A gyógynövények titkairól készít TikTok videókat
2022.01.08. 08:50
Aktív szénből és céklából készült sminkjéről, csalánfőzelékről, a júdás füle gombáról, a csirimojóról vagy épp a gledícsiáról készült videóival igyekszik tanítani a TikTokon egy Kecskemét környékén élő kétgyermekes anyuka. Bukovicsné Békefi Dézi Ritát, vagy ahogyan a közösségi oldalon ismerik, greens_of_daisyt már több mint 168 ezren követik, de napról-napra több százzal gyarapodik követői tábora. A Csalánosi-erdőben kirándultunk Dézivel, aki az ehető gyomnövények mellett a tiktokozás rejtelmeibe is beavatatott bennünket.
4 kép
Amikor felhívtam, hogy beszélgessünk még „csak” 163 ezren követték, mire összejött a találkozó 164 ezer lett belőle, a cikk megszületésekor pedig már 168 ezret is elhagyta „greens_of_daisy”, azaz Bukovicsné Békefi Dézi Rita követőinek tábora. Magától értetődő volt, hogy kint a természetben interjúzunk, így a Csalánosi Parkerdőben sétálva beszélgettünk. Csipkebogyót gyűjtöttünk, koszorút fontunk fűzfavesszőből, megtudhattam, mi mindenre jók a fák-bokrok levelei, termései, így a kirándulás végére megismerhettem a bükki füvesember kiskunsági modern követőjét.
Mint kiderült, Dézi valójában beleszületett ebbe az életformába. Édesanyja természetgyógyász, igazi gyógyfüves asszony, így számára már kisgyerekként természetes volt a csalánleves és a gyógyteák. Sokáig azt hitte, hogy ez mindenkivel így van. Aztán elvégezte Kecskeméten az egyetem kertészeti karát, ahol a gyomnövények gasztronómiai felhasználásáról írta szakdolgozatát. Egy kérdőívben mérte fel, mennyire ismerik az emberek a természet kincsestárát.
– Számomra is meglepő volt az eredmény: kiderült, hogy nagyon nincs a köztudatban ez a régi bölcsesség. Ezért bő fél évvel ezelőtt kíváncsiságból feltettem az első videómat a tiktokra – mesélte Dézi a sétánk kezdetén. – Ez egy rettenetesen rossz minőségű, nagyon egyszerű videó volt arról, hogyan lehet a tyúkhúrt salátaként fogyasztani. Alig akartam elhinni, mennyire felkapták, naponta több ezren bekövettek. Ez nem egy tudatos terv volt, nem döntöttem el, hogy én most híres leszek, viszont olyan indulatokat váltott ki a videóm, olyan sok gonoszságot kaptam – többek között, hogy kecske vagyok meg elmebeteg –, hogy nem hagyhattam magam.
Ettől kezdve missziónak tekintettem, hogy minél több embert ráébresszek arra:
a gyógynövények nem ördögtől valók, igenis helyük van az életünkben a 21. században is.
Később egyre inkább eltűntek a gonoszkodó követők, és nagyon sok pozitív visszajelzést kapott Dézi, ezek erősítették meg abban, hogy folytatnia kell. A TikTok alkalmazás főként szórakoztatásra jött létre, ő azért kezdte el használni, mert ma már vannak már oktató jellegű, kifejezetten hasznos tartalmak is. Korábban csak nézte ezeket, aztán - egy hirtelen ötlettől vezérelve - gyártóvá vált.
A TikTok nevű közösségi médiaplatformot elsősorban a Z-generáció tagjai (az 1995 és 2009 között születettek) használták, a koronavírus-járvány kitörése óta azonban jelentősen megnőtt az alkalmazást letöltők száma minden korosztályban. A megosztott rövid videókat, vicces klipeket világszerte több mint 500 millió ember követi.
– Sokan kérdezik, két gyerek, egyetem és munka mellett hogy van erre időm. Ilyenkor mindig elmondom, épp az a legjobb benne, hogy se időbe, se pénzbe, de számomra sok energiába sem kerül. A napi rutinomon sem változtattam semmit. Csak arról rakok fel videót, amivel egyébként is foglalkoznék.
Ha kirándulás közben valamit gyűjtögetek, ha befőzök, ha teát készítek, néha előveszem a telefont. Az összevágás csak pár perc, hisz utómunkát sem végzek a videókon. Nem vagyok olyan profi - mosolyog. – Úgy vagyok vele, hogy a mondanivaló a lényeg, nem a cicomázás.
Dézi videói nem csak a témájuk miatt számítanak kuriózumnak. Míg a Facebookon, az Instagramon mindenki igyekszik tökéletesnek tűnni, ő lazán kamera elé áll kócosan, kertész sapiban is.
– Mivel nagyon szégyenlős vagyok, először nem is terveztem, hogy az arcomat is mutatom a videókban. Aztán egyre több téma volt, amiben elmondtam volna a véleményemet. Volt, hogy meg is kaptam, hogy „hogy áll a frufrum”, meg ilyenek. Persze nem bírtam ki, hogy ne válaszoljak. Elmondtam, hogy én otthon játszom a gyerekkel, nem öltözök ki egy videó miatt, és nekem ez pont így jó. Csak azt mutatom, ahogyan élünk.
Felvállalom, hogy nem vagyunk tökéletesek. Azt sem állítom, hogy én lennék a környezettudatosság mintaképe. Igyekszem a természettel összhangban élni, akit pedig érdekel, annak meg is mutatom ezt – foglalja össze ars poeticáját.
Azért is tekinti missziónak a tiktokos tartalomgyártást, mert úgy látja, mintha kihalóban lenne a természetközeli életmód. – Ma már sok a vészjósló jel, és egyre többen vannak, akik keresik a környezettudatos dolgokat, ezért bízom benne, hogy minél többen visszatalálnak a természethez.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Édesanyaként is fontosnak tartja, hogy környezettudatos életre nevelje gyerekeit. Natúr kozmetikumokat – testradírt, fürdőbombát, gyógynövényes sampont – készít, többnyire ezeket is használják. Virágos kekszet süt, kertészkedik a kétéves Zentével és hétéves Zorkával.
Nyáron saját kertjében termeli meg a zöldségeket, télen pedig mikrozöldeket – borsót, napraforgót, zsázsát, mustárt, petrezselymet – nevel az ablakpárkányban.
– Kész dzsungel van a konyhánkban, a gyerekek nagyon élvezik, hogy együtt ültetjük, locsolgatjuk, figyeljük, hogyan fejlődnek a mini növénykék. Persze nem vagyok rögeszmés, hogy csak egészséges ételt ehetnek, kóstoltak már gyorskaját is, ma pedig épp pizzát sütöttem, baconnel, kukoricával. A férjem meg is jegyezte, hogy finom volt, de hiányzott neki a csalánfőzelék – meséli, miközben koszorút fon fűzfavesszőből.
Bármerre járunk az erdőben, felfedez valami ehetőt, valami értékeset. Lelkesen magyarázza, hogy a kiránduláson összeszedett dolgokból kiváló köhögés elleni szirupot lehet készíteni. Erre jó a lándzsás útifű, tavasszal pedig az ibolya is. – Nem is értem, miért árulnak ilyen készítményeket a gyógyszertárban, hiszen nagyon egyszerűen elkészíthetőek, kiváló nyákoldó és köhögéscsillapító hatásuk van - ecseteli.
Miközben kiás egy cickafarkat („A női bajokra kiváló” - felkiáltással), megmutatja az avarban megbúvó turbolyát (levesnek is fantasztikus!) azt is elmondja: rengetegen fordulnak hozzá tanácsokért. Bár igyekszik, sokszor nincsen ideje válaszolni a feldolgozhatatlan mennyiségű levélre.
– Sokan keresnek meg komoly egészségügyi problémákkal is, én azonban nem vagyok orvos, csak olyan dolgokban adok tanácsot, amihez értek. Az pedig az egészségmegőrzés. Azt is mindig elmondom, hogy nem vagyok elvakult gyógyfüves. Ha komoly a baj, mi is gyógyszerhez nyúlunk, de csomó mindent meg lehet előzni gyógynövényekkel. Ezért nem vagyok a felesleges gyógyszerfogyasztás híve. Olyan is előfordult, hogy valaki az utolsó reményét látta bennem, ami engem is megviselt.
Csodát tenni nem tudok, csak igyekszem bölcsen használni azt, amit a természet kínál – tárja szét a kezét.
Az ilyen levelek lelkileg megterhelik Dézit, ugyanakkor sok pozitív visszajelzést is kap követőitől. Sokan írnak arról, milyen nagy hatással vannak videói az életükre, és hogy neki köszönhetően teljesen máshogy néznek a természetre. De barátságok is születtek már videóinak köszönhetően.
– Több olyan tiktokos is megkeresett már, akik hasonló témákban vannak otthon. Meg is hívtak egy közös piknikre, ahol nagyon jól éreztük magunkat, tapasztalatot cseréltünk, tanultunk egymástól – meséli.
Amikor arról kérdezem, mit tanácsolna azoknak, akik komoly témában tiktokoznának, gondolkodás nélkül jön a válasz: – Vágjanak bele! Jelenleg ez az a platform, ahol a legtöbb embert lehet elérni, köztük is főként a fiatalokat. Ma már nem csak a táncos videók a népszerűek, megjelentek az oktató jellegű témák is. Nálam kevés szégyenlősebb ember van, mégis naponta több százan kezdenek követni.
Én azért kezdtem el, mert úgy érzem, ezzel adhatok valamit az embereknek. Ha néhányan kimozdulnak otthonról, nyitott szemmel járnak kirándulni, esetleg ki is próbálják valamelyik receptemet, nekem már megérte…
Dézi szakavatottként térképezte fel a Csalánosi-erdő kínálatát. Megtudhattam tőle többek között azt is, hogy a tyúkhúr nagyon jó koleszterincsökkentő, a fogyókúrázóknak is hasznos a zsírbontó enzimek miatt. De van itt turbolya is, ami vértisztító, vizelethajtó, és az élvezeti értéke is nagy. A galagonya a legjobb szívorvosság, és a magas vérnyomásra is nagyon szuper, a csipkebogyó pedig a legjobb C-vitamin forrás. A cickafarok női bántalmakra, a pitypang a vércukorra jó. Őzlábgomba, fafülgomba is gyakori a hazai erdőkben. Utóbbi a kínai konyhából ismert, pedig nálunk is fellelhető.
Fenyőrügy szirupot is készíthetünk a Csalánosiban járva, ami nagyon jól jön a köhögős időszakokban, de magából a tűlevelekből is lehet influenza elleni teát készíteni. A fenyőtűlevél tea nagyon jó orrdugulásra, emellett igazi „karácsony íze” van. Ami semmiképp se kóstoljunk meg az a fekete bogyós fagyal és szép termésű, csábítónak tűnő kecskerágó! A boróka bogyója nagyon jó vízhajtó, de a vesebetegeknek vigyázniuk kell vele, a levelei pedig mérgezőek. A tölgyfa leveléből is lehet teát készíteni, ami gyomorerősítő, a kérgének a kivonatából készült tea pedig hasmenésre jó. Ha a kovászos uborka levébe teszünk néhány tölgyfalevelet, akkor csersavtartalmának köszönhetően nagyon ropogósak lesznek az ubik. Dézi mindig így készíti, ajánlja mindenkinek. Aki pedig még több mindent szeretne tudni a gyomok, gyógynövények hatásairól, a TikTokon és az Instagramon további érdekességekkel várja őket „greens_of_daisy”.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés