Akinek szívügye az újraélesztés
Interjú Andó Ilonával, a Legelsősegély Alapítvány kuratóriumának elnökével
2019.11.15. 11:37
Élesben még soha nem kellett elsősegélyt nyújtania Andó Ilonának, de ha szükség lenne rá, abszolút képesnek érezné magát arra, hogy szívmasszázst alkalmazzon. Vele ellentétben a legtöbben vészhelyzet esetén leblokkolnánk, pedig az újraélesztés technikáját mindenkinek ismernie kellene. A Legelsősegély Alapítvány célja, hogy ezen változtasson, és minél többeket tegyen képessé arra, hogy hirtelen szívleállás esetén segíteni tudjon. Az alapítvány kuratóriumának elnökével szerdán, a Katedra Általános Iskola és Középiskolában tartott képzésük szünetében beszélgettünk.
– Az imént belehallgattam az előadásba, és hallottam, amikor elmesélte a diákoknak, hogy egy ízben akaratán kívül ugyan, de cukorkómát – stroke-hoz hasonlító állapotot – okozott a nővérének egy nem megfelelő süteménnyel. Az eset sokkolta, képtelen volt beavatkozni, az volt a testvére szerencséje, hogy mindez egy kórházi tartózkodás során esett meg vele, így kéznyújtásnyira volt a szakszerű segítség. Ennek köszönhető, hogy most egy újraélesztési képzés apropóján beszélgetünk?
– Ez tíz éve történt, de az eset után még sok idő telt el, mire ehhez a témához közel kerültem. Három éve dolgozom az alapítvánnyal, a kezdetektől elkötelezetten, de igazán személyes üggyé csak egy éve vált számomra.
Tavaly július 3-án a gyerekeim édesapja meghalt, de újraélesztették. Az édesanyjától köszönt el épp, és távolodott pár lépést tőle a járda mellett parkoló autó felé, amikor holtan esett össze. Ez a Széchenyi körúton történt. A bicikliúton egy fiatal, Afganisztánban kiképzett életmentő tiszt jött arra kerékpárral, huszonöt méterre volt tőle, ő kezdte meg azonnal az újraélesztést. Pár percre rá kismotorral arra járt egy másik életmentő tiszt is, aki szintén megállt segíteni. Közben már hívták a mentőt. Egy szív- és három gégeműtét, több halálközeli állapot, jó félév lábadozás után most itt van közöttünk, és egészségesen él.
– Ez a nagyon közeli érintettség mennyiben formálta-formálja az alapítványnál végzett munkáját?
– Úgy gondolom, ezáltal hitelesebb vagyok. Másrészt számomra ez egyfajta „égi jel”, megerősítés is abban, hogy nekem, amíg csak élek, ezzel feladatom van, és ugyanígy a gyerekeimnek, az unokáimnak is, mert mi visszakaptunk egy embert a családunkba.
– Mi az általános tapasztalata: hogyan fogadják Önöket a diákok?
– Hogy miként fogadnak, azt én határozom meg. Végzettségem szerint tanár vagyok, pontosan tudom érzékelni, hogy egy adott társaság mennyire érdeklődő vagy távolságtartó. Az én feladatom, hogy mindenkit nyitottá tegyek erre a témára, hogy szívesen befogadja, amit mondunk, lássa meg, hogy miről szól a történet, és aztán akarjon is tenni, tanulni. Ezért használom többször a sokkolás módszerét: konkrét tények elé állítom őket, „belehelyezem” abba az élethelyzetbe, hogy ők és a családjuk, a környezetük van ilyen szituációban, és felteszem nekik a kérdést, hogy ők mit tudnának tenni. Mert ezt kell felismerniük: hogy a hirtelen szívleállás bármikor, bárhol, bárki számára valóságos helyzetté válhat.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Hány helyre jutnak el a képzéssel?
– Az Emberi Erőforrások Minisztériumánál pályáztunk támogatásért; a tőlük elnyert keretből most 48 oktatást tudunk megvalósítani. Tavaly a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában más forrás felhasználásával már leoktattuk a tanárokat, ott most 300 diákhoz jutott el a képzés. Itt a Katedra Általános Iskola és Középiskolában is 300 diákot plusz a tanárokat, egy budapesti helyszínen pedig további 300 tanulót érünk el. Mihelyst sikerül újabb pályázatokat elnyernünk, megyünk tovább ezen az úton. Célunk olyan bázisintézmények létrehozása, amelyek példaként szolgálnak az adott oktatási körzetben.
Emellett szeretnénk a vállalkozókat is megszólítani, és arra biztatni őket, hogy a saját társadalmi felelősségvállalásukat úgy tegyék láthatóvá, hogy egy-egy gyerekcsapat őrangyalaiként finanszírozzák az oktatásukat. Illetve ha a célzott támogatás összege engedi, akkor az adott helyen defibrillátort is telepítünk.
– Mit értenek bázisintézmény alatt?
– Olyan intézményeket, amelyekben mindazok, akik abban a térben megfordulhatnak – a diákok, a tanárok és a dolgozók, de a szülők is – ott tartózkodásuk első pillanatától az utolsóig biztonságban vannak. Mert az iskolában vészhelyzet esetére megvan a megfelelő magatartásminta és segítségnyújtási készség, képesség és szándék.
– Említette, hogy annak idején Ön is leblokkolt, amikor segítséget kellett volna nyújtania. Sokan vagyunk így ezzel, hogy egyszer valamikor – akár évtizedekkel korábban, például a jogosítvány megszerzésekor – tanultunk ugyan elsősegélynyújtási alapismereteket, de vészhelyzet esetén mégsem tudnánk aktivizálni ezt a megkopott tudást. Mi az, amit mégis meg tudunk tenni ilyenkor is?
– A leggyorsabban kérjünk segítséget, és tegyük meg, amit meg tudunk tenni. Ez mindenkinél mást jelent. Van, aki a mentőket tudja hívni, más bátran elkezd mellkasmasszázst alkalmazni. Aki most nem érzi azt, hogy tudná, mit kell tennie, ha valakinek mellette hirtelen leáll a szíve, akkor az első dolga az legyen, hogy elmegy megtanulni ennek a lépéseit – akár többször is.
Az alaptantervben egészségtan tantárgy keretén belül egyébként ezt mindenhol tanítani kellene, csak sok helyen nincs rá képzett tanár. Ezért dolgoztuk ki ezt a programot. Fontosnak tartjuk, hogy mindenki „anyanyelvi” szinten legyen birtokában ennek.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés