Gyerekek másik bolygóról
Beszélgetés Szoboszlay Péterrel
2016.08.15. 10:12
Szoboszlay Péter filmrendező majdnem húsz éve vezeti a KIO animációs szakkörét. Itt lehetősége nyílik találkozni a vizualitásra nyitott gyerekekkel, alkotási módszereikkel, a világról alkotott véleményükkel – a filmecskéken keresztül. A minket körül vevő, vizuálisan erősen szennyezett, néha kaotikus világ egy gyermek számára nehezen megfejthető, és sok esetben félreérthető is. A szakkör munkái nyilvánvalóan mai világra reflektálnak. Péternek pedig jól megalapozott véleménye van a korábbi és a mai generációk különbségeiről, mind a gyermekek által befogadott és mind az általuk irányított mozgóképkultúra haladási irányáról. Egy mai gyermek ugyanis teljesen máshogy készíti a filmjeit, mint a korábbi generációk tagjai…
Galéria
- A KIO rajztermében, a Képről képre animációs szakkör péntek délutáni foglalkozásán vagyunk. Bemutatná, mi folyik itt körülöttünk?
- Egy 13-14 fős, 9-16 év közötti csoport dolgozik itt, heti háromórás foglalkozásokon az animációs filmmel. Szabadon, külső befolyás nélkül készítenek kis filmecskéket. Kreatív játék folyik, állandó kísérletezés; a gyerekek a rendelkezésükre álló anyagokkal (papír, ceruza, festék, gyurma, homok) és technikával (kamerák, állványok, számítógépek, számítógépes programok) kedvük szerint játszhatnak, mozgósíthatják fantáziájukat. Saját történeteiket, képzeletük teremtményeit kelthetik életre.
- Hogyan jött az ötlet, hogy animációs filmes iskolát, szakkört hoz létre?
- Nekem ez a szakmám, foglalkozásom - ha úgy tetszik, a hobbim - 1961 óta. 98-99-ben, a nyugdíjazásommal egy időben kezdett el foglalkoztatni a gondolat, hogy építve Kecskemét animációs filmes hagyományaira és jelenére, valamiféle animációs oktatásba, közös játékba próbáljam bevonni a helyi mozgókép-generáció gyerektagjait. A KIO támogatta az elképzeléseimet, így kerültünk ide 2000-ben. Kb. 200 gyerek kapott már tőlünk „animációs filmes fertőzést”. E technikaigényes tevékenységben hosszú évek óta segítőm Fazekas László, programozó, számítógépes animátor, és Gulyás-Kis Ágnes, animációs asszisztens.
- Mit mondanak el, milyen témáik vannak, mit fejeznek ki a gyerekek a filmjeikkel?
- A filmecskéiket elsősorban saját maguknak fogalmazzák meg, ezt nagyon nehéz szavakkal leírni. Ezekből hiányzik a mi irányítói jelenlétünk, és óvakodunk is az alkotási folyamatba való konkrét beleszólástól. Praktikus filmezési észrevételeket igyekszünk adni, de azt szeretnénk, ha a saját örömükre dolgoznának. Az előfordul, hogy valaki bátortalanul indul be, nehezen kezdi el a tervezett munkáját, ezt észre kell venni és önbizalmat kell adni a számára. Minden esetben tisztelni kell a gyerekek szándékait, ötleteit, igyekezetét, elkészült munkáját. Egyszerűen tetszik nekünk amiket csinálnak, tátott szájjal nézzük a produktumaikat.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
A gyerekek mennyire figyelik egymás munkáját, mennyire kommunikálnak egymás között?
- Ez egy nagyon fontos, s ugyanakkor nehezen megválaszolható kérdés. Ugyanis az elmúlt 16-17 év alatt nagyon nagy változást látok az idejáró, különböző gyerekgenerációk között. A generációk között csupán 3-4 év korkülönbségről beszélünk - ez már a harmadik generáció, amelyik a szemünk előtt nő fel, s lep meg minket újabb szokásaival. A mostani gyermekek teljesen más habitussal rendelkeznek, mint az előzők. Mintha egy másik bolygóról jöttek volna. A mozgóképhez való kötődésük, anélkül, hogy ez tudatos lenne, szinte már az eszmélésük pillanatától jelen van az életükben. Számukra a mozgókép egy sokkal természetesebb és magától értetődőbb dolog, műfaj, nyelv, mint volt az elődeik, vagy akár a szüleik számára - megváltozott a látásuk, az animációs észjárásuk. Talán kijelenthetem, hogy ők csak mozgóképben gondolkodnak, számukra egy állókép már nem jelent semmit.
- Gyakran beszél a generációk különbségeiről - ez hogyan jelentkezik a módszereikben?
- Ennek a generációnak a munkamódszere merőben különbözik az elődeikétől: minden alkalommal új dologba kezdenek. Az okok leginkább a külső világ változásaiban kereshetők: túl sok a vizuálisan érkező információ agresszivitása, feldolgozhatatlansága, s ehhez járul a felnőtt világ figyelmetlensége, türelmetlensége. Ők azok, akik munka közben senkitől sem kérnek segítséget, tanácsot. A munkájukat magánügynek tartják, amit sem készítésükkor, sem kész állapotukban nem mutatnak meg senkinek. Még 2-3 éve is élt az a szakköri szokás, hogy ha valaki elkészült a munkájával, akkor közösen megnéztük. A vetítés után, bár kicsit formálisan, de udvariasan megtapsoltuk az alkotót. A közös öröm érzete mindenkinek járt, de erre a gesztusra ma már senki sem tart igényt. Persze többen „elmentik” az alkotásaikat, de hogy kinek mutatják meg, s milyen reakciókat kapnak, arról nem számolnak be. Ezt a különbséget egy 11-12 éves kislány próbálkozása szemlélteti leginkább, aki még a kezdeti időkben egy vágtázó ló filmre vitelével kísérletezett. Nem is tudta, hogy e hallatlanul összetett mozgássor megvalósítása mekkora szakmai bátorságot igényel. És ő nem kis munkával, szinte hibátlanul megoldotta ezt a feladatot. Egy ilyen megoldás a mostani gyerekek számára már elképzelhetetlen lenne. Helyette az egyszerűsítések legkülönbözőbb formái jelennek meg. Megjelentek olyan filmkészítők, akik már csak szavakat írnak fel, vagy egy-egy olyan szimbolikus képet, ami jelöl valamit, de csak az ő számukra.
- Mit tud a régebbi tanítványokról, akik kirepültek a kezei közül?
- 2000 óta sok gyerek fordult meg a foglalkozásainkon, de közülük csak egy-kettő adott visszajelzést a sorsa alakulásáról. Általában a továbbtanulás nagy változás az életükben, ebben nekünk már nincs helyünk. Az ismereteim szerint csak néhány gyerek választotta életpályának a filmet: Ruska László, Hévízi Farkas, Varga Zoltán, Sipos Bence, Hegedűs Márk, Kaszap Katinka, Szabó Evelin, de a konkrét tevékenységükről, eredményeikről kevés az ismeretem. Ez természetesen nem baj, mert végül is nem szakmát adunk a kezükbe, inkább egy fogékony életszakaszukban igyekszünk őket valami jóval, érdekessel megismertetni. Aztán felnőnek, továbblépnek, s az esetek nagy többségében az itt eltöltött idő, csak egy, talán hasznos, gyerekkori kaland lesz az életükben.
Farkas ma a Metropolitan Egyetem elsőéves média design szakos hallgatója. Beszélgetésünk közben elmondta, hogy mennyire sokat köszönhet Péternek és az oktatói csapatnak, hiszen értő segítséget kapott és rengeteg technikai tudást szerzett a foglalkozásokon. Mostanában az improvizációs animációk érdeklik, a filmek spontán, ötletszerű elkészítésével kísérletezik.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés