„Néha inkább lennék boldog, normális ember”
Interjú Csendes Nórával, a Zápor utca című könyv szerzőjével
2017.02.05. 11:44
Bizonyára sokan találkoztak a karácsonyfa alatt Csendes Nóra Zápor utca című regényével. A könyv egyik különlegessége, hogy az ifjú írónő még 16 évesen, a kecskeméti Katona József Gimnázium diákjaként kezdte el írni első regényét - s még 17 sem volt, mikor befejezte. A könyv tavaly novemberben jelent meg a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában. Időközben 19 éves lett, ma a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem formatervező szakán első éves hallgató. A gimnáziumban írt könyv különleges keletkezéstörténetéről beszélgettünk Nórával.
- Mi volt az a pont, amikor már tudtad, hogy saját magad is komolyan veheted és egy könyvet írsz?
- Volt egy nagyon inspiráló barátság az életemben, a könyv alapötlete ebből az időből származik. Egészen konkrétan az iskolában a folyosón leesett elénk egy teljesen üres füzet. Azt találtuk ki, hogy írunk bele egy történetet, játékként indult. A barátnőm írta volna a cselekmény 50 évvel ezelőtti szálát, de mikor ő kilépett a történetből, és elkészültem a mai vonallal, akkor már tudtam, hogy ezt a könyvet én fogom megírni, és hogy ez már nem is annyira játék.
- Kisgyerekkorodtól kezdve érdekelt az írás?
- Igen, kétévesen egyszer azt mondtam, hogy írónő szeretnék lenni. Kisiskolás koromban is voltak meseíró pályázatok, amikre rendszeresen jelentkeztem. Az egyik legkedvesebb emlékem egy általános iskolai tanárom, akitől miután megnyertem egy ilyen versenyt nyolcadikban, kaptam egy üres könyvet. Ezt a könyvet még ő vette magának kiskorában, hogy majd beleírja a történeteit, de végül nekem ajándékozta – itt már egy kicsit elhittem, hogy van dolgom az írással.
- Felfedezhető párhuzam a saját életed és a könyv cselekménye között?
- A modern kori személyiség szinte teljesen az enyém, de én 16 évesen írtam meg egy 18 éves lány szerepét. Most, 19 évesen már másképp írnám meg, a magamnál idősebb karakterek megírásával biztos, hogy óvatosabban fogok bánni ezután.
- A könyvben az egyik, ötvenes évekbeli cselekményszálat nagyon érzékletesen jeleníted meg. Hogy fogadják az idősebb olvasók?
- Akik eddig visszajeleztek, mind hitelesnek tartották. Rengeteget beszélgettem a nagyszüleimmel, ők nagyon sokat, odaadóan meséltek nekem a fiatalkorukról és arról a korról. Az ő múltjuk konkrétan is megjelenik a regényben.
- Bestsellert szerettél volna írni, vagy az írás számodra belső késztetés az önkifejezésre?
Az írás inkább rólam szól, nem feltétlenül szeretnék bestsellereket írni. Ez a könyv sem egy tipikus tinitörténet happy enddel. Ennél szűkebb réteget szólít meg, de őket, remélhetőleg, igazán megérinti.
- Formatervező szakra jársz a MOME-ra, rajzolni is szeretsz. A vizuális művészetben könnyebben fel tudsz hagyni az önkifejezéssel?
- A formatervezés során az általános emberi problémákra keresünk válaszokat, és az emberek igényeire válaszolunk a munkánkkal, ez tulajdonképpen nem is művészet. Az önkifejezés nyelve nekem az írás, nem a vizuális ábrázolás.
- Milyen messze áll tőled a következő könyv?
- Dolgozom mostanában valamin, de van bennem némi bizonytalanság is. Ha az ember nagyon kiírja saját magát, az veszélyes, úgyhogy most egy kicsit pihentetem ezt a történetet.
- Valahol találtam egy ilyen kifejezést tőled: „írós élet” – mit értesz ez alatt? Megváltozott az életed a könyv óta?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Én azt gondoltam, hogy többet fog változtatni rajta. Egy darabig nagyon intenzív hatása volt, mindenki erről kérdezgetett. De az írós élet nem feltétlenül ezt jelenti. Arra utal, hogy olyankor teljesen kikapcsolok a valóságból, akár egy fél évre is. Nem csak konkrétan addig tart, amíg éppen írok a füzetbe. Megyek az utcán vagy ülök az órákon és azt sem tudom, hogy hogy hívnak, csak a könyvön gondolkodom.
- A történetben Pestre költözik két, egymástól 50 év időtávolságra lévő fiatal lány. Veled most ugyanez történik. Vannak-e jóslat-szerű részletek a könyvben?
- Nagyon sok ilyen van, ez nagyon érdekes. Az egyik főhősnek művészeti képzést adtam, Budapesten lakást, és egy nénit, akinél lakik. És valahogy úgy hozta az élet, hogy velem is pont ugyanez történt. Az ő fenyőfája ugyanott volt a kertjében, ahol a könyvszereplőé. Nagyon meglep, amikor ezekkel a részletekkel a saját életemben újra találkozom.
- Te is úgy gondolod, hogy érettebb vagy a korodnál?
- Bizonyos szempontból igen, bizonyos szempontból nem. Például az idősekhez való hozzáállás: ez mindenkit nagyon kellene, hogy érdekeljen, hiszen a saját élettörténetéről van szó. Más dolgokban viszont lemaradok a többi hasonló korú barátomtól.
Inkább úgy fogalmaznék, hogy egy kicsit másra vagyok programozva, mint a többiek.
- Mit kérdeznél egy számodra jelentős írótól?
- Arról kérdezgetném, hogyan áll hozzá az íráshoz. Nem a technikai részletekről, hanem inkább a lelki részéről, hogy mi történik vele, amikor ír. Megkérdezném, hogyan tudja összeegyeztetni a saját dolgaival, hogyha megírná a személyes dolgait. Grecsó Krisztiántól és Szöllősi Mátyástól kérdeznék ilyet szívesen. Nagyon szeretem Szabó Magda és Márai Sándor könyveit.
- Aktív cserkész vagy, a könyvben van-e ennek hatása?
- Rengeteg természeti leírás van a Zápor utcában. A természetszeretetem családi örökség, ezt a cserkészkedés is felerősítette.
- Mit gondolsz a tehetségről?
A mostani egyetemi környezetemben azt látom, hogy az emberek tehetsége az érzékenységükből és az eltökéltségükből fakad. Azt érzem, hogy néha inkább lennék boldog, normális ember, mert egy ilyen könyv megszületése sok önmardosással jár. Még a boldog részeknek is van valami fonákja az életemben, mégis azt gondolom, hogy akkor leszek hiteles, ha belülről írok.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés