Szakmai tudás és a hit nélkül nem lehetett volna siker - megszólaltak a sziámi ikreket szétválasztó magyar orvosok
2019.08.18. 21:43
A Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány és a magyar orvoscsoport tagjai nyilatkoztak a műtétről, az előkészítésről, a csapatmunkáról, a gyerekek állapotáról.
Sajtótájékoztatót tartott a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány, a fejüknél összenőtt bangladesi sziámi ikreket szétválasztó műtétben részt vevő dr. Pataki Gergely és a végső szétválasztást vezető dr. Csókay András is megszólalt. Még nem ért véget a műtétsorozat, akár évekig is eltarthatnak a korrekciós műtétek - hangzott el a sajtótájékoztatón.
A magyar orvosok titokban tartották a két kislány hollétét, a műtét technológiáját és a körülményeket a biztonság miatt - ezért nem akarták előre nyilvánosságra hozni a részleteket. A magyar műtéti eljárás világszenzáció is, hiszen ilyet még gyerekeknél nem végeztek. A ,,megaműtétet" a magyar csapat - sokféle szakág képviselőjével - alapos előkészítéssel végezte. A végső szétválasztás után a csapat kettévált, hogy a két gyerek ellátását külön végezhessék.
A műtét közben többször is imádkoztak a különféle vallású orvosok, segítők, és együttérzők.
A dakkai katonai kórházban végrehajtott "Operation Freedom" műtétsorozat után az ikrek állapota változatlan, az utolsó hírek szerint egyikük jól van, anyukája ölébe is ülhetett már, mosolyog, testvérét még mélyaltatásban tartják, mert a műtét után lázas lett.
Két tonna felszerelést vittek a magyar orvosok magukkal, 21 hónapnyi tervezéssel valósult meg a műtétsorozat, melyhez több mint tízezer levélváltás történt és 35 fős magyar csapat volt a szétválasztó műtéten. Sokan segítették a csapat munkáját, támogatók voltak kórházak, eszközöket és szereket adó cégek - mondta el Pataki doktor.
Külföldön is elismert hazai specialisták is segítették a műtét előkészítését, és az operáció végrehajtást is - mondta el a műtétről Csókay doktor.
Nagyon sokat számított a szakasszisztencia, a műtősnői csapat hatalmas nyugalmat biztosított számukra.
Magyarországon és a világ más pontjain is sok hívő támogatta őket imádságaikkal, és ez nagy erőt adott nekik - mondta. Tudományos szempontból ez már most siker, amit elértek. De emberileg sokkal fontosabb számukra, ha majd a gyerekek mondhatják el, hogy ők már jól vannak.
Az aneszteziológiai csapat vezetője, dr. Csapody Marcell szerepe is nagyon fontos volt, mert az utolsó tizenhét napban ő volt a betegekkel. Olyan helyzetben voltak, amelyekre nincs még szakirodalom. Érzelmi szempontból elképesztő hullámvasutazáson voltak, benne sírós, kétségbeejtő helyzetekkel - mondta az orvos. Voltak kétségeik, tudták, hogy lehetnek szövődmények, de azt, hogy mi következik be, azt csak jósolni lehetett volna. Különös szakmai kihívás volt, főleg a bakteriális fertőzés miatt bekövetkező belázasodás.
De voltak különlegesen jó pillanatok is, amikor a gyerekek és orvosok is megmagyarázhatatlan módon tudtak viselkedni, egymást átölelni, voltak boldog pillanatok, mikor az ikreket egymás mellé tolhatták, és megfoghatták egymás kezét
- mesélte az orvos.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Szakmai tudás, felkészülés és a hit nélkül nem lehetett volna sikeres az operáció. Szerencse is kellett, mert sok minden volt, ami a siker ellen hatott. Többek között a veseproblémák, a kinti kórházi állapotok. A gyerekek már sokat kibírtak, a műtét sikeres volt, és egy kis szerencse kell ahhoz, hogy minden rendben legyen a továbbiakban - hangzott el.
Rabeya már jól van, bár lázas egy vírusfertőzés miatt. Első szava az "anya" volt, és kérte, hogy vegye ölbe. Ezt az orvosok meg is engedték neki.
A magyar orvosok azt ígérték a bangladesi kollégáknak, hogy bármikor, ha szükséges visszamennek. Legközelebb majd a következő műtétnél lesznek jelen. Addig is felkészítették a kinti kollégákat a következő időszakra, és tartják a kapcsolatot, és figyelemmel kísérik a kislányok állapotát. Tanácsokat adnak folyamatosan, hagytak kint eszközöket, kötszereket is.
Egy speciálisan felkészített hölgy segíti a családot jelenleg, aki pszichológiailag is támaszt nyújt nekik - hangzott el.
Mint azt megírtuk, sikeresen szétválasztották a magyar orvosok a fejüknél összenőtt sziámi ikreket. Több mint 30 órát vett igénybe a rizikós beavatkozás. Az operációra a dakkai központi katonai kórházban került sor a 35 fős magyar orvos-egészségügyi csapat vezetésével. A Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvoscsapatát 2017-ben kérték fel az akkor másfél éves Rabeya és Rukaya szétválasztására, 15 évnyi hazai közhasznú orvosi és egészségügyi minőségjavító tevékenység és 7 évnyi bangladesi missziós munka után.
A teljes egészében magyar tervezésű és kivitelezésű „Operation Freedom” szétválasztó műtétsorozat első fázisát a közös agyi fő szállítóér-szakasz szétválasztása jelentette endovaszkuláris módszerrel, Dr. Hudák István vezetésével 2018-ban, szintén Dakkában. A második – plasztikai sebészeti – fázis, a speciális magyar tervezésű szövettágító implantátum-rendszer beültetése és fél évig tartó fokozatos tágítása Budapesten zajlott Dr. Pataki Gergely vezetésével.
Amellett, hogy sikerült megteremteni a jobb élet lehetőségét a két hároméves kislánynak, a lépések külön is tudományos jelentőséggel bírnak. A műtét után az ikrek egyike magához tért, a másiknak is önálló lett a légzése. Az orvosok arról számoltak be, hogy Rabeya mozgatja a végtagjait, felismeri édesanyját, figyeli a környezetét.
Gyógyulásukat nagyban segíti, hogy édesanyjuk folyamatosan beszélt a gyerekekhez, akikre még vár többek között egy másodlagos koponyarekonstrukció is. Az egyik kislány még életveszélyes állapotban van, speciális vírusos lázzal küzd, így kritikus az állapota. A másik kicsi viszont már egész mondatokban beszél, mosolyog és eszik is. Az augusztus 1-jén és 2-án végzett maratoni műtétet követően a magyar orvosok egy része Bangladesben maradt további önkéntes munkára: idegsebészeti és plasztikai sebészeti operációk elvégzésére, valamint szakmai előadások megtartására.
Forrás: Szeretlekmagyarország.hu
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés