Világrajzok emberképre
– Interjú Damó István grafikusművésszel –
2021.11.07. 12:23
Munkái egyszerre dinamikusak, meghökkentőek, torzak és harmonikusak. A nagyszebeni születésű Damó István nemzetközileg elismert grafikusművész, könyvillusztrátor, számos díj birtokosa. A 70. életévében járó művészt kérdeztük életpályájáról.
– Milyen út vezetett Kecskemétig? Melyek pályája legfontosabb állomásai?
– 1978-ban végeztem el Bukarestben a Képzőművészeti Főiskola grafika szakát, és egyéves ösztöndíjjal még ott maradtam. Majd egy év leforgása alatt alakult a pályám jó irányba, a romániai Kriterion és Ion Creangă Kiadókhoz kerültem Két részmunkaidős állásból egy teljes lett, ami nem sok embernek adatott meg.1990-ben jöttünk Magyarországra, Budapestre, majd Kocsérra, s két évre rá Kecskemétre.
– Művészként hogyan érezte magát Romániában?
– Nem merült föl bennem olyan, hogy „magyar képzőművész vagyok Romániában”, szerintem ez nincs nemzetiséghez kötve. Azért talán érződik a szellemiség, ami kiemelt a román környezetből. Emlékszem találkozásomra egy lengyel filmrendezővel: azt mondta, hogy amikor meglátta a rézkarcaimat, biztos volt benne, hogy magyar vagyok. Annyiban érintett a kérdés, hogy Ceausescu akkoriban, a 80-as években kezdett tombolni, elszabadult a nacionalizmus – a képzőművészek szövetségén keresztül intéztük a kiállításokat, és mindig gond volt, hogy túl sok magyar képzőművész vesz részt…Nem is akartam erről tudomást szerezni, nehogy elvegyék a kedvem – ámbár elvették sokszor…
– Mi változott Magyarországra érve?
– Az akkori hangulat 80-tól 90-ig mindenkire rányomta a bélyegét. Nem volt fűtés, nem volt gáz…Azt mondtam, hogy akkor fogok elmenni, amikor már nem tudok dolgozni. Meg volt fagyva a kezem, képtelenség volt dolgozni. Olyan körülményeket teremtett Ceausescu, hogy elment az életkedvem. Ceausescu nacionalista ideológiája kikészítette az embert. Átjöttünk, és rövid időn belül ezektől a szorongásoktól – nem csak én, mások is – megszabadultam. Lényeges fordulópont volt. Mai napig is jelen vannak azok a motívumok, nem is akarok ezektől elszakadni. Örülök, hogy ennyi nyomorúságot túléltünk. Beépülnek, megerősítik az ember lényét.
– A legnépszerűbb gyerekkönyv-illusztrátorok egyike. Hogyan alakult ez az útvonal?
– Hál’ Istennek soha senki nem mondta meg konkrétan, hogy mit kell tennem, mert akkor nem vállaltam volna, az biztos. Aztán hogy alakult ki? Menet közben. Nem annyira szöveghű illusztrációkat készítek. Nem föltétlenül a gyermeki világban kell elmerülnöm, az nem lenne őszinte. Persze követem a gyermeki világot! Az őszinteséget, merészséget, gátlásmentes hozzáállást. Az a fontos, hogy az illusztráció arra késztesse a gyereket, hogy kérdezzen. Ne azt lássa viszont, amit olvas, annak nincs sok értelme. Nem mindegy, hogyan kötődik a szöveghez. Nem szeretem azt az ábrázolásmódot, hogy „tegyünk úgy, mintha nem tudnánk rajzolni!” – tehát mesterkélt naivságot színlelni. A papíron se szabad becsapni őket.
– Jelenleg mivel foglalkozik?
– Megkeresett Muskát Zsuzsa, akivel első kötetünk a Móránál jelent meg. Mostani az abc betűiről szól, egy versmanóról, játékos-pajkos, hangulatos versikék. A másik, amin ezzel párhuzamosan dolgoztam, egy magyarországi szerző, Michaelisz József német nyelvű verseskötete. Menetközben tankönyveket illusztráltam és illusztrálok: most épp 2-ost és 4-est.
– És az illusztrációkon túl?
– Folyamatosan készülnek munkáim. Szeptember 2-án nyílt Brassóban nagyszabású kiállításom, válogatás 30 év munkáiból, 8 termet töltöttek meg az alkotások. 30 éves munkásságomból volt mit válogatni…
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Hogyan fejlődnek ki a témák?
– Egy gondolatkörhöz kötődnek a munkák évtizedeken keresztül. Mindig érdekelt a történelem, például Georges Blond könyve a vallásháborúkról. Nem a cselekmény, hanem ok-okozat kérdése: hogy mi az a gyűlölet és mit vált ki az emberekből. Határtalan a barbárság. Ebből torz figurák születtek, azonban nem gnóm figurák. Vagy régebbi munkám, szitanyomat: „Elszakadok, szabad vagyok, szabad” címmel, mely idézet egy barátunk verséből, aki már meghalt. Az ő életét meghatározta a Holocaust. Olyan gyönyörű, költői képeket használ, ami eleve munkára késztet és rögtön látom képben is, amit meg akarok csinálni. Vagy itt vannak Paul Celan versei.
– Az eszközök: szén, pittkréta, pasztellkréta, olajpasztell. A színek is fontosak…
– Egy fekete-fehér rajz is lehet színes. Változatosságában. Három téralkotó elembe szűkítjük le a rajzot: pont, vonal, folt. Ez óriási eszköztár. A fekete-fehérrel a drámaiságot jobban ki lehet fejezni, de színekben is. Egy szűk, visszafogott színcsalád kell, színharmónia. Mindig használom a vonalat. Ha festek, soha nem úgynevezett „retinafestészetet” művelek, ahol csak a színek dominálnak, nálam a vonal tartja össze a színeket.
– Mondhatjuk, hogy figuratív és nonfiguratív elemek egyaránt fellelhetők munkáiban?
– Jobban szeretem az ábrázoló művészetet. Az ember központi eleme alkotásaimnak, még ha nem is teljes fizikai értelemben van jelen: „fej nélküli emberek”, vagy „emberek anatómiai részletekben”. Ebben látom a drámaiságot. Mikor a drámaiságot keresem kifejezni, akkor jönnek be a színek és a vonalháló; vagy erős kontrasztok – a kontrasztok mindenképpen érzelmeket, indulatokat váltanak ki.
– A propos indulatok…Alkotó, közéleti emberként mit gondol az egyre éleződő választási kampányról?
– Kétségbe vagyok esve. Nem értem azok magatartását, akik újraválasztanák a gazembereket, akik már egyszer tönkretették az országot. Na, ez az, ami engem kétségbe ejt. Nem találok rá magyarázatot. Azt nem értem meg, hogyan lehet hazugságokat elfogadni. Alig várom a jövő évet, hogy húzzam be a keresztet, ahova kell.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés