Értékes könyv jelent meg M. Bodon Pál zenei írásaiból
2022.01.19. 13:09
A Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár Kutatók, alkotók a könyvtárban címmel szervezett ismeretterjesztő előadássorozatának újabb alkalmán, kedd este könyvbemutatót tartottak. A kötet a Kecskeméti Városi Zeneiskola egykori igazgatója – későbbi névadója –, Mihályfalusi Bodon Pál zenei írásait összegzi.
Galéria
Kecskemétet sokan Kodály városaként emlegetik. Azt azonban kevesen tudják, hogy az ország első ének-zenei iskolájának, a későbbi Kodály Iskolának 1950-ben történt megindítása előtt is már virágzó zenei élet folyt itt. A Kecskeméti Államilag Segélyezett Városi Zeneiskola 1884-ben – az elsők között a Kárpát-medencében – Szent-Gály Gyula vezetésével kezdte meg működését. Az iskola második igazgatója Mihályfalusi Bodon Pál, Kodály Zoltán és Bartók Béla kortársa volt. Ő azok közé a zenészek közé tartozott, akik „nem sajnálták magukat vidéken eltemetni”, életüket a zenei műveltség átadására áldozni. 1910-től 1949-ig tartó vezetése alatt aranykort teremtett mind az iskola, mind a város életében. Jó tantestület, zenekar, énekkarok, kamarazenei társaságok szervezésével, magyarországi és ősbemutatókkal, világhírű hazai és külföldi művészek meghívásával Kecskemétet országos jelentőségű vidéki zenei központtá emelte. Az ő zenei témájú írásait gyűjtötte össze Pusztai Tamásné Kovács Emese, az M. Bodon Pál Zeneiskola szolfézstanára, valamint Tátrai Lilla művészettörténész. A Kecskemét Írott Örökségéért Alapítvány gondozásában megjelent kiadvány illusztrációit Orosz Andrea, a Kodály Iskola korábbi, a Balatonfüredi Szent Benedek Középiskola jelenlegi magyarnyelv- és irodalomtanára készítette.
A könyvet kedd este a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárban láthatta először a nagyérdemű. A rendezvény első részében az alkotók eddigi életútjával ismerkedhettek meg az érdeklődők – Pusztai Tamásné Kovács Emese és Orosz Andrea személyesen is részt vett a könyvbemutatón, Tátrai Lillát azonban betegsége megakadályozta ebben. S mint kiderült, a zene szeretetén túl is nagyon sok közös szál köti össze őket, így például a Kodály Iskola, ahol diákként vagy tanárként mindhárman megfordultak, vagy M. Bodon Pál Nagykőrösi utcai lakásának épülete stb. A folytatásban a megjelentek a kiváló zenepedagógus munkásságával, illetve a Muzsikusok, barátok, példaképek címet kapott kötettel ismerkedhettek meg. A könyv szerkesztője és illusztrátora oly lelkesedéssel felelt a beszélgetést vezető Péterné Fehér Mária nyugalmazott főlevéltáros, a Kecskemét Írott Örökségéért Alapítvány elnöke kérdéseire, hogy szinte megjelent „középen” az írások szerzője is.
Az est során M. Bodon Pál papírra vetett gondolataiból több idézet is elhangzott. A muzsikáról, a neves előadóművészekről, zeneszerzőkről, a tanítás fontosságáról szóló szövegrészletek egy különlegesen szép és értékes világba kalauzolták el a hallgatókat. Csak néhány példa arra, hogy milyen módon fogalmazott egykor az ÁZI második igazgatója:
„A muzsika a Teremtő egyik legcsodálatosabb ajándéka. A maga belső és külső megnyilvánulásában éppoly anyagtalan s éppoly titokzatos, mint az ember isteni eredetű része: a lélek.” (Zenei kollégiumok a Liszt-év alkalmából)
„Az önzőek és zsugoriak kincseiket elrejtik, az emberszeretettől áthatottak megosztják mindenkivel, ki részt kér belőlük.” (Vásárhelyi Zoltán hangversenyéhez)
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
„Hogy mit jelent Dohnányit hallani, azt csak érezni lehet, de szavakba foglalni igen bajos. Játéka valami mélységes metafizikai folyamat megindítója. A hallgató a muzsika bűvös hatalmába kerül. Önkénytelenül megnyílnak a lélek legtitkosabb kamrái és a muzsika láthatatlan hullámai rátapintanak egy rég elfelejtett fájó hangulat emlékére, s egyszer csak akaratlanul is könny buggyan a szemünkből.” (Dohnányi Ernő művészete)
„Amikor Bartók belemarkolt a zongorába, ujjai alól szokatlanul újfajta muzsikálás áramlott ki. Akkor még a pódiumon a ma már kiveszőben levő virtuózkodás uralkodott. Bartók muzsikálásában – bár kitűnően képzett pianista volt – nem volt semmi fölényes, vagy üres és öncélú. Ellenben volt benne oly megjelenítő erő, mely csak a legnagyobbra elhívatott muzsikusoknak adatott meg.” (Bartók Béla hangversenyéhez)
„A hangverseny: a hangokba temetett hangulatok feltámadási ünnepe. Aki hivatott kezekkel bontogatja a zenei sírokat, csorbítatlanul adja vissza ami bennük van, az művész. De aki avatatlan kezekkel nyúl hozzá, az közönséges sírrabló, aki profanizálja a zeneértő kultúremberek megszentelt dolgait. Ily szemszögből látom én a zenét, a hangversenyeket, s szeretném ha mások is így tudnák látni. Erre megtanítani az embereket! Igen, ezt tartjuk a mi dolgunknak.” (A Zeneiskola ügye)
A könyvbemutató kellemes, üde színfoltjaként a beszélgetés során említett zeneszerzők egy-egy kompozíciója is felcsendült. Szent-Gály Gyula, M. Bodon Pál, Kodály Zoltán és Bartók Béla műveit Palotás József, az M. Bodon Pál Zeneiskola nyugalmazott igazgatója, Illichné Kondacs Szilvia hegedűtanár, Zajacz Borbála és Kántor Viola zeneművészeti szakközépiskolai hallgatók, valamint Kovács Kinga és Zoboki Fanni zeneiskolai tanulók szólaltatták meg.
A Muzsikusok, barátok, példaképek című könyv a megyei könyvtárban és a városi levéltárban is megvásárolható.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés