09:17
Már a gimnáziumban is műszaki menedzsernek készült dr. Németh Edit, az NJE Gazdaságtudományi Karának oktatási dékánhelyettese. Kecskeméten 2018 őszétől megújul a műszaki menedzser alapszak is, ami Németh Edit szerint azért jó választás, mert az ide felvételizők állami ösztöndíjas képzés révén biztos műszaki és gazdaságtudományi ismeretekkel felvértezve, később még mindig választhatnak, inkább a műszaki irány felé fordulnak vagy a gazdaságtudományban mélyülnek el. A szak újjászervezéséről, célokról és lehetőségekről kérdeztük a dékánhelyettes asszonyt.
2 kép
– Annak idején műszaki menedzserként szerzett diplomát, jelenleg az ergonómia a szakterülete, ezen a területen is doktorált. A műszaki menedzser szakról nem gondolná az ember, hogy nőies szakma, miért éppen ezt a szakot választotta?
– Kecskeméten, a Bolyai János Gimnáziumban érettségiztem, kosarasként testnevelés tagozaton. Viszonylag jó voltam matekból, így már harmadikos koromban tudtam, hogy inkább reál irányban szeretnék továbbtanulni, lehetőleg valami izgalmas területen. Az – akkor még kevésbé ismert – műszaki menedzser szak azért tetszett, mert amikor ránéztem a tantárgyak listájára, nagyon széles palettán tanulhattunk alap műszaki, valamint gazdasági és menedzsment tárgyakat is. Néha megkérdezik, hogy mit is csinál egy műszaki menedzser, és én mindig lelkesen magyarázom, hogy egyfajta híd a műszaki és a gazdasági szakemberek között. Egy műszaki menedzsernek műszaki és gazdasági tudása is van, így ért mindkét szakterület képviselőinek nyelvén.
Sosem gondoltam, hogy ez a szakma inkább férfiaknak való, a mai napig úgy gondolom helyesen döntöttem. Annak idején hallgatóként és azóta tanárként is így érzem. A munkám során – szűk szakterületemet nézve az ergonómia vagy a design területén – gyakran műszaki szakemberek között kell helyt állnom. Máskor pedig gazdasági szakembereknek kell bemutatnom és közgazdász aggyal képviselnem azt, hogy az általam javasolt fejlesztések hogyan javíthatják a vállalat hatékonyságát. Mindehhez kommunikációs, prezentációs és tárgyalóképességeimet alkalmaznom kell, amelyeket képzésem során fejlesztettem.
– Milyen képzettséget kapnak a hallgatók a Neumann János Egyetemen, inkább mérnökök vagy közgazdászok lesznek?
– A Neumann János Egyetemen 2018 szeptemberére a GAMF Műszaki és Informatikai Karral karöltve jelentősen átalakítjuk a műszaki menedzser alapszakot. Célunk a nagy múltú GAMF Kar és a Kecskeméten ugrásszerű fejlődésnek indult gazdaságtudományi képzés oktatógárdájának tudását és ezen a területen szerzett tapasztalatát integrálni – első sorban a nappali – műszaki menedzser alapképzésben. A GTK-n egyébként több oktató rendelkezik műszaki menedzser diplomával, és közülünk nem egy kolléga – így én is – korábban a BME műszaki menedzser képzésének modul felelősei voltunk. A GAMF elismert brand a régióban, komoly múlttal rendelkezik a műszakimenedzser-képzés területén, emellett az ott folyó modern, gyakorlatorientált műszaki–informatikai képzési háttér biztos védjegy a sikerhez.
A nappali képzés tantárgyait úgy állítottuk össze, hogy a mai korszerű gépész tudományterülethez kapcsolódó technológiai tárgyak mellett a korszerű, modern, a vállalatok gazdasági helyzetét, fejlődésének irányait értékelő menedzsmenttudást és -készségeket is elsajátítsák hallgatóink. A műszaki menedzser alapdiploma egyfajta „jolly joker”, mert a diploma megszerzése után a hallgató választhat, hogy műszaki vagy gazdasági mesterszakon folytatja tanulmányait.
– A tárgyak közül melyek a kifejezetten a műszaki menedzser szakra jellemzőek? Milyen specialitása van ennek a képzésnek? Mit lehet kezdeni egy műszaki menedzser diplomával?
– A tantervben olyan alapozó tárgyak, mint a matematika, mikro- és makroökonómia, menedzsment, jog, marketing, minőségmenedzsment, anyagismeret, logisztika, ipari technológiák mellett a modern információs technológiák, digitális gyártástechnikák, robottechnikai tantárgyak is megjelennek. A gazdaságtudományt továbbá olyan tárgyak is képviselik, mint a vállalati pénzügyek, vállalat-gazdaságtan, adózás, üzleti kommunikáció. Az oktatás során nagy hangsúlyt fektetünk a csoportmunkára, valamint a kommunikációs készségek fejlesztésére is.
A hét féléves képzés során a hallgatók közvetlenül is bekapcsolódhatnak egy vállalat életébe a kötelező szakmai gyakorlat és a vállalatnál készített projektfeladatok és szakdolgozat keretében. Mindez a későbbi elhelyezkedést is segíti, és ez akár már a végzés előtt egy jó belépő lehet egy vállalathoz. Sokan kérdezik, milyen pozícióban fognak dolgozni a nálunk végzett műszaki menedzserek. Általában középvezetőként kezdik a munkát, majd viszonylag rövid idő alatt felsővezetők válhatnak belőlük.
Ha csak a saját és a volt évfolyamtársaim karrierútjára gondolok, akkor azt látom, mindössze 10 év alatt top vezetőkké, menedzserekké váltak, egyébként főként műszaki területen.
– Mennyibe kerül a képzés félévenként?
– A képzés a műszaki területhez van sorolva, így államilag támogatott helyekre jelentkezhetnek a hallgatók, vagyis az állami ösztöndíjas képzés révén az alapképzés biztosan nem kerül pénzbe, ráadásul duális formában is végezhető.
Gyere el január 23-i nyílt napunkra, vagy keress minket bátran:
felveteli@gtk.uni-neumann.hu,
az ösztöndíjprogramról:
eco@gtk.uni-neumann.hu
Részletes információkért kattints weboldalunkra:
http://gtk.uni-neumann.hu/
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés