Tökéletesség vagy szépség
Kamp Salamon előadása Bach személyének teológiai hátteréről
2017.09.29. 11:16
A reformáció 500 éves évfordulójának tiszteletére szervezett programok sorában az ősz folyamán három zenei témájú, Johann Sebastian Bach életművét értelmező előadást tartanak a Katona József Könyvtárban. A csütörtök esti első rendezvényt óriási érdeklődés övezte, a Kecskeméthez több szállal is kötődő vendégelőadó érdekes történelmi és matematikai összefüggésekre mutató gondolatait szakemberek és laikusok egyaránt érdeklődve hallgatták.
Galéria
Előadásában prof. dr. habil. Kamp Salamon egyetemi tanár, Bach-kutató, Kossuth-, Liszt- és Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjas karnagy Johann Sebastian Bach személyének teológiai hátterét elemezte. A Katona József Könyvtár dísztermét zsúfolásig megtöltő zeneszeretők megtudhatták, hogy ha valaki Bach családfájára tekint, akkor az első név – Veit Bach – alatt ezt a feljegyzést láthatja: Magyarországról származó, vallása miatt üldözték el. Nagyon fontos volt tehát számukra a hit, a hithez való ragaszkodás és a hitért hozott áldozat, hiszen ezért keltek útra, ezért mentek Türingiába. A család hétköznapjait, életét a hit később is mélyen áthatotta. Kamp Salamon mindebből arra következtetett, hogy Bach életműve érthetetlen Luther zenefelfogása nélkül, ezért előadásában a két tanítás közötti párhuzamokra hívta fel a figyelmet.
Mindenekelőtt azon aggodalmának adott hangot, hogy sokan Bach zenéjének lényegét csupán annak esztétikumában határozzák meg. „Vigyázzunk, könnyen úgy járhatunk, mint az az irodalomtörténész, aki Luther prédikációit tanulmányozva, azok csodálatos szövegritmusát, periódusainak elevenségét, költői képeinek ihletettségét, a német irodalmi nyelv létrehozásában betöltött döntő szerepét leltározza csupán, mit sem sejtve a művészi és költői értékeken túllendülő középpontról, Jézus Krisztus evangéliumáról. Luther és Johann Sebastian Bach életműve a krisztusi evangélium kegyelmében született, s innen nyeri ragyogó fényességét, s innen támad fel erővel. Bach zenéjének legrejtettebb és egyben legdrágább kincse, Jézus Krisztus jelenléte. A Krisztushoz vezető utat Bach számára a lutheri tanításhoz való tántoríthatatlan ragaszkodás – mely az évek során egyéni, személyes felismerésévé vált" – nyitotta meg.
Kamp Salamon szólt arról is, hogy Luther zenefelfogásának forrása Augustinus volt, aki a zenét „donum Dei” az Isten adományának tekintette. Luther azt írta, hogy a „zene nem scientia (tudomány), hanem mindenek előtt creatura, mégpedig Isten teremtménye. A zenén keresztül lehetősége nyílik az embernek arra, hogy a felfoghatatlan isteni bölcsességre lásson, s a Teremtő arcának vonásait megpillantsa. Az Isten bölcsessége hangzatokban, és harmóniákban válik felfoghatóvá, melyek létrejötte számarányokban fejezhető ki, ahogy a Bölcsességek Könyve tizenegyedik fejezete huszonegyedik versében olvassuk: »Te mindent mérték, szám és súly szerint rendeztél el.«”
Bach és a számok kapcsolatáról rendkívül izgalmas részleteket is megtudhattak a jelenlévők. Így például a zeneszerző életművében újra és újra felbukkan a 14-es szám, amely a nevét alkotó betűk ábécében elfoglalt helyük szerinti értékeinek összege – vagyis a B mint a második betű kettőt ér, az A egyet, a C hármat, a H pedig nyolcat. B+A+C+H = 14. Kamp Salamon több konkrét példát is felmutatott arra, hogy ez a szám, illetve ennek variációi miként jelennek meg a János-passióban, a Magnificatban vagy a h-moll misében.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Az előadó beszélt arról is, hogy kompozícióit Bach nem az érzékek gyönyörködtetésére alkotta, melyeknek célja, hogy kellemes szép-érzést nyújtsanak. Számára a legmagasabb rendű művészet az isteni teremtés volt, ahogyan Bibliájának margójára feljegyezte: „Az imádkozó, áhítatos hívő zenében Isten az ő kegyelmével mindenkor jelen van.” Éppen ezért Johann Sebastian Bachnak az alkotás során sokkal inkább a tökéletesség, mint a szépség lebegett a szeme előtt. A szépséget úgy tekintette, mint a tökéletesség vonzerejét, mint a részek ideális matematikai viszonyaitól való függőséget, mint rendezettséget, mint harmóniát, mint a minőségek együttműködését és közösségét.
„Ezért van az – emelte ki Kamp Salamon –, hogy Johann Sebastian Bach zenéje az embert egzisztenciájában szólítja meg, abban, ami gyermek és romlatlan marad mindenkiben, mindig és minden körülmények között. E megszólításra felébred az ember eredeti lénye, szomjúsága a legvégső, legigazabb dolgok iránt, és vágyakozása a középponti rend felé irányul, amely a világgal és a létezéssel együtt minden helyen és időben azonos. Ezért a tökéletességre való törekvés nem álom, hanem élet! Az Isten teljességének mértéke. Bach zenéjének lényegét a legpontosabban és legszebben Pilinszky János fogalmazza meg, amikor azt írja »valójában nem Bach teremtő ereje rendít meg, hanem az az erő, amely a Teremtőjével való mély szövetségéből árad«. Jól értsük tehát: Johann Sebastian Bach az Isten választott embere volt, akiben öröme és gyönyörűsége tellett, és aki látta az Istent. S mert szemtől szembe látta Őt, ezért oly pontosak arcának vonásai kantátáiban, s ezért tud vallani Megváltójáról az egész emberiség történetében páratlan drámai erővel passióiban. Hajoljunk hát közelebb és kövessük a mestert! Bizonyságot tenni és vallani az Istenről, mert krisztusi ígéretünk van: aki bizonyságot tesz énrólam az emberek előtt, azért én is közbenjárok az Atyánál. Kérdezlek tehát benneteket: mi más célja lehetne életünknek?”
A Bach-előadássorozat négy hét múlva folytatódik, október 26-án Kamp Salamon a Magnificatról és a kantátákról beszél majd.
Prof. dr. habil. Kamp Salamon 1958. október 27-én Dunapatajon született. Hartán nevelkedett fel. Zenei ízlésére, gondolkodására a közös családi éneklés mellett a falu kántortanítója, Gerényi Salamon, valamint az abban az időben ott szolgáló Sárkány Tibor nyugalmazott evangélikus esperes volt komoly hatással. A kecskeméti születési és jelenleg is a hírös városban élő lelkész járta ki a szüleinél, hogy a már akkor komoly zenei hajlamokat mutató gyermeküket elvihesse Fótra, a kántorképzőre. Később Baján és Kecskeméten, a Kodály Iskolában tanult, míg egyetemi tanulmányait Pécsett és Budapesten folytatta: a Janus Pannonius Tudományegyetemen ének-zene – népművelés, a Zeneakadémián karvezetés szakon szerzett diplomát. 1988-tól az Országos Filharmónia Állami Énekkarának volt asszisztense és szólamvezetője. 1987 óta a Lutheránia Ének- és Zenekar karnagya, 1998 óta a Magyarországi Evangélikus Egyház országos zeneigazgatója. 1990-ben megalapította a Budapesti Bach Hetet, melynek máig művészeti vezetője. Megalapítója és elnökségi tagja az 1992-ben életre hívott Magyar Bach Társaságnak, melynek jelenleg elnöke. 1990 és 1996 között a Debreceni Kodály Kórus művészeti vezetői és karnagyi feladatait is ellátta. Pedagógia munkássága is jelentős. A Fóti Evangélikus Kántorképző Intézet tanfolyamain több mint tíz éve tanít karvezetést és vezeti az ének- és zenekar munkáját, de közel 10 éven át a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem egyházzene tanszakán is oktatott. 2014 óta az LFZE professzora, 2015 óta a doktoriskolában a karvezetés alprogram vezetője. Számos kitüntetés birtokosa, többek között Kossuth-, Liszt- és Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjas. A 100 éves Lutherániával 2004-ben a Magyar Örökség-díjat is átvehette.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés