Dr. György László államtitkár bemutatta az új gazdaságfejlesztő programokat
2021.05.20. 15:35
A Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamarában mutatta be az 5 programból álló gazdaságfejlesztő csomagot dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára. Az összesen 587 milliárdos forrást fokozatosan pályázhatják majd meg a kis- és középvállalkozások.
Galéria
Dr. György László Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkárának kezdeményezésére a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, a területi kamarák közreműködésével átfogó szakmai eseménysorozatot hozott létre 2019-ben. A sorozat élőben folytatódik, a mai helyszín Kecskemét volt, a házigazda a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.
A szaktárca képviselői idén is a kis- és középvállalkozók tapasztalatait gyűjtik össze egy konzultáció keretében. A téma ezúttal a 2021-27-es EU programozási időszak induló pályázatai, valamint a megújult Vállalkozói Információs portál (vali.hu) bemutatása volt. Az eseményen megjelent dr. Salacz László országgyűlési képviselő, Lévai Jánosné tanácsnok, és Nemcsik Mátyás is.
Gaál József, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntőbeszédében kiemelte, hét hónapja ez az első személyes találkozó a vállalkozókkal, a bizonytalanság hamarosan véget ér.
- Amikor ránk tört a vírushelyzet, nem lehetett semmit tudni, semmit kiszámítani. Azt az egyet tudtuk, a kamara és a kormányzat is, hogy valahogy segíteni kell ebben a helyzetben a gazdaságot, a vállalkozásokat. Több intézkedés is született a terhek csökkentésére, a munkaerő megtartására. Az már látható, hogy a 2020-as év negyedéveinek visszaesései után ebben az évben a fejlődés útjára léptünk, és reméljük, az újabb lépéseknek köszönhetően ez folytatódik is a gazdaság teljesítménye terén – mondta Gaál József.
A kamara elnöke beszélt arról, hogy a pandémia érintette a globális gazdaságot, különböző termelési problémák jelentkeztek a világ távoli részein, fennakadások voltak, és vannak is még, a logisztika, szállítás területén, érzékenyen akadályozva a megfelelő alkatrészellátást, például az autóiparban. Utóbbi Kecskeméten is érezhető.
Mindez nagyon fontos kérdést is felvet: mi lesz az alapanyagokkal, mekkora áremelkedést eredményez, hogyan lehet kezelni a fellépő hiányokat, és mindez hogy fog hatni az iparra, a gazdaságra. Várhatóan a globális értékláncok a távolkeleti beszállítók helyett közelebb, Európában keresnek beszállítókat, minden szempontból biztonságosabb, megbízhatóbb partnereket. Ezt segítik a támogatási rendszerek, a kiírt pályázatok.
A Magyar Kormány a 2021-27-es uniós forrásokat újra GINOP rendszerben használja fel, ezen keresztül juthatnak támogatáshoz a magyar vállalkozók.
Gaál József kiemelte, ezekkel a lehetőségekkel élni kellene, hiszen a versenyben csak azok tudnak hatékonyan és versenyképesen fejlődni, akik innovatívak.
- A fejlesztések koncentráljanak az egyetemekkel való együttműködésre, közös innovációs vagy kutatás-fejlesztési projektek támogatására – határozta meg az irányt az elnök.
Gondolatai nagyon jó alapozták meg és vezették fel a nap előadójának gondolatait. Dr. György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár ugyanis a 2021-27-es EU programozási időszak induló forrásairól beszélt, és bemutatta a megújult Vállalkozói Információs portált, mely a vali.hu névre hallgat, és szinte személyi asszisztensként működik egy vállalatvezető segítségeként.
"Nagy szükségünk van az olyan vállalkozókra, vállalkozásokra, akik számára érték a térség felvirágoztatása"
Az államtitkár előadása három részből állt. Az elsőben – „Eredményes válságkezelés az erős makrogazdasági alapokra építve” – a kormány munkahelymegőrzési programjáról beszélt. Ennek során több mint félmillió munkahelyet sikerült megőrizni, ugyanennyit meg is erősítettek a programjaikkal, és több mint 100 000 új munkahelyet hoztak létre a magyar cégekkel, vállalkozásokkal közösen. Mindezt nemzetközi összehasonlításban mutatta be dr. György László, érzékeltetve az elért eredmények mértékét és fontosságát 2021-27-es időszakra összeállított programokat.
Az előadás második részében az előadó bemutatta a Gazdaság-újraindítási Akcióterv legfontosabb intézkedéseit, melynek 1. fázisa már megvalósul (január 1. – április 1.). Ezek leginkább a családokra vonatkoznak, de ezeken keresztül mindenképp erősödött a vállalkozói megrendelések száma, bevételeik növekedése:
1. A bajba jutott vállalkozások bértámogatást kaptak
2. A 25 éven aluli fiatalok jövedelemadó-mentességet kaptak
3. 10 millió Ft-os kamatmentes kölcsön a kisvállalkozóknak
4. 13. havi nyugdíj visszaépítése
5. 5%-ra csökkent a lakás áfája
6. Bértámogatás az orvosoknak
7. 50%-os lakásépítési program 3 millió Ft-ig
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
8. Hitelmoratórium meghosszabbítása.
A 2. fázis április 1. – július 1. között valósul meg. Ennek során 1500 milliárdos fejlesztés valósul meg a felsőoktatásban. Ennek mozgatórugója, hogy azok a cégek fejlődnek, akik a jövő technológiájába fektetnek. Ennek alapja pedig az oktatás, az egyetemek fejlesztése, a vállalkozások velük való együttműködése.
A 3. fázis (július 1. – október 31.) a nagy fejlesztések időszaka a zöldenergiára, a körforgásos gazdaság felépítésére és a gazdaság teljes digitalizálására építve. Az a cél, hogy az előttünk álló másfél évben annyi vállalkozást indítunk fejlesztési programunkkal, mint amennyit az elmúlt 30 évben, 15 éves ciklusokban értünk el.
A kormány a 2021-27-es programozási ciklusban a vállalkozásfejlesztés területén 3 stratégiai célcsoportot határozott meg, akik számára segítséget kívánnak nyújtani:
1. A vállalkozók azon széles körének, akiket nehéz elérni és megszólítani.
2. Azon kiváló, nagy potenciállal bíró vállalkozásoknak, amelyek a jövő magyar multijai, nemzeti bajnokai lehetnek.
3. A kiemelt iparágaink vállalkozásainak közös fejlesztését és a jövő technológiájának elterjedését külön e célra dedikált programok indításával kívánják támogatni.
Dr. György László ezt követően a GINOP Plusz programot mutatta be, melynek keretében 587 milliárd forintot hirdettek meg. Ennek elemei:
- Magyar Falu Program
- Technológiaváltó támogatási program
- Magyar Falu Vállalkozás-újraindítási Program
- „Zöld Nemzeti Bajnokok”
- Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése
- Vállalati továbbképzések.
Az előadás utolsó pontjaként az előadó bemutatta a vali.hu névre keresztelt portált, mely végtelenül egyszerűen kezelhető, és nagyon egyértelműen segíti a vállalkozók, cégvezetők munkáját abban, hogyan juthat támogatáshoz, hitelhez, segítséghez. Pár kattintás, és „személyre szabott” ajánlatokat kap, aki fejleszteni szeretné vállalkozását, növelni bevételeit.
A program további részében résztvevő vállalkozók, cégvezetők a kérdéseiket is feltehették az egyes fejlesztésekkel vagy saját ügyeikkel kapcsolatban.
A hamarosan elérhetővé váló fejlesztési programokról részletes összeállítást láthatnak ma este a Kecskeméti Televízió Gazdasági Ablak című műsorában!
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés