Amerikából jöttem – Interjú dr. Maráz Róberttel
2017.01.04. 12:08
Dr. Maráz Róbert PhD, a Bács-Kiskun Megyei Kórház sebész és klinikai onkológus főorvosa az Egyesült Államokban járt, ahol részt vett a San Antonio Emlőrák Szimpóziumon.
Dr. Maráz Róbert a legnagyobb nemzetközi, emlőrákkal kapcsolatos szakmai rendezvényen vett részt, melyen 90 ország közel 7.500 szakembere jelent meg ebben az évben.
- Ön volt az egyedüli szakember Magyarországról, aki a Nancy G. Brinker Nagyköveti Ösztöndíj támogatásával kijutott a világ legnagyobb emlőrák konferenciájára. Honnan értesült erről a lehetőségről?
- A Magyar Szenológiai Társaság honlapján olvastam az ösztöndíj 2016-os kiírását, a sebészeti osztály új osztályvezető főorvosa, dr. Sikorszki László biztatott, hogy pályázzam meg.
- Mit kellett tennie ahhoz, hogy elnyerje az ösztöndíjat?
- Ki kellett tölteni egy hat pontból álló kérdőívet, csatolnom kellett egy angol nyelvű szakmai önéletrajzot, valamint három támogató levelet. Ezeket Dr. Svébis Mihály főigazgató (aki végig támogatta a munkámat), Dr. Sikorszki László osztályvezető főorvos, és a PhD-m mentora, Prof. Dr. Cserni Gábor a patológia osztályvezető főorvosa írták. Mindenképp szeretném kiemelni, hogy munkámban és pályázatomban nagyon sokat jelentett, hogy Dr. Pajkos Gábor - aki jelenleg a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság elnöke - minden onkológiai tevékenységemben nagymértékben segített.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Ezután felpörögtek az események?
- Elég szűk határidő volt, de mindenki segített, hogy időben le tudjam adni a pályázati anyagomat. Nagy örömmel értesültem róla, hogy én lettem a pályázat nyertese, ugyanis ezt Magyarországról minden évben csak egy szakember nyerheti el. Persze nem én voltam az egyedül az országból, 10-12 magyar professzorral és intézményvezetővel is találkoztam a konferencián.
- Mit tartalmaz az ösztöndíj? Volt látványos átadás-átvétel?
- A Nancy G. Brinker Nagyköveti Ösztöndíj fedezi a kongresszus, a repülőút és a szállás költségét. A díjat az amerikai nagykövet helyettese adta át ünnepélyes keretek között Budapesten, az Egészség Hídja Összefogás rendezvényén. Ezen az eseményen az emlőrákkal kapcsolatos beszélgetések, előadások hangzanak el, a hallgatóság nagy részét pedig az emlőrákos betegségen átesett, meggyógyult, vagy gyógyulóban lévő nők teszik ki. Ők egy sajátos közösséget alkotnak, segítik, támogatják egymást és azokat a sorstársaikat is, akik most néznek szembe ezzel a betegséggel. Aki elnyeri a pályázatot, a következő évben ezen a rendezvényen beszámolót tart a látottakról, hallottakról, a tapasztalatokról. Idén a tavalyi nyertes, dr. Szabó Éva sugárterapeuta volt az előadó, jövőre pedig én leszek.
- Milyen jelentős területeket érintett a konferencia?
- Az elhangzott előadások 80%-a az onkológiával foglalkozik, magával a kemoterápiával, a hormonterápiával, a célzott terápiával, és az egyre inkább elterjedő immunterápiával, különböző genetikai vizsgálatokkal.
- Ezek szerint ott jóval nagyobb hangsúlyt fektetnek a prevencióra?
- Az emlőrák-szűrés nagyon fontos, a kecskeméti központ nagyon jól működik, a MaMMa Klinika kihelyezett centrumai közül egyik a kecskeméti intézmény. Úgy gondolom, hogy a magyarországi MaMMa Klinika példamutató intézet, mely törekszik arra, hogy az emlőrák-szűrésen megjelentek arány magas legyen. Ez a Skandináv államokban 70% fölötti, Magyarországon pedig 45—50% körüli. A magyarországi szakemberek mindent megtesznek azért, hogy ez az arány nőjön.
- Ön nemcsak onkológus, hanem sebész is. Ezen a területen milyen újdonságokról hallott?
- A kongresszus előadásai között a sebészeti rész 15-20% volt, abban viszont nagyon fontos dolgokat hallottam. Ennek egyik az onkoplasztikai sebészet, mely ma már utat tör Magyarországon is. Ennek fő képviselője dr. Mátrai Zoltán osztályvezető főorvos és csapata az Országos Onkológiai Intézetben, de egyre több kórházban végeznek itthon is ilyen beavatkozásokat. Nagyon komplex, átfogó képet kaptunk a legmodernebb eljárásokról, úgy gondolom, hogy a magyar onkológusok és a szakmát jól művelő sebészek nincsenek feltétlenül lemaradva szakmailag, csak a lehetőségeink mások. Amit ott esetleg már különböző biztosítók finanszíroznak, azt nálunk még egyedi méltányossággal kell megkérni, az OEP pedig elbírálja. Különböző bizottságokon mennek át a kérelmek, nem túl rugalmas a rendszer. A finanszírozók felé még vannak lemaradásaink, műtéti technikák szempontjából pedig az a fontos, hogy megfelelő centrumba kerüljön a beteg, és abban megfelelő ellátást kapjon. Úgy gondolom, nem mindenhol kell emlőrákot operálni és kezelni, hanem a megfelelő centrumokban.
- Hogy kell elképzelni egy ilyen gigantikus kongresszust?
- Hatalmas tömeg, a világ minden tájáról érkező szakemberekkel. Ahhoz, hogy minden működjön, kiválóan meg kellett szervezni az informálást és az irányítást. Minden hibátlanul működött, mindenki tudta, mikor, hova kell mennie, hogy ne maradjon le semmiről. Volt három főelőadó, ott mentek párhozamosan az előadások. A központi rész egy nagy előadóterem volt, több ezer emberrel és rengeteg nagy kivetítővel, és ott a különböző szakmák legjelesebb, felkért képviselői tartottak onkológiai, patológiai, onkogenetikai, sebészeti, díjazott előadásokat.
- Feszes a menetrend, pörögnek a témák, ilyenkor nincs idő jegyzetelni. Hogyan tudta követni – és megőrizni - az előadásokat?
- A szimpózium informatikailag is nagyon jól meg volt szervezve. Volt egy applikáció, aminek letöltésével előadás közben tudtuk a telefonon, tableten nézni az előadás diáit. Ezen túl pedig a résztvevők kaptak egy hozzáférési kódot, melynek segítségével az elhangzott előadások, poszterek nagy részét a későbbiekben is meg tudják nézni. Egy kongresszusi naptár segítségével kinéztem, hogy milyen előadásokat szeretnék meghallgatni, és azt is bejelöltem, mi az, amit majd később a hozzáférés segítségével meg szeretnék nézni.
- Volt tehát befogadásra váró információ, bőséggel.
- Nagyon sok információt szereztem ezekben a napokban. Azon túl, hogy minden nap részt vettem különböző előadásokon és a hallgatók bevonásával zajló interaktív fórumokon, a kiállítóktól is sok hasznos információkat lehetett beszerezni. De sokat beszélgettem külföldi kollégákkal is tapasztalataikról, az általuk alkalmazott kezelési módokról.
- Mit tud hasznosítani a látottakból, hallottakból?
- Látom, hogy szakmailag merre szeretnék tovább fejlődni, megpróbálom ezeket az új ismereteket beépíteni a kollégákkal együtt végzett munka tökéletesítésébe, és olyan irányelveket is meg tudok munkatársaimmal osztani, amik eltérnek az itteni gyakorlattól. Ezen túl pedig a szimpózium remek alkalom volt arra, hogy európaiként átfogó képet kapjak az amerikai gyakorlatról. Ez azért nagyon fontos, mert az idén a Bács-Kiskun Megyei Kórház Kecskeméten szervezte meg - az Országos Onkológiai Intézettel együtt - a III. Emlőrák Konszenzust, és a jövőben is szeretnénk ezt, hagyományteremtő szándékkal, a városban megrendezni. A San Antonio-ban szerzett tapasztalatok pedig nagyon sokat segíthetnek ebben. A Magyar Sebész Társaság Sebészeti Onkológiai Szekciójának 1. Országos Kongresszusa 2017 márciusában lesz Szegeden Prof. Dr. Lázár György szervezésével, ahol szintén szeretnék beszámolni a frissen hallott információkról.
2010 októberében a Magyar Szenológiai Társaság főtitkárának választották meg. A következő tudományos szervezetek tagja: Magyar Sebész Társaság, Magyar Onkológusok Társasága, Magyar Klinikai Onkológiai Társaság, Magyar Szenológiai Társaság, The European Association for Cancer Research.
Munkássága során több kitüntetéssel is jutalmazták: 1994-ben a Fiatal Sebészek Fórumán társszerzőként első helyezést értem el, 2009-ben Markusovszky Lajos-díjban részesültem, 2013-ban poszter díjat kaptam a Magyar Onkológusok Társaságának 30-ik kongresszusán.
Az Astellas díj kiírása során közönségjelöltként 2014-ben és 2015-ben jelöltek az év orvosának.
2015.11.09-én ”Az emlőrák sebészetének aktuális kérdései” című doktori tézisét sikeresen védte meg és 2015.12.10-én a Szegedi Tudományegyetem Doktori Tanácsa elméleti orvostudomány tudományágban doktori (PhD) tudományos fokozatot adományozott számára ” summa cum laude” minősítéssel.
A PhD disszertáció alapjául szolgáló közleményei száma 4, ezek összesített impakt faktora 6,923. További 5 angol és 10 magyar teljes közlemény, valamint 18 kongresszusi absztrakt bővíti munkásságát. Összesített impakt faktora 13,961.
A 2015-ben megjelent „Az emlőrák korszerű sebészete” című könyvben egy könyvfejezet szerzője, egy másik társszerzője.
Konferencia előadásainak száma 70. Tizenkét alkalommal vett részt külföldi kongresszuson, továbbképzésen. 2016.májusában a Kecskemétem megrendezésre került III. Emlőrák Konszenzus Konferencia szervező bizottságának tagja volt.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés