Gyermekfotók a neten - Hogyan (ne) posztoljon a gyerekéről
2019.01.27. 17:00
Ismerős lehet, hogy a Facebook idővonalat nem tudják úgy végiggörgetni, hogy ne találnák szembe magukat aranyos gyerekfotókkal. Érdemes belegondolni, hogy kikhez juthatnak el az örömmel és büszkén megosztott családi pillanatok, jelenthetnek-e bármilyen veszélyt, és a legfontosabb: hogyan érinthetik a jelenben és a jövőben a történet főszereplőjét, a gyermeket? A biztonsági szempontok és a gyermek véleményének szem előtt tartása szolgálhatja leginkább a gyermek érdekét.
Mindenki maga döntheti el, hogy az interneten milyen információkat, képeket tesz közzé az életéről, sőt, azt is, hogy mások milyen fotókat oszthatnak meg róla. Mielőtt valaki másról képet osztanak meg, a hozzájárulását kell kérniük a kép nyilvánossá tételéhez egy egyszerű Facebook poszt esetében is. De mi a helyzet a gyerekekkel és az ő jogaikkal?
Egy kutatás szerint egy 2000 környékén született gyerekről átlagosan 107 fotó kerül fel az internetre még azelőtt, hogy egyáltalán járni tudna. Sőt, ma már azon sem lehet meglepődni, ha ultrahangos képet vagy egy újszülött (szó szerint) legelső pillanatait megörökítő fotókat látnak a közösségi oldalakon. A #newborn-ra rákeresve az Instagram 14,6 millió fotót ad ki, ami azt jelenti, hogy több millió, az „olvasó” számára ismeretlen személy újszülött babájáról nézegethetnek képeket.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
A hazai jogszabályok értelmében a szülő az, aki a gyermekkel kapcsolatos dolgokban dönt, így arról is, hogy megosztja-e a közösségi oldalon a gyermeke képmását, és ha igen, kikkel. Ausztriában már volt példa arra, hogy 18. életévének betöltésekor egy lány beperelte szüleit, mivel azok – a lány többszöri kérése ellenére – nem távolították el a róla készült fotókat a közösségi oldalukról, sőt, újabbakat is megosztottak. A szülőnek joga van ahhoz, hogy szabadon kifejezhesse véleményét, szülői identitását, ugyanakkor kötelezettsége is, hogy gyermekét megóvja mind az offline, mind az online világ veszélyeitől, és ne sértse meg a magánszférához való jogát.
Intimitás, méltóság, biztonsági kockázatok
Ha egy képet osztanak meg, az attól kezdve letölthető, másokkal megosztható, akár úgy is, hogy nem is tudnak róla. A gyerekfotók közzététele több szempontból is aggályos. Naponta láthatnak esti fürdetés közben vagy nyaralás alatt, vízparton készült, meztelen gyerekekről készült képeket a neten. Arra viszont sokan nem gondolnak, hogy akár olyan emberek is láthatják ezeket, akik kifejezetten ilyen képekre vadásznak abból a célból, hogy a fotót pedofil oldalakra töltsék fel. Ez természetesen az egyik legrosszabb forgatókönyv, de a veszély fennáll.
Természetesen egy csecsemő véleményét nem lehet kikérni, de évekkel később a gyermeknek már lehet és lesz is véleménye a róla megosztott képekről. Ezt érdemes alapul venni, mielőtt a megosztásra kattintunk: mit szól majd hozzá kamaszként? Ha tehetik, kérdezzék meg a gyermeküket, hogy szeretné-e, hogy azt az adott információt megossza róla, beleegyezik-e. Ugyanis egy-egy meggondolatlan megosztás során könnyen sérülhetnek a gyermek személyiségi jogai, emberi méltósága. A szülő által aranyosnak gondolt kép egy kamasz számára ciki lehet később, alapot adhat egy kortárs, iskolai zaklatásnak.
Biztonsági kérdések is felmerülnek. A gyermekről közzétett ártatlan kép, de akár egy szöveges poszt is számtalan apró, de lényeges információt hordozhat, amit akaratlanul is megosztanak a nagyvilággal. Hol laknak, hol és mikor nyaralnak, hová jár iskolába a gyermekük, mit szeret csinálni, enni. Akár egy család napi rutinja is kirajzolódhat, ami egyértelműen veszélyt jelent a gyermekre. Egy idegen számára ezek az információk segíthetnek a valóságban is közelebb kerülni hozzá.
Csak szűk körrel osszanak meg, és szabják meg előre, hogy mit
A radikális megoldás az, hogy a szülők egyáltalán ne osszanak meg tartalmakat a gyerekükről, hiszen nem kapták meg az illetékes hozzájárulását, és bajt is okozhatnak vele. Ha kevésbé végletesen közelítenek a témához, kompromiszszumot jelenthet, ha a szülő átgondolja, hogy milyen képet tesz közzé, és pontosan hol, kik számára teszi láthatóvá azt. A nyilvános, azaz bárki (tényleg bárki) számára elérhető megosztás egyáltalán nem ajánlott. A Facebook már nagyon jó lehetőségeket kínál a speciális láthatóságra: létrehozhatnak egy zárt csoportot a családtagok, közeli ismerősök részére vagy egy olyan mappát, amihez szintén csak meghatározott személyek férhetnek hozzá.
Az sem mindegy, milyen kép kerül ki a netre. A gyermeküket meztelenül vagy más, kiszolgáltatott helyzetben (például betegen, nyűgösen, sírósan, bilin ülve) ábrázoló, méltóságát sértő fotókat ne adjanak közre. Amikor olyan képet posztolnak, amelyiken gyermekük más kicsikkel együtt játszik, akkor a többi szülő engedélyére is szükség van.
Biztonsági szempontból ajánlott szűrni a gyerekről megosztott személyes információkat, így nem tanácsos közölni a gyerek teljes nevét, születési helyét és idejét, lakcímét, iskolája, óvodája nevét. Alakítsanak ki maguknak szabályokat, hogy milyen gyakorisággal posztolnak róla, milyen tevékenységek közben tartják megoszthatónak, és mutatják-e például az arcát. A gyermeknek is joga van véleményt nyilvánítani az őt ábrázoló képek vagy vele kapcsolatos információk megosztásakor, és tiszteletben is kell tartaniuk az álláspontját.
(forrás: Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer, Bács-Kiskun Megyei Rendőr-Főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály)
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés