„Ebben a városban lettem színész”
Makranczi Zalán ismét Kecskeméten járt
2017.10.21. 10:09
És Szókratészt is magával hozta. Az exkecskeméti színművész ugyanis A védőbeszéd című monodrámájával október 19-én Kecskemétre látogatott, egy belvárosi étterem gasztroszínház-előadására. Csőszi Attila, az étterem tulajdonosa elmondta, ezúttal komolyabb hangvételű előadást szerettek volna elhozni a közönségnek, így esett a választás A védőbeszédre, Ceizel Gábor rendezésében. A darab aktualitásáról és kecskeméti emlékeiről Makranczi Zalánnal beszélgettem.
Galéria
– Mesélnél kicsit A védőbeszédről?
– A szöveg 2416 évvel ezelőtt hangzott el először, nem sokkal később pedig Platón is lejegyezte. Azért változtattam a címén, mert az az érzésem, hogy a nézők a Platón- Szókratész feliratot elolvasva megrettennének, be sem ülnének a darabra. Így maradt a cím A védőbeszéd.
Egyébként az előadás alatt meg sem próbálok úgy csinálni, mintha Szókratészt játszanám, a szöveg annyira friss, üde és mindenkor igaz. Ezt bárki, bármikor elmondhatná. Ezt próbálom ábrázolni: bármikor, bárki vagyok.
– Mégis nagyon régi szövegről beszélünk, mi adja az aktualitását?
– Attól aktuális, hogy azzal foglalkozik, mivel kellene az embereknek törődniük, ahelyett , ami a valóságban foglalkoztatja őket. Nem mások magánéletében kellene vájkálni, egymást piszkálni, hanem rendet tenni mindenkinek a saját háza táján, a saját lelkében. Ha ez megvan, érdekes módon már nem is akarnának a másik életébe belerondítani. Tehát a szöveg valójában azt a kérdést járja körbe, hogy egy demokráciában az embereknek mi a felelősségük egymás és saját maguk iránt.
– Haumann Péter és Jordán Tamás is nagy sikerrel formálták meg a karaktert, nem tartottál ettől?
– Nem. Ennyi erővel ne játsszon senki Rómeót, hiszen azt már Latinovits is színpadra vitte. Elég gyorsan elfogynának a darabok, ha ez így működne… Az életkorunk, a habitusunk miatt teljesen különbözően formáljuk meg a történetet mindhárman. Noha Szókratész 70 éves volt, amikor kivégezték, a monológot lejegyző Platón csak a harmincas éveiben járt, ahogyan én is. Erősnek érzem a szövegben az ő szemszögét, itt-ott valószínűleg bele is kozmetikázott, hogy szebben csengjen a Szókratész név. Így a védőbeszéd valójában Platón szemléletmódját tükrözi, én eszerint próbálom játszani: nem egy öregembert alakítok, hanem magamat.
– Az eredeti, Devecseri-féle szöveget használtátok. Ez okozott nehézségeket vagy könnyen emészthető mai füllel is?
– Nagyon könnyen befogadható – és épp ez a lényeg. Első hallásra az ember azt gondolja, emészthetetlen, bonyolult szöveget rejt ez a cím, rengeteg görög névvel. A görög neveket, amelyiket csak lehetett, kihúztam belőle. Azokat a passzusokat is kivettem, amelyek ma már semmit nem mondanának, de ez összesen nagyjából nyolc percnyi szöveget érint, nem kellett nagyon belenyúlni.
– Kisszínpadon játszod a darabot, elbírna egy nagyszínpadi előadást is?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Ez a mostani este az első alkalom, hogy kihozzuk a Spinoza Színházból, kíváncsi vagyok, hogyan megy majd. Egyébként biztosan működne nagyszínpadon is, kicsit át kellene hozzá gondolni a darabot. Én inkább semleges terekre vinném. Szívesen kipróbálnám, milyen lehet tantermekben, vagy mondjuk egy piacon elmondani.
– Mi szerinted a szöveg legfontosabb üzenete?
– Nem a vagyonból lesz az erény, hanem az erényből a vagyon és minden más jó az ember számára, a magánéletben és a közéletben is – írja Platón. Ez az, amit Szókratész hirdetett. Ami az ő alakjában nagyon tetszik, hogy klasszikus értelemben véve együgyű. Manapság az együgyűségnek már csak a pejoratív értelmét ismerjük, az idők során eltűnt a szó eredeti értelme. Az együgyű azt jelentette, hogy egy ügy mellett teljes mellszélességgel kiáll. Beleáll a dologba. Ez tulajdonképpen becsülendő tulajdonság, csak mivel manapság már senki sem csinálja, a szó elveszítette ezt az értelmét. Szókratész azonban tipikusan ilyen ember.
Úgy gondolom, a szövegben van egy pont, amikor eltökéli, hogy ha egyszer úgyis kinyírják, akkor legalább elmondja a véleményét. Ha akkor csendben marad, még talán meg is úszhatná. De úgy dönt, hogy ha már elkezdte, végig is csinálja. Könnyen azonosultam ezzel, mert én is ilyennek gondolom magam.
– Milyen érzés volt „visszatérni” Kecskemétre?
– Ahogy sétáltam a város utcáin és elmentem azok mellett a helyek mellett, ahová annak idején jártunk, rengeteg történet eszembe jutott, a többsége azonban nem szalonképes. Az viszont biztos, hogy bár látom, hogy sok minden megváltozott, kicsit mégis olyan, mintha semmi sem változott volna.
– Mit kaptál ettől a várostól?
– Tulajdonképpen ebben a városban lettem színész. Komolyan. Bodolay Géza (az akkori direktor – a szerk.) is sokat segített, bármennyire is tiltakozna ez ellen, nagyon jó színészpedagógusnak tartom. Jól osztotta a szerepeket, hagyta, hogy fejlődjünk.
Király Attila kollégámmal nagyon jóban voltam, mégis, szinte mindig úgy játszottunk, hogy nem is találkoztunk a színpadon. Mikor én Rómeó voltam, ő Mercutio, aki végig hajkurássza Rómeót, összesen kétszer találkoznak az egész előadás alatt. A Windsori víg nőkben nem is találkoztunk, a Danton halálában pedig csak érintőlegesen. Szerettem volna már nagyon együtt játszani vele, könyörögtem is érte Gézának, hogy legyen közös jelenetünk. Aztán, mikor bemutattuk Az állatok Birodalmát, a második felvonás elején volt egy húsz perces közös jelenetünk. Csak ketten voltunk a színpadon. Ott tapasztaltam meg azt, hogy milyen érzés úgy játszani valakivel, hogy pontosan tudod, mire hogyan reagál majd. Az egész közös játéknak a létét. Persze már előtte is éreztem hasonlót, de akkor jött a rádöbbenés, akkor éreztem rá, hogy ez az, amit szeretek a színházban. Nagyjából ettől a ponttól tudom azt mondani, hogy színész vagyok.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés