Kézíráselemzés: egy módszer tér és idő felett
2019.09.28. 12:30
A kézíráselemzés tudományát számos területen alkalmazzák világszerte a személyügyi munkától kezdve a gyógyszeradagolás beállításáig. Egy grafológiai vizsgálat kiemelheti szellemi nagyjaink életútját a történetírás torzításaiból, de még a diszgráfia kezelésére is használják. Az államalapításunk ünnepe alkalmából Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett kecskeméti grafológus szakértővel, W. Barna Erikával beszélgettünk.
- Hogyan jött az életedbe a grafológia?
- Magyar szakos tanárként indult a pályám, és a gyerekek dolgozatait megfigyelve egyértelmű volt az összefüggés a kézírás és a személyiség között.
Különösen azért, mert a személyiségfejlődésnek a gimnáziumban töltött négy év az egyik legintenzívebb szakasza. Jól látható volt, ahogy az évek során változik a gyermek és ezzel együtt a kézírása. Ehhez adódott egy mélyről jövő, ösztönös érdeklődés a lélek folyamatai, a belső világunk történései iránt, amely már gyerekkorom óta megvolt.
- Milyen területeken lehet kamatoztatni ezt a tudást?
- Az emberek nagy százaléka a kézírást csupán eszköznek tartja a gondolatok rögzítésére. Természetesen erre is szolgál, ugyanakkor a legnagyobb értéke, hogy a teljes személyiségünk lenyomata. Alkalmas állapotkövető vizsgálatra. Ez annyit jelent, hogy az emberi élet különböző időszakaiban készített írásminták alapján követhető a személyiségfejlődési folyamat. Világszerte a HR területen alkalmazzák a legtöbb cél érdekében a grafológiát. Pályázatszűrésre, csapatépítésre, munkatárs-kiválasztásra vagy például teljesítményértékelésre. Franciaországban néhány klinikán gyógyszeradagolás beállítására is használják. Meg lehet állapítani a segítségével, hogy milyen állapotban van a depressziós beteg, hogyan gyógyul. A tanároknak is nagyon hasznosak a grafológiai ismeretek, ugyanis sokkal komplexebb képet kaphatnak a gyermekről. A rákbetegséget sokszor a rosszul feldolgozott gyász válthatja ki. A kézírás alapján követhető a gyász folyamata, azaz, hogy jól feldolgozott-e a gyász vagy esetleg veszélyeket rejt. Aki gyászol, annak a kézírása zaklatottá válik. Ugyanúgy, ahogy a lélek összeroskad a fájdalom alatt, az írás is elveszti korábbi ritmusát. Kusza, olvashatatlan lesz. Amikor valaki a gyászt jól feldolgozza, az írásképe visszaáll egy jó ritmusba, és ez már magasabb szintű lesz, mint a korábbi kézírása, hiszen a jól feldolgozott gyász emeli a személyiséget.
- Mi a helyzet azokkal, akiknek mindig is csúnya, olvashatatlan kézírásuk volt?
- A grafológiában nincs olyan, hogy szép vagy csúnya, hanem ritmusos vagy nem, egyéni vagy sablonkövető. Ezek az alapformák. A szabálytalanra mondják, hogy csúnya.
A köznyelvben csúnyának mondott írás mögött azonban sok esetben eredeti, tehetséges személyek vannak. Gyors gondolkodásra, eredeti látásmódra, akár zsenialitásra is utalhat.
A túlzottan sablonkövető, nagyon ,,szép” írás – pláne ha nem jó a ritmusa –, inkább kedvezőtlen megítélést kap, mert ez jelentheti azt, hogy a személyiségfejlődés elmaradt, az önazonosság nem tudott olyan mértékben kifejlődni, ahogy azt az életkor megkívánná.
- Korábban említetted, hogy a grafológia a diszgráfia kezelésére is alkalmas lehet.
- Így igaz, ezt hívjuk grafoterápiának, vagyis az írászavarok korrekciójának. Először mindig lényeges tisztázni, hogy tényleg diszgráfia lépett-e fel vagy valami másról van szó. Aki diszgráfiás, annak az írása grafológiai értelemben görcsös, akadozó. Az bizonyos betűket összetéveszt, felcserél, és annyira eltorzul az írásképe, hogy még ő maga se tudja elolvasni. Az írástorzulásnak egy olyan fajtája ez, amely nem kötődik feltétlenül sem az intelligenciához, sem pedig az érzelmi zaklatottsághoz. Egyszerűen arról van szó, hogy nem jutottak el az írásautomatizmusok arra a szintre, hogy ritmusosan, olvashatóan és a saját egyéni formáival írja le a gyermek a gondolatokat. A grafoterápiában az egyéni ritmust igyekszünk visszaadni. Nem másoltatjuk az iskolai modellt, hanem a gyermek önmaga alkotja meg a saját, egyéni betűformáit. Jól strukturált, olvasható kézírása lesz. Ez pedig neki is öröm, mert nagyon sokszor elveszi az önbizalmát ez a nehézség, amely a továbbtanulásnál is problémát okozhat.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Sokan szellemi elődeink kézírásának elemzése kapcsán ismerik a nevedet. Hogy jött az ötlet, hogy történelmi személyiségek írásképét vizsgáld? Ki volt az első?
- A Pécsi Egyetemen tanítottam, amikor előjött belőlem a magyartanár. József Attila kézírása kezdett nagyon érdekelni. Amit korábban a középiskolában tanítottam a költőről, az nem volt teljesen elfogadható számomra. Arra gondoltam, ha már ilyen tudás birtokában vagyok, van egy olyan személyiségvizsgálati mód, amely tér és idő fölötti, akkor megvizsgálom József Attila kézírását. Ez csak úgy érdeklődés szintjén indult, aztán előadást tartottam a kutatási eredményeimről, amelyekből a kollégák biztatására könyv is született.
Úgy érzem, gondolom, hogy József Attilának sokkal valódibb arcát sikerült megismerni a kézírása által. Nem találtam nála semmiféle személyiségtorzulást. Ez a kép pedig már összhangban volt azzal, amely a versei olvasása által kialakult bennem.
- Mekkora időszakból kell minta érdemi jellemzéshez?
- 4-5 különböző időszakból származó íráskép az ideális. Van úgy, hogy kényszerűen dolgozunk egyetlen írással. Ez is jó, de sokkal jobb, ha több minta adja a vizsgálati anyagot. Egy nap alatt is nagyon sokat tud változni az íráskép. A hangulat, a fáradtság, rengeteg tényező befolyásolhatja. Igazából az lenne jó, ha minden ember minden nap írna. Segít a lelki egészség megőrzésében és a szellemi frissesség megtartásában.
- Egy grafológus bármilyen kézírást ki tud olvasni?
- Nyelvek fölött is lehet olvasni. Kínai vagy arab szövegeket is akár. Ha a tanított mintát ismerjük, az ahhoz képest megjelenő változásokban van a személyiség. A grafológiai ismeretekkel nem rendelkező ember arra figyel, milyen az írás formája, szabályossága. A legújabb grafológia viszont a vonalszövetet nézi. A vonalat legalább 30-szoros nagyítással vizsgáljuk mikroszkóppal, ez jelzi leginkább az életenergiákat. A vonalképzés ugyanis pontosan tükrözi az energiaáramlást. Töltőtollal és ceruzával írt szövegeknél vizsgálható ez jól, mert a golyóstoll a golyó forgása miatt vonalhézagot hoz létre. A legnagyobb élmény azonban őseink lúdtollal készített, hurkos, kacskaringós kézjegyeiben gyönyörködni.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés