Visszavonul Apró Ernő, a Ciróka nagypapája - videóval
2021.06.30. 10:27
Volt már öreg halász, meseárus, boszorka, láthattuk farkas szerepében, máskor királyt, tündért, ördögöt alakított, nagypapát pedig számtalan darabban, számtalan bábbal és jelmezben formált meg. Ő volt többek közt egérpapa, Pöpöpapa, repülő nagypapa és bohóc nagypapa is. A Ciróka Bábszínház mintegy hatvan darabjában játszott, most pedig úgy döntött, eljött az idő, hogy visszavonuljon az aktív színházi munkától. Apró Ernővel még 70. születésnapja alkalmából készített interjút a Kecskeméti Lapok, amelyet most megosztunk olvasóinkkal. Ma este pedig a KTV Kiemelő magazinjának vendége lesz a Ciróka nagypapája.
– A Szabadkai Népszínházban kezdte a pályát. Miért döntött úgy, hogy felnőttek helyett inkább gyerekeknek játszik?
– Amikor Szabadkára kerültem középiskolába, újságíró szerettem volna lenni, szüleim azonban komolyabb szakma, az építészet felé orientáltak. 1965-ben jelentkeztem a szabadkai Népszínház Drámai Stúdiójába, ahová végzősként fel is vettek. Sok szép szerepet kaptam, nagy élmény volt, amikor Sinkovits Imrével és Latinovits Zoltánnal játszhattam az Ember tragédiájában. Közben azonban egyre gyakrabban hívtak a szabadkai Gyermekszínházba is. Itt megtanultam bábozni, bánni a közönséggel, és közben annyira rabul ejtett ez a világ, hogy itt ragadtam. A felnőttek képesek fa arccal végig ülni egy előadást akkor is, ha nem tetszik nekik. A gyerekek azonban – szerencsére – erre képtelenek. Rajtuk rögtön látszik, ha lemaradtak valamiről, ha nem kötjük le a figyelmüket. Viszont, ha sikerül megfogni őket, már együtt élnek az előadással. Szurkolnak nekünk, örülnek a főhős sikerének, velünk együtt a mese részeseivé válnak. Ezt ma már egyetlen nagyszínházas főszerepért sem cserélném el.
– 1993 óta tagja a Cirókának. Milyen reményekkel érkezett a hírös városba?
– Győrből egy frissen alakult bábszínházból szerződtem át ide Kovács Géza akkori igazgató hívására. Nagy szakmai előrelépésnek éreztem bekerülni ebbe a társulatba. Hallottam Kovács Ildikó rendezőről, aki rendkívül újszerű előadásokat vitt színpadra, és tanította is a bábszínészeket. Ez is nagyon inspirált, szerettem volna új dolgokat tanulni a szakmáról. Minden várakozásaimat felülmúlta, az, amit itt kaptam. Olyan munkákban lehetett részem, amelyek sokszor súrolták a képességeim határait. Ezektől a kihívásoktól fejlődhettem, és közben minden pillanatát élveztem a munkának. Egy kis vajdasági magyar faluban nőttem fel, számomra már az is nagy élmény volt, hogy a fővárosban játszhatok. A Ciróka társulati tagjaként ez is sokszor megadatott.
– Melyek voltak a legemlékezetesebb szerepei?
– Szívesen emlékszem vissza a Triangulum című darabra, amiben az ördög szerepét osztották rám. Azért is volt érdekes, mert bizonyos határokon belül kellett maradnom a rosszalkodásban, hogy ne riasszam meg túlságosan a gyerekeket. Nagyon érdekes darab volt a Három narancs szerelmese, amiben a királyt játszottam. Annyira újszerű volt Mona Chirila rendező feldolgozása, amibe többek közt a káromkodás és a fenékmutogatás is belefért, hogy a pedagógusok felháborodása miatt le kellett vennünk a műsorról. A bemutató után nyolc előadást ért meg, de én mindet nagyon élveztem. Egyik kedvenc előadásom a Farkas és Piroska volt, amiben a megvádolt farkast játszhattam, és nagyon közel állt hozzám a Gabi és a repülő nagypapa, valamint a Csomótündér címszerepe is.
– A repülő nagypapa mellett számos darabban játszotta ezt a testhez álló figurát. Otthon is gyakorolhatja ezt a szerepet?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Négy unokám van. Tamás fiam gyerekei, a kétéves Lana és az ötéves Zora Budapesten élnek, ők gyakran látják az előadásaimat. Andrea lányom gyerekeivel, a 18 éves Kittivel és a hároméves Zoéval azonban leginkább skype-on keresztül szoktunk beszélgetni. Ők ugyanis csak ritkán látogatnak haza Németországból. A pesti unokák természetesen rendszeres vendégek a bábszínházban, ilyenkor mindig nagyon félek, nehogy odaszaladjanak hozzám. Otthon persze sokat mesélek, bábozok nekik. Mostanában azonban sokszor előfordul, hogy rám parancsolnak, legyek én a néző, majd ők játszanak nekem. Látom, hogyan válik bábbá a kezükben egy üvegpalack vagy bármi más, hogy lesz mese egy-egy óvodai kalandból. Kell-e ennél több egy nagypapának?
– Mondjuk egy szép kert, ahol kedvére metszhet, palántázhat. Régi álma vált valóra katonatelepi hobbijával?
– Gyerekként együtt jártam apámmal, nagybátyámmal szántani. Ők fogták az eke szarvát, én pedig hajtottam a négy lovat. Részt vettem minden munkában. Szabadkán is kertes házban éltünk, nagyon hiányzott, amikor Kecskeméten egy lakás lett az otthonunk. Ezért volt óriási öröm, amikor sikerült Katonatelepen egy hobbit vásárolnom, ahol saját kezűleg építettem egy kis kerti házat is. Télen is gyakran kijárok, a nyarakat pedig rendszerint kint is töltjük. Szeretem azt a jóleső fáradtságot, amit a kerti munka után érzek, a bábszínházi munka után is feltölt, hogy valami teljesen mással foglalkozhatok.
– 2006 óta nyugdíjasként játszik a bábszínházban. Hetvenedik születésnapja után hogyan képzeli el a következő évadokat?
– Februárban kezdődnek a jövő évadra szóló szerződtetések, a rendezők már kérdezték, számíthatnak-e rám. Ez természetesen nagyon jólesik. Mindig mondom nekik, hogy nem sértődöm ám meg, ha fiatalokat választanak, hisz én már nem bírom az ő tempójukat. Ilyenkor mindig megnyugtatnak, hogy idős színészekre is szükség van. Ezért aztán, amíg az egészségem bírja, szívesen maradok a színpadon. Időnként Szombathelyen és Győrben is megfordulok egy-egy vendégjáték erejéig, két-három feladatnál azonban nem szeretnék többet vállalni egy évadban. Szeretném ugyanis, ha a cirókás gyerekek mellett az igazi unokáimra is jutna elég időm…
Ebben az évadban elbúcsúzott a társulattól Apró Ernő, aki a Kecskeméti Televízió Kiemelő magazinjának vendége volt. A beszélgetés itt látható:
A Ciróka társulata Gimesi Dóra írásával búcsúzik Facebook oldalán Ernő bácsitól.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés