Akinek az idő dolgozik
2016.04.24. 11:33
Létezik egy városi legenda, mely szerint Hanga István órásmester a kecskeméti Városháza homlokzatára évtizedekkel ezelőtt megálmodott egy bábjátékot. Most, hogy a város egyik legszebb épületét négymilliárd forintból újítják fel, utánajártunk, van-e valóságalapja a tervezett bábjátéknak, és eljátszottunk a gondolattal, mi lenne, ha beleférne a költségvetésbe. Az órák ura a szentélyben fogadott bennünket.
A Bozsó Gyűjteményben található óragyűjteményben találkoztunk Hanga Istvánnal, és egy érdekes időutazáson vettünk részt. Ugyanis a kiállított órák mellett felépítették a kecskeméti órásmester édesapjának egykori kalocsai műhelyét. Egy határozott kérdéssel érkeztünk, de az órásboltban ücsörögve visszatekertük kicsit az időt.
- Apám Izsákon volt órás, aztán megvette a boltot Kalocsán, és oda költöztünk. Ügyesen megoldotta, hogy gyerekként ne csavargással töltsem az időt. Vagy itt a pult végében írtam a házi feladatomat, vagy a rengeteg lim-lomot kellett válogatnom. Kacat, óraroncs volt bőven az öreg műhelyben. Amelyik alkatrészt használható volt, félreraktam dobozokba, ami nem, azt kidobtam. Így ütöttem el az időt, és kerültem egyre közelebb az órás mesterséghez.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Hogyan került Kecskemétre?
- Elvégeztem az órás iskolát, apám műhelyében kitanultam a mesterséget, majd Kecskemétre kerültem, a GAMF elődjébe, az FGT-be, ahol üzemmérnöki diplomát szereztem. Aztán visszatértem Kalocsára, ahol technikus tanárként dolgoztam, de közben mestervizsgáztam, így egy év után visszajöttem Kecskemétre. 1968. Új gazdasági Mechanizmus! Na, mondom, jön a jó világ, érdemes lesz maszeknak lenni!
- És érdemes volt?
- Érdemes, csak elég nehézkes. Volt egy mesterlevelem, meg volt a nagy lelkesedésem, meg egy öreg órás, akihez még tanuló időmben bejártam dolgozgatni. Ő szólt, hogy eladná nekem az üzletet. De mire az enyém lett volna, lebontották az épületet. Eközben a Sarkantyú utcában laktam albérletben, ahol a főbérlő szerencsére megengedte, hogy a konyhaasztalon javítsam az órákat. Az ablakon keresztül adták be a kuncsaftok. Az volt kiírva: „Órás az 5. ablaknál”. Aztán a Széchenyiben béreltem egy szárító helyiséget. A betűiből kiraktam az ajtajára, hogy „órás”. Addig senki nem használta ezt a közösségi részt, de amikor nekem kiadták, érdekes módon mindenki szárítani akart. A Lordok Házának belső kis udvarában egy 11 négyzetméteres helyiségben húztam le több mint tíz évet, ahonnan akkor szabadultam ki, amikor az iparos házat építették a Hornyik János körúton.
- Sok viszontagság után hogyan sikerült összehozni?
- Amikor megtudtam, hogy készül az épület, írtam Mező Mihálynak, a Városi Tanács elnökének, hogy én építenék egy világórát oda, ha enyém lehetne az egyik helyiség. 1985-ben el is készültem vele, és kiutalták az üzletet, ahol a mai napig dolgozom.
- Azt mindenki tudja, hogy a munka nem csak az üzletben zajlott. Akármerre nézünk a városban, az ön által felszerelt, megjavított, kifejlesztett órákon látjuk a pontos időt.
- Az első nagy munkánk az volt, amikor a ’70-es évek elején a nagytemplom óráját újítottuk fel, aztán jött a Városháza toronyórája. A 1896-ban épült épület homlokzatán lévő órán volt egy 80 centiméter átmérőjű fekete lyuk, azon jártak ki-be a galambok. A zománc és kádgyárban csináltattam hozzá egy fehérre lezománcozott számlapkeretet, és elkészült az első akkumulátorról működő órám.
- És, ha már ott volt fenn, megálmodta a bábjátékot?
- A nagy ötlet egy komplex dolog volt: harang- és bábjáték. Egy órás újságban olvastam egy észak-németországi toronyórás és harangjáték készítő cégről. Felvettem velük a kapcsolatot, hogy lehetne kivitelezni a dolgot. De a kettő együtt nagy falatnak bizonyult. Először legyen harangjáték! aEz sem ment könnyen, de végül a Református Egyház összegyűjtötte rá a pénzt, és kint megvásárolták a harangokat. A gyár ajánlotta, hogy az erkélyre kerüljenek a harangok.
- Hol lenne a bábjáték?
- Az óraszámlap mellett jobbról, balról van egy-egy ablak, és fölöttük két másik. Oda képzeltem el azt, hogy a bábok időnként kijönnek, megmutatják magukat, aztán visszahúzódnak. Kell hozzá belülről egy vagy két helyiség, és a padlástérben meg is lenne a hely a szobának. A sín kiépítése, amiken közlekednek, már kicsit macerásabb, mert az kívülre kerülne. De szerintem meg lehetne oldani.
- Soha nem adta fel?
- Próbálkoztam az aktuális városvezetőkkel, de mindig azt mondták, hogy túl sok pénzbe kerül. Pedig egyedülálló lenne. Mert Szegeden, a Dóm téren ugyan ott van az egykori órás, Csúri Ferenc által megálmodott bábjátékos óramű. Annak viszont nincsenek harangjai. Felvették a hangot, és azt játsszák. Itt pedig megvalósulhatott volna az egész. Ha most, a négymilliárdos felújításba beleférne, nagyon boldogan segítenék.
- Elképzelése van arról, milyen bábok lennének?
- Konkrét tervem nincs, de mivel Kodály városa vagyunk, Háry Jánost és hőseit el tudnám képzelni, ahogy a Városháza homlokzatán masíroznak.
- Lehet, hogy már csak idő kérdése, és megvalósulhat a nagy álom. Tényleg, egy órásnak milyen az időhöz való viszonya?
- Tulajdonképpen én mindig rettenetesen le vagyok maradva. Kicsit aggaszt, hogy 20-30 évre való munka van magam körül, amit megcsinálhattam volna, ha lett volna elég időm.
- És most is vesztett egy órát, a legutóbbi óraátállítással.
- Ne is mondja! Szerintem teljesen felesleges ez a téli-nyári időszámítás. Semmit nem használ, és senkinek nem is tesz jót. Nekem jobban tetszene, ha nem állítgatnánk. Szerintem maradjunk a nyáriban, mert az mindenkinek jobb.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés