Ittzés Mihály zenetudósra emlékeztek
2019.02.02. 10:01
„Végtelenül tapintatos ember volt”, „mellénk szegődött”, „sokat köszönhetek neki”, „segített nekünk”, „tanácsát megfogadtam”. Ilyen és ehhez hasonló gondolatok hangoztak el azon a különleges hangversenyen, amelyet Ittzés Mihály emlékére szervezett a Magyar Kodály Társaság kecskeméti tagcsoportja. A február elsején megtartott koncerten nem csak Kodály Zoltán műveiben gyönyörködhettek a zeneszeretők, az est előadói az Ittzés tanár úrhoz fűződő emlékeiket is felidézték.
Galéria
Rendhagyó hangversenynek lehettek részesei mindazok, akik elfogadták a Magyar Kodály Társaság kecskeméti tagcsoportja hívását. Az Újkollégium dísztermében megtartott koncert előadói egyrészt Kodály Zoltán kompozícióival örvendeztették meg a megjelenteket, másrészt közülük többen – hangszeres és énekművészek, tanárok és kórustagok – pályájuk egy-egy korábbi eseményére, szakaszára is visszaemlékeztek. Ittzésné Kövendi Katával, Ittzés tanár úr feleségével beszélgetve olyan élményeiket osztották meg az érdeklődőkkel, melyekben a tavaly júniusban elhunyt zenetudós, a Kodály Intézet nyugalmazott igazgatóhelyettese is jelen volt, az ő segítségére, szakmai intelmeire számíthattak.
„Tematikus koncerttervei mindig nagyon érdekes feladatot adtak nekem. Így például az ő segítségével, tanácsait figyelembe véve állítottam össze egy dalcsokrot Kodály Zoltán ötfokú zenéjéből és az Angyalkertre is ő irányította rá a figyelmemet. Tanár úr kérései egyben feladatot, kihívást is jelentettek, amit meg kellett oldani. Olyan személyiség volt, aki – szerintem – semmit sem hagyott a véletlenre. Egy alkalommal a férjemmel kiállításmegnyitón vettünk részt a kerámia stúdióban, amelyen ő is megjelent. Mellénk szegődött, üdvözöltük egymást és csak ennyit mondott: tudtam, hogy ahol az ön férje lesz, kedves kollegina, maga is ott lesz, és azzal a kezembe nyomott egy énekes szemelvényanyagot. Egy ilyen kedves felkérést nem lehetett visszautasítani. Így születtek meg ezek a darabok, és boldogan, elégedetten mondhatom, hogy a mai napig az Antanténusz Gyermekkórus repertoárján e kettő összeállítás a gyerekek kedvence.” (Szegedi Ildikó, a Kodály Iskola tanára, az Antanténusz Gyermekkórus karnagya)
„Korábban is gyakran találkoztam a tanár úrral, a közelebbi szakmai kapcsolat azonban csak 2015 után alakult ki köztünk. A Magyar Művészeti Akadémia általa szervezett koncertjein több ízben is játszhattam. Sokat köszönhetek neki, komoly része volt abban, hogy a kortárs zenét megszerettem. Tanárként a tanítványaimnak ezt megpróbálom tovább adni, köztünk élő szerzők műveit is rendszeresen megszólaltatnak.” (Madarász Éva zongoraművész, a Kodály Iskola tanára)
„Néhány évvel ezelőtt azzal kerestem meg Mihályt, hogy a Kodály Vonósnégyes és a Kodály Intézet kapcsolatát próbáljuk meg szorosabbá tenni. Nem sokkal később előállt egy remek ötlettel, amelyhez pályázat útján még az anyagi forrást is biztosította: vidéken – Zircen, Pécsen, Sopronban – iskolákban játszhattunk ifjúsági koncerteken, melyeken a művek ismertetését ő vállalta. Kodály első vonósnégyesét különösen szerette, ezeken a hangversenyeken többször is megszólaltattuk. A darab egy népdallal kezdődik, és ezek az előadások mindig úgy indultak, hogy a gyerekekkel ezt először elénekeltette. Ezzel egy különleges hangulatot teremtett.” (Falvay Attila Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjas hegedűművész, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar koncertmestere)
„1969-ben a győri konziba egy nagyon szigorúnak látszó tanár bácsinál felvételiztem, azután később kiderült, hogy csak a szakálla miatt tűnt ilyennek. Ekkor találkoztam először vele. Sajnos, tanítani már nem tanított engem, mert felvettek ugyan, de ő épp akkor költözött családjával Kecskemétre.” (Fejérvári János brácsaművész)
„Végtelenül tapintatos ember volt és ezt én nagyon fontos dolognak gondolom. Amikor közös munkánk során olyan információba botlottunk, amely inkább pletyka jellegű volt és nem tartozott szorosan a tudományos munkához, akkor ő azt nagyon bölcsen elhallgatta. Volt úgy, hogy egy efféle adatra rákérdeztem, ám ő csak elmosolyodott, mint aki tudja, hogy miről van szó, épp csak erről nem óhajt bővebben beszélni.” (Klézli János énekművész, a Kodály Intézet tanára)
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
„Fiatalként, kiskamasz koromban ismertem meg a tanár urat. 13 éves voltam, amikor édesapámmal Kecskemétre jöttünk a Kodály Intézet által szervezett fantasztikus továbbképzések egyikére. Vele, illetve Erdei Péterrel és Kodály Zoltánnéval akkor találkoztam először. Ők is segítettek abban, hogy hogyan tudunk megmaradni Erdélyben, hogyan tudjuk a kultúránkat megőrizni.” (Szabó Péter Liszt Ferenc-díjas csellóművész, a Budapesti Fesztiválzenekar szólócsellistája)
„1969 és 1976 között ő is tagja volt a Kecskeméti Pedagógus Énekkar Egyesületnek. Később is figyelemmel kísérte a kórus munkáját, rengeteg tanáccsal, ötlettel, bírálattal, műsorvezetéssel segített nekünk.” (Krajcsovszki József kertészmérnök, a Kecskeméti Cantus Nobilis Kórus tagja, a Pedagógus Énekkar Egyesület elnöke)
„Készül egy lemezem a Hungarotonnál magyar szerzők műveiből. Nagyon sokat beszélgettünk tanár úrral erről, s miután úgy éreztem, hogy valahol »lukas« a lemez, valami még hiányzik róla, ő azt kérdezte tőlem: Judit, hát miért nem énekli el a Fáj a szívemet? Tanácsát megfogadtam, s még aznap éjjel, hajnalban, amikor a dal felvételével elkészültünk, köszönő emailt írtam neki. Sajnos levelemet, bár felesége felolvasta neki, betegsége miatt már nem értette meg. Másnap pedig már a halálhíréről értesített a család...” (Rajk Judit énekművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem docense)
Az elhangzó művek közötti beszélgetéseket Ittzésné Kövendi Kata moderálta. Férjére ő is szeretettel gondolt vissza: „Nem szeretem azt mondani, hogy az özvegye vagyok, mert én a halála óta is minden nap az ő írásaival, levelezésével, előadásaival, kottái-könyvei listázásával, illetve egy közös Kodály-fordításkötet befejezésével foglalkozom, úgyhogy én vele élek azóta is.”
Varga Géza
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés