Válasz a káoszra
Karácsonyi Bach koncert Rákász Gergellyel
2015.12.11. 10:35
Úgy izgultam, hogy reszketett a lábam szárán a nadrág! – így emlékezik első koncertjére Rákász Gergely orgonaművész. Azóta jó pár év eltelt, s amerikai, európai és hazai hangverseny-sorozatok tucatjaival a háta mögött az izgalom helyét a várakozás vette át. Hagyományos december 28-ai, karácsonyi koncertjére új Bach lemezének anyagát hozza el Kecskemétre, amelynek készítésébe egy új csapattag is beszállt, mégpedig igen aktívan: Marci, Rákász Gergely 6 hónapos kisfia.
- Csend és nyugalom – egy művészembernek ez a lételeme. De mit tesz a művész, ha történetesen kispapa?
- Technikai szempontból gyakran „csalok”. Megtartottam a legénylakásomat, ott van az irodám, a hangszerem, a gyakorló helyiség. Ha el akarok vonulni, megtehetem. A szülővé válás lelki oldala már keményebb dió. Ennek első lenyomatát az új Bach lemezem őrzi, amelynek több darabját kétszer kellett rögzítenünk. Marci születése ugyanis éppen a felvételek idejére esett: a darabok egy részét a születése előtt, a többit utána rögzítettük. Nem hittem a fülemnek, amikor visszahallgattam a kész anyagot. Mintha két különböző ember játszott volna! Akkor döbbentem rá, milyen nagy változást jelentett számomra a kisfiam születése. Ki lehetett volna adni az eredeti verziót, hiszen szakmailag jó anyag volt, de nem tudtam megtenni. Inkább újra nekiláttunk, és felvettünk a korábban rögzítetteket.
- Marci meghallgatta már? Megvolt az első találkozás az orgonával?
- Már a pocakban megvolt! Az orgona még egy kicsit hangos neki, de zongorával nagyon szeret játszani. Éppúgy a kottatartóval.
- Az Ön számára mikor történt az első találkozás?
- Az első szerelem a zongora volt. Édesapám zongorázik, édesanyám hegedül, mindketten kórusban énekeltek - természetes volt, hogy beírattak zongorázni.
- Édesapja kántor. Neki köszönhető a váltás?
- Nem egészen… 11 éves lehettem, amikor elmentünk az Esztergomi Bazilikába. Ott hallottam életemben először hangverseny orgonát. Döbbenetes élmény volt! „Mi ez?” - kérdeztem édesanyámtól, mire ő magyarázni kezdte, hogy orgona, apu is játszik a templomban. Én meg ráztam a fejemet: „Ilyenen biztos nem!” Édesapám kiharcolta, hogy fölmehessünk a hangszerhez, és Baróti Pista bácsi - aki utóbb tanárom lett - megengedte, hogy kipróbáljam. Ott eldőlt a sorsom!
- Elérte egyáltalán a pedálokat?
- Dehogy! A levegőben kalimpáltam a lábammal, de így is imádtam!
- Ehhez képest 15 évesen már koncertezett. Hogyan került sor erre?
- Keresd a nőt! Az akkori barátnőmmel elmentünk egy hangversenyre, és a lány megkérdezte: Neked mikor lesz koncerted? Mit mondhat erre egy 15 éves komoly férfi? Egy-két hét múlva – próbálkoztam a tereléssel! Pechemre, a lány nem hagyta. Beódalogtam a helyi plébánoshoz, hogy a következő hétvégére eljönnének néhányan meghallgatni a játékomat. Az egyik barátom szórólapokat készített, és legnagyobb megdöbbenésemre megtelt a templom. Úgy izgultam, hogy reszketett a lábam szárán a nadrág. Megvan róla a videofelvétel.
- Ezek szerint pályája kezdetétől jelen van az a profi szemlélet, amivel a háttérmunkát irányítja. Az első koncertnél a szórólapozó barát révén, spontán módon, mára saját céggel, szakértelemmel. Miért tartja ezt fontosnak?
- Különben fölkopna az állam. A tehetség csupán egy dolog abból a 20-ból, ami a boldoguláshoz kell. Nagyon sok tehetség kallódik. De hiába a jó tanács, ha hiányzik az elszántság és az akarat. Persze lehet panaszkodni, és várni arra, hogy majd segít valaki, de ez nem az én utam. Hiszek az adottságaimban, a tudásomban, a rátermettségemben, és főként abban, hogy fontos, amit nyújtani tudok az embereknek.
- Honnan ez az elszántság?
- A természet mindent és mindenkit felruházott olyan fegyverrel, ami a túléléshez kell. A madárnak szárnya van, hogy elrepüljön a ragadozók elől. A tigrisnek éles karma és foga, hogy zsákmányt ejthessen. Nekünk, embereknek nincs erős karmunk, és nem tudunk szélnél sebesebben futni. De van valamink, ami senki másnak: szellemünk! Ugyan mi lesz belőlünk, ha lemondunk erről a fegyverről? Gyenge állat. Az emberi szellem diadala, hogy képes felmérni egy adott helyzetet, és megkeresni a megoldást. Ezt tanultam édesapámtól, és ezt tanultam Amerikában. Meg azt is, hogy nem kell mindig a megszokott mintát követni.
- Éveken át élt a tengerentúlon. Komoly sikereket ért el szakmailag és anyagilag is. Mi hozta haza?
- Két válaszom van: a kultúra és a kötelesség. Széchenyi, aki hihetetlenül gazdag életművet hagyott ránk, nem szerette a kozmopolitákat. Szerinte, aki mindenhol otthonosan éri magát, az sehol sincs igazán otthon. Láss világot, gyűjts tapasztalatot, de az életed derekán gyere haza, mert itthon van dolgod. A busmannak a busmanok között, a magyarnak a magyarok között. Legyen bármilyen jó dolgod, ha nem vagy a sajátjaid között, örökre idegen maradsz. Hadd említsek egy személyes példát. Aki huzamosabb ideig él külföldön, annak a kapcsolatai is ott szövődnek.
- Már megint a nők…
- Keresd a nőt! Amikor túl vagytok a mozin, kávéztatok, beszélgettetek, szeretted és csókoltad már, akkor eljön az ideje, hogy megossz a szerelmeddel valamit, ami egy darab a legbensőbb lényedből. Például betűz a nap a szobába, és neked eszedbe jutnak Arany János sorai „Ég a napmelegtől kopár szík sarja”. Hogyan adod át ezt egy amerikai lánynak?
- Márai szerint az ember anyanyelvén álmodik arról, akit szeret. Akkor is, ha évtizedek óta él távol a hazájától.
- Aki mélyen kötődik ahhoz a kultúrához, amelyben eszmélt, annak idővel muszáj visszatérni. Budapesttől Dubai-ig és Sydny-ig ugyanúgy eszik a popcornt és isszák a colát százmilliók. De Márairól beszélgetni csak azokkal lehet, akiknek a lelkében a neve hallatán megrezdül valami. Az ember egy idő után elkezdi befelé írni az életrajzát. De oda már nem a jól csengő helyszínek kerülnek be, hanem azok, ahol tényleg sikerült létrehozni valami fontosat. Seattle-ben egy koncertemen általában 2 ezren voltak. Egy magyar kisvárosban 200-an. De Seattle-ben az én koncertem a 200. volt, abban a magyar kisvárosban meg lehet, hogy az első vagy második. Hol jön létre nagyobb érték? Széchenyivel szólva: Aki a szívét nem táplálja, az vad. Aki a lelkét nem táplálja, az állat. És ha egyiket sem…? Az én dolgom, hogy akiknek szüksége és igénye van rá, hozzájuthasson ahhoz a szellemi-lelki táplálékhoz, amit a klasszikus zene jelent.
- Miért Bach muzsikájára esett a választása az új lemez elkészítésekor?
- Régóta szerettem volna Bach-lemezt. Jó apropó volt, hogy 2015-ben ünnepeljük születésének 330. évfordulóját. Bach zenéje számomra a rendet jelenti. Valószínűleg elértem azt a kort, amikor jó érzéssel tudom magáévá tenni az általa képviselt rendet. Furcsa világban élünk. Sokan mintha csak a jogaikkal lennének tisztában, de a kötelességeikről szeretnek megfeledkezni. Ez a lemez egyfajta válasz lehet arra a káoszra, amit a világban látok.
- A december 28-ai kecskeméti koncerten a lemez anyagát hallhatja a közönség?
- Szinte teljes egészében, kiegészítve néhány karácsonyi Bach-darabbal.
- Miért látványkoncert?
- Az akciókamera rendszernek köszönhetően a leghátsó sorban ülőknek is olyan élményben lesz részük, mintha mellettem foglalnának helyet, az orgonapadon.
- Úgy hallottuk, szabadidejében dolgozik a Star Wars filmzenéjének átiratán. Mikor lesz hallható a produkció?
- Dolgozom rajta… Azt biztosan ígérhetem, hogy mire bemutatják a második filmet, elkészül.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés