Az igazság védelmében és a szeretet szolgálatában
2016.12.08. 21:26
Márton Áron püspök életét bemutató vándorkiállítás nyílt csütörtök este a Cifrapalotában. Erdély legendás hírű főpásztorát már életében szentnek tartották, a tárlat példamutató életének eseményein keresztül a cselekvő keresztényi szeretetre kívánja irányítani a figyelmet.
Galéria
A magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága születése 120. évfordulója alkalmából Márton Áron-emlékévvé nyilvánította a 2016-os évet, az ünnepi rendezvények fővédnökségét Áder János köztársasági elnök és Jakubinyi György, a Gyulafehérvári Főegyházmegye érseke vállalta. A programsorozat központi részét jelentő tárlat a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum anyaga alapján a Magyarság Háza közreműködésével készült el. A vándorkiállítást Bécsben, Pozsonyban és több erdélyi, illetve magyarországi helyszínen is bemutatták már, Kecskemétre Kiskunfélegyházáról érkezett a 24 tabló, melyek révén Erdély katolikus püspökének munkássága és életútja ismerhető meg.
Ünnepi beszédében a KDNP kecskeméti alapszervezetének elnökségi tagja nemcsak Áron püspök életútjának legfontosabb adatait osztotta meg az érdeklődőkkel, hanem szólt arról is, hogy mit jelenthet nekünk itt és most Márton Áron élete és munkássága, mi lehet a hatalmas életmű üzenete, az emberi jogok és a keresztény szeretet következetes és bátor képviselője, Áron püspök hagyatéka.
Kovács Ferenc konkrét történelmi eseményeket hozott példaként. Előbb a második bécsi döntést említette, melynek értelmében Magyarország visszaszerezte Romániától a trianoni békével elcsatolt Észak-Erdélyt és így az erdélyi egyházmegye kettévált. A ma is igen aktuális menni vagy maradni kérdésre Márton Áron igaz példát mutatott. „Áron püspök a nehezebb utat választva Gyulafehérváron maradt, püspöki székhelyét nem tette át Kolozsvárra, ahogy erre kérték, úgy gondolta, hogy a kisebbségben maradt maradék magyarságnak nagyobb szüksége van rá, mint az anyaországhoz visszakerült észak-erdélyieknek. A háborús években ezért a kiállásáért a dél-erdélyi magyarság szellemi és erkölcsi vezetőjének tartotta Áron püspököt.”
Kovács Ferenc szólt arról is, hogy a trianoni határokat visszaállító békeszerződés (?) után Márton Áron a magyar egyházi és oktatási intézmények megmaradásáért küzdött – „ma is jönnek rossz hírek a Partiumból, Erdélyországból, egyetemről, oktatásról, iskolákról” –, és beszélt arról is, hogy a csíksomlyói búcsú, a magyarság egységének sok évszázados szimbóluma nem kerülhetett föl az UNESCO világörökségi listájára.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Ünnepi gondolatait Kovács Ferenc így zárta: „Nem szerettem volna aktuálpolitikai kérdéseket fölvetni, de az élet hozta így. Csak a tényeket vettem sorra. Talán erre kötelez bennünket Márton Áron püspök tisztelete – aki egyaránt fellépett a nemzeti szocialista és a kommunista diktatúra súlyos igazságtalanságai ellen –, hite, a szellemi örökség, az a rendíthetetlen erkölcsi magatartás, amelyet életével bizonyított.”
A fényképekkel gazdagon illusztrált tablókból megismerhető az „Isten szolgájaként” is emlegetett egykori gyulafehérvári püspök életútja, munkássága.
Képet lehet kapni arról, hogy a csíkszentdomokosi földműves család harmadik, 1896-ban született gyermeke hogyan talált rá hivatására, hogyan jutott el 1938-ra a püspöki székig, és jó pásztorként milyen fáradhatatlanul munkálkodott azért, hogy a rá bízott lelkeket – nemzeti és vallási hovatartozástól függetlenül – a helyes úton, Isten útján vezesse. A dokumentumok bizonyítják azt is, hogy Márton Áron minden tőle telhető eszközzel harcolt mind a náci, mind a kommunista diktatúra rémtettei ellen. Elveiért és embertársaiért még a börtönt is vállalta. Azt vallotta, hogy „az igazság védelmében és a szeretet szolgálatában az üldöztetés és börtön nem szégyen, hanem dicsőség”.
A tárlat 24 tablóján számos idézet is olvasható, ezek igazi útravalót jelenthetnek mindennapjaink helyes megéléséhez. Így például egy, a hetvenes évek közepén elhangzott bérmálási beszédének részlete ma is erőst aktuális: „Csak akkor értjük, hogy mi az ember, ha az emberben Isten képmását és Jézus Krisztus testvérét látjuk és tiszteljük. És csak akkor élünk emberi mivoltunknak megfelelően, ha embertársunkat önzetlenül szeretjük. Nemcsak szóval, nemcsak nyilatkozatokban vagy ünnepélyes alkalmakkor, hanem a mindennapi élet nyers, közönséges, brutális körülményei és valóságai között. Ez is Krisztus követelése. Éspedig főkövetelménye. Olyan fontos és elengedhetetlen, mint az, hogy szeressük Istent. Ezért isteni törvény tiltja az emberek megkülönböztetését faj, szín, társadalmi osztályhelyzet, vallás vagy nyelvi, nemzeti hovatartozás alapján. Nem vallhatjuk Istent Atyánknak, és nem mondhatjuk Krisztust testvérünknek, ha bármely embertársunktól, aki Isten képmására van teremtve, a testvéri szeretetet megtagadjuk.”
A Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Pro Patria Egyesület és a KDNP Kecskeméti Alapszervezete által szervezett tárlat 2016. december 15-ig – hétfő kivételével – naponta 10 és 17 óra között tekinthető meg a Kecskeméti Katona József Múzeum „Cifrapalota” Kiállítóhelyén (6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.).
Az erdélyi születésű, de immár negyedszázada Kecskeméten élő és alkotó Lakatos Pál Sándor szobrászművész néhány hónappal ezelőtt részt vehetett a csíkszeredai Márton Áron-szoborcsoport elkészítésében. A 2016. május 15-én felavatott emlékmű bérmáláson ábrázolja a székely püspököt, amint áldást ad egy bérmálkozó lánynak, akit bérmakeresztanyja bátorít. A szoborcsoport alakjait Sárpátki Zoltán terve alapján Lakatos Pál Sándor öntötte bronzba.
„Márton Áron személyének nagyszerűségét abban látom, hogy mindig képes volt kiállni az erkölcsi igazság mellett. Mindig volt ereje, hite, bátorsága szembeszállni a tömeggel. Amíg a mindenkori percemberkék dáridóztak, addig ő sziklaként kitartott az igazság mellett. Ki tudja, hogy egy jobb korban mi mindent tudott volna építeni, alkotni, de neki csak a makacs kitartás, a hűség és a rákényszerített hallgatás jutott. És így is hatalmas örökséget hagyott ránk.
Erdély-szerte több remek szobor őrzi a püspök emlékét. Én magam az évek során nagyon eltávolodtam a hagyományos, figurális szobrászattól, ennek ellenére örülök, hogy szakmai tapasztalataimmal és műtermemmel hozzájárulhattam a Csíkszeredában idén májusban felállított tehetséges fiatal kollégám, Sárpátki Zoltán alkotásának sikeréhez. A szobor avatásán nagyszerű volt megtapasztalni, hogy a püspök szellemisége milyen erősen hat ma is, erőt adva az ottani magyarságnak.”
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés