Zománcművészek érkeztek a műkertvárosi Alkotóházba
Balanyi Károllyal a nemzetközi workshopról és a művésztelepet érintő kérdésekről
2017.08.02. 20:52
Javában tart a XVII. Nemzetközi Zománcművészeti Workshop a műkertvárosi Alkotóházban. Az alkotótelepet Balanyi Károly vezeti, akivel az Alkotóház felújításáról és a művészvillák sorsát érintő, mostanában egyre sűrűsödő kérdésekről is beszélgettünk.
Galéria
A Tűzzománcművészek Magyar Társasága húsz éves egyesület, Morvay László hozta létre Budapesten. 2006-ban Balanyi Károly és Gyergyádesz László vette át az egyesület igazgatását. A tűzzománc elnevezés azért nem túl jó, mert a művészettörténeti kánon nem ismeri a kifejezést, hanem zománcművészetről beszél. A tűzzománc szót inkább a népnyelv használja. Az egyesület legnagyobb érdeme az volt, hogy létrehozott egy nemzetközi zománcművészeti workshopot, melynek munkájába most betekintést engedtek a résztvevők.
Kezdetben Budafokon, egy magántulajdonban lévő zománcgyárban folyt a műhelymunka, százéves épületek falai között működő százéves gépek között. Károlyék akkoriban a gyár üzemelése közben jártak oda minden augusztus elején, főleg magyarok és más európaiak társaságában. A dolgozók csodabogaraknak nézték őket, jókat derültek rajtuk, hiszen ők mosdókagylókat, zuhanytálcákat, radiátorlemezeket zománcoztak, s közben a bejáratos művészek ezek közé a tárgyak közé akasztották frissen készült képeiket. A futószalagon, az alagútkemence másik végén, nagyjából fél óra múlva az alkotótábor résztvevői fontos műalkotásokat szedtek ki a használati tárgyak közül.
A gyár - sajnos vagy sem - 2010-ben csődbe ment, és így kerülhetett Kecskemétre, Balanyi Károly városába az alkotótábor. Ezzel a költözéssel az alkotómunka kisebb korlátok közé került, hiszen míg a gyárban óriási, méteres táblákat égethettek, s méretében is grandiózus műtárgyak készülhettek, az itteni kemencékben már csak 40x55cm méretű tárgyak férnek el. Ennek ellenére Balanyi Károly és a workshop tagjai nagyon elégedettek a helyszínnel, hiszen a szállás, a hangulatos környezet, a teljes ellátás praktikuma nyugodt körülményeket ad egy termékeny alkotóhét megéléséhez.
Az alkotótelepnek már a kezdetekkor az volt az egyik alapvető célja, hogy a zománcművészetet ne a klasszikus értelemben kezelje. Ez a művészeti ág eredetileg iparművészeti műfaj volt, főleg az ötvösséghez kötődő, ahol drágaköveket próbáltak olvasztott, színes üveggyöngyöcskékkel helyettesíteni - már Bizáncban is. Magyarországon a hatvanas évek elején indult el a zománc újrafelfedezése. Bonyhádon például a pécsi művészek, Lantos Ferenc vezetésével tették meg a forradalmi lépéseket. Ők inkább a murális, tehát az építészethez kötődő lehetőségeit próbálták. A zománcművészetnek ez a tulajdonsága sajnos a mai napig kihasználatlan maradt, pedig korlátlan színgazdagságban lehetne vele alkotni, s a zománcot nem viseli meg az időjárás, a viszontagságokat a végtelenségig tűri. – szól az építészethez kötődő zománcairól is ismert Balanyi Károly.
Az alkotótelep célja tehát, hogy a zománcot, mint képzőművészeti műfajt kezelje. Nyilván vannak szakmai alapok, tradíciók, amiket jó ismerni, de az ezektől való elrugaszkodás hozza mindig a művészetek terén a fejlődést. A mostani alkotótelepen is több kísérleti munkával próbálkoznak a résztvevők: Ulrich Gábor az egyik legfrissebb acélszobrán kísérletezik zománc effektekkel, a tábor legifjabb résztvevője, Balogh László pedig betont ad a zománcfestékhez. Balanyi Károly szerint rettentő sok experimentális munka zajlik egy-egy ilyen telepen, és mindig ebben a helyzetben derül ki, hogy milyen sok különleges anyag tud jól együttműködni a zománccal.
A tűzzománc munka készülés közben sajnos nem túl látványos – mint azt illusztrációink is mutatják. A nyers zománcfesték, amit a művészek felhordanak a táblákra, eredetileg leginkább föld színű, szürke, barna, fehér, s a végleges színét is rengeteg dolog befolyásolja.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
A zománcművészeti workshop meghívásos alapon történik, elsőbbséget élveznek az egyesületi tagok, de az idei hétre is befértek meghívott vendégek. Kecskemétről érkezett Balanyi Károly, Turi Endre, ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, az egyesület elnöke, és Ulrich Gábor. Az Alkotóházban lakó vendégek Bessenyei Valéria Debrecenből, H. Barakonyi Klára Pécsről, Makrai Zsuzsa Nyírbátorból, Morelli Edit, Tóth Szvetlana, Balogh László és Hernádi Paula pedig Budapestről. A workshop külföldi, méghozzá nagybányai vendége Laura Ghinea. A tábor együttműködésben áll a Kecskeméti Zománcművészeti Alkotóműhellyel, tehát ha vannak külföldi vendégek, és hosszabb távon maradnának, mindkét alkotótáborban és alkotóközösségben szívesen látják őket.
A részvétel teljesen ingyenes feltételeként a tábor végén minden alkotóművész felajánlja egy művét a Kecskeméti Képtárnak, a Cifrapalotának, ahol így gyarapodik egy jelentős, már most 300-at meghaladó tételszámú zománcművészeti gyűjtemény.
Beszélgetésünk során Balanyi Károlyt, mint a Kecskeméti Képzőművészek Közösségének vezetőjét és városunk művészeti életének befolyásos személyiségét a workshopnak helyet adó Alkotóházról is kérdeztem. A ház felújítása és a művészvillák körüli kényes kérdések ugyanis a közösségi oldalakon is állandó témaként szolgálnak a kecskeméti művészkörökben.
Elmondta, hogy az Alkotóház a MANK tulajdona, s a szervezet éppen most készül felújítani az épületet. A teljes házat korszerűsítenék, valamint a háborúban lebombázott Festőiskolát is újraépítenék és 21. századivá tennék. Beszélgetésünk során megemlítette, hogy a MANK nemrég felajánlotta, hogy a művészvillák egy részét is felvásárolná és felújítaná. Ám ha azok az ő tulajdonába kerülnének, akkor attól a pillanattól kezdve az ország bármely területéről érkező művészek pályázhatnának az ott lakásra, s így a kecskeméti művészek elől elvennék a lehetőséget. Most legalább hat elismert kecskeméti alkotóművész lakik az Alkotóház melletti gyönyörű, ám felújítandó művészvillákban. Az épp zajló tárgyalássorozat arról szól, és a városi művészek azt szeretnék, hogy a város tartsa meg a tulajdonában ezeket a villákat, újítsa fel és tegye lakhatóvá. A kérdés nem lenne olyan égető, ha a villák nem lennének olyan állapotban, mint most. Egy közülük tökéletesen lakhatatlanná vált, és üresen áll évek óta, s a többinek is akadnak lakhatatlan részei.
Az Alkotóház és a villák virágkorukban, az Iványi-Grünwald korszakban egy egységet képeztek. A mesterek a műtermes villákban laktak, a hallgatók a Festőiskolában dolgoztak, s lakhattak az Alkotóházban. A mostani, két tulajdonba került épületegyüttes helyzetében egy kicsit problémásnak tűnik az, hogy a régi egység újra megszülethessen, a MANK ugyanis valószínűleg nem lesz hajlandó és nem is tudna olyan épületek felújítására pályázni, melyek nem az ő tulajdonában vannak. Kecskemét van tehát lépéskényszerben; jó lenne, ha fel tudná vállalni a villák felújítását, hogy a kecskeméti művésztelep visszaszerezhessen egy kicsit az egykori fényéből és szakmai rangjából. A várost érintő több száz milliós kiadással járó kérdés végkifejletére remélhetőleg már nem sokat kell várni.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés