Városi kémia szakkör indult a Bányaiban
A következő szakkör ideje: november 27. kedd, 16:15
2018.11.26. 12:09
Azt mondja, évek óta érzi, hogy szükség lenne egy városi kémia szakköre, viszont az egésznek a formáját nehéz volt kitalálni. Van városi matematika szakkör, ami nagyon régóta jól működik Kecskeméten, de annak működési modellje számukra nem másolható, mert sokkal kevesebb diákot érint és érdekel a kémia. Aztán tavaly év végén a gondolatot tett követte, beszélt néhány kollégával más iskolából, akik megerősítették, valóban jó lenne egy ilyen kezdeményezés. Labancz Istvánnal, a Bányai Júlia Gimnázium laboránsával beszélgettünk a városi kémia szakkör születéséről, és arról, mitől és hogyan működik a kémia.
4 kép
- Ami most elindult az valójában egy próbálkozás, az 1.0 verzió. Olyan, mint amikor egy mag elkezd csírázni. Lehet, hogy egy nagy fa lesz belőle, de lehet, hogy végül elsorvad. A középtávú cél az lenne, hogy Kecskeméten minden délután legyen valamelyik iskolában valamilyen városi kémiás szakkör. Hol előadást hallgathatnának, hol kísérleteket végezhetnének, hol számítási feladatokkal „birkózhatnának” a lányok és a srácok.
- Mi szükséges ennek megvalósulásához?
Nyitottság az együttműködésre és anyagi források. De bízom abban, hogy mindkettő meglesz, s fenntartható marad ez az oktatási forma. Október közepén kezdtünk, s az elmúlt kedden már 7 iskolából 30 diák vett részt a szakkörön.
Nagy segítségünkre van, hogy az UNIVER Zrt. mellé állt a kezdeményezésnek, s támogatja anyagilag is a szakkör megvalósulását. Ezen kívül – mivel elég sok bányais diák is van az érdeklődők között – a Bányai Júlia Gimnázium egyik alapítványa is támogatja a szakkört.
- Kiket céloz meg, kik vehetnek részt ezeken az eseményeken?
Bárki, akit atomok építenek fel... Bárki, akinek életformája a kémia... Komolyra fordítva a szót, bárki, akit érdekel a kémia, esetleg emelt szintű érettségire készül ebből a tárgyból. Egy gimnáziumi 10. osztályos diák már biztosan ért(het) mindent az elhangzottakból, de úgy gondolom, hogy sokat profitálhatnak belőle a 9. osztályosok is, ha már most tudják, hogy a kémiával szeretnének továbbtanulni. A legfiatalabb látogatója az előadásoknak egy 8. osztályos fiú.
- Milyen tematikára épül a szakkör?
Azt hiszem, ebben a tantárgyban az egyik legszűkebb keresztmetszet a szervetlen kémia oktatása. Erre alig marad idő a gimnázium első két évében, de az érettségi követelménynek része. Ezért kezdtem ezzel a városi kémiaszakkört. Magunk között csak Szervetlen Szeánsz-nak nevezzük ezeket a szellemi kalandozásainkat a diákokkal.
A szervetlen kémiának van egy szép belső rendszere, ez alapján építkezünk. Az első néhány alkalom a hidrogénről szólt, most a halogén elemek kémiájában vagyunk nyakig, majd szépen haladunk tovább a nemfémek kémiájával.
- Mennyi pluszt ad a diákoknak a tankönyvi anyaghoz?
Az előbb említett hidrogént háromszor 90, összesen 270 perc alatt vettük át. A legfontosabbnak a szisztematikus rendszerezettséget tartom. Igyekszem a kémián belül lévő, s az azon túlmutató összefüggésekre is felhívni a diákok figyelmét. S persze vannak olyan tudománytörténeti, történelmi, képzőművészeti, irodalmi kultúrcsemegék, melyek gyakran nem férnek bele a tankönyvekbe, de nagyon érdekesek.
- Milyen különleges mozzanatokkal/bemutatókkal/kísérletekkel gazdagítja a bemutatókat?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Vannak olyan dolgok a kémiában, amit lehetetlenség megmutatni a diákoknak, ilyen például az atompálya. Nézhetünk erről képeket, animációkat, de ez alapvetően egy elvont fogalom marad a tanulók fejében.
Az viszont nem lehet, hogy egy kísérlet, például a vízbontás elvont fogalom maradjon. A kísérleteket el kell végezni, meg kell mutatni... ha van rá idő. Azt érzem hatalmas problémának, hogy a jelenlegi oktatási rendszerünkben pont erre nincs lehetőség, mert loholunk, hogy „befejezzük a tananyagot” az év végére.
Azt ígérem a diákoknak, akik eljárnak a szakkörre, hogy nem rohanunk, hanem megmutatok nekik szinte minden kísérletet, ami az emelt szintű érettségi szintjéig (vagy néha egy kicsit azon túl is) kapcsolódik a szervetlen kémiához. Egy-két kísérlet van ugyan, amit nem merek elvégezni, mert nem tartom elég biztonságosnak, de volt már, hogy kék színű lézerfény által indított robbantással kezdtük az udvaron az egyik kedd délutánt.
A másik, amit rendkívül fontosnak tartok, hogy a kémiának minél több hétköznapi vonatkozását és gyakorlati felhasználását megismerjék a diákok.
- Mennyire interaktívak a foglalkozások?
Az a forma, amiben elkezdtünk dolgozni, sajnos, elég kevés lehetőséget ad a tanulók aktivitására. Ezen úgy tudok lazítani, ha a számomra dermesztő „Figyelj, lediktálom az ANYAGOT!” előadói stílus helyett, valódi párbeszéddé próbálom alakítani ezeket az alkalmakat. A cél az, hogy itt is minél többet gondolkozzon önállóan a diák. Nagyon szeretem azt, amikor egy tanuló mer kérdezni, s olyan az érzelmi klíma egy tanulóközösségben, hogy el meri mondani az ötleteit, feltételezéseit. Szerencsére ezeken az alkalmakon ebbe az irányba haladunk.
- Mikor, hol vannak a szakkörök, hogyan lehet regisztrálni/részt venni?
Az iskolai szorgalmi időszakban keddenként délután 16.15-kor kezdünk a Bányai Júlia Gimnázium kémia előadójában. Egy-egy alkalom 90 perces. Semmiféle regisztráció nincs. Létrehoztam egy Titán csoport nevű oldalt a Facebookon. (Mottó: „Ti tán tenni fogtok valamit ezért a bolygóért...”) Azt kérem az érdeklődőktől, hogy ezt kövessék, mert itt szoktam híreket, aktualitásokat, könyvajánlókat, jó feladatokat megosztani.
- Mi lesz a következő alkalom témája?
November 27-én, kedden sok-sok kísérlettel és alapos magyarázatokkal folytatjuk a halogéneket. A téma a bróm és a jód. Ha valaki szeretne feloldódni a kémiában, várjuk szeretettel.
Fotók: Varga Fekete Dániel
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés