A vetőmagtermeléstől a fogyasztó asztaláig
2016.03.28. 08:05
A napokban lesz három éve annak, hogy megújult formában, új vezetéssel működik a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Domján Gergellyel, a szervezet Bács-Kiskun megyei elnökével egyebek mellett a kamarai tevékenység változásairól, aktuális feladatokról és tervekről is beszélgettünk.
Galéria
- A kamara 2013. március 28. óta működik új felállásban – mondta Domján Gergely. - Azt megelőzően megbízott elnökként irányítottam a rendszert előkészítését a választások utáni időszakra. Akkor az egyik legfontosabb feladat az volt, hogy tájékoztatassuk az érintetteket: mire készülünk. Három év tapasztalatai alapján elmondhatom: nagyon sokat tett a kamara az eltelt időszak alatt, hozzátéve, hogy ennél is sokkal többet szerettünk volna tenni, és teszünk ezután is. Meg kellett találni az adott területekre a megfelelő szakembereket, és ez sikerült is. Bács-Kiskun megyében jelenleg 84 fővel működünk, ebben természetesen benne vannak a falugazdászok is.
- Milyen feladatkörök vannak az új rendszerben, mi jellemzi az átalakult kamarát a megyében?
- Bács-Kiskunban négy szakreferensünk van. Egy-egy ember képviseli a feldolgozóipart, a vidékfejlesztést, az oktatást és a földügyeket. Ilyen széles spektrummal a régi időszakban nem foglalkozott kamara, korábban csak a termelők voltak a tagjaink. Az átalakítás utáni új felállásban viszont azt mondhatjuk, hogy egészen a vetőmagtermeléstől a fogyasztói asztalig a teljes vertikumot felöleli tevékenységünk. Ennek előkészítése hatalmas szervezőmunkát jelentett, a törvényi előírásoknak megfelelően nagyon sokan átjöttek az iparkamarától. Ezeket a vállalkozásokat, szakembereket meg kellett ismernünk. Elmondhatom, hogy akikkel sikerült a kapcsolatot felvenni, azokkal az együttműködésünk jó, kölcsönösen számíthatunk egymásra.
- Mit emelne ki a változások közül?
- Teljesen új szegmens az életünkben a feldolgozóipar. A vidékfejlesztés is egyre nagyobb hangsúlyt kap tevékenységünkben. Az államtitkárság súlyánál fogva teljesen különálló szervezetként működik, így a kamarán belül nekünk is fel kellett karolnunk a vidékfejlesztést, és ezt persze meg is tettük. A területen belül a kiemelt feladatok közé tartozik a bel- és csapadékvíz kezelés, a környezet vízellátásának, vízgazdálkodásának koordinálása, a vízvételi lehetőségek kialakítása, valamint az öntözés felmérése is. A környezetgazdálkodással kapcsolatos tájékoztatás, illetve kapcsolattartás is fontos feladatköre a vidékfejlesztési referensnek. Utoljára, de nem utolsó sorban említem az oktatást. Ez valamilyen szinten az előző kamaránál is jelen volt, az elmúlt három évben azonban kiszélesedett. Partneri kapcsolatba léptünk a középszintű mezőgazdasági oktatást végző intézményekkel, és belépett a rendszerbe a duális képzés is. Nekünk véleményeznünk kell azokat a helyeket, ahol ennek a képzési formának a gyakorlata folyik, de az oktatáson, vizsgáztatáson belül is számos feladatunk van. Úgy gondolom, hogy erre a munkára nagyon nagy szükség van. Az oktatás az elmúlt 10-15 évben a technikusi képzést mellőzte, illetve a szakmai háttér nem volt megfelelő szinten biztosítva. Ez oda vezetett, hogy az utánpótlást nehéz megoldani. Már érezzük a változás előjelét, de ez még mindig kevés. Szeretnénk még több fiatal szakembert, még több gazdát, feldolgozót látni.
- Nem beszélt még a négy referens közül a földügyekkel foglalkozó szakember munkájáról. Mit tudhatunk erről?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- A megkötött adás-vételiszerződéseket nekünk kell a rendszerünkön keresztül jóváhagyásra javasolni. Jelenleg hetente mintegy 300 ilyen ügyünk van. Ezeket igyekszünk legjobb tudásunk szerint úgy megoldani, hogy a lehető legkevesebb sérelem történjen a földvásárlások terén. Ez nagy kihívás számunkra, de eredményességünket jelzi, hogy elenyésző azoknak az eseteknek a száma, amikor a bizottság véleményével, álláspontjával szemben másodfokon próbálnak jogorvoslattal élni.
- Korábban említette falugazdász hálózatukat, munkájukról viszont még nem beszélt. Melyek a hálózat legfontosabb feladatai?
- Majdnem két évtizede hozták létre, és azóta különféle neveken működött már a kamaránál, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnál, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnál is. Véleményem szerint jó döntés volt, hogy visszakerültek hozzánk. Bács-Kiskunban 43 főről 60-ra sikerült a létszámot felemelni. Ismert szlogen, hogy „keresse kezelőorvosát, gyógyszerészét”. A mezőgazdaságból élőknek azt szoktam mondani, hogy keresse a falugazdászát, hiszen ők majdnem mindenre megfelelő választ tudnak adni. A napokban zárult le az őstermelői igazolványok érvényesítésének, meghosszabbításának, illetve akiknél indokolt volt, az új igazolvány igénylésének határideje. Áprilisban indul a terület alapú támogatások igénylésének beadása. Területalapú támogatásnak mondjuk ugyan, de már 35 féle jogcímen történik a bejelentés. Ez hatalmas, összetett feladat, nagy figyelmet igényel, és erre is fel vannak készülve a falugazdászaink. A nyilvántartási rendszerünk egyre inkább szélesedik, új rendszert alakítottunk, illetve alakítunk ki, gyors internetkapcsolattal, központi számítógép-bázissal. A kamara célja az, hogy a gazdálkodók minél jobban el legyenek látva információval.
- A fentieken kívül mivel foglalkoznak még?
- Szervezünk például különböző találkozókat, megbeszéléseket, ismeretterjesztő programokat. Részt veszünk különféle rendezvényeken, például a Hírös Hét Fesztiválon, az Izsáki Napokon, a bajai halfőző fesztiválon, és még sorolhatnám. Ennek az a célja, hogy minél szélesebb körben tudjunk azokkal a tagjainkkal találkozni, akik kíváncsiak a kamara munkájára, illetve azokkal, akik szeretnének ebbe a munkába valamilyen formában bekapcsolódni.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés