Szapáry: legyen Kecskemét az egyetemi klaszter európai mintapéldája
2015.12.02. 06:18
Amerikát is kritizálják, nekünk is meg kell tanulnunk együtt élni a bírálatokkal, ha nemzeti érdekeinket akarjuk érvényesíteni. – A gazdasági szféra és az egyetem együttműködésében Kecskemét élen járhat majd Európában – néhány izgalmas gondolat Szapáry György keddi előadásából a városházán. A 2015 év elején leköszönt washingtoni magyar nagykövet volt a vendége a XXI. századi modern város című városi előadássorozat aktuális állomásának.
Galéria
A több magas hazai és nemzetközi funkciót is betöltött közéleti személyiség előadásának első felében az idén lejárt washingtoni nagyköveti élményeiről, ezt követően az egyetemi városok és az intézmények szimbiózisáról szólt.
Szapáry György a diplomácia filmforgatókönyvbe illő világába vezette be a városháza dísztermének közönségét. Elemezte az amerikai nagykövet feladatait, a kapcsolattartást a külügyminisztériummal, a Fehér Házzal, kongresszussal, kutatóintézetekkel, a médiával és üzleti világgal, IMF-fel, a magyar diaszpórával és zsidó szervezetekkel.
Kimondottan érdekes volt első kézből informálódni az USA és hazánk vitáiról: elmondta, rendszeresen szembesült azokkal a kritikákkal, amelyeket a fékek és egyensúlyok magyarországi gyengülésével, az alkotmány problémáival kapcsolatban fogalmaztak meg.
– Én mindig megkérdeztem, hogy hol találtak az alkotmányban aggályos részeket? Olvastuk az újságban – hangzott a válasz a bírálók részéről. Szapáry György szerint az Egyesült Államok, ha hangot ad valamilyen kritikának, abban rendkívül nagy szerepe van, hogy mit ír haza a kiküldött amerikai nagykövetük. A diplomatáik pedig sokszor egyoldalúan, az újságokból és az ellenzéktől tájékozódnak, amiből az következik, hogy ugyan előfordul, hogy igazuk van, de legtöbbször abszolút túlzás, elferdített valóságtartalmú kritika származik belőle.
Az emlékezetes kitiltási ügy, a NAV-elnök és mások nem kívánatossá nyilvánításának idején is Szapáry volt Magyarország washingtoni nagykövete. A botrány hátteréről így mesélt: – Rossz néven vették, hogy Ukrajna ügyében kicsit „kibeszélünk” (a szövetséges állásponttól eltérő kommunikációt folytattunk az orosz embargó ügyében – a szerk.), majd, amikor már a retorikában is támogattuk a nyugati szankciókat, megnyugodtak – mondta.
Személyes tapasztalatai alapján azt is elemezte, hogy egyáltalán miért szól bele Amerika a belügyekbe. – Ennek megértéséhez azt kell átgondolni, hogyan is született meg Amerika. Az egyéni szabadság mindenek felett áll a társadalmukban, meggyőződésük, hogy ők ennek az ideának a mintaképei. Ebben a tekintetben rendkívül magas mércét állítottak fel, és ehhez mérnek mindent, más országokat is, holott ők sem tudják betartani maradéktalanul saját szabályaikat.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Az előadó rámutatott, a negatív kritikák megfogalmazásánál, súlyozásánál természetesen figyelembe veszik a nemzeti érdekeiket is: például a szaudi olajat, a törököknél a NATO-érdekeket, vagyis nem ugyanúgy bírálnak egyes országokat. És ha ezt valaki szóvá teszi, ők nem is rejtik véka alá, hogy kettős mércét használnak. – Ezeket a vitákat le kell folytatni, az amerikaiak hozzá vannak szokva, udvariasan lehet velük vitázni. Sőt, úgy is vannak vele, hogy gyenge nagykövet, gyenge ország… Nekünk is vannak nemzeti érdekeink, nekünk is meg kell tanulni együtt élni a bírálatokkal.
Az egyetemek és városok szimbiózisa
Az egyetemek és városok kölcsönös érdekeken alapuló együttélésének témáját Kecskemét vezetése nyilvánvalóan a közelgő egyetemi fejlesztések miatt kérte a volt nagykövettől.
Kezdte a nagy amerikai egyetemi központok ismertetésével, amelyek szinte mindegyike specializálódott valamire. Bostonban található a Harvard, és az MIT, ez a régió például nagyon híres az orvosi képzésről, kórházairól, orvosi eszközeiről és a mérnökképzésről. A hasonló kampuszoknak fontos gazdasági szerepük is van, az állam is kiemelten támogatja ezeket a központokat.
Ráadásul, az egyetemek tudásközpontként a környékre vonzzák a jelentős vállalatokat is. Így alakulnak ki a fejlődés motorjai, az úgynevezett klaszterek, ahol egy szegmensen belül minden fontos szereplő együtt van, mindenki hasznára együtt dolgozik.
A vállalatoknak jó, mert a tudás forrásánál vannak, az egyetemnek jó, mert plusz anyagi forráshoz és a diákjaik számára kimeneti lehetőséghez jutnak, az államnak is jó, mert összegészében gazdasági, tudományos stb. fejlődést eredményez. Amerikában sok ilyen híres klaszter van, a további két legfontosabb Los Angelesben az UCLA körül, valamint San Fracisco és Sacramento körül, a Berkley, Stanford és a híres Szilicum Völgy környékén.
– A városok óriásit profitálnak az egyetemekből, például munkahelyek és szolgáltatások szempontjából. Kecskeméttel kapcsolatban hallottam a polgármester asszonytól, hogy olyan cégek is jönnek ide, amelyek csak azért választják ezt a várost, hogy ott legyen telephelyük, ahol a Mercedes van, noha semmi közük a német céghez. Sajnos azonban ez az amerikai típusú, klaszter-szerű összefonódás annyira nem jellemző Európára, talán majd Kecskemét lehet ennek a legszebb példája – mondta Szapáry György.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés