Arany érdemkeresztet kapott Pálfy Gusztáv
2017.03.18. 07:24
A szobrászat több ágát műveli. Korai életigenlő, lírai munkái után az utóbbi időben inkább elgondolkodtató, expresszív műveket készít. Elmúlt évei az összegzés jegyében teltek: egyrészt Fráter György utcai otthona emeletén mások által is látogatható galériát alakított ki, ahol közel 300 portréja, domborműve és kisplasztikája tekinthető meg, másrészt életútját többéves munkával könyv formájában foglalta össze. Nemzeti ünnepünkön Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át Pálfy Gusztáv.
– A rendszerváltást megelőző és követő években sok ismert közéleti személyiség, köztük több művész is úgy érezte: eljött az idő arra, hogy véleményét, gondolatait minél nagyobb nyilvánosság előtt hangoztassa. Ön egy „csendesebb” utat választott. Miért?
– Már fiatal szobrászként szembesültem az agyonpolitizált művészettel. Sem akkor, sem később nem akartam abban részt venni. A történtekre persze reflektálnom kellett – ezt meg is tettem –, szobrászművész létemre az alkotásaimmal.
– Ezekben az években mivel töltötte ki idejét?
– Az 1980-as évek derekán már kellő ismertségre tettem szert, környezetemben és a szakmában is többé-kevésbé tudtak rólam. A bennem lévő alkotóvágynak és a korábbi évek kedvező, művészetbarát légkörének köszönhetően sok új szobrom született, ezek elhelyezésére viszont sajnálatos módon nem volt helyem, elkészült plasztikáimat eleinte – jobb híján – egy nagyméretű asztalon mutattam be. Az áldatlan helyzeten a véletlen segített: egy tetőbeázás után a kivitelező a szigetelés kétes eredményű javítása helyett a terasz utólagos lefedését tartotta biztonságosabb megoldásnak, így nagy örömömre, jelentős magánerős közreműködésemmel, családi otthonunk felett sikerült kialakítanunk egy galériát. Ez a munka jó néhány éven át tartott, de megérte a ráfordított idő, mert közel 300 alkotásomat itt már méltó módon tudom kiállítani. Az elmúlt években sok hazai és külföldi látogatót vezettem végig a termen, egykori mesterem, Somogyi József is eljött, de Amerigo Tot is megtekintette az itt kiállított munkáimat. Lélekemelő élményt jelentett számomra, hogy az új helyen több fogékony fiatalnak is tarthattam tárlatvezetést.
Első kérdésére visszatérve, viszonylagos csendességem mögött egészségügyi problémák is voltak. A bronzszobrok készítése komoly fizikai erőt is igényel. Alkotásaim cizellálását sosem bíztam az öntödékre, ezt a rendkívül fontos műveletet mindig magam végeztem. A technológiából eredő, elmosódott vájatok acélvésőkkel való frissítése ellen kezem egy idő után tiltakozni kezdett, többször is a sebészeten kellett „vendégeskednem”.
– Más, könnyebb eljárást nem keresett?
– De igen. Ezekben az években ismerkedtem meg a nem különösebben elterjedt galvanoplasztikával. A gramofonlemezek sokszorosításakor is alkalmazott technikát én is átvettem. Ez az eljárás egyrészt abszolút élethű formaképzésre ad lehetőséget, másrészt lényegesen kevesebb fizikai terheléssel jár, ráadásul gyorsabb is a hagyományos szoboröntéshez képest. Ennek azért is örültem, mert a korábban felgyülemlett ötleteim közül így többet is meg tudtam valósítani. A környezetrombolás szörnyű hatásaira figyelmeztető műveim egy részét is ezzel az eljárással készítettem.
– Napjaink egyik legdivatosabb szlogene, hogy az unokáinktól kölcsönkapott Földet ne zsákmányoljuk ki. Szobrain keresztül Ön mióta tiltakozik az önpusztító folyamatok ellen?
– Büszke vagyok arra, hogy érdeklődésemet már akkor felkeltette a környezetvédelem, amikor az még nem volt a köztudatban. 30-40 évesre datálhatók azok az első idevágó munkáim, amelyek ezzel a témával foglalkoztak. Tematikus műveimet „környezetféltő” szobroknak neveztem el. Az utóbbi tíz évben egyébként különösképp foglalkoztat ez a kérdés, hiszen most már egyre jobban érezzük ennek fontosságát, időszerűségét. Vallom: a környezetvédelem kiemelt fontosságát az adja, hogy annak megoldatlansága okafogyottá teszi korunk emberének összes többi problémáját.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Milyen szakmai kihívások elé állították Önt az elmúlt években?
– Környezetünk féltésével nem maradtam „kapun belül”, ebben a témakörben – olykor fotóművész barátaimmal együtt – számos figyelemfelkeltő kiállítást is rendeztem. Emellett persze több jelentős országos és helyi tárlatra is kaptam meghívást, illetve köztéri szobrok, domborművek – így például 2014-ben Kecskemét főterén Kada Elek bronz mellszobrának – elkészítésére is felkértek. Egy régi álmom is hamarosan megvalósul: Rákóczi-domborművem a hírös város nemrég felújított főutcájában otthonra lel, az avatóünnepséget március 27-én tartjuk majd.
– Az utóbbi évek „termése” egy könyv is. Mi adta az ötletet, hogy életútját így összegezze?
– Néhány évvel ezelőtt úgy döntöttem, hogy fontosnak vélt gondolataimat papírra vetem és szobraim bemutatása mellett könyv formában megjelentetem. Amikor az ismert kollégáimról írt kiadványokat olvastam, rendszerint hiányérzetem támadt. Bármilyen szakszerűek, alaposak voltak is az elemzések, rejtve maradtak olyan momentumok, amelyek pedig igazán jellemzőek az alkotókra. Épp ezért szerencsésebbnek tartottam a magam által megírt, személyesebb hangvételű bemutatkozást. Ez rendkívül nehéz feladat volt, a tudálékosság legkisebb árnyalatát kerülve, egy-egy szócikk hosszát egy oldalban maximálva kellett fogalmaznom. Munkám több évig tartott, de úgy érzem, hogy életemet, törekvéseimet sikerült olvasmányos módon összegezni. A Gondolatok – Szobrok – Évek című kötet és annak CD-ROM változata itt, a galériában és a Líra Könyvesboltban is hozzáférhető. S amikor már kész lettem a könyvvel, akkor újabb kihívás várt rám: az életműkötet kivonatos változatát az interneten is közzé tettem.
– Néhány nap múlva ünnepli majd 75. születésnapját. Mit tervez a negyedik negyedszázad éveire?
– Nagyobb munkákat már nem tervezek, de kisplasztikák készítését még igen, környezetféltő gondolataim kikívánkoznak belőlem.
– Milyen világot szeretne látni 5-10 év múlva?
– A mostaninál mindenképp egészségesebbet. Egy szófogadóbb, a környezetünk megóvásáért szavukat felemelőkre hallgató közösséget, és akkor lesz utódainknak is jövőjük.
Pálfy Gusztáv szobrászművész Kiskunfélegyházán született 1942. március 28-án. Művészeti tanulmányait Budapesten végezte, Somogyi József és Barcsay Jenő tanítványa volt. 1959-től 1965-ig előbb a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban, azután a Magyar Iparművészeti Főiskolán tanult, majd 1969-ben a Képzőművészeti Főiskola szobrász szakán szerzett diplomát. 1970 óta Kecskeméten él és alkot – 43 éve feleségével, aki korábban tűzzománcozott, míg az utóbbi tíz évben élményfotóival több kiállításon is bemutatkozott. Pálfy Gusztáv kedvenc műfajai a portré, a dombormű és a kisplasztika. Eddig mintegy százötven egyéni és csoportos tárlaton vett részt. Munkái Kecskemét és szülővárosa mellett többek között Budapesten, Tarnowban (Lengyelország) és Viborgban (Dánia) is megtalálhatók. Az évek során készített közel hatszáz alkotásának válogatott darabjai az 1980-as években kialakított, látogatható kecskeméti galériájában tekinthetők meg. Életművét összegző kötete 2012-ben jelent meg. A Magyar Köztársaság Művészeti Alapja, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége, illetve a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete tagja. Szakmai munkásságáért több elismerést is átvehetett, a jelentősebbek: Tavaszi Tárlat díja (Szolnok, 1970), Mezőgazdaság a Képzőművészetben – különdíj (Budapest, 1980), Humor és Szatíra Biennále nagydíja (Gabrovo [Bulgária], 1985), Pro Urbe (Kiskunfélegyháza, 1985), Katona József-díj (Kecskemét, 2012), Bács-Kiskun Megyei Prima Díj (Kecskemét, 2013). Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetés (Budapest, 2017)
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés