A segítség befektetés a kormány részéről
2020.11.16. 06:19
Mire lenne szükség ahhoz, hogy a vállalkozások, cégek átvészeljék az egyre erősebben terjedő járvány nyomában járó válságot? Sokan a kormányzati beavatkozások meghosszabbításában látják a megoldást, a munkahelyek megőrzése érdekében. A megyei kereskedelmi és iparkamara október elején újraválasztott elnökét, Gaál Józsefet kérdeztük: milyen intézkedéseket javasolnak, és az érdekképviseleti, kormányzati egyeztetések nyomán mire lát lehetőséget.
– A kamara mit szorgalmaz a vállalkozások túlélésének érdekében a központi döntéshozói fórumokon?
– Három fő irányban gondolkodunk: az adóterhek csökkentésében, a piachoz jutás segítésében és a munkahelyek megőrzésében. Az első pont, az adókkal kapcsolatos terhek enyhítése, az adómértékek csökkentése együtt jár a gazdaság fehérítésével is. Hiszen minél kevesebben tudják elkerülni a befizetendő adókat, annál nagyobb lehetőség nyílik az adómértékek csökkentésére. És fordítva is igaz: minél alacsonyabbak az adók, annál nagyobb a fizetési hajlandóság is. Ebben szerencsére egyezik a kormányzati szándék is, most is zajlik a folyamat, látjuk az adó és járulékok mértékének a csökkenését. A piachoz jutás segítésében a kamara külgazdasági tevékenysége szerteágazó, de kiemelendő például a Vedd a hazait! mozgalom, amely szélesebb értelmezésben nemcsak a mezőgazdasági, élelmiszeripari termékekre, hanem minden egyéb, a magyar ipar által előállított termékekre is igaz, beleértve a kisebb vállalkozásokat is. Idesorolható továbbá a védelmi célú ipari stratégia is. A nemzetközi elvárások alapján a kormány kiemelt programjának lényege szerint a GDP 2 százalékát védelmi kiadásokra kell elkölteni. Véleményünk szerint teljesen logikus elvárás, hogy a kormány belföldön költse el az erre rendelkezésre álló pénzt. Miért ne itthon szerezze be azokat az eszközöket, amelyeket hazánkban is be lehet, ezzel is támogatva a hazai ipart. A munkahelyek megőrzésével kapcsolatban mostanában járnak le a rövidített munkaidős támogatások plusz egy hónapos kötelező fenntartási időszakai az ezeket igénybe vevő vállalkozásoknál. Egyre több vállalkozás vezetője keresi meg a kamarát, hogy mivel tartósan visszaesett a rendelésállománya, előbb-utóbb akár a létszámleépítés is felmerül esetükben. A nehéz időszakban mindenki próbálja a hatékonyságot, a termelékenységet növelni, ami akár a munkahelyek csökkenésével is járhat. Javasolják, illetve kérik visszavezetni a „kurzarbeit” néven elhíresült rövidített munkaidős rendszert.
– Lát esélyt a „kurzarbeit” meghoszszabbítására? Van bármilyen erre mutató jel?
– Nemrég hangzott el egy nyilatkozat, hogy foglalkoznak ezzel a kérdéssel. Nyilván alapvető kérdés, mit enged a büdzsé, de könnyű belátni, hogy középtávon is jobban megtérülő „befektetés” segíteni az életképes cégek működésének a fenntartását, mint a munkakereső járulékot fizetni. Egy-két hónappal ezelőtt, amikor megszűnt a program, már akkor is mondtuk, hogy folytatni kellene, mert jó néhány területen nem múlt el a veszély a cégek feje fölül. A rendelésállomány sok esetben 10-20, de akár 50 százalékkal alacsonyabb mértéken állt be. Ha a legérintettebb területek egyikéről hozok példát, az látszik, hogy a nyári szabadságok időszakában a turizmus viszonylag jól visszaállt, de például az üzleti turizmus, az majdnem zéró értékre csökkent. Tehát azok a szállodák – itt Kecskeméten is van pár példa –, amelyek nem a belföldi turizmusból éltek, hanem az üzleti turizmusból, azok rendkívül nehéz helyzetben vannak. Plusz a kapcsolódó üzletágak, például a taxisok, a tolmácsok, az ipari beszállítók, a rendezvényszervezők, ezekkel a mértékű csökkenésekkel kénytelenek szembenézni és menedzselni a helyzetet. Nagyon fontos, hogy a tehercsökkenésben a hitel- és kamatfizetési moratórium működik. S bár a teher megmarad, de a legnehezebb helyzetben mentesül a cég a fizetési kötelezettség alól, ami egyébként a túléléshez komolyan hozzá tud járulni.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Milyen egyéb vállalkozás-segítő területek lehetnek?
– A helyzetet a kormányzat is látja, érzi. A lehetséges támogatási formák bázisa, hogy mire nyújt lehetőséget a büdzsé, azt is meg kell érteni, hogy egy felelősen gazdálkodó kormányzat nem költekezhet felelőtlenül, fokozottan igaz ez ilyen nehéz és kiszámíthatatlan gazdasági helyzetben. Rendelkezésre állnak azok a mutatók, amelyekkel nagyon finom eszközökkel lehet monitorozni a helyzetet. A munkaerőpiac, a munkanélküliség helyzete, a vállalatok jelzései. Az adófizetéseken keresztül havi szinten, illetve az online számlázás révén most már akár napi szinten lehet követni a gazdaságban zajló a pénzügyi forgalmat. A kamara is folyamatosan gyűjti az információt, amit a GVI Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézet dolgoz fel, és ez alapján javasol intézkedéseket a kormányzatnak. Tehát meglehetősen pontos, szinte naprakész adatok állnak rendelkezésre. Ezekből nyilván láthatók a trendek, és adott pillanatban – én nagyon bízom benne – meg fogják hozni azokat az intézkedéseket, amelyek által belép a kormány ezekkel a támogatási eszközökkel.
– Melyek a leginkább védendő területek?
– A két legfontosabb dolog, amit meg kell védeni: a munkahelyek és a cégek működőképessége. A munkahelyek védelme önmagáért beszél, biztosítani kell az emberek munkáját, megélhetését. A másik pedig a cégek működőképességének a fenntartása, hogy egy adott gazdasági struktúra, egy cég működő maradhasson, majd a nehéz idők elmúltával újra fel lehessen pörgetni. Egy leállított céget újraindítani sokkal nehezebb – lehet, hogy lehetetlen –, mintha alacsony szinten, akár átmeneti támogatással fennmarad a működőképessége. Szerencsére vállalkozásaink nagy része innovatív, motivált szakemberekkel, vezetőkkel dolgozik, akik inkább olyan új megoldásokon gondolkoznak, amivel a gazdaság visszaállása után akár versenyelőnyhöz is juthatnak. Ezt támogatják a Széchenyi hitelprogram nagyon kedvezményes, 0 százalék körüli kamattal kínált hitelkonstrukciói. Termék- és technológiafejlesztéssel, ipar 4.0-val, automatizációval, IKT fejlesztésekkel – melyeket a kamara részvételével a „Modern Vállalkozások Programja” támogat – lehet az élre ugrani. Robotok alkalmazása, korszerű, rendszerbe kapcsolt gépek, automatizált raktárak, az internet lehetőségei, ezek a legfontosabb területek. Ezenkívül a lean módszerek, azaz a „karcsúsítás”. A Japánból elterjedt fogalom annyit jelent, hogy a folyamatok ésszerűsítése, a felesleges funkciók megszüntetése vagy összevonása által egyszerűbb, átláthatóbb, ezáltal alacsonyabb költségű működés valósul meg. Ma már nem utópia átköltözni a kibertérbe, az internetes megoldásokkal fejleszteni a működést, a marketinget, a kereskedelmet, a „dolgok internete” (IoT) segítségével összehangolni az egyes egységeket és a digitalizált folyamatokat figyelve finomra hangolni a cég működését. Ezek a kamara stratégiájának a részei, egyben a kormányzat által támogatott program is.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés