A folytatással járunk jól
Interjú dr. Szeberényi Gyula Tamás alpolgármesterrel, a Fidesz–KDNP országgyűlési képviselőjelöltjével
2022.02.07. 21:09
„Ahogyan a többség, én is csak a mostani kormányban látom, hogy előre tudja vinni Kecskemét és térsége ügyét” – nyilatkozta lapunknak dr. Szeberényi Gyula Tamás alpolgármester annak apropóján, hogy Bács-Kiskun megye 2. számú egyéni választókerületében őt indítja országgyűlési képviselőnek a Fidesz–KDNP. A politikust a körzetben eddig elért eredményekről, valamint a jövőbeni tervekről is kérdeztük.
– Miért döntött úgy, hogy emeli a tétet, azaz az országgyűlésben képviselné a Kecskeméten és térségében élők érdekeit?
– Minden ide köt, ez a város az otthonom. Ezért viselem szívemen az itt élők sorsát. Büszke vagyok arra, hogy munkámmal eddig is sikerült hozzájárulnom szülővárosom felemelkedéséhez. Úgy tűnik, hogy ennek a városon túl is híre ment. Ezért kaptam felkérést először a választókerületi elnöki posztra, amit a jelöltség előszobájának is lehet tekinteni, majd amikor mostani képviselőnk, dr. Zombor Gábor jelezte, hogy nem kíván indulni, akkor pedig a képviselőjelölti pozícióra. Ez egy folyamat része volt tehát, volt időm felkészülni rá.
Úgy gondolom, hogy az elmúlt 24 év, amit a politikai pergőtűzben először önkormányzati képviselőként, majd pedig alpolgármesterként eddig eltöltöttem, megedzett annyira, hogy elvállaljam ezt a nemes és fontos feladatot Kecskemét és régiója jövője érdekében.
– Hogyan látja, melyek a legfontosabb feladatok, amelyekre megválasztása esetén koncentrálnia kell majd?
– A mi szempontunkból
minden választásnak tétje szokott lenni. Az ideire ez különösen igaz, hiszen rengeteget fejlődtünk az elmúlt 12 évben, és komoly potenciál van még bennünk. Nem lenne most jó senkinek sem, ha ez a fejlődés megállna vagy akár viszszacsúszásba fordulna. Márpedig erre van esély, ha a baloldal lehetőséget kap.
Nem kevés rossz tapasztalatunk van velük kapcsolatban. Ők tényleg magukra hagyták a kecskemétieket. Ennek a legszebb példája a Gyurcsány-kormány alatt végrehajtott kórházbezárások voltak, amelyeknek a legnagyobb vesztesei a városban és térségében élőkön túl az egészségügyi dolgozók voltak.
Ha ez még nem lenne elég, az olyan igazán fontos dolgokban, mint például az infrastruktúránk fejlesztése, az óvodáink, iskoláink korszerűsítése vagy a város kulturális életének segítése, támogatása sem számíthattunk a baloldali kormányok támogatására. Az, hogy 2010 előtt ez a város talpon maradt, sőt boldogulni tudott, egy kisebb csoda, ami az itt élőket dicséri.
2010 óta viszont lényegesen megváltoztak a dolgok. A város és térsége nagyon komoly fejlődésbe kezdett, az egyik legismertebb magyar sikertörténet a miénk, amelyre már nemcsak itthon, hanem a határainkon túl is felfigyeltek. Újabb és újabb beruházások valósulnak meg térségünkben. Folyamatosan fejlesztenek a már jelen levő nagyvállalatok is, elég ha csak a HILTI, az Autóflex-Knott vagy az Airvent fejlődésére gondolunk, ezek a cégek is sok száz új munkahelyet teremtettek a tavalyi évben.
Családjainkat szolgálja iskoláink korszerűsítése, több mint 500 millió forintból valósulhatott meg a Zrínyi iskola energetikai korszerűsítése, valamint új család- és gyermekjóléti központ jöhetett létre a volt Rudolf laktanya területén Közben pedig az útjaink is fejlődnek, amelyre csak egyetlen példa a sok közül a Bem utcai körforgalom kialakítása, amely jelentősen segítette a városban közlekedők helyzetét.
Ott vagyunk a térképen.
Ebben a fejlődésben jelentős szerepe volt a mostani kormánynak is, amely látva az itt élők igyekezetét, jelentős támogatásokat hozott ide. Nem érdekünk tehát, hogy ez a helyzet megváltozzon.
Az én elsődleges feladatom most az, hogy nyerjek, mert így tudjuk elérni, hogy olyan kormánya legyen városunknak és szűkebb régiójának, amely a további sikereinkben érdekelt. Ha ez sikerül, akkor indulhat a munka dandárja.
– Meglátásai szerint mely területé lesz majd a főszerepet?
– Én inkább azt mondanám, mely területeké. A város eddigi fejlődését sem úgy kell elképzelni, hogy mindig csak egy valami volt fókuszban, a többiek meg addig háttérbe szorultak vagy vártak. Ez egy nagyon komplex rendszer, így a jövőben is csak úgy lehet fejleszteni, ahogy eddig, egy hálózatban gondolkodva, az itt élők érdekeit minden esetben szem előtt tartva.
Az itt élők érdeke pedig az, hogy folytassuk azt a helyi gazdaságpolitikát, amely révén rengeteg befektetés jött hozzánk. Ezeknek köszönhetjük, hogy van erőforrásunk felújítani az óvodáinkat, iskoláinkat, korszerűsíteni az egészségügyi ellátórendszerünket és fejleszteni az infrastruktúránkat. Ezt a rendszert kell majd segítenem azzal, hogy újabb és újabb kormányzati támogatásokat hozok el városunknak.
– Ezek mind fajsúlyos, komoly témák. Van-e olyan, amely közülük különösen közel áll a szívéhez?
– Édesapaként és egykori tanárként mindennél fontosabbnak tartom gyermekeink jövőjét. Egyáltalán nem mellékes kérdés, hogy itt és most milyen lehetőségeket biztosítunk nekik, milyen pályára állítjuk őket.
Kecskemét a családok városa. Bármilyen nehéz helyzetben is volt, mindig odafigyelt a családokra, támogatta őket. Ez a jövőben sem lehet másként, különösen, ha a legkisebbekről van szó.
Annak, aki valóban a szívén viseli ennek a városnak a jövőjét, be kell állnia minden sportfejlesztés mögé. Hogy nem a levegőbe beszélek, azt az elmúlt időszak fejlesztései is bizonyítják. Városi uszoda fejlesztése, sportakadémia támogatása, atlétikapálya, iskolai pályák, sportcsarnokok, tornatermek építése több milliárd forint értékben. Ezek mind-mind komoly befektetések a jövőbe, amelyeket eddig alpolgármesterként segítettem. Amennyiben megválasztanak, akkor a kecskeméti fiataloknak lesz egy komoly lobbistája az országgyűlésben. Képviselőként az lesz az egyik, ha nem a legfontosabb feladatom, hogy a gyermekeink érdekében végzett beruházásokhoz még több kormányzati támogatást szerezzek meg.
– A fejlődést a koronavírus-járvány sem tudta megállítani. Mi az oka annak, hogy viszonylag gyorsan magunk mögött tudtuk hagyni a karanténokkal, kijárási korlátozásokkal tarkított időket? Egyáltalán a várost mennyire viselte meg a pandémia és a nyomában járó gazdasági válság?
– Bár 2020 tavaszán nagyon úgy tűnt, egy komoly visszazökkenéssel kell számolnunk, visszatekintve mégsem így lett, és ebben fontos szerepe volt az oltásoknak. Az első hullámnál nagyon megijedtünk, mindenki behúzta a kéziféket, aminek a következménye egy leállás lett. Ebből a Csipkerózsika álomból az oltásoknak köszönhetően tudtunk felébredni. A kormány nagy érdemének mi, itt élők azt tartjuk, hogy gyorsan, sok helyről, sokféle oltást tudott beszerezni, aminek köszönhetően viszonylag gyorsan magunk mögött tudhattuk a karantént, a kijárási korlátozásokat, és újra tudtuk indítani az életet.
A kiváló gazdasági kapcsolatoknak köszönhetően elég jól láttuk, hogy hol, hogyan próbálják kezelni ezt a járványt, és azt kell mondjam, mind közül a magyar vizsgázott a legjobbra. A gyors újraindításnak köszönhető, hogy biztonságban vannak a munkahelyek, nőnek a bérek és emelkednek a nyugdíjak, hogy a családosok visszakaphatják a tavaly befizetett személyi jövedelemadójukat, hogy a 25 év alatti fiataloknak nem kell szja-t fizetniük, egyszóval hogy az ország előre megy, nem pedig visszacsúszik, ahogyan azt sok helyütt látni Európában is. Ennek a járványkezelésnek mi abszolút a nyertesei vagyunk.
– Mit gondol az ország gazdasági helyzetéről? Az hogyan befolyásolja Kecskemét jelen-, illetve jövőbeli teljesítményét?
– A magyar gazdaságot nem lehet Kecskemét nélkül értelmezni és ez fordítva is igaz. Szimbiózisban élünk, ezért számunkra egyáltalán nem mellékes kérdés, hogy milyen gazdaságpolitikát visz az aktuális kormány és az hogyan hat a vállalkozásokra, családokra.
Például 2010 előtt hiába volt két olyan baloldali miniszterelnök, akik a gazdaságból jöttek, mégis képesek voltak olyan „böszmeségeket” elkövetni, amelyek nálunk is éreztették a negatív hatásukat.
Most, hogy jól megy az ország sora, a mi dolgunk is könnyebb, még nagyobb tempóban tudunk fejlődni. A mostani kormány teljes mellszélességgel kiáll amellett, amit itt, ebben a régióban csinálunk. Komoly támasz, aki a munkahelyek megőrzésén, valamint a vállalkozások támogatásán túl a szükséges infrastruktúra fejlesztésében is partnerünk. Soha rosszabb kormányunk ne legyen.
Tíz éven belül egy modern gazdasági centrummá akarunk válni. Ez viszont csak a mostani elvek alapján működő, a jelenlegi gazdaságpolitikát folytató kormány támogatásával érhető el. A folytatással tehát gazdasági szempontból is csak jól jár Kecskemét, ahogyan Tiszakécske, Ballószög, Helvécia, Szentkirály, Városföld is.
– Miközben fejlődik a város, a baloldalon áll a bál. Mennyire válik Kecskemét hasznára az a botrány, ami a baloldali előválasztáson kirobbant, és az elmúlt hetekben újabb fejezetéhez érkezett?
– Nyilván semennyire sem válik ez a botrány az itt élők javára. Egyetlen ember javát szolgálja ez a hacacáré, egy újpesti momentumosét, aki éppen nálunk próbálja megcsinálni a szerencséjét. Ha pedig nem sikerül neki, ahogy jött, úgy el is fog menni.
Én, vele ellentétben, a városra és környezetére, a választókerületemre koncentrálok, annak a javát tartom szem előtt.
– Milyen hatással lesz Önre, az életvitelére, a magánéletére, ha megválasztják?
– Maradok, aki voltam. Apa, férj, egy, a szülővárosáért és térségéért dolgozó ember. Továbbra is Kecskeméten fogok lakni, hiszen ennek a térségnek leszek az országgyűlési képviselője. Annyi változás viszont biztosan lesz az életemben, hogy többet leszek távol. Mindezt azért, hogy építhessem ezt a vidéket, segíthessem az itt élőket.
Dr. Szeberényi Gyula Tamás
– Kecskeméten született 1967. október 26-án
– Tanár, jogász, közművelődési szakember, politikus
– Hatszor egymás után választották meg egyéni választókerületben önkormányzati képviselőnek, 24 éve önkormányzati képviselő
– Nős, két felnőtt leánygyermek és egy kisfiú édesapja
Első találkozása a politikával még 1989 decemberében történt, amikor a Katona József térről indulva segélyszállítmányt vittek ki Aradra. Ott volt, amikor győzött Erdélyben a forradalom, és egy lyukas román zászlót is kapott egy ápolónőtől ajándékba.
Legemlékezetesebb középiskolai élménye 1986-ban a Tiszakécskei Móricz Zsigmond Gimnáziumban volt, amikor történelemórán egy rendőr tartott előadást a szocializmus felsőbbrendűségéről, valamint arról, hányan próbálják illegálisan átlépni a nyugati határt. A végén, amikor lehetősége volt, megkérdezte, hogy hányan lépik át ellenkező irányba, nyugatról keletre a határt, ha már itt nálunk, amint utalt rá, annyira sokkal jobb a helyzet. A levegő rögtön megfagyott. Az első érettségi találkozójukon a történelem-tanárnő elárulta: biztos volt benne, hogy azonnal elviszik a rendőrök. Ehelyett csak annyit mondtak Szeberényinek, hogy menjen be Kecskemétre a rendőrőrsre, és ott megbeszélhetik ezt a témát is.
Kedvenc sportága a röplabda, mert ez egy kortalan sport, amit bármikor, bárkikkel lehet játszani.
Kedvenc csapata a KTE, akiknek rendszeresen szurkol hazai és alkalomadtán idegenbeli meccseken is.
Zenei stílusa a ragtime, amit kifejezetten szívesen hallgat a Jazzfőváros nyári estéin.
Kedvenc előadója Cseh Tamás, akinél senki nem énekelte meg hitelesebben a 70-es évektől kezdve a generációk életérzését.
Legkedvesebb könyve John Barth: Az út vége, mert egy olyan groteszk, abszurd, kortárs történet, ami olvasás közben elgondolkodtat.
Kedvenc étele a phoe leves a Vágódeszkában.
Kedvenc országgyűlési képviselője dr. Salacz László, akivel 1998 óta dolgozik együtt, és bízik benne, hogy hamarosan egymás mellett ülhetnek a parlamentben.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés