Kecskemét TV Kecskemét TV Kecskeméti lapok Kecskeméti lapok Gong rádió Gong rádió Keol Keol MONTÁZS magazin MONTÁZS magazin
Regisztráció Regisztráció Regisztráció Kecskemét város Kecskemét város

Naptár 2024. November 21. Csütörtök  Olivér

EUR: --- Ft Árfolyam csökkenés

GBP: --- Ft Árfolyam növekedés

Hiros.hu Facebook YouTube csatorna
Hirdetés

A kecskeméti Szentháromság-szobor: „a ragályos dögvésztől megmenekülésük emlékére”

2020.05.04. 14:00

...enyhülést vesz a dühös nyavalya / S megszűn öldökölni a halál angyala.” – Arany János Szent László füve című versében megfogalmazott sorai jól kifejezik azt a megkönnyebbülést, amelyet a régi kecskeméti polgárok érezhettek 1739 decemberében. Ekkor szűnt meg ugyanis városunkban a közel egy éve tomboló nagy pestisjárvány (Kecskemét kitűnő tudósa, Hornyik János még úgy tudta, hogy 1740. szeptember 14-én, a Szent Kereszt felmagasztaltatása ünnepén). Ennek emlékére állították fogadalmi emlékműként a kecskeméti Szentháromság-szobrot, amely ma is tanúskodik a pusztító ragályról, de egyúttal hirdeti a városlakók áldozatkészségét is.

A homokkőből faragott, eredetileg valószínűleg teljesen festett és aranyozott szoborcsoport 1742-ben készült el, Conti Lipót Antal pesti kőfaragó mester alkotásaként. A város levéltárában fennmaradt az emlékmű 1741-ben kelt tervrajza, rajta a jegyző feljegyzésével, hogy 4000 forintot fizettek érte (Hornyik János hozzáteszi, hogy most – 1869-ben – megérne 40.000 forintot is). Az alkotásról megemlékezik a ferences háztörténet bevezetője is, amely a város leírásánál Kecskemét nevezetességei közt említi: „1742-ben a pestisjárvány után a szentháromság és a szűzanya tiszteletére készítettek emléket. Az épület csúcsára függesztették a szentháromságot, az oldalán van a szeplőtlen Szűz Mária szobra, középen Szent László és még több patrónus szent szobra található. Az alap felett három részben helyezkedik el a következő kronografikum: Ezt a szobrot Krisztus teljesen neked állította az egész könyörgő keresztény nép, mert csodával legyőzted szentül igaz Isten a szörnyű vészt, a borzalmas sebeket, a tieid kegyes fogadalmát fogadd el, méltón pihenjen az ég királya. A kecskeméti lakosok kegyes fogadalomból állították a pestisjárványtól való megszabaduláskor.

A háztörténet tudósít arról is, hogy 1743-ban a mindszenti plébános szentelte föl az emlékművet, ahol Bereczki Zsigmond ferences atya is beszédet mondott. Részletesebb leírását adja Tomori Szabó Sándor református főiskolai tanár Szokolay Hártó János 1853-ban kiadott verses várostörténetéhez fűzött magyarázataiban.

A szoborcsoport tehát a város egész közösségének akaratából született, így ez tekinthető Kecskemét első köztéri emlékművének. Ikonográfiai programjában katolikus szellemiségű mű ugyan, de a város református lakói is adakoztak felépítésére (mivel a járványnak 3959 katolikus mellett 2011 református lakos is áldozatul esett). Hornyik János hangsúlyozza is felekezetek feletti jellegét, ezáltal a városvezetés felelősségét az emlék fenntartásában. A háromoldalú gúlát formázó barokk oszlop csúcsán az Atya, a Fiú és a Szentlélek trónol, a felhőkkel és puttókkal borított oszloptörzsön Szűz Mária áll földgömbön és azon a Sátánt jelképező kígyóra tapos.

Kecskemét, 1780 Szentháromság társulat

Az oszlop párkányzatán a pestis elleni segítőszentek szobrai, Szent Sebestyén, Szent Rókus, valamint a betegek lelkigondozását és temetését végző ferencesekre utalva Seraphim (vagyis Assisi) Szent Ferenc állnak, mellettük Szent István kapott helyet. Talapzatán oltárasztalt formáló kőlap, alatta pedig Szent Rozália (szintén pestis ellen védő szent) fekvő alakja látható. Az oszlopot körülvevő nyolcszögű bábos korláton Szent Péter és Pál apostolok, Keresztelő Szent János, valamint a barokk korban népszerű szentek, Páduai Szent Antal, Xavéri Szent Ferenc (szintén betegségben hunytak el), Nepomuki Szent János (a haldoklók védőszentje), Szent Imre herceg és Szent Flórián szobrai állnak, az ő nevüket felirat is jelzi.

A három oldalon elhelyezett vörösmárvány táblák latin nyelvű chronosticonokban (olyan versbe szedett szöveg, amelynek egyes kiemelt betűi római számokként összeolvasva kiadják a keltezést) adnak hírt a járványtól való megmenekülésről, egyikük kiemeli a városlakók összefogását is: „oppIDanI. / KetskeMethIenses. / eX. pIo. ereXerVnt. Voto. / LIberatI. / A. ContagIosa LUe.”, vagyis: „Kecskemét mezőváros lakosai kegyes fogadalombul emeltették a ragályos dögvésztől megmenekülésük emlékére.

A szobor alkotója, Conti Lipót Antal (Leopoldo Antonio Conti) a 18. századi magyarországi szobrászat jelentős mestere. Sopronban született a luganói származású Pietro Antonio Conti stukkókészítő fiaként. Szülővárosában folytatott tanulmányai után Pesten lett kőfaragómester, ahol városi tanácsos is volt. A pestist is itt vészelte át, a járvány után feleségével együtt egy fogadalmi kápolnát építtetett a Segítő Szűz tiszteletére a mai Kőbányán lévő szőlőbirtokukon. Ennek oltárdíszítő szobrait, köztük a Szentháromság csoportját is ő faragta. Az 1750-54 között Vácott fölállított Szentháromság-emléket is tőle rendelték meg. Kiterjedt szobrászati tevékenységére jellemző, hogy 1745-ben a pesti szobrászok tiltakoztak, amiért kőfaragó létére a legtöbb közösségi megbízást ő nyerte el. A kecskeméti szobrok szerzőségét Szabó Kálmán tisztázta a római katolikus egyház okmányai közt fennmaradt fizetési jegyzék és a szobor eredeti tervének megtalálása után. Így bizonyosan Conti, illetve népes műhelye készítette a szobordíszeket, noha a többszöri restaurálás után már nem mindegyik eredeti.

 

Az emlékmű a század végén – eredeti célját akkor talán már el is feledték – a vandalizmus célpontja lett. A ferences háztörténet beszámolója szerint 1786. május 29-én, a késő éjszakai órákban a külső kerítésén lévő szobrait ismeretlenek elvitték, valamint a rendház kerítését is megrongálták. Ráadásul az ügyben még vizsgálatot sem tartottak. A  Szentháromság-oszlop kőkerítését ezután a plébánia költségén és a városi tanács támogatásával megerősítették. 1800-ban készítette Vég János a belső kovácsoltvas kapuzatot.    Emellett a szabadban álló építmény pompája az időjárási viszonyok miatt is megkopott. Ezért a szobor időnként szükségessé váló renoválása időről-időre szintén megmozgatta a városi közösséget, megmutatva az egyes polgárok kezdeményezésére meginduló összefogás erejét.

A város főjegyzője és történetírója, Hornyik János kezdeményezésére 1872-ben történtek állagmegóvási munkálatok, majd 1891-92-ben, ekkor készítette Maár Antal műlakatos a szobrot övező vasrácsot is. Legutóbb 1996-ban közadakozásból, magánszemélyek és civil szervezetek közreműködésével történt meg a teljes felújítás. Művészet- és várostörténeti jelentőségére is ilyen alkalmakkor hívták föl a figyelmet. 1869-ben Hornyik János Egy fogadalmi emlék címmel a Kecskeméti Lapok hasábjain írta meg az emlékmű történetét, majd 1871-ben nyílt levélben sürgette ismét a felújítást. Ifj. Bagi László az 1892-es renoválás alkalmából emlékezett meg róla a Kecskeméti Nagy Képes Naptárban. Az 1996-os megújítást követő felavatásra jelent meg Heltai Nándor A Nagy-halál és a fogadalmi emlékmű című összefoglaló munkája.

A századforduló éveiben nagy vitát váltott ki, hogy 1896-ban pont a szobor mögött épült fel a városi színház. Ezután többször is felmerült a szoborcsoport áthelyezésének terve, így 1939-ben és 1942-ben is. Egyfelől városképi érvekre hivatkozva (rontja a rálátást a teátrumra) javasolták alkalmasabb helyszínnek a piaristák épületegyüttese előtti térséget, mások úgy vélték, hogy az emberi kiszolgáltatottságra, ezrek halálára emlékeztető műalkotással nincs összhangban egy szórakozásra szolgáló épület. Végül mégis eredeti helyén maradt az emlékmű.

 A kecskeméti Szentháromság-oszlop beleillik a Habsburg-birodalom területén elterjedt fogadalmi emlékművek sorába. Ezek előképe a bécsi Grabenen álló, Fischer von Erlach által tervezett Szentháromság-szobor vagy Pestisoszlop, amelyet 1679-1682 között I. Lipót császár és király állíttatott hálából, amiért Bécs és Ausztria megmenekült a dühöngő pestistől, napjaink járványhelyzetében pedig ismét zarándokhellyé vált. Az alkotás összekapcsolja a barokk kegyességet a birodalmi eszmekörrel. Az égi szférát uraló Szentháromság földi tükörképeként a talapzaton a Habsburgok országainak (Ausztria, Csehország és Magyarország) összetartozását hirdetik az aranyozott címerek.

Magyarországon 1701-ben, Sopronban állították föl az első Szentháromság-oszlopot, majd a budai Várban 1706-ban, az 1691. évi nagy pestisjárvány emlékére. Ezt később Újlakra helyezték át és az 1708-1710 között tomboló pestisjárvány után állították a helyére a ma is látható díszesebb emlékművet. Az 1710-es években készült néhány emlék más városokban, köztük Pozsonyban, Komáromban vagy Kőszegen is. A legtöbb hazai Szentháromság-szobrot az 1738-1740-es nagy pestisjárvány után állították szerte az országban, így például Óbudán, Nagytétényben, Torbágyon, Vácott, Baján, Tapolcán, Veszprémben, Szekszárdon, Nagykanizsán, a Bánságban Temesvárott vagy a szlavóniai Pozsegában, de még az 1760-1790 közötti években is készültek hasonló emlékművek (pl. Selmecbánya, Keszthely, Kalocsa). Csak a mai Magyarország területén közel 2000 Szentháromság-oszlop élvez műemléki védettséget. A kecskeméti szobor közvetlen mintája az 1713-ban elkészült, azóta többször újrafaragott budavári Szentháromság-oszlop lehetett, Ungleich Fülöp szobraival és Hörger Antal domborműveivel.

A bécsi szoborcsoport birodalmi gondolatiságával szemben a kecskeméti emlékmű nemzeti jelleget hordoz az Árpád-házi szentek megjelenítésével. A fő helyen álló szent pontos meghatározása azonban nem teljesen egyértelmű. Juhász István szerint Szent István vértanút faragták meg, de a páncélban, kezében (azóta eltűnt) királyi pálcával, fején a stilizált Szent Koronával megjelenített szoboralak egyértelműen egy magyar királyt ábrázol, valószínűleg Szent Istvánt. Emellett szól, hogy fölötte látható Szűz Mária szobra.

Hirdetés

[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]

A Szentháromság-szobor a Hornyik Emlékkönyvben

Ifjabb Gyergyádesz László mutatott rá, hogy az Immaculata (Szeplőtelen Szűz) hasonló barokk oszlopokon való ábrázolása nem csupán a gonosz fölötti diadalt jelképezi, hanem Szent István királlyal egy függőleges tengelyben való elhelyezése a Patrona Hungariae ikonográfiai típusát is felidézi. A szent király ugyanis halála előtt Szűz Mária oltalmába ajánlotta a fiatal magyar egyházat és magyar államot, ezért tisztelik Máriát Magyarország védasszonyaként (Patrona Hungariae). Ábrázolása a barokk művészetben virágzott föl, összekapcsolva a Szent István-kultuszt a Mária-tisztelettel. Ehhez társul Szent Imre herceg alakja az oszlop előtti kőkorláton, akit gyakran jelenítenek meg apjával együtt, a korabeli magyarországi Szentháromság-oszlopokon is (pl. Óbudán, Veszprémben). Mária és Szent István kiemelt ábrázolása azzal a tartalommal gazdagodik, hogy a szent király révén égi pártfogást kér a nép a ragálytól sújtott városnak és országnak, oltalmat várva az újabb járványok ellen. Ezt az értelmezést alátámasztja, hogy Szent Istvánt a néphagyományban gyógyító szentként is számon tartották.

Ugyanakkor a ferences háztörténet leírása fölveti azt a lehetőséget is, hogy a páncélos uralkodó a lovagkirályt, Szent Lászlót is ábrázolhatja. A hagyomány szerint ő is fölajánlotta Magyarországot Máriának, valamint az ő alakjához is kapcsolódtak csodás gyógyulások. Az Arany János által is feldolgozott népmonda szerint isteni sugallatra találta meg a pestistől gyógyító füvet.

Összehasonlításként figyelembe lehet venni a piarista templom homlokzati szobordíszeit is, amelyeket szintén Conti Lipót műhelye készített, akárcsak 1761-ben a jászberényi Nagyboldogasszony plébániatemplom tornyának Szent István és Szent László szobrait. Az 1764-1765-ben épült torony két oldalán állnak a magyar szent királyok nemrég restaurált szobrai, a homlokzaton itt is megjelenik az Immaculata, valamint Imre herceg alakja is. Az egyik uralkodó idősebb, nagy szakállú emberként jelenik meg, kezében a koronázási jogarral és az országalmával. A másik, fiatalabb, rövidebb szakállú férfi a Szentháromság-oszlopon állóhoz hasonlóan páncélt visel, egyik kezében tulipános végű pálcát tart, a másikat szívéhez emeli. Ez alapján az előbbi lehetne István, az utóbbi pedig László ábrázolása. A Szent Lászlót egyértelműen beazonosító csatabárd azonban egyik szobornál sem jelenik meg (ellentétben a jászberényivel), ráadásul sajnos sem az emlékoszlopon, sem a templomon lévő királyszobrokhoz nem tartozik felirat.

Az viszont teljesen bizonyítható, hogy a Szentháromság kultuszát éppen az 1714-ben megtelepedett kegyesrendiek terjesztették Kecskeméten, mivel templomukat és annak legnagyobb harangját is neki szentelték. Emellett vallásos társulatot is alapítottak a tiszteletére. A kultusz tartósságáról Binder Fülöp budai rézmetsző 1780-as években társulati emléklapként készült metszete is tanúskodik. A kép felső részén a Szentháromság-oszlophoz hasonlóan puttókkal övezett felhőkön trónol a földgömbre támaszkodó Atyaisten, mellette a keresztjét tartó Fiú, fölöttük pedig galamb képében a Szentlélek lebeg. Alul magyaros ruhába öltözött nemesurak és asszonyok csoportja könyörög, amit egy felirat is kifejez: „Sz. háromság egy Isten! / Irgalmazz mi nékünk.

A Szentháromság tisztelete és a pestis úgy fonódik össze, hogy a nagy járványhullámok idején a „három dávidi rossz”, vagyis a pestis, az éhínség és a háború ellen a háromságos egy Istentől (és a Szentháromságba befogadott Máriától) vártak oltalmat. Ez az összekapcsolódás a bibliai előkép mellett (Dávid király választhatott, hogy Isten hogyan büntesse meg bűnéért, és ő az éhínség és az ellenségtől való menekülés helyett a ragályt választotta: 2Sám 24; 1Krón 21) abból a történeti tapasztalatból is táplálkozott, hogy a háborúkból gyakran éhínség támadt, az éhségtől legyengült tömegeket pedig elragadta a dögvész. Ezért születtek a fogadalomból állított Szentháromság-oszlopok is – ahogy Dávid is oltárt épített hálaáldozatul a járványtól való megszabadulásért – a „három legfőbb jó” védelmező erejének hitében, amit a Padányi Bíró Márton veszprémi püspök (az ottani Szentháromság-oszlop megrendelője) által írt egykorú ének is kifejez:

 

            „Három súllyosb csapás

            Gyakran mi reánk száll:

            Éhség, hadakozás és a mirigyhalál,

            Szent Háromság ezektül meg-tartsál.

 

Dr. Székely Gábor

Hirdetés

Percről percre percről percre

Fő híreink fő híreink

Hirdetés

helyi hírek

Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában

Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában

Ünnepváró teadélutánt rendeztek ma a Kecskeméti Vásárhelyi Pál Általános Iskola és Alapfokú Művés...

Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere

Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere

Nyolc csomaguatomatát fognak kihelyezni a következő 1-2 héten belül Kecskeméten. Ezt Szemereyné P...

Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről

Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről

Hosszas vita bontakozott ki a mai közgyűlésen Kecskemét 2023-as költségvetéséről. A kormánypárti ...

Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése

Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése

Nagyobb hatékonyságú ivóvízvezetéket kap Kecskemét és Ballószög. A mai közgyűlésen megszavazták a...

Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban

Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban

Kodály Zoltánné Péczely Sarolta egészségügyi okokból lemondta a szombat délutánra a megyei könyvt...

Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE

Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE

Két héttel ezelőtt éppen a Messzi István Sportcsarnokban szerezte meg első győzelmét a bajnokságb...

A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt

A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt

„Az esztendő végének közeledtével, advent idején nekünk is számvetést kell készítenünk a mö...

Nem volt indulatoktól mentes a közgyűlés kezdete

Nem volt indulatoktól mentes a közgyűlés kezdete

„A város érdekeit nem csak szem előtt tartó, hanem messzemenőkig szolgáló költségvetést nyú...

Győzelemmel búcsúztatná az évet hazai pályán a KTE-Piroska Szörp

Győzelemmel búcsúztatná az évet hazai pályán a KTE-Piroska Szörp

A naptári esztendő utolsó hazai megmérettetésére készülnek a hírös harcosok. Ezúttal a tabella há...

Idén karácsonykor a Te kívánságod is teljesülhet!

Idén karácsonykor a Te kívánságod is teljesülhet!

Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Malom Központ és a Hírös Cédrus Egyesület jóvoltából...

Szeretett alma materében koncertezett Fülei Balázs

Szeretett alma materében koncertezett Fülei Balázs

A Kodály Zoltán születésének 140. évfordulója kapcsán szervezett kecskeméti koncertsorozat részek...

Terelés az M5-ösön

Terelés az M5-ösön

Védőkorlát javítás valamint útépítési munkák miatt vannak forgalomkorlátozások térségünkben. Az Ú...

Elkészült Estike, a gerincsérült kutyus kerekes kocsija

Elkészült Estike, a gerincsérült kutyus kerekes kocsija

Elkészült a speciális kerekes kocsi Estike, a gerincsérült kutyus számára. A Menhely az Állatokér...

Megnövekedett az online elkövetett bűncselekmények száma

Megnövekedett az online elkövetett bűncselekmények száma

Közeleg a karácsony, a szeretet ünnepe, ami nem mindenki számára lehet boldog és gondtalan, hisze...

Hírek 1 percben!

Hírek 1 percben!

Nézze meg a nap legfontosabb kecskeméti híreit itt, egy percben.

Petőfi értelmezések a 21. században

Petőfi értelmezések a 21. században

Legendahántás, Petőfi és Arany barátsága egy kicsit másképpen, címmel tartottak előadást kedden e...

Segítsünk együtt a bűncselekmények áldozatainak!

Segítsünk együtt a bűncselekmények áldozatainak!

Bűncselekmények áldozatai számára indított gyűjtést a Kecskeméti Médiacentrum. Az Áldozatsegítő K...

Az 50. első díj Krakkóban - Durányik László a Múzsában

Az 50. első díj Krakkóban - Durányik László a Múzsában

Sorrendben az 50. első díjukat vehette át az Aurin Leánykar néhány napja Krakkóban, az ...

Országosan emelkedik, Kecskeméten csökken a szennyvízben a koronavírus koncentrációja

Országosan emelkedik, Kecskeméten csökken a szennyvízben a koronavírus koncentrációja

A szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja országos átlagot tekintve enyhe emelke...

Még több helyi hírmég több hír
Kecskeméti Lapok
Hírös históriák
Hírös gazdaság
A cookie-kkal még hatékonyabb szolgáltatásokat nyújthatunk. Szolgáltatásaink igénybevételével beleegyezel a cookie-k használatába. További információk Értem

Süti („cookie”) Információ

Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk.
Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.

1. „Sütik” használatának szabályzata

Ez a szabályzat a domain név weboldal „sütijeire” vonatkozik.

2. Mik azok a „sütik”?

A „sütik” olyan kisméretű fájlok, melyek betűket és számokat tartalmaznak. A „süti” a webszerver és a felhasználó böngészője közötti információcsere eszköze. Ezek az adatfájlok nem futtathatók, nem tartalmaznak kémprogramokat és vírusokat, továbbá nem férhetnek hozzá a felhasználók merevlemez-tartalmához.

3. Mire használhatók a „sütik”?

A „sütik” által küldött információk segítségével az internetböngészők könnyebben felismerhetők, így a felhasználók releváns és „személyre szabott” tartalmat kapnak. A cookie-k kényelmesebbé teszik a böngészést, értve ez alatt az online adatbiztonsággal kapcsolatos igényeket és a releváns reklámokat. A „sütik” segítségével a weboldalak üzemeltetői névtelen (anonim) statisztikákat is készíthetnek az oldallátogatók szokásairól. Ezek felhasználásával az oldal szerkesztői még jobban személyre tudják szabni az oldal kinézetét és tartalmát.

4. Milyen „sütikkel” találkozhat?

A weboldalak kétféle sütit használhatnak:

  • - Ideiglenes „sütik”, melyek addig maradnak eszközén, amíg el nem hagyja weboldalt.
  • - Állandó „sütik”, melyek webes keresőjének beállításától függően hosszabb ideig, vagy egészen addig az eszközén maradnak, amíg azokat Ön nem törli.
  • - Harmadik féltől származó „sütik”, melyeket harmadik fél helyez el az Ön böngészőjében (pl. Google Analitika). Ezek abban az esetben kerülnek a böngészőjében elhelyezésre, ha a meglátogatott weboldal használja a harmadik fél által nyújtott szolgáltatásokat.

Elengedhetetlen munkamenet (session-id) „sütik”:

Ezek használata elengedhetetlen a weboldalon történő navigáláshoz, a weboldal funkcióinak működéséhez. Ezek elfogadása nélkül a honlap, illetve annak egyes részei nem, vagy hibásan jelenhetnek meg.

Analitikai vagy teljesítményfigyelő „sütik”:

Ezek segítenek abban, hogy megkülönböztessük a weboldal látogatóit, és adatokat gyűjtsünk arról, hogy a látogatók hogyan viselkednek a weboldalon. Ezekkel a „sütikkel” biztosítjuk például, hogy a weboldal az Ön által kért esetekben megjegyezze a bejelentkezést. Ezek nem gyűjtenek Önt azonosítani képes információkat, az adatokat összesítve és névtelenül tárolják. ( pl: Google Analitika)

Funkcionális „sütik”:

E sütik feladata a felhasználói élmény javítása. Észlelik, és tárolják például, hogy milyen eszközzel nyitotta meg a honlapot, vagy az Ön által korábban megadott, és tárolni kért adatait: például automatikus bejelentkezés, a választott nyelv, a szövegméretben, betűtípusban vagy a honlap egyéb testre szabható elemében Ön által végrehajtott felhasználói változtatások. Ezek a „sütik” nem követik nyomon az Ön más weboldalakon folytatott tevékenységét. Az általuk gyűjtött információkban lehetnek azonban személyes azonosító adatok, amelyeket Ön megosztott.

Célzott vagy reklám „sütik”:

Ezek segítségével a weboldalak az Ön érdeklődési körének leginkább megfelelő információt (marketing) tudnak nyújtani. Ehhez az Ön kifejezett belegyezése szükséges. Ezek a sütik részletes információkat gyűjtenek böngészési szokásairól.

5. Tartalmaznak a „sütik” személyes adatokat?

A legtöbb „süti” nem tartalmaz személyes információkat, segítségével nem azonosíthatók a felhasználók. A tárolt adatok a kényelmesebb böngészésért szükségesek, tárolásuk olyan módon történik, hogy jogosulatlan személy nem férhet hozzájuk.

6. Miért fontosak a „sütik” az interneten?

A „sütik” szerepe, hogy kényelmesebbé tegyék a felhasználók számára a böngészést, hiszen a böngészési előzmények révén állítja be a felhasználóknak a reklámokat, tartalmakat. A „sütik” letiltása vagy korlátozása néhány weboldalt használhatatlanná tesz. A letiltott vagy korlátozott „sütik” azonban nem jelentik azt, hogy a felhasználóknak nem jelennek meg hirdetések, csupán a megjelenő hirdetések és tartalmak nem „személyre szabottak”, azaz nem igazodnak a felhasználó igényeihez és érdeklődési köréhez. Néhány minta a „sütik” felhasználására:

  • - A felhasználó igényeihez igazított tartalmak, szolgáltatások, termékek megjelenítése.
  • - A felhasználó érdeklődési köre szerint kialakított ajánlatok.
  • - Az ön által kért esetben a bejelentkezés megjegyzése (maradjon bejelentkezve).
  • - Internetes tartalmakra vonatkozó gyermekvédelmi szűrők megjegyzése (family mode opciók, safe search funkciók).
  • - Reklámok gyakoriságának korlátozása; azaz, egy reklám megjelenítésének számszerű korlátozása a felhasználó részére adott weboldalon.
  • - A felhasználó számára releváns reklámok megjelenítése.
  • - Geotargeting

7. Biztonsággal és adatbiztonsággal kapcsolatos tényezők.

A „sütik” nem vírusok és kémprogramok. Mivel egyszerű szöveg típusú fájlok, ezért nem futtathatók, tehát nem tekinthetők programoknak. Előfordulhat azonban, hogy más szándékkal (rosszindulattal) rejtenek el információkat a „sütiben”, így azok spyware-ként működhetnek. Emiatt a víruskereső és –irtó programok a „sütiket” folyamatosan törlésre ítélhetik.

Mivel az internet böngészésre használt eszköz és a webszerverek folyamatosan kommunikálnak, tehát oda-vissza küldik az adatokat, ezért ha egy támadó (hekker) beavatkozik a folyamatba, kinyerheti a „sütik” által tárolt információkat. Ennek egyik oka lehet például a nem megfelelő módon titkosított internet (WiFi) beállítás. Ezt a rést kihasználva adatokat nyerhetnek ki a „sütikből”.

8. A „sütik” kezelése, törlése

A „sütiket” a használt böngészőprogramokban lehet törölni vagy letiltani. A böngészők alapértelmezett módon engedélyezik a „sütik” elhelyezését. Ezt a böngésző beállításainál lehet letiltani, valamint a meglévőket törölni. Mindemellett beállítható az is, hogy a böngésző értesítést küldjön a felhasználónak, amikor „sütit” küld az eszközre. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy ezen fájlok letiltása vagy korlátozása rontja a böngészési élményt, valamint hiba jelentkezhet a weboldal funkciójában is.

  • - A beállítási lehetőségek általában a böngésző „Opciók” vagy „Beállítások” menüpontjában találhatók. Mindegyik webes kereső különböző, így a megfelelő beállításokhoz kérjük. használja keresője “Segítség” menüjét, illetve az alábbi linkeket a sütik beállításainak módosításához:
Cookie settings in Internet Explorer
Cookie settings in Firefox
Cookie settings in Chrome
Cookie settings in Safari
  • - Az anonim Google Analitika „sütik” kikapcsolásához egy úgynevezett „Google Analytics plug-in”-t (kiegészítőt) telepíthet a böngészőjébe, mely megakadályozza, hogy a honlap az Önre vonatkozó információkat küldjön a Google Analitikának. Ezzel kapcsolatban további információkat az alábbi linkeken talál:
Google Analytics & Privacy vagy Google Elvek és Irányelvek

9. További hasznos linkek

Ha szeretne többet megtudni a „sütik”-ről, azok felhasználásáról:

Microsoft Cookies guide
All About Cookies
Facebook cookies