2021 nyertese Kecskemét és térsége
Interjú dr. Salacz László országgyűlési képviselővel
2021.12.19. 13:28
Országos összehasonlításban is kiváló évet zár Kecskemét és térsége. A nehézségek dacára nemcsak hogy sikerült megvédeni az eredményeinket, de újabbakkal is gyarapodtunk – értékelte 2021-et dr. Salacz László országgyűlési képviselő, aki kiemelte: nem lehet más célunk, mint hogy 2022-ben is új sikerekkel gyarapodjon ez a vidék. Ehhez viszont jövőre ismét szükség lesz a vidékiek összefogására.
– 2021-ben, az év elején már mindenki abban bízott, hogy a járvány nem írhatja át többé a terveinket, de a koronavírus-helyzet azóta is kihívások elé állítja a családokat és az ország vezetőit is. Mi mindent tett azért Magyarország kormánya, hogy a járványhelyzet ellenére is tovább fejlődjön az ország?
– Merőben más volt már ez az év, hála az oltásoknak. Az ország is átállhatott egy új védekezési rendre. A korlátozások helyett a tömeges oltás került a középpontba. A kormány oltási programjának köszönhetően viszszatérhettünk a korábbi életünkhöz. Újraindult az élet, újraindult a gazdaság is. Nagyobb biztonságban és szabadságban élhetünk. Biztonságban az életünk, ezzel együtt az emberek, a családok megélhetése is biztosított. 2021 az újrakezdés éveként fog megmaradni az emlékezetünkben.
– A járványhelyzet során Ön többször segítette az egészségügyi dolgozók munkáját is, mit tapasztalt a találkozások során?
– Orvosaink, ápolóink lehetetlent nem ismerve, éjt nappallá téve küzdöttek értünk. Ezért nem lehetünk nekik elég hálásak. Nekik is elkélt azonban a támogatás. Végeláthatatlan hosszúságú műszakok, növekvő számú betegek – fogytán volt az energiájuk. A legkevesebb, amit tehettünk értük, hogy a járvány alatt a megyei kórházba kávé- és édességcsomagot juttattunk el. Ezzel az apró gesztussal is igyekeztünk jelét adni annak, hogy figyelünk rájuk, támogatjuk őket. Természetesen itt nem állhattunk meg. Orvosaink és ápolóink elismerése mindennél fontosabb. Számomra magától értetődő volt eddig is, és a jövőben is az lesz, hogy támogatom a kormány béremelési politikáját. Végre az értünk harcolók megkapják azt az elismerést, ami mindig is járt nekik.
– Milyen kézzelfogható segítséget adott a családoknak a kormány?
– A magyar emberek családban szeretnek élni. Ha megkérdezzük a fiatalokat, sokan közülük nagy családról álmodnak. Ott van bennük a vágy, hogy egy napon sok gyermekük legyen. Aztán amikor családot alapítanak, akkor a vágyott gyermekek egy jó része mégsem születik meg. Ebből azt a következtetést vontuk le, hogy a családalapítás előtt állók olyan akadályokkal találják magukat hirtelen szemben, amelyek végül is eltántorítják őket attól, hogy álmukat, a nagy családot valóra váltsák. A kormány most ezeket az akadályokat tolja el az útból. Segítjük az otthonteremtést a csokkal, hozzájárulunk a gyermekneveléshez a családi adókedvezménnyel, illetve most, a járvány alatt plusz támogatást adunk a személyi jövedelemadó visszatérítésével. A kormány semmi mást nem csinál tehát, minthogy hozzásegíti a magyar embereket ahhoz, hogy megvalósíthassák álmaikat.
– Miért fontos az idősek megbecsülése, és az idei évben ez milyen intézkedésekben valósulhatott meg?
– Az idősebb generációk a szívüket, lelküket kitették az országért, ezért a térségért. A baloldal mégis meglopta őket. Kétszer is. Először, amikor nem emelték a nyugdíjukat, másodszor pedig, amikor elvették tőlük a számukra jogosan járó 13. havi nyugdíjat. Kétszer is meglopták a nyugdíjasokat, ami hallatlan dolog. Ezt a becstelenséget nekünk erkölcsi kötelességünk volt helyre hozni. Mi tiszteljük az időseket, és elismerjük azt a sok áldozatot, amit ezért az országért hoztak. Ezért emeljük folyamatosan, az inflációhoz igazítva a nyugdíjat, fizetünk most már minden évben nyugdíjprémiumot és végül, de nem utolsó sorban, adjuk vissza számukra a 13. havi nyugdíjat. Amit a baloldal elvett, azt mi kamatostól adjuk vissza. Nemcsak a nyugdíjasokat támogatjuk ugyanis, hanem az őket segítő intézményekre is kiemelt figyelmet fordítunk. Kecskeméten például uniós és önkormányzati forrásból közel 800 millió forint összértékben idén nyáron készült el a Margaréta Otthon energetikai és komfortnövelő beruházása. A jövőben még több elismerést szeretnék az időseknek kiharcolni.
– Az idei év egyik fontos intézkedése volt a benzinár rögzítése, miért hozta meg ezt a döntést a kormány?
– A rezsicsökkentés az egyik leghatékonyabb program, amivel védeni tudjuk a családjainkat, a vállalkozásainkat. Olyan helyzet állt elő, amelyben a legjobb döntés az volt, ha a rezsicsökkentést kiterjeszti a kormány az üzemanyagok árára is. Amikor minden szakértő azt mondta, az árak több hétig, talán egy hónapig is magasak lesznek, akkor reagálni kellett a gazdaság és a családok érdekében. Az üzemanyagárral az a gond, hogy nemcsak a gépjárművek üzemeltetésének a költségét növeli meg, hanem beépül az árakba is. A Fidesz–KDNP-kormány prioritásnak tekinti a háztartások létfenntartását, hogy ne legyenek kitéve mindenféle piaci folyamatoknak. Reagálni kellett tehát, gyorsan, hatékonyan. Ezzel a döntéssel mindenki egyetértett. Kivéve a baloldalt. A baloldal már régóta a rezsicsökkentés ellen van, az üzemanyagok árának maximalizálását sem támogatta. Egyértelművé vált ebben a kérdésben is, hogy ki az, aki az emberek oldalán áll és ki az, aki velük szemben.
– Kecskeméten és térségében idén is folytatódott az a gazdasági fejlődés, amely immár töretlenül jellemzi a várost és környékét. Milyen beruházások valósulhattak meg a városvezetés, az országgyűlési képviselők és a kormány együttes munkájának köszönhetően?
– Egyáltalán nem magától értetődő ma, hogy egy térség olyan eredményeket tudjon felmutatni, mint amiket nekünk sikerült ebben az évben. Komoly kihívással kellett szembenéznünk, még ha ez nálunk kevésbé is volt érezhető. Keményen küzdöttünk azért, hogy ne csak az eddigi eredményeinket tudjuk megtartani, hanem újabb beruházásokat is elhozzunk. Az idei sikereinket alapvetően annak köszönhetjük, hogy a gazdasági szereplők felé már bizonyítottunk. Minden vállalat – magyar és külföldi egyaránt – tudja, hogy az itt élő emberek nagyon tehetségesek, jól képzettek, magas színvonalon tudnak dolgozni. Nemzetközi mércével mérve is kiválóak a kecskeméti szakemberek, ami egy nagyon komoly vonzerő. A másik fontos tényező, amiből versenyelőnyünk származik, az a gazdasági környezet, amit 2010 után építettünk fel, mégpedig három pillérre. Alacsony adók, egyetemi háttér és politikai stabilitás. Ez az a három pillér, amire a versenyképességünk épül. Nem állhattunk meg itt, főleg az idei évben nem. Be kellett biztosítanunk a pozíciónkat, ehhez pedig a kormány támogatását is meg kellett szereznünk. Sikerrel jártunk. A magyar kormány látja, hogy ez a térség mennyire akar, milyen keményen dolgozik, ezért támogat bennünket. A munkahelyek megőrzésén, valamint a vállalkozások támogatásán túl a szükséges infrastruktúra fejlesztésében is partnerünk. Ez utóbbiért különösen sokat kellett küzdenünk. Nagy a verseny ebben a kérdésben, sokan akarnak fejleszteni. Mi ebben a versenyben nagyon jól állunk, szép helyezéseket érünk el. Sorra újíthatjuk fel, ahol pedig szükséges, építhetjük meg a fejlődésünk szempontjából létfontosságú utakat. A helyzet most, 2021 végén úgy fest, hogy sikerült az itt élők munkahelyeit, megélhetését, jövőjét biztonságba helyeznünk. A vállalkozások látták, hogy ki állt be mellénk, ezért döntöttek úgy, hogy újabb beruházásokat hoznak ide. Ezt a széleskörű összefogást, amit mi itt megteremtettünk, fenn is kell tudni tartani. A jövő év gazdaságpolitikai szempontból erről fog szólni.
– Kecskemét fejlődése a környező kisebb településekre is hatással van. A magyar vidéki kistelepülésekbe és az ott élőkbe vetett hit milyen döntésekben, fejlesztésekben követhető nyomon a térségben?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Bárki bármit is állít, a magyar vidék él. Egyre szebb, egyre jobb itt az élet. Levetkőztük a 2010 előtt ránk erőltetett vesztes szerepet. A mostani időszaknak a magyar vidék a nyertese. Faluházak épülnek, könyvtárakat nyitunk, orvosi rendelőket újítunk fel, közösségi tereket alakítunk ki. A legnagyobb sikernek mégis azt tartom, hogy életre keltek a közösségeink. Az értékjáró sétákon tapasztalom, hogy milyen erősekké is váltak a településeink, milyen összetartó közösségek születtek, ahol egyre több a gyermek. Felpezsdült az élet, és ez annak köszönhető, hogy végre egy olyan kormányunk van, amely meghallja a vidéken élők szavát és támogatja őket mindenben. Vidékünk a Magyar Falu Program egyik nagy nyertese lett. Nem lehet más célunk – főleg ezekben az időkben nem, amikor a vidék feje fölül még nem vonult el minden viharfelleg –, minthogy megvédjük az eredményeinket és újakkal gyarapítsuk. Jövőre ismét szükség lesz a vidékiek összefogására.
– Kecskeméten sorra épülnek és újulnak meg a sportlétesítmények. Milyen koncepció alapján támogatják a sporttevékenységeket, miért fontos ez?
– Az a helyzet, hogy amekkora hévvel szeretünk szurkolni, olyannyira keveset sportolunk. Az Európai Unióban a négy legkevesebbet mozgó ország között vagyunk. Fiataljainknak mindössze 38 százaléka sportol rendszeresen. Ne feledjük, azokról a fiatalokról beszélünk, akik Kecskemét és térsége jövőjét is jelentik. Annak, aki szereti ezt a várost, annak nem lehet mindegy, hogy milyen lesz a jövője. Nem mindegy, hogy gyermekeink milyen fizikai és szellemi állapotban nőnek fel, kezdenek dolgozni és alapítanak családot. Bizonyított az összefüggés ugyanis a fizikai állóképesség és a szellemi teljesítőképesség között. Aki egészséges életet él, vagyis többet mozog, az érezhetően jobb szellemi teljesítményre képes. Elemi érdekünk tehát, hogy az élsport mellett a tömegsportban is az élvonalban legyen Kecskemét. A sportolókhoz hasonlóan mi sem ismerhetjük tehát azt a szót, hogy lehetetlen. Fontos célomnak tartom, hogy minden gyermek megfelelő körülmények között sportolhasson akár tornaóráról van szó, akár sportegyesületről. Nagy sikernek tartom, hogy elkezdhettük a szalkszentmártoni és a lajosmizsei sportcsarnokok, valamint a ladánybenei tornaterem építését. Örömömre szolgál, hogy a kecskeméti sportkomplexum, a Mercedes-Benz Sport Akadémia után átadhattuk a Bányai Júlia Gimnázium új sportcsarnokát és készülőben van a Katona József Gimnázium csarnoka is. Komoly eredményeink vannak. Sikerült megfordítanunk azt a bizonyos szekeret, ma már nemcsak sportszerető, hanem sportoló város is vagyunk.
– Az egyházi intézmények is fejlődhettek idén a térségben. Miért fontos az egyházi közösségek támogatása?
– A járvány után nemcsak a gazdaságot, hanem az egész életet újra kellett indítani. Hosszú ideig sajnos el voltunk vágva egymástól, ez pedig kezdett nyomot hagyni bennünk és a közösségeinkben. Az egyházaknak mindig is kiemelt szerepük volt a közösségek megőrzésében, építésében. Most is nagyon számítottunk rájuk. Ők pedig lelkiismeretesen tették azt, amihez a legjobban értenek, bátorítottak, erőt adtak, újraélesztették a közösségeinket. Nagyon fontos munkát végeztek, amihez elkélt számukra egy kis támogatás. Az egyházak támogatását a közösségeink miatt szívügyemnek tekintem. Soha nem látott mértékű fejlesztésekbe tudtak idén belekezdeni az egyházak. A közösség szempontjából kiemelten fontos helyek, terek újulhattak, szépülhettek meg, ahol most karácsonykor végre ismét összejöhetünk és együtt ünnepelhetünk.
– Kecskemét stabil gazdasági lábakon áll, a városrészek szépítésében pedig Ön is számos alkalommal részt vett közösségi és civil kezdeményezésekhez csatlakozva. Milyen szerepe lehet ezeknek a helyi kisközösségeknek a városrészek és a kistelepülések fejlődésében?
– Elképzelhetetlen a város élete a civil kezdeményezések nélkül. Az itt élő emberek rengeteget tesznek a közösségünkért. Hihetetlen mennyiségű energiát fektetnek abba, hogy értékeket teremtsenek számunkra, egyúttal pedig lehetőséget adjanak nekünk arra, hogy találkozzunk, együtt legyünk. A város az ő kezük munkájának köszönhetően is szépül, közösségeinket pedig rengeteg élménnyel gazdagítják. Ami most csak így hirtelen eszembe jut a civilek közelmúltbeli eredményeivel kapcsolatban, az a Stádium utcai park felújítása vagy az egész városra kiterjedő, elképesztő volumenű avartakarítás több száz önkéntes bevonásával. Múlhatatlan érdemeik vannak azonban az elesettek megsegítésében, a közösségi rendezvények lebonyolításában is, de az élet minden területét érintően nagyon fontos hivatást vállaltak magukra a várost építő, szépítő civilek, amelyet egy országgyűlési képviselőnek kötelessége segíteni támogatásokkal vagy éppen a jelenlétével. Ahol tudtam, ott én is részt vettem a munkában, és a jövőben is számíthatnak majd rám.
– Karácsonyhoz közeledve Ön hogyan készül az ünnepre, mi az, amit fontosnak tart ebben az időszakban?
– Édesapaként mindennél fontosabb számomra a gyermekek biztonsága, békéje és boldogsága. Karácsonykor különösen. Minden olyan ügy, kezdeményezés mellé odaállok, amelyekkel a legkisebbeken és legelesettebbeken tudok segíteni. Idén például tűzifát adományoztunk egy bajba jutott családnak, támogattuk az egyedülálló szülőket, a szegény családokat, a Máltai Szeretetszolgálat patronáltjait, Ágota-falva gyermekeit, és számos más szükségben is segítő kezet nyújtottunk.
A gyermekekért és családjaikért mindent!
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés