Erőszak a családban: amikor a menekülés az egyetlen út
2017.07.17. 08:58
Magyarországon minden héten legalább egy nőt meggyilkol jelenlegi vagy volt párja. Sokak számára mégis természetes, hogy eltűrik a családon belüli erőszakot. Úgy nőttek fel, hogy apjuk verte az anyjukat, ezért azt hiszik, rájuk se várhat más az életben. Riportunkban két erős nő mesél arról: van kiút.
Kis híján megölte a férje
Viktóriát eddig minden partnere bántalmazta. Az erőszak már gyerekkorát is megkeserítette, hisz anyja és aktuális mostoha apjai is rendszeresen megverték őt. A család egy ismerőse meg is erőszakolta a kislányt, amikor még csak hat és fél éves volt. Egyik férfi karjából menekült a másikéba, míg 2000-ben hozzá nem ment akkori szerelméhez, akinek három gyermeket is szült. Sajnos róla is gyorsan kiderült, agresszív a feleségével, de ha ahhoz volt kedve, két lányát és fiát is ököllel ütötte.
– Én úgy gondoltam, hogy a nőnek kell összetartani a családot, ezért sokszor füllentettem az orvosnak a gyerekek a kék-zöld foltjairól – mondja magyarázkodva az 50 év körüli asszony. Arcán látszanak a megpróbáltatások nyomai. Miközben mesél a borzalmakról, fia és két lánya is közbe-közbe szúrja, nekik mit kellett elszenvedniük.
– Engem lerúgott az ágyról! – Nekem össze-vissza verte a fejemet! –Engem pedig hasba rúgott! – sorolják egymás szavába vágva, miközben fél szemmel a Magyar népmeséket nézik egy régi tévén.
Anyjuk sokáig tűrt, mert nem látott más lehetőséget négyük számára. Amikor több fogát is kiverte a férje, feljelentette, de mivel nem készült orvosi látlelet, nem lett nagy ügy a dologból. Egyik rémtörténet követi a másikat, nem győzöm kapkodni a fejem. Arról, amikor kis híján felgyújtotta a házat a férfi, hogy eldugdosta az ennivalót a kicsik elől, meg arról, amikor fojtogatta Viktóriát, mert az egy aprót ráütött a rosszalkodó fiú fenekére.
Hamar kiderül egy újabb sötét folt az asszony múltjából. Első párja eladta közös gyermeküket az Egyesült Államokba. Azt mondja, az adott erőt neki, amikor sikerült felvenni kapcsolatot a már 23 éves fiával. Akkor döntötte el, nem élné túl, ha még egy gyermekét elvennék tőle. Persze a végső döntéshez az is kellett, hogy kis híján megölje a férje.
Ezt már a gyerekek mesélik. – Leszorította anyát az ágyhoz, és a hátára térdelt, úgy ütötte vágta – mondják. Még el is játsszák, hogy el tudjam képzelni. Aztán a kisebbik lány elkiáltotta magát: Jaj de jó, apát viszik el a rendőrök, mi pedig költözhetünk a mamához! Ettől ijedt meg a férfi, így elmenekülhettek otthonról.
Sajnos azonban a mamánál se mindenki fogadta tárt karokkal őket. Viktória öccse legalább olyan veszélyt jelentett rájuk, mint a brutális apa. Így kerültek előbb a kecskeméti családok átmeneti otthonába, ahol beszélgettünk, innen pedig egy nyugat-magyarországi intézetbe, hogy biztonságban legyenek minden rokonuktól.
Viktória azt mondja, egy időre biztosan leszámolt a férfiakkal. – Anyám annak idején azért adott intézetbe, hogy pasizhasson, de nekem egyetlen pasi sem ér annyit, mint a gyerekek – fejezi be a történetét. Szeretne önkormányzati lakásba költözni, és a saját lábára állni. Annyit szenvedtek már együtt, hogy bíznak benne, ezután már csak felfelé van út.
A lelki terror is pokol lehet
– Ha vér nem folyik, nem veszik komolyan az embert – kezdi a beszélgetést másik riportalanyom. A negyvenes évei vége felé járó asszony nyolcéves lányával szökött el hazulról, egy Kecskeméthez közeli településről. A férje ugyanis lelkileg nyomorította meg mindkettőjüket. Csilla, természetesen nem ez az igazi neve, esetkonferenciára érkezett Kecskemétre, amikor leültünk beszélgetni. Biztonsága érdekében az ország egy távoli városában helyezték el egy átmeneti otthonban.
Azt mondja, próbált segítséget kérni országos szervezetektől, bejutni valamelyik krízisházba, de sokkal nehezebb, ha nem fizikai bántalmazás miatt menekül egy nő. – Pedig valószínűleg egy idő után én is kórházba, rosszabb esetben a hullaházba kerültem volna. Ezt nem akartam megvárni – fűzi hozzá, majd belekezd történetébe.
Amikor beleszeretett párjába, nevezzük Pistának, azt gondolta, ő a legjobb ember, a tökéletes családapa. 39 évesen szülte meg közös gyermeküket, ami Csilla számára maga volt a csoda. Később azonban egyre nyilvánvalóbbá vált számára, mennyire vakká tette a szerelem.
– Rá kellett jönnöm, hogy a tökéletesség látszata csak egy szerep, amit mások előtt játszik. Én és a kislányom valójában csak használati tárgyak vagyunk számára – mondja nem kis keserűséggel a hangjában. – Ha olyan kedve volt, megsimogatott minket, máskor pedig belénk rúgott.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Ezt persze csak szavaival vagy makacs hallgatásával tette a férfi, aki teljesen kiszámíthatatlan volt. Sokszor azt se lehetett tudni, éppen miért haragszik a családjára. Ilyenkor káromkodott, dühöngött, szidott mindenkit. Gyűlölte, aki nem adott igazat neki. Lelkiismeret-furdalást, félelmet keltett, öngyilkossággal fenyegetőzött.
– Volt, hogy két hónapra kiköltözött a kisházba. Hiába könyörögtem, mondja el, mi a baj, csak dacosan nézett – meséli Csilla. – Amikor kivittem hozzá a kétéves gyereket, megtanított neki egy mondatot: anya, takarodjál a tanyámból!
Az asszony eleinte némán tűrt, próbált a kedvében járni, mindent megtett azért, hogy segítsen a férfin. Sokat olvasott. Először azt hitte, depresszióban szenved a párja, aztán rájött, hogy a nárcisztikus személyiség jegyei illenek rá leginkább.
– Saját magán kívül semmi sem volt fontos számára, mi is csak addig voltunk jók, amíg azt tettük, ami neki tetszett – folytatja. – Többször mondta, hogy elveszi tőlem a gyereket, majd szerez neki más anyukát.
Miközben Csilla megaláztatásaikról mesél, angyalarcú, szőke kislánya csak szomorúan néz maga elé. Amikor megkérdezem, félt-e az apjától, csak bólint. Aztán elmondja, ágya mellé tette xilofon ütőjét, hogy védekezhessen, ha éjjel rátámadna.
Pista eltiltotta a kislányt és anyukáját a barátaiktól, még az is baj volt, ha hangosan nevettek, jól érezték magukat. Azt rendre óriási balhé követte. Volt, hogy haza se mertek menni, annyira féltek a férfi haragjától.
Egyszer úgy hagyta ott őket az őrjöngő férfi, hogy most kocsival elüt valakit, aztán öngyilkos lesz. Szerencsére senkivel nem futott össze, de ő a kórházban kötött ki.
Néhány hónapja azon kapta fel a vizet, hogy engedélye nélkül el mertek menni strandra. Nem vette fel a telefont, amikor szólni akartak neki, amikor pedig hazaértek, őrjöngött, hogy összetöri mindkettőjüket. Egy ideig csak remegtek a félelemtől, aztán összepakoltak némi ruhát, és eljöttek otthonról.
A Máltai Szeretetszolgálat családok Átmeneti Otthonába kerültek, ahol pszichiáter foglalkozik a sérült kislánnyal. Apja terrorja miatt sokszor hányt és szorongott, most elmúlt minden problémája. Innen költöztek át egy másik intézménybe. Csilla azóta munkát talált, kislánya életkedve is kezd visszatérni. Abban bíznak, hogy vesznek egy kis tanyát, ahol nyugalomban élhetnek majd.
– Senkin sincs, csak a kislányom, nem hagyhattam, hogy ilyen pokolban nőjön fel. Remélem, hogy kiheveri azokat a sebeket, ami az apja okozott neki – néz rám, mintha megerősítést várna. Annyit még kér, írjam bele a cikkbe: sorstársai ne várják meg, míg már késő lesz. Merjenek lépni akkor is, ha igazi pofon nem csattan el…
Számos civil szervezet, intézmény foglalkozik azzal, hogy minden nőhöz eljusson, az erőszak semmilyen esetben sem elfogadható. Ezek közé tartozik a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE), az Ökumenikus Segélyszervezet, az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat.
Probléma esetén a Kecskeméti Gyermekjóléti Központ és Családsegítő Szolgálatot érdemes hívni a 76/507-630-as telefonszámon. Személyes találkozás után az intézmény kollégái, ha szükségesnek tartják, felhívják az ország különböző részén található krízisházak központi számát. Ezek helye számukra sem ismert, hogy semmiképp se juthassanak a bajba jutott családok nyomára.
A családsegítőn keresztül lehet bejutni a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Családok Átmeneti Otthonába is. Ide kizárólag Kecskemétről helyeznek el rászorulókat várólista alapján. Jelentkezni egyéni kérelem alapján, a gyermekjóléti szolgálat ajánlásával személyesen, telefonon a 76/485-696-os számon vagy írásban, a bacskai.gabor@maltai.hu címen lehet. Itt igény szerint jogász, pszichológus nyújt segítséget a családoknak.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés