Kecskemét polgármestere harminckét milliárd forinttal adja át a várost a következő ciklusra
2019.10.03. 20:10
Szemereyné Pataki Klaudia Kecskemét város polgármestere volt csütörtökön este a Kölcsey Kör vendége. A polgármester beszélt a hivatásról, a város helyzetéről és arról, hogy a város fejlődéséhez a lakosság szemléletváltozása is szükséges.
Galéria
Bevezetőjében Szemereyné Pataki Klaudia szólt arról, hogy egy kampány időszak nem egyszerű senki életében sem. Olykor-olykor olyan megnyilvánulások, túlzott és tényeket mellőző kijelentések is napvilágot látnak, melyek máskor nem. Így ezeken érdemes gyorsan túllépni, hisz valójában nem erről szól a város vezetése, hanem a munkáról.
A polgármesteri alkalmasságról is beszélt. Ugyanis ez sokat vitatott kérdéssé vált az utóbbi időben. Elmondta, hogy a tizennégy év alatt, amikor a politikai ranglétra minden fokán szerepet vállalt, a tapasztaltak alapján most látja át a város életét.
Ezeket a tapasztalatokat más úton nem lehet megszerezni, csak hosszú és türelmes munka árán.
Beszélt arról, hogy a város folyamatosan alakul, átalakul, ehhez rugalmasan kell alkalmazkodni a város vezetésének is, hisz például az oktatás korábban a város irányítása alatt volt, most nem így van, tehát ebben a tekintetben teljesen más feladatok hárulnak az önkormányzatra. Olyan közegben kell ezekre és minden egyéb változásra reagálni, amelyben a társadalom, annak felfogása, elvárásai és igényei is folyamatosan változnak felénk. A polgármesternek az a feladata, hogy ezeket a szerteágazó változásokat tudja koordinálni és beépíteni a működésbe. Ez nem egyszerű.
Szemereyné Pataki Klaudia beszélt arról is, hogy az előző ciklusának elején milyen feladatokat tűzött ki maga elé és ezeket miként valósultak meg.
A polgármester beszélt a pénzügyi stabilitásról, amely előfeltétele a további fejlődésnek. Említette, hogy
a bevételek az elmúlt öt évben emelkedő tendenciát mutattak. Ötven milliárdról hetvenöt milliárdra nőttek. Ezzel szemben a kiadások csökkenő tendenciát mutatnak. Stabil tartaléka van a városnak.
A város vagyona is nagymértékben emelkedett. Ebben sem mutat szégyent a város, sőt.
A szabad pénzeszközök tekintetében sincs okunk panaszra, összesen harminckét milliárd forint áll az önkormányzat rendelkezésére. Tíz évvel ezelőtt az akkori kormánynak köszönhetően ez mínusz kétmilliárd volt.
Ez azt jelenti, hogy a polgármester harminckét milliárd forinttal adja át a várost a következő ciklusra.
Említést tett arról is, hogy ebben az évben szeptember 15-ig az adófeltöltéssel már teljesítették a 2019-es egész éves adóbevételi tervet. Ráadásul ehhez még decemberig egy komolyabb összeg is érkezik majd.
Az adóbevételekről szólva 2014-ben a város összes adóbevétele több mint nyolcmilliárd forint volt, 2018-ben pedig ez meghaladta a tizenkét milliárd forintot. A polgármester kijelentette Kecskemét ezen a téren sem áll rosszul.
Nagyon vonzó lett Kecskemét. Szívesen jönnek ide a cégek, vállalkozások, hiszen befektetői szempontból nagyon jó a környezet.
A polgármester elmondta, nagyon sok kritika éri, hogy Európai Uniós forrásból fejleszt a várost. Igen, azzal kezdte, mondta a polgármester. Ez az összeg huszonhárom milliárd forint.
De ma már ott tart az önkormányzat, hogy az elmúlt öt évben száztizenhat milliárd forintot költött fejlesztésre.
Ennek az összegnek pedig csak töredéke a huszonhárom milliárd forint.
A polgármester szólt az oktatásról is. Elmondta, hogy a város felsőoktatását a mínusz kilencedikről hozták vissza. Ugyanis mára hazánkban a nagyobb városok egyetemein kívül minden más városban megszűnt a képzés. Itt sikerült megtartani, sőt erősíteni is, ami az elmondottak alapján nemcsak eddig, hanem továbbra is óriási munkát fog jelenteni. Alsó és középfokú oktatási intézményeink erősek, így az egyetemmel együtt a város szellemi és tudásbázisként is erősödhet.
Az iskolák felújításáról is beszélt. Negyven, ötven, hatvanéves az intézmények életkora, melyek eddig csak kisebb-nagyobb renoválásokon estek át, de komolyabb felújítások csak az elmúlt években indultak el. Huszonegy iskolát már felújítottunk. A Zrínyi iskola is szóba került. Sokan nem tudják, de a műemlékvédelme miatt sokkal bonyolultabb és hosszabb a pályázati folyamat, a közbeszerzési eljárásban pedig szintén a védettség miatt a beruházás értéke hétről-hétre brutálisan emelkedik. Emiatt újra és újra ki kell írni a közbeszerzést. Nem a forrás hiányzik, hanem egyszerűen harminc százalékkal magasabbak az ajánlati árak, innentől kezdve mi ezt nem fogadhatjuk el. Újra ki kell írni a közbeszerzést. Most tartunk a harmadik kiírásnál.
A polgármester kijelentette, hogy minden bizonnyal meglesz az optimális összeg és akkor elkezdődhetnek a felújítások.