A vers gyógyító ereje
Interjú Dr. Fischer László gyermekorvossal és Nagy Szilvia védőnővel
2019.11.17. 14:24
Csöpp versek csöppeknek – ez a címe annak a verseskötetnek, amely dr. Fischer László gyermekorvos tollából jelent meg, lapjait pedig egy kecskeméti
védőnő, Nagy Szilvia illusztrálta. A költő, aki gyermekorvosként praktizál, de pszichoterapeuta is egyben, vallja, a versnek is gyógyító ereje van.
– Doktor úr, már nem az első verseskötete jelent meg most, mikor született meg önben az alkotás iránti vágy?
F. L.: – Öt évvel ezelőtt kezdtem el verseket írni, akkor megjelent két felnőtteknek szóló kötetem, az Úton és a Bácska gyermeke című. Ugyanakkor nemcsak házi gyermekorvosként dolgozom, hanem iskolaorvosként is, és a Juhar utcai iskolában a sajátos nevelési igényű gyermekeket gyógyítottam, amikor felmerült bennem, hogy érdemes lenne gyermekverseket is írni. Legelső gyerekverses kötetem, a Kéz a kézben úgy született, hogy a kisegítő iskolába járó gyerekeknek megneveztem a témát, mint például pillangó vagy tavasz, elmondtam a verset, ők pedig összeállították hozzá a rajzokat. Hiszem és vallom, hogy az orvos nemcsak receptet írhat, hanem alkothat is, és nemcsak tapint, kopogtat a gyermekek hátán, hanem gyógyító ereje van a kéznek és gyógyító ereje van a versnek is.
– A Csöpp versek csöppeknek hogyan született meg?
F. L.: – A továbbképzések során Nagy Szilviával többször találkoztam, az asszisztensnőm pedig felhívta a figyelmemet arra, hogy rendkívül szépen rajzol és fest. Akkor jött az ötlet, hogy jó lenne, ha együtt dolgoznánk. Így egy kecskeméti orvos, egy kecskeméti védőnő és egy kecskeméti kiadó együtt munkálkodásából születhetett meg ez a kötet.
– Szilvia, ön hogyan fogadta ezt a megkeresést?
N. Sz.: – Hihetetlenül meglepett, de rendkívül hálás voltam érte. Ezelőtt ugyanis csak a saját magam örömére festettem, de amikor föltettem a közösségi oldalra a munkáimat, mindig rengeteg elismerést kaptam. Ez volt azonban az első olyan alkalom, amikor felkérésre alkottam.
– Mi volt a közös alap, ami miatt együtt tudtak dolgozni?
N. Sz.: – Ami közös volt, az a gyerekek szeretete. Én is emlékszem még arra, hogy mit szerettek a saját gyerekeim, amikor kicsik voltak, és arra is emlékszem, hogy amikor én gyerekként olvasgattam, alig vártam, hogy odaérjek ahhoz az oldalhoz, ahol kép van, és percekig gyönyörködtem benne, emiatt is örültem nagyon a felkérésnek.
– Hogyan zajlott a közös munka?
N. Sz.: – A doktor úr odaadta nekem a verseket, elolvastam őket, volt, amire már rögtön megszületett az ötlet, de volt, hogy el kellett rajta gondolkodnom, sőt olyan is előfordult, hogy két-három verset kellett gondolatban összegyúrni egy rajzzá. Kicsit fejmunka volt, de élveztem nagyon.
– Doktor úr, mennyiben igényel más hozzáállást a költőtől a gyermekvers írása, mint a felnőtt versé?
F. L.: – Pósa Lajos, Benedek Elek munkatársa, aki mesegyűjtő és gyermekversíró is volt, erre figyelmeztet: „A gyermekeknek szóló lant nem kicsinyleni való.” Én ugyanezt gondolom, szerintem a gyermekeknek is minőségi mesét és verset kell adni. Teljesen más ez, mint felnőtt verseket írni, hiszen gyermekverset alkotni csak felszabadult lelkiállapotban lehet, de én emellett szigorú szabályok szerint is írom a verseimet, mind a szótagszámra, mind a rímre figyelek, azért, hogy olyan könyvet adjak ki a kezemből, amire a későbbiekben is büszke lehetek.
– Hogyan szerezte meg az ehhez szükséges ismereteket? Mindig érdekelte az irodalom?
F. L.: – Nagyon szerettem a verseket, már 8-10 éves koromban hosszú Petőfi-verseket tanultam meg saját magam szórakoztatására, később sokat szavaltam, majd a Pedagógus Énekkarban való éneklés jelentette számomra a kultúrához való kapcsolódást. A művészetektől nem szakadtam el, viszont korábban soha nem gondoltam arra, hogy alkotó ember leszek. A véna az bennem volt, szüleim pedagógusok voltak, édesanyám földrajz–biológia szakos tanár, ő rendkívül szigorú volt velem, édesapám pedig magyar–történelem–ének szakos tanár, a vers iránti szeretetet ő táplálta belém.
– Hirtelen csapott át alkotásba a versek iránti szeretet?
F. L.: – Igen, maga az alkotás szinte ostorcsapásszerűen jött elő.
– Mégis, mik voltak ennek az előzményei?
F. L.: – Pszichológiával is foglalkozom, pszichoterapeuta vagyok. Egyszer egy kétnapos gyászterápián vettem részt, amikor ráébredtem arra, hogy az ember a saját érzéseit bátran vállalhatja. Úgy érzem, hogy manapság ez nem divat. Különösen a férfiak nem vállalják az érzelmeiket. Nem vállalják a szorongásaikat, az örömeiket, nem vállalják azt sem, hogy szeretik a gyerekeket. Inkább az a veszély fenyegeti őket, hogy egy infarktus, egy agyvérzés vagy egy szorongásos betegség felé menekülnek. Az ugyanis sokkal inkább férfias dolognak számít a társadalomban, hogy valakinek van egy súlyos betegsége, mint mondjuk az, ha egy férfi elsírja magát egy értekezleten. Ezt kifejezetten negatívan ítélik meg, holott ez egy természetes dolog kellene, hogy legyen.
– Az érzelmek kifejezésének egy lehetséges formája a költészet mellett a festészet is. Szilvia, az ön számára mit jelent az alkotás?
N. Sz.: – Érzek egy kis összefonódást azzal, amit a doktor úr mondott, ugyanis én is egy krízis után kezdtem el festeni. Öt évvel ezelőtt váltam el, és a gyászfeldolgozásban az alkotás sokat jelentett. Akkor kezdtem el festeni, hogy ne gondolkodjak, ne agyaljak, és így vált ez hobbiból szenvedéllyé az életemben.
– Milyen témájú verseket olvashatunk a Csöpp versek csöppeknek kötetben?
F. L.: – A könyv a közvetlen környezetünkben élő állatokról, növényekről szól, felidézi az évszakok hangulatait vidám, fülbe mászó rímekkel, ritmusokkal. Gyermekverseim vidám, időnként mókás hangulatvilágot idéznek, azt az érzést, amit gyakran mi, felnőttek nem merünk bevallani, felvállalni. Pedig az őszinte, tiszta, gyermeki lélek mindenkiben föllelhető. A gyermekek viselkedéséből ne szégyelljük ellesni és újra átérezni a derűt, a játékos jókedvet.
– Mit adhat a felnőttek számára ez a verseskötet?
F. L.: – A gyermek és a szülő számára egy bensőséges találkozást jelenthet egy mese vagy vers elolvasása. Ezért mind az anyukákat, mind az apukákat arra biztatom, hogy gyakran mondjanak mondókát, versikét, énekeljenek dalocskákat, altatót a kicsinyeknek, és bátran tárják ki szívüket gyermekeik előtt.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés