Közép-Európa gasztronómiai örökségének felfedezése
Öt város beazonosította a helyi gasztronómiájukra jellemző termékeket és a népszerűsítésükre szolgáló mintaprogramot
2019.05.14. 15:15
Az Interreg Central Europe (CE) által finanszírozott SLOW FOOD-CE – Kultúra, Örökség, Identitás és Élelem projekt fordulóponthoz ért.
Feltérképezésre került a projektben résztvevő öt város, Velence (Olaszország), Dubrovnik (Horvátország), Brno (Csehország), Kecskemét (Magyarország) és Krakkó (Lengyelország) annak érdekében, hogy előtérbe kerüljenek azok a termékek, amelyek a helyi gasztronómiai örökséget jelképezik. Brno a Panenské Ceské Almát jelölte meg, ami egy ízletes, különösen ellenálló és kiválóan alkalmas almafajta tárolásra, vagy akár közvetlen fogasztásra. Horvátországra a Dubrovnik Malvasia elnevezésű száraz fehérbor jellemző, amely finom, ízletes, és kiváló a fehérhúsú halak mellé. Egy másik termékük a Ston városából való Só, amely Európában a legrégebbi és legjobban megőrzött sótelep. Kecskemétet úgy ismerik, mint az ország gyümölcsöskertjét a napsütéses órák nagy számának és a különleges talajnak köszönhetően. A Hankovszky barack a legértékesebb a számos helyi gyümölcsfajták közül. A világszerte ismert barackpálinka Kecskemét védjegye. A barack tartósított formái pedig a nemzeti gasztronómia változatos hozzávalóinak egyike. Krakkó az Obwarzanek krakowski perec alakú kenyeret választotta, amit sütés előtt megfőznek és megszórnak sóval, mákkal, szezám maggal vagy sajttal. Nagyon népszerű snack a városban, amit hagyományosan utcai árusoknál lehet kapni. Velencében, több más termék mellett, a szürke, kicsi rákfajta, a Lagoon Schia található, amit sütve és fehér polentával kiegészítve tálalnak. A schia mellé az ősi Dorona szőlőből készített bort szolgálják fel.
A gasztronómiai örökség köztereken történő népszerűsítését célzó innovatív és közösség által vezérelt megoldásai tesztelésére az öt város elindította saját mintaprogramját, amely ebben az évben teljesedik ki, bevonva a lakosságot, iskolásokat és turistákat a különböző tevékenységekbe.
- Jövő ősszel Velence a helyi érdekeltekkel karöltve megszervezi a Velencei Ételek Napját (cím ideiglenes), hogy lehetőség legyen a helyi ételeket felfedezni, a termékeket és gasztronómiát népszerűsíteni.
- Az Ismerjék meg Dél-Morvaország ízeinek sokszínűségét programmal Brno Dél-Morvaország ízeire fokuszál. Az eseményt olyan gyerekeknek szóló programokkal, kiállításokkal és vásárokkal népszerűsítik, mint például évszakok szerinti menü készítése gyerekeknek, helyi termékeket bemutató katalógus készítése, valamint termelőkkel való találkozók szervezése, ahol hagyományos ételeket készítenek.
- Dubrovnik egész éven át tartó eseményeinek középpontjában a multimédiás ehető kiállítás lesz, City Feeders (Nagyvárosi Élelmezők) néven. A program célja, hogy a gasztronómiai örökség bemutatásával és az érzékek bevonásával helyreállítsa a mindennapi élelmünket előállítók méltóságát.
- Magyarországra térve, a régóta működő hírös Kecskeméti Piac tréningeket szervez a termelőknek, élelemmel és termékekkel kapcsolatos tudásmegosztó programokat, kóstolókat, főzéseket, vezetett sétákat és helyi termelőkkel történő találkozókat rendez.
- Végül, de nem utolsó sorban Krakkó a Kulináris Krakkó. Örökség a tányéron kezdeményezéssel megadja a lehetőséget, hogy Krakkó teljes gasztrokulturális örökségét felfedezhessék a turisták. Ezáltal változatossá teszik a város turisztikai kínálatát és arra bíztatják a látogatókat, hogy új helyeket is felfedezzenek.
Mostantól fogva bármely európai város átveheti a SLOW FOOD-CE projektben résztvevő öt résztvevő város által kifejlesztett módszert, hogy a saját gasztrokulturális örökségét népszerűsítse. Annak érdekében, hogy példákkal, ötletekkel és online tanfolyammal segítsük ezt a folyamatot, elindítottuk a Táplálék Útja Hálózatot (Food Paths Network), amelyhez bárki, aki át szeretné venni a saját kulináris öröksége megőrzésére szolgáló módszert azzal a céllal, hogy a gasztronómiában rejlő tőkét jóra használja, hozzáférhet https://foodpathsnetwork.slowfood.com/
A projekt
A SLOW-FOOD-CE projekt egy olyan átvehető modellt alkotott meg, amely a hagyományos ételeknek visszaadhatja igazi értékét a termelők tudásán, a növények sokféleségén, a különböző állatfajták, a hagyományos feldolgozási módszerek, a folklór, és a kulturális tájegységek sokszínűségén keresztül. Ezzel elősegíti Közép-Európa étel örökségének népszerűsítését, továbbá új szövetség kötődött öt város, Velence, Dubrovnik, Brno, Kecskemét és Krakkó, között. A projekt legfontosabb célja a helyi szereplők képességeinek gyarapítása, hogy a gazdaság, a környezet és a társadalmi fenntarthatóság szemszögéből tudják értékelni az élelmet, mint szellemi kulturális örökségüket.
*A SLOW FOOD-CE projektben 5 közép-európai ország 10 partnere működik együtt, hogy közös módszertant alakítsanak ki az élelemmel kapcsolatos kulturális örökségünk beazonosítására és felértékelésére.
Olaszország (Slow Food, Velence Város Önkormányzata, Gasztronómiai Tudományok Egyeteme)
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Horvátország (Dubrovnik Város Városfejlesztési Ügynöksége, Kinookus Egyesület)
Csehország (Dél-Morvaország Turisztikai Hivatala – CCRJM, Slow Food Brno)
Magyarország (Kecskemét MJV Önkormányzata, Kiskunsági Hagyományőrző Kézműves és Turisztikai Egyesület)
Lengyelország (Krakkó Város Önkormányzata)
Partnerszervezetek – a projektben résztvevők munkáját 7 partner segíti az érdekeltek bevonásával és a projekt eredmények népszerűsítésével: Ston Turizmus Bizottság (HR), Dubrovnik Város Önkormányzata (HR), Brno Város Önkormányzata (CZ), Malopolska Turisztikai Szervezet (PL), Testnevelési és Turisztikai Akadémia, Krakkó (PL), Európai Élelmezéstudományi és Kulturális Intézet (FR) és Europa Nostra (NL).
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés