Bolyais tőzsdecápák
2017.03.13. 13:45
Öt ország. Háromszázötven regisztrált csapat. És három bolyais fiú, akik úgy gondolták, beneveznek a „Tőzsdejáték középiskolásoknak” versenyre. A vége: megnyerték a négy hónapon át tartó játékot!
4 kép
Senki nem tudott róluk semmit. Pénteken viszont robbant a hír, hogy Kecskemétről három bolyais diák megnyerte a „Tőzsdejáték középiskolásoknak” versenyt. Balázs Marcell, Béres Mátyás és Glasenhardt Kristóf alkotta csapat majdnem végig vezetve, egy ponttal szerezte meg az első helyet.
- Honnan jött az ötlet, hogy jelentkezzetek a versenyre?
- Balázs Marcell: – Engem már korábban is érdekelt a tőzsde. Magyar és angol szakoldalakat tanulmányoztam az interneten, hogyan lehet az értékpapírpiacokon befektetni. Láttam már ezt a verseny az előző években is, de az komolyan nem foglalkoztatott, hogy indulni kellene. Osztálytársaim szóltak októberben, hogy meg kellene próbálni. A jelentkezés időszakában ösztöndíjasként pont Granadában tanultam, így Skype-on beszéltük meg ki legyen a három fő. Egy nappal a jelentkezés lezárása előtt november 8-án regisztráltunk.
- Tehát az utolsó pillanatban jelentkeztetek. Mindenkinek volt némi rálátása a tőzsdére?
- Balázs Marcell: – Én ástam bele magam legjobban a témába, így a verseny első szakaszában leginkább én oldottam meg a feladatokat, de úgy, hogy közben mindent elmagyaráztam a fiúknak. A kezdet kezdetén rengeteget tanultunk közösen. Így ők is belerázódtak az értékpapírpiac rejtelmeibe.
- Hogyan indult a verseny? Tudtatok arról, hogy hány csapat jelentkezett?
- Béres Mátyás: – Később tudtuk meg, hogy öt országból háromszázötven csapat jelentkezett. A verseny november 9-én selejtezővel indult és január 13-ig tartott. Ebben a versenyszakaszban gyakorlati és elméleti tudásról kellett számot adni. A gyakorlat abból állt, hogy valós időben tízmillió virtuális forinttal az Erste által biztosított felületen valós értékpapírokkal kellett kereskedni. Hetente közöltek ranglistát. Az elméleti rész tesztfeladatok megoldásával járt, melyet meghatározott időközönként le kellett adni. 4 tesztforduló volt. A selejtező végén január 13-án, a valós értékpapírokkal legtöbb hozamot elérő első tíz csapat, illetve a teszteknél is a tíz legjobb eredményt elérő csapat jutott be az elődöntőbe. Mi gyakorlatilag az értékpapír kereskedésben végig bent voltunk az első ötben, volt, amikor vezettünk is.
- Ez azt jelentette, hogy magabiztosan jutottatok az elődöntőbe. Ott milyen feladatok vártak rátok?
- Béres Mátyás: – Azt, hogy be fogunk jutni az elődöntőbe sejtettük. Persze amikor hivatalos lett, nagyon örültünk neki.
- Balázs Marcell: – Az elődöntő is mint a selejtező, online zajlott. Itt egy esszét kellett írni „Találkozásom a tőkepiacokkal” címmel. Ebben az Erste Trader rendszerén keresztül folytatott kereskedéseinket kellett megírni, mi volt a fő stratégiánk, milyen ügyleteket hajtottunk végre, külön kiemelve a legjobb és a legrosszabb befektetéseket. Mi volt ebből a tanulság. Az volt a fontos, hogy ügyleteinket szakmailag jól tudjuk indokolni, vagyis a gyakorlati eredmény mögött milyen szakmai háttér húzódott meg.
- Harmadikos gimnazisták vagytok. Ilyen esszét írni... egy egyetemistának is feladja a leckét.
- Balázs Marcell: - Mi tizenegy oldalt írtunk, a mellékletekkel és a forrásmunkák megjelölésével összesen tizenöt lett. Ezt február első napján kellett leadni. Az elődöntőben az esszé mellett egy komolyabb tesztet is ki kellett tölteni, melyet a teszt leadása után nyolc nappal kellett elküldeni. Tehát túl sok időnk nem volt. Egyszerre kellett mindkettőre készülni. Mindkét feladatért húsz-húsz pontot lehetett kapni. Mi mindkét feladatnál két-három pontot vesztettünk, vagyis nagyon jó eredményt értünk el. A húsz csapatból öt jutott a döntőbe. Mi elsőként kerültünk be.
- Le a kalappal előttetek. Eddig online folyt a verseny, a döntőben ez megváltozott?
- Glasenhardt Kristóf: – Igen. Március 10-én, pénteken 10 órától, Budapesten a Nemzetközi Bankárképző Központban volt a verseny döntője.
- Hogyan zajlott le a döntő?
- Glasenhardt Kristóf: – A leadott esszénkből kellett egy tíz perces prezentációk készítenünk és előadnunk. Majd ugyancsak tíz percben a zsűri kérdezett. A zsűri magyarországi cégek, pénzintézetek vezetőiből állt. Mi kissé elszúrtuk az előadásunkat, ugyanis eléggé kicsúsztunk az időből. A tervezett anyag felét tudtuk csak elmondani. Azt éreztük, hogy elment a döntő. Nincs semmi esélyünk. Ez volt délelőtt. Délután teszt- és kreatív feladatokkal folytatódott a verseny. Itt voltak olyan feladatok is, melyben az ellenfelektől pontokat is rabolhatunk. Ekkor be is jelentették a verseny állását, ahol meglepődve tapasztaltuk, hogy vezetünk. Az utolsó feladat volt a legnehezebb, ugyanis arról kellett egy zsűritaggal beszélgetni, hogy mit tudunk a magyar tőkepiacról, milyen részvényeket ajánlanánk. A csapatokat egyesével hívták be a beszélgetésre, ahol mindig elmondták a verseny állását. Az ötödik helyezettel kezdték, így mi több mint egy órán keresztül feszülten vártunk a megmérettetésre. 16 órakor összeült a zsűri, majd eredményt hirdettek. Egy ponttal megnyertük a versenyt.
- Beszéljetek a díjról!
- Balázs Marcell: – Szerintem a legértékesebb a 100 órás tőzsdei szakvizsgára felkészítő tanfolyam és maga a vizsga. Ennek jelenlegi értéke 317.000 Ft. Kaptunk egy 1 hetes szakmai gyakorlatot az Erste Befektetési Zrt.-nél, egy látogatást a Budapesti Értéktőzsdére, okos órát, szakkönyveket és a BÉT által összeállított ajándékcsomagot.
Az igazság az, hogy a döntő alapján sokan megnyerhették volna a versenyt. Mi tán abban voltunk jobbak, hogy nagyon sokat készültünk rá, az előzőleg befektetett munka hozta meg a végső győzelmet.
- Négy hónap verseny hosszú idő. Ki tudott minderről a Bolyaiban?
- Glasenhardt Kristóf: - Egyedül osztályfőnökünk, Bartha Adrienn tudott róla, aki angolt tanít. Szakmailag nem volt felkészítő tanárunk, mint a verseny során más csapatoknál. Amikor már muszáj volt, akkor szóltunk az iskolában, ugyanis ki kellett kérni magunkat a döntőre.
(Bogdándi Ferenc)
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés