Új módszerrel alakítják át a város véderdeit
2022.03.13. 13:03
Kecskemét városa megváltoztatta a közjóléti és a véderdők gazdálkodásának metodikáját, ezen belül is az ültetendő fák gondozását. Így egy új zöldfelület kezelési koncepció született meg tavaly év végén. Erről beszélgetett Győri András főkertésszel a KTV stúdiójában Szabó Anita.
– Milyen típusú erdők állnak a város tulajdonában?
– Az önkormányzati erdőket három kategóriába sorolhatjuk: léteznek véderdő funkciójú erdők, közjóléti erdők, illetve gazdasági erdők. A város erdei összesen 270 hektárt tesznek ki, ami viszonylag kis terület a város egészéhez nézve, ennek a területnek mégis jelentős szerepe van Kecskemét életében. A védelmi erdők többnyire lakott területek mellett húzódnak, ezért is vált időszerűvé kezelésük megváltoztatása.
– Hol találhatóak ezek?
– A legnagyobb területű városi erdőnk a Csalánosi erdő, emellett nagyon jelentős az Izsáki út mellett, a Vízmű utcán, illetve a Szent István körúton húzódó védelmi erdő. Fontos és közkedvelt közjóléti erdőnk az Egymilliomodik hektár erdő, amely a város forgalmas részén fekszik. Emellett elszórtam vannak gazdasági erdőink, amelyek a faanyag termelésére jöttek létre.
– Miért volt szükség az erdők kezelésének megváltoztatására?
– Egyrészt a klímaváltozás olyan szintet ért el, amely már a hétköznapi életünket is befolyásolja. Kecskemét erőteljesen ki van téve a globális felmelegedésnek, érezteti hatását az egyre nagyobb szárazság, a hősziget jelenség. Emellett a lakossági igények is megváltoztak az elmúlt időszakban. Az emberek sokkal inkább figyelnek környezetükre, fontos számukra, hogy az erdőket folyamatosan fák borítsák, ne legyenek tar vágások.
Ezért is jött el az ideje annak, hogy megváltoztassa a város saját erdeinek kezelését. Tavaly decemberben fogadta el a közgyűlés az új erdőkezelési koncepciót, amely mentén már el is indult a munka. Ennek első részeként a legfrekventáltabb helyen lévő védelmi erdőink illetve egyes közjóléti erdőterületek kezelése változik meg 2022-től.
– Mit jelent pontosan ez a változás?
– Eddig a hagyományos erdészeti gyakorlat érvényesült, ami azt jelenti, hogy az egyes erdőrészleteknek a fafaj összetételtől függően bizonyos időközönként tarvágást alkalmaztak az erdész kollégák. Ezt követően újratelepítés történt. Ilyenkor néhány évbe telik, mire az új erdő - legyen az ültetett vagy sarjaztatott - újra felnő. Ezt a gyakorlatot változtattuk meg az önkormányzati erdők tekintetében. Mostantól nem történnek tarvágások, folyamatos erdőborítottság valósulhat meg. Az erdőket, amennyiben szükséges, fokozatosan újítjuk meg. Fafajcserét tudunk úgy végrehajtani, hogy nem kell a lakosságnak egy teljesen kivágott erdőterületet látnia. A cél, hogy minél több fajta találjon otthonra ezekben az erdőkben.
A természetes erdő biodiverz, ami azt jelenti, hogy nagyon sokféle fa, cserje és lágyszárú növény alkotja. Ha az ember homogén faállományokat telepít, ez nem tud érvényesülni, hiába próbálja a természet visszahódítani területét. Ha azonban sokféle fajt telepítünk, akkor sokkal eredményesebb lesz a munkánk. A biodiverzitásnak nagyon sokféle előnye van. Kutatások bizonyítják, hogy az ilyen erdők sokkal stabilabbak, életképesebbek, az állatállományt is sokkal inkább vonzza.
– Mennyiben jelent ez újdonságot ez a szemlélet?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Úgy tudom, ez egy országos folyamat, de igyekszünk élen járni ebben. Számunkra azért is fontos, mert klimatikus adottságaink halaszthatatlanná tették, hogy megtegyük ezt a lépést.
– Mikor kezdődnek el a tényleges munkálatok?
– Ez nem lesz annyira látványos, mint a tarvágás, de éppen ez benne a pozitívum. Kisebb beavatkozások fognak történni az erdeinkben, tisztásokat képzünk, ahol aláültetések történnek akár magvetéssel, akár erdészeti csemeték ültetésével. Folyamatos jelenlét lesz ezekben az erdőkben, a munkálatokról tájékoztatjuk a lakosságot, adott esetben be is vonjuk a várospolgárokat az erdészeti munkákba, közösségi akciók szervezésével. A programnak ugyanis fontos pontja a fenntarthatóság, a nevelési programelem, amely megcélozza az iskolákat, óvodákat.
– A védelmi erdők átalakítása után mi lesz a következő lépés?
– Úgy gondolom, hogy 5-10 év alatt átalakíthatóak lesznek ezek az erdeink. Közben tovább léphetünk a külterületi gazdasági erdők (többnyire akácosok, nyarasok) átalakítására. Ezeket is szeretnénk közjóléti funkciójú erdővé alakítani, hogy egy védelmi erdőöv jöjjön létre a város körül. Célunk, hogy egy relatíve összefüggő erdőállomány alakuljon ki elsősorban a város északi, északnyugati oldalán, a jellemző széljárás irányában. Ez jótékony hatással lesz majd a város klímájára.
– Úgy tudom, magán kezdeményezések is segítik a várost ebben.
– Valóban, egy magánszemély az arborétumhoz hasonló botanikus kertet hoz létre, példát mutatva arra, hogyan is fejlődhetne tovább az a bizonyos zöld ék, amely a Nyíri erdőtől befut egészen a város szívéig.
– Van-e arra esély, hogy további önkormányzati erdőkhöz jusson a város?
– Van esélyünk rá. Jelenleg is vannak olyan területeink, amelyek erdősíthetők, és vásárolhatunk is ilyen területeket. A BÁCSVÍZ Zrt. csapadékvíz tároló tavai között is vannak olyan területek, amelyek erdő besorolásúak a rendezési terv szerint, de még nem erdősítettek. Jelenleg is zajlik erdőtelepítés ilyen területeken civil összefogással, a város támogatásával. Sokféle lehetőség van az erdős területek növelésére, az a célunk, hogy egy relatíve összefüggő, egymással kapcsolatban álló erdőterületek jöjjenek létre Kecskeméten és a város körül. Ezzel reményeink szerint, tisztább egészségesebb lehet a város levegője, és enyhíteni tudjuk a klímaváltozás hatásait is.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés