Kecskemét TV Kecskemét TV Kecskeméti lapok Kecskeméti lapok Gong rádió Gong rádió Keol Keol MONTÁZS magazin MONTÁZS magazin
Regisztráció Regisztráció Regisztráció Kecskemét város Kecskemét város

Naptár 2025. Január 22. Szerda  Vince

EUR: --- Ft Árfolyam csökkenés

GBP: --- Ft Árfolyam növekedés

Hiros.hu Facebook YouTube csatorna
Hirdetés

Rizikófaktorok a közösségi médiában

2020.02.12. 16:00

Gyakran hallani mostanában arról, milyen szivárgások, trükkös alkalmazások veszélyeztetik adatainkat a közösségi oldalakon. Mi leselkedik ránk? Mire is kell figyelni? A Magyar Telekom Pont.Most oldala ezeket a rizikófaktorokat vetítik elénk.

Az én házam az én váram. A régi közmondás korábban teljesen igaz is volt, hiszen nagyon leegyszerűsítve a saját otthonunkban védve voltunk mindennel és mindenkivel szemben. A falak, ajtók, függönyök és redőnyök megvédtek a kíváncsi szemektől, a kéretlen megszólításoktól, vagy akár a konkrét támadásoktól, ezért kialakult bennünk egy olyan biztonsági mechanizmus, hogy az ajtón kívül oda kell figyelnünk arra, amit mondunk, teszünk, amit mutatunk magunkból. Ha viszont hazaértünk, az ismerős környezet védelmében nem vagyunk annyira kiszolgáltatottak.

Ez a gyakorlat egészen odáig rendben is volt, míg meg nem érkezett az életünkbe az internet, és ezen belül is a közösségi média: itt ugyanis amellett, hogy a gépünk előtt ülve, vagy a kanapén a telefont nyomkodva kényelemben és biztonságban érezhetjük magunkat,

voltaképpen egy óriási virtuális kaput nyitunk a világ felé, amin bizonyos értelemben bárki benézhet és akár be is jöhet.

Épp a lassú átállás miatt kellett idővel megtanulni olyan kifejezéseket, mint a cyberbullying, a public shaming, az oversharing, az impersonating, a deepfake, és még sok egyéb: azzal ugyanis, hogy magunkat védettnek gondolva közösségi profilokat hozunk létre, fotókat és személyes információkat teszünk részben vagy teljesen nyilvánossá,

ezeket szinte tálcán kínáljuk fel olyanoknak is, akik képesek visszaélni velük

 Az alábbiakban olyan jellemző rizikófaktorokat és veszélyforrásokat mutatunk be röviden, amelyek károsak lehetnek a felhasználó személyére, megítélésére, lelki egészségére. Ezek ismerete és az ezekkel kapcsolatos esetek helyes kezelése segíthet abban, hogy a közösségi média csak arról szóljon, amire kitalálták: kapcsolattartásra, családi és baráti kötelékek ápolására, kommunikációra és szórakozásra.

Cyberbullying – őrületbe kergető üzenetek

Főleg (de nem kizárólag) a legfiatalabb korosztályra jellemző tevékenység, leggyakrabban internetes zaklatásnak fordítják, bár a módszerek és célok talán még szerteágazóbbak lehetnek.

Itt általában egy adott célszemélynek egy vagy több zaklató különféle formában (chat-üzenetekben, videóhívások formájában, de alapvetően mindig privát módon) olyan üzeneteket küld,

amelyekben igyekszik valamilyen gyengeségére, vélt vagy valós hibájára, cselekedetére vagy titkára ráerősíteni, és negatív érzéseket kelteni az illetőben.

A cél lehet szimplán az, hogy a megtámadott személy rosszabbul érezze magát, de nem ritka az olyan fenyegetés, amelyben a támadók valamilyen indokkal anyagi vagy egyéb ellenszolgáltatást akarnak kizsarolni. Ha nem teszed meg, mindenkinek elmondjuk a szégyenletes titkodat. Ha nem fizetsz, kirakjuk publikusan az általunk megszerzett képet rólad. És persze ott van a megalázás mindenféle formája, amelyről már bulvárszagú, de sajnos mégis valós rémtörténeteket lehet hallani, a lelkileg instabil, vagy életkoruk miatt még nem annyira erős áldozatokat a folyamatos zaklatással akár öngyilkossági kísérletekbe tudják kergetni a rosszakarók.

Public Shaming – az online lejáratókampány

Valamelyest az előző téma folyománya, csak éppen a nevéből adódóan már teljesen nyílt színen történik a publikus megszégyenítésnek fordítható jelenség. Ilyenkor általában valami olyan információt használnak fel, amelyet a célszemélytől véletlenül megszereztek, vagy akár ő maga tette fel óvatlanul mások által is elérhető módon valamilyen webes felületre. Ezzel pedig a közösségi média jellegéből adódóan kiválóan visszaélhet bárki, hiszen ha például egy szégyellnivaló fotóról van szó,

azt könnyen publikálni lehet úgy, hogy akár perceken belül elterjedjen ismeretlenek és ismerősök körében egyaránt, ilyenkor pedig már szinte lehetetlen meg nem történtté tenni a dolgot.

Még az sem jelenthet akadályt, ha csak valamilyen információ a megszégyenítés alapja, amely akár nem is valós: ha többen összebeszélnek és egyöntetűen terjeszteni kezdik, hogy a megtámadott személy ezt és ezt tette, egy idő után a hír már valósként juthat el szélesebb körhöz.

A közösségi média pedig ilyen szempontból akaratlanul is kegyetlen,

nem ismeri a jogban használatos ártatlanok vélelmét: itt bizony a célszemélynek kell valahogy bebizonyítania, hogy a róla terjesztett történetek vagy adatok hamisak, és ez bizony ritkán sikerül “személyi sérülés” nélkül.

Hirdetés

[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]

Oversharing – a sokatmondás veszélyei

A leginkább túlzott megosztásnak fordítható jelenség egyszerre oka, illetve “felbujtója” a két előző tevékenységnek, de emellett önmagában is veszélyes lehet. Persze itt nem azonnali és nagyot csattanó problémákban csúcsosodik ki mindez, hanem abban, hogy

a közösségi médiában minket követőknek egyszerűen elege lesz belőlünk mindössze azért, mert “a csapból is mi folyunk”.

A megosztások jellege alapján elkönyvelhetnek minket tudálékos kötekedőnek, ha mindenhez hozzászólunk és saját véleményünket erőltetjük, gondolhatnak tehernek, ha állandóan csak panaszkodunk és negatív témákkal töltjük tele az üzenőfalat. Még az is visszás érzéseket szülhet másokban, ha túlzottan figyelünk arra, hogy csak a pozitív, irigylésre méltó helyzeteket, történéseket, képeket és videókat osszuk meg, ilyenkor simán az a kép alakul ki rólunk, hogy állandóan utazunk, túláradóan boldogok vagyunk és nekünk minden sikerül – nem csoda, hiszen arról nem teszünk fel képeket, amikor a nyaralás előtt a sokadik túlórát vállaljuk be az összeg előteremtéséért, vagy a tökéletesen megkomponált ételfotót öt órán át tartó konyhai káosz és hisztériáig fajuló munka előzte meg.

Végül itt jön az oversharing még veszélyesebb vetülete, ahogy filmekből és sorozatokból jól ismerjük a mondatot: “minden, amit mond, felhasználható ön ellen”. És tényleg:

minél több adatot, képet, részletet osztunk meg a világgal, annál több támadási felületet hagyunk magunk felé.

Ez hatványozottan igaz akkor, ha nem figyelünk arra, hogy csak ismerősök, esetleg konkrét szűkebb kör láthatja ezeket, vagy nemtörődöm módon bárki által elérhető módon tesszük ezeket közzé.

Impersonating és Deepfake – amikor nem én vagyok én

A közösségi oldalak ugyan sok mindent megtesznek azért, hogy a felhasználókat azonosítsák és a személyiségüket megóvják, de ettől még nagyon könnyen előfordulhat az, hogy valakik rólunk elérhető fotók és adatok alapján személyiséglopást követnek el. Ez sokféleképpen megjelenhet: van, amikor csupán a fotóinkat használják fel arra, hogy nem létező személyeket kreáljanak – ilyenkor gyakran a világ túlfelén lévő országokból próbálkoznak, mivel egy brazil álfelhasználó ismerősei viszonylag kis eséllyel fedezhetik fel, hogy a profilkép egy magyar személyt ábrázol.

Súlyosabb eset az, ha valaki konkrétan másnak adja ki magát, és az illető nevében ír véleményeket, üzeneteket

– ugyan utólag megvannak a védekezési módok az ilyesmi ellen, de ha huzamosabb ideig senki nem fedezi fel a trükköt, az maradandó károkat okozhat az áldozat megítélésében.

A deepfake jelenségnek már külön cikket is szenteltünk: röviden arról van szó, hogy öntanuló, mesterséges intelligenciára épülő algoritmusokkal akár úgy is létrehozhatnak fotókat vagy videókat, hogy azokon az eredeti arcokat kicserélik valaki máséra.

Ezt szintén használhatják zsarolásra és megszégyenítésre, amikor például állítólagos intim felvételek nyilvánosságra hozatalával fenyegetnek,

miközben azokon csak a deepfake segítségével jelenik meg az áldozat.

És persze mi magunk is elhihetjük másokról, hogy valós személyek, még akkor is, ha a profilképük csupán egy ügyes hamisítvány, és az összes kitöltött profiladatuk hamis

 Az ilyen fiókokat általában álhírek terjesztésére, vásárlási vagy választói preferencia befolyásolására használják,

és a megtévesztettek gyakran soha nem is lesznek tisztában azzal, hogy tudtukon kívül, nem létező személyek nevében “programozták át” a véleményüket.

Közvetlen és közvetett védekezési lehetőségek

Tovább a Pont.Most oldalra.

Hirdetés

Percről percre percről percre

Fő híreink fő híreink

Hirdetés

helyi hírek

Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában

Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában

Ünnepváró teadélutánt rendeztek ma a Kecskeméti Vásárhelyi Pál Általános Iskola és Alapfokú Művés...

Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere

Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere

Nyolc csomaguatomatát fognak kihelyezni a következő 1-2 héten belül Kecskeméten. Ezt Szemereyné P...

Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről

Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről

Hosszas vita bontakozott ki a mai közgyűlésen Kecskemét 2023-as költségvetéséről. A kormánypárti ...

Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése

Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése

Nagyobb hatékonyságú ivóvízvezetéket kap Kecskemét és Ballószög. A mai közgyűlésen megszavazták a...

Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban

Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban

Kodály Zoltánné Péczely Sarolta egészségügyi okokból lemondta a szombat délutánra a megyei könyvt...

Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE

Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE

Két héttel ezelőtt éppen a Messzi István Sportcsarnokban szerezte meg első győzelmét a bajnokságb...

A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt

A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt

„Az esztendő végének közeledtével, advent idején nekünk is számvetést kell készítenünk a mö...

Nem volt indulatoktól mentes a közgyűlés kezdete

Nem volt indulatoktól mentes a közgyűlés kezdete

„A város érdekeit nem csak szem előtt tartó, hanem messzemenőkig szolgáló költségvetést nyú...

Győzelemmel búcsúztatná az évet hazai pályán a KTE-Piroska Szörp

Győzelemmel búcsúztatná az évet hazai pályán a KTE-Piroska Szörp

A naptári esztendő utolsó hazai megmérettetésére készülnek a hírös harcosok. Ezúttal a tabella há...

Idén karácsonykor a Te kívánságod is teljesülhet!

Idén karácsonykor a Te kívánságod is teljesülhet!

Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Malom Központ és a Hírös Cédrus Egyesület jóvoltából...

Szeretett alma materében koncertezett Fülei Balázs

Szeretett alma materében koncertezett Fülei Balázs

A Kodály Zoltán születésének 140. évfordulója kapcsán szervezett kecskeméti koncertsorozat részek...

Terelés az M5-ösön

Terelés az M5-ösön

Védőkorlát javítás valamint útépítési munkák miatt vannak forgalomkorlátozások térségünkben. Az Ú...

Elkészült Estike, a gerincsérült kutyus kerekes kocsija

Elkészült Estike, a gerincsérült kutyus kerekes kocsija

Elkészült a speciális kerekes kocsi Estike, a gerincsérült kutyus számára. A Menhely az Állatokér...

Megnövekedett az online elkövetett bűncselekmények száma

Megnövekedett az online elkövetett bűncselekmények száma

Közeleg a karácsony, a szeretet ünnepe, ami nem mindenki számára lehet boldog és gondtalan, hisze...

Hírek 1 percben!

Hírek 1 percben!

Nézze meg a nap legfontosabb kecskeméti híreit itt, egy percben.

Petőfi értelmezések a 21. században

Petőfi értelmezések a 21. században

Legendahántás, Petőfi és Arany barátsága egy kicsit másképpen, címmel tartottak előadást kedden e...

Segítsünk együtt a bűncselekmények áldozatainak!

Segítsünk együtt a bűncselekmények áldozatainak!

Bűncselekmények áldozatai számára indított gyűjtést a Kecskeméti Médiacentrum. Az Áldozatsegítő K...

Az 50. első díj Krakkóban - Durányik László a Múzsában

Az 50. első díj Krakkóban - Durányik László a Múzsában

Sorrendben az 50. első díjukat vehette át az Aurin Leánykar néhány napja Krakkóban, az ...

Országosan emelkedik, Kecskeméten csökken a szennyvízben a koronavírus koncentrációja

Országosan emelkedik, Kecskeméten csökken a szennyvízben a koronavírus koncentrációja

A szennyvízben mért SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja országos átlagot tekintve enyhe emelke...

Még több helyi hírmég több hír
Kecskeméti Lapok
Hírös históriák
Hírös gazdaság
A cookie-kkal még hatékonyabb szolgáltatásokat nyújthatunk. Szolgáltatásaink igénybevételével beleegyezel a cookie-k használatába. További információk Értem

Süti („cookie”) Információ

Weboldalunkon „cookie”-kat (továbbiakban „süti”) alkalmazunk. Ezek olyan fájlok, melyek információt tárolnak webes böngészőjében. Ehhez az Ön hozzájárulása szükséges.
A „sütiket” az elektronikus hírközlésről szóló 2003. évi C. törvény, az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások, az információs társadalommal összefüggő szolgáltatások egyes kérdéseiről szóló 2001. évi CVIII. törvény, valamint az Európai Unió előírásainak megfelelően használjuk.
Azon weblapoknak, melyek az Európai Unió országain belül működnek, a „sütik” használatához, és ezeknek a felhasználó számítógépén vagy egyéb eszközén történő tárolásához a felhasználók hozzájárulását kell kérniük.

1. „Sütik” használatának szabályzata

Ez a szabályzat a domain név weboldal „sütijeire” vonatkozik.

2. Mik azok a „sütik”?

A „sütik” olyan kisméretű fájlok, melyek betűket és számokat tartalmaznak. A „süti” a webszerver és a felhasználó böngészője közötti információcsere eszköze. Ezek az adatfájlok nem futtathatók, nem tartalmaznak kémprogramokat és vírusokat, továbbá nem férhetnek hozzá a felhasználók merevlemez-tartalmához.

3. Mire használhatók a „sütik”?

A „sütik” által küldött információk segítségével az internetböngészők könnyebben felismerhetők, így a felhasználók releváns és „személyre szabott” tartalmat kapnak. A cookie-k kényelmesebbé teszik a böngészést, értve ez alatt az online adatbiztonsággal kapcsolatos igényeket és a releváns reklámokat. A „sütik” segítségével a weboldalak üzemeltetői névtelen (anonim) statisztikákat is készíthetnek az oldallátogatók szokásairól. Ezek felhasználásával az oldal szerkesztői még jobban személyre tudják szabni az oldal kinézetét és tartalmát.

4. Milyen „sütikkel” találkozhat?

A weboldalak kétféle sütit használhatnak:

  • - Ideiglenes „sütik”, melyek addig maradnak eszközén, amíg el nem hagyja weboldalt.
  • - Állandó „sütik”, melyek webes keresőjének beállításától függően hosszabb ideig, vagy egészen addig az eszközén maradnak, amíg azokat Ön nem törli.
  • - Harmadik féltől származó „sütik”, melyeket harmadik fél helyez el az Ön böngészőjében (pl. Google Analitika). Ezek abban az esetben kerülnek a böngészőjében elhelyezésre, ha a meglátogatott weboldal használja a harmadik fél által nyújtott szolgáltatásokat.

Elengedhetetlen munkamenet (session-id) „sütik”:

Ezek használata elengedhetetlen a weboldalon történő navigáláshoz, a weboldal funkcióinak működéséhez. Ezek elfogadása nélkül a honlap, illetve annak egyes részei nem, vagy hibásan jelenhetnek meg.

Analitikai vagy teljesítményfigyelő „sütik”:

Ezek segítenek abban, hogy megkülönböztessük a weboldal látogatóit, és adatokat gyűjtsünk arról, hogy a látogatók hogyan viselkednek a weboldalon. Ezekkel a „sütikkel” biztosítjuk például, hogy a weboldal az Ön által kért esetekben megjegyezze a bejelentkezést. Ezek nem gyűjtenek Önt azonosítani képes információkat, az adatokat összesítve és névtelenül tárolják. ( pl: Google Analitika)

Funkcionális „sütik”:

E sütik feladata a felhasználói élmény javítása. Észlelik, és tárolják például, hogy milyen eszközzel nyitotta meg a honlapot, vagy az Ön által korábban megadott, és tárolni kért adatait: például automatikus bejelentkezés, a választott nyelv, a szövegméretben, betűtípusban vagy a honlap egyéb testre szabható elemében Ön által végrehajtott felhasználói változtatások. Ezek a „sütik” nem követik nyomon az Ön más weboldalakon folytatott tevékenységét. Az általuk gyűjtött információkban lehetnek azonban személyes azonosító adatok, amelyeket Ön megosztott.

Célzott vagy reklám „sütik”:

Ezek segítségével a weboldalak az Ön érdeklődési körének leginkább megfelelő információt (marketing) tudnak nyújtani. Ehhez az Ön kifejezett belegyezése szükséges. Ezek a sütik részletes információkat gyűjtenek böngészési szokásairól.

5. Tartalmaznak a „sütik” személyes adatokat?

A legtöbb „süti” nem tartalmaz személyes információkat, segítségével nem azonosíthatók a felhasználók. A tárolt adatok a kényelmesebb böngészésért szükségesek, tárolásuk olyan módon történik, hogy jogosulatlan személy nem férhet hozzájuk.

6. Miért fontosak a „sütik” az interneten?

A „sütik” szerepe, hogy kényelmesebbé tegyék a felhasználók számára a böngészést, hiszen a böngészési előzmények révén állítja be a felhasználóknak a reklámokat, tartalmakat. A „sütik” letiltása vagy korlátozása néhány weboldalt használhatatlanná tesz. A letiltott vagy korlátozott „sütik” azonban nem jelentik azt, hogy a felhasználóknak nem jelennek meg hirdetések, csupán a megjelenő hirdetések és tartalmak nem „személyre szabottak”, azaz nem igazodnak a felhasználó igényeihez és érdeklődési köréhez. Néhány minta a „sütik” felhasználására:

  • - A felhasználó igényeihez igazított tartalmak, szolgáltatások, termékek megjelenítése.
  • - A felhasználó érdeklődési köre szerint kialakított ajánlatok.
  • - Az ön által kért esetben a bejelentkezés megjegyzése (maradjon bejelentkezve).
  • - Internetes tartalmakra vonatkozó gyermekvédelmi szűrők megjegyzése (family mode opciók, safe search funkciók).
  • - Reklámok gyakoriságának korlátozása; azaz, egy reklám megjelenítésének számszerű korlátozása a felhasználó részére adott weboldalon.
  • - A felhasználó számára releváns reklámok megjelenítése.
  • - Geotargeting

7. Biztonsággal és adatbiztonsággal kapcsolatos tényezők.

A „sütik” nem vírusok és kémprogramok. Mivel egyszerű szöveg típusú fájlok, ezért nem futtathatók, tehát nem tekinthetők programoknak. Előfordulhat azonban, hogy más szándékkal (rosszindulattal) rejtenek el információkat a „sütiben”, így azok spyware-ként működhetnek. Emiatt a víruskereső és –irtó programok a „sütiket” folyamatosan törlésre ítélhetik.

Mivel az internet böngészésre használt eszköz és a webszerverek folyamatosan kommunikálnak, tehát oda-vissza küldik az adatokat, ezért ha egy támadó (hekker) beavatkozik a folyamatba, kinyerheti a „sütik” által tárolt információkat. Ennek egyik oka lehet például a nem megfelelő módon titkosított internet (WiFi) beállítás. Ezt a rést kihasználva adatokat nyerhetnek ki a „sütikből”.

8. A „sütik” kezelése, törlése

A „sütiket” a használt böngészőprogramokban lehet törölni vagy letiltani. A böngészők alapértelmezett módon engedélyezik a „sütik” elhelyezését. Ezt a böngésző beállításainál lehet letiltani, valamint a meglévőket törölni. Mindemellett beállítható az is, hogy a böngésző értesítést küldjön a felhasználónak, amikor „sütit” küld az eszközre. Fontos hangsúlyozni azonban, hogy ezen fájlok letiltása vagy korlátozása rontja a böngészési élményt, valamint hiba jelentkezhet a weboldal funkciójában is.

  • - A beállítási lehetőségek általában a böngésző „Opciók” vagy „Beállítások” menüpontjában találhatók. Mindegyik webes kereső különböző, így a megfelelő beállításokhoz kérjük. használja keresője “Segítség” menüjét, illetve az alábbi linkeket a sütik beállításainak módosításához:
Cookie settings in Internet Explorer
Cookie settings in Firefox
Cookie settings in Chrome
Cookie settings in Safari
  • - Az anonim Google Analitika „sütik” kikapcsolásához egy úgynevezett „Google Analytics plug-in”-t (kiegészítőt) telepíthet a böngészőjébe, mely megakadályozza, hogy a honlap az Önre vonatkozó információkat küldjön a Google Analitikának. Ezzel kapcsolatban további információkat az alábbi linkeken talál:
Google Analytics & Privacy vagy Google Elvek és Irányelvek

9. További hasznos linkek

Ha szeretne többet megtudni a „sütik”-ről, azok felhasználásáról:

Microsoft Cookies guide
All About Cookies
Facebook cookies