Tévhitek és tények a Refiről
2016.02.05. 09:42
A Kecskeméti Református Gimnázium kimagasló eredményei megkérdőjelezhetetlenek. Vannak azonban olyanok, akik a sikerek mögött teljesítményorientált szemléletet, leterhelt diákokat látnak. Szenes Mártonné Durucz Anna igazgatónővel beszélgettünk a gimnáziummal kapcsolatos tévhitekről valamint sikereik valódi hátteréről.
- Számomra is meglepő, hogy sokak idegenkednek az egyházi iskoláktól. Azt gondolhatják, hogy drákói szigor, teljesíthetetlen követelmények, a diákok életének túl merev rendszabályozása jellemzi az iskolát, sőt arról is hallottam, hogy valaki biztosan állította, nálunk szombaton is van tanítás. Ki kell azonban ábrándítanom őket, ennek kevés köze van a valósághoz. A tanulmányi követelményeket, ahogy minden intézményben, úgy nálunk is az emelt és közép szintű érettségire, valamint a versenyekre való felkészülés határozza meg. Tanulóink szeretnek ide járni, ez annak is köszönhető, hogy nagyon jó a kapcsolatuk a tanáraikkal. A tanár-diák kapcsolat erősítését szolgálja az egyik lépcsőfordulónkba kihelyezett Forrest Gump-padunk és különböző közösségépítő programjaink is. Vidám diákélet folyik nálunk. Bár az egyházi események részei az iskola életének, általában önkéntes a részvétel, hiszen a kényszert nem tartjuk hatékony eszköznek. Természetesen a legnagyobb ünnepeinken a templomban közösen veszünk részt.
- Egy egyházi iskolában fontos szerepe van a hitoktatásnak. Hogyan képzeljük el a gimis hittanórákat?
- A hitoktatás célja nálunk nem csupán bibliai ismeretek megszerzése. Ezeken az órákon lehetőségük nyílik diákjainknak arra, hogy megbeszéljék az őket leginkább érdeklő témákat, legyen az az élet értelme, a párkapcsolat vagy hitbéli kérdések. A heti két hittan órán olyan útmutatást próbálunk nyújtani számukra, amely felnőttként is segítheti őket eligazodni az élet nagy kérdéseiben. Fontosnak tartjuk, hogy felkészült szakemberektől, hiteles forrásból kaphassanak választ kérdéseikre, az internet nem mindig a leghitelesebb. Akinek szüksége van rá, bátran fordulhat lelki gondozóinkhoz, illetve mentálhigiénés pedagógusainkhoz is.
- Milyen programok színesítik a Refi diákéletét?
- Tantermi foglalkozásainkon túl számos programunk van, ami a tanulást szolgálja. Ilyen például egy-egy üzemlátogatás, a biológiai terepgyakorlatok, a kémiai kísérletekkel fűszerezett tudományos előadássorozat.
A diákéletünk is rendkívül gazdag. Tanítási időben és a szünetekben gyalog-, kerékpár-, barlang-és sítúrákat szervezünk. A kulturális napokon a legkülönbözőbb műfajokban bizonyíthatják tehetségüket diákjaink. Rendkívül népszerű irodalmi teaházunk, amelynek keretében saját alkotásaikat mutatják be tanulóink hangulatossá varázsolt dísztermünkben.
Nagy gondot fordítunk arra, hogy felkészítsük végzőseinket a pályaválasztásra. Nem csak pedagógusaink nyújtanak ebben személyre szóló segítséget, de a HELPI is tart foglalkozásokat nálunk. Évente kétszer pedig régi diákjaink - egyetemistaként vagy már sikeres fiatal munkavállalóként - eljönnek a végzősökhöz, hogy kötetlen hangulatban beszélgessenek velük „négyszemközt”.
Egyik hagyományos programunk, az Öltözz pirosba! országos akcióhoz kapcsolódik, amivel a pécsi Dóri Házat, Magyarország első gyermekhospice-házának működését támogatjuk. Ekkor egészségnapot is szervezünk diákjaink. Másik jótékonysági rendezvényünk az egész iskolát megmozgató főtéri futógála.
Ebben a tanévben a Dunamelléki Református Egyházkerület tehetségközpontja lettünk, ennek köszönhetően különböző tehetséggondozó programoknak adunk otthont, amelyek más intézmények felé is nyitottak.
- Milyen technikai háttér szolgálja a magas színvonalú oktatást?
- Minden tantermünkben, szaktantermünkben van projektor, laptop, a legtöbben digitális tábla is, az internet pedig minden oktatási helyiségünkben elérhető. Mindemellett a legmodernebb eszközökkel felszerelt laboratórium szolgálja a biológia és a kémia oktatását. Számunkra természetes, hogy van ének-zenei, dráma-média és informatika szaktantermünk is.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- 2015-ben a Diáksport Egyesület összesített ponttáblázatán második helyen szerepel a Refi a gimnáziumok között a megyében. Csak egy olyan intézmény előzi meg, ahol sporttagozat is működik. Minek köszönhető ez a siker?
- Büszkék vagyunk rá, hogy diákjaink legkülönbözőbb sportágakban érnek el jó helyezéseket, a csapatsportokban pedig különösen erősek vagyunk. Ez egyrészt annak köszönhető, hogy az iskolának saját uszodája, sportcsarnoka is van, ahol versenyeket is lebonyolíthatunk, másrészt gimnáziumunk szemlélete is segíti a sportsikereket. Mindenben támogatjuk azokat a diákokat, akik valamilyen versenysportot űznek, segítjük őket abban, hogy össze tudják egyeztetni tanulmányaikat a versenyekkel, illetve a versenyekre való felkészüléssel. Több országos illetve nemzetközi versenyen is rangos helyezést elérő diákunk van.
Nem csak a gyerekek fizikai erőnléte miatt fektetünk nagy hangsúlyt a sportolásra, hanem prevenciós eszközként is hatékonynak tartjuk. Azoknak a fiataloknak ugyanis, akik rendszeresen járnak edzésre, versenyeken vesznek részt, eszükbe sem jut és lehetőségük sincs arra, hogy káros szenvedélyekre fecséreljék az idejüket.
- Jellemzően milyen szakirányokon tanulnak tovább a refis gimnazisták?
- Biológia-kémia, matematika-informatika, angol és német tagozataink vannak, diákjaink azonban nemcsak ezekből a tárgyakból indulnak jó eséllyel a felvételiken. A reál szakirányok mellett a humán, illetve a művészeti szakokra is bejutnak. A legnépszerűbbek a bölcsész, a mérnöki, a gazdasági, a jogi, az orvosi és egészségtudományi szakok. Felvételi arányaink pedig 90 százalék fölöttiek.
- Hány első osztályt indítanak a következő tanévben?
- Két-háromszoros a túljelentkezés, ezért csakúgy, mint hosszú évek óta mindig, négy első osztályunk lesz a következő tanévben is. Ebből három négyosztályos, egy pedig hatosztályos lesz.
- Megoszlanak a nézetek a hatosztályos gimnáziummal kapcsolatban. Vannak, akik úgy gondolják, kár kiszakítani hatodik osztály után a megszokott közösségből a diákokat, mások inkább az előnyeit hangsúlyozzák. Önöknél mik a tapasztalatok?
- Úgy gondolom, annak a gyereknek, aki tud és akar is tanulni és kellőképpen érett is erre, a hatosztályos képzés a legideálisabb. Korábban esik át az iskolaváltáson, és egy hatéves ívben készülhet fel az egyetemi felvételire. Tapasztalataink szerint sokkal jobb eredményeket lehet elérni ezekkel a gyerekekkel, ami érettségi, felvételi és verseny eredményekben is egyértelműen megmutatkozik.
Hogy egy példát említsek, az eddigi 9 magyar nyelvi OKTV döntős diákunk közül 8 hatosztályos képzésben tanult.
- Napjainkban gyakran hangsúlyozzák, hogy a diplománál többet ér egy jó szakma. Önnek mi a véleménye erről?
- A számok nem igazolják ezt a nézetet. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai azt mutatják, hogy a pályakezdő álláskeresők 39 százaléka végzett szakiskolát vagy szakmunkásképzőt, 15 százaléka gimnáziumot és csak 5 százalék a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya. Azaz már a gimnáziumi érettségivel is jóval könnyebb az elhelyezkedés, a diplomások esetében pedig még jobb az esély a munkára. Nem beszélve arról, hogy az diplomás átlagkereset is lényegesen magasabb. Éppen ezért, ha valakinek nincsen határozott szakmai érdeklődése, mindenképp érdemes erős, a felsőoktatásra felkészítő gimnáziumban továbbtanulnia.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés