A nemzetközi kapcsolatok kiépítését is segíti a PADMA
2016.11.10. 16:08
A PADMA nemcsak a gazdasági szak új hallgatóit támogatja tanulmányi ösztöndíjjal, nemcsak kutatók, oktatók munkáját segíti, de az alapítvány támogatása nélkül a külföldi kapcsolatok kialakítása és elmélyítése sem működne ilyen intenzitással. Márpedig ezen a téren is nagy léptekben halad előre a Pallasz Athéné Egyetem. Legutóbb Vietnámban jártak, a négyfős delegáció két tagjával, Berács József professzorral és Tordas Csilla vezető asszisztenssel beszélgettünk élményekről, tapasztalatokról.
Berács Józsefet, a gazdálkodási és menedzsment szak felelősét az előzményekről, tapasztalatokról és a tervekről kérdeztük.
– Melyek a kecskeméti gazdasági képzés sajátosságai?
– Egyik sajátosság a gyakorlatorientált duális képzés, melyben folyamatos előrelépések történnek. A közelmúltban zárult le a vállalati kapcsolatok bejelentkezése az Emberi Erőforrások Minisztériumába, ennek köszönhetően közel húsz vállalat negyven helyet fog kínálni a 2017/18-as tanévre a gazdálkodási és menedzsment szakon. Ezzel majdnem megduplázzuk az idei 2016/2017-es tanév férőhelyeit. A másik sajátosság az idegen nyelvi képzés kiemelt szerepéből adódik, a harmadik pedig a nemzetköziség.
– Mit jelent az önök esetében a nemzetköziség?
– Egyrészt azon dolgozunk, hogy legyenek angol nyelvű programok. Ez olyan szinten valósul meg a közeljövőben, hogy a 2017/18-as tanévben már angolul is indul a gazdálkodási és menedzsment szak. Ahhoz, hogy külföldi hallgatók részt tudjanak venni a magyar felsőoktatásban, létezik egy kormányprogram. A Stipendium Hungaricum keretében a magyar állam támogatja, hogy külföldiek magyarországi felsőoktatási intézményben folytassák tanulmányaikat. A Pallasz Athéné Egyetem is beadta a pályázatát, hogy a Stipendium Hungaricum keretében Kecskemétre is jöhessenek hallgatók a jövőben.
– Mely országokkal alakítanak ki kapcsolatokat?
– Nemzetközi stratégiánknak három regionális lába van. Egyrészt, ha angol nyelvű képzést folytatunk, jó, ha vannak angol anyanyelvű diákok is. Ehhez az Egyesült Államok a legjobb irány. Az elmúlt évben két régióban kezdtük építeni a kapcsolatokat. Az egyik Tuscaloosa, a másik Chicago és környéke. Ezeken a területeken vannak olyan egyetemek, melyek a Pallasz Athéné Egyetemhez hasonlóan műszaki, illetve gazdasági képzéssel is foglalkoznak. Célunk, hogy 2-3 év múlva csereprogramok jöjjenek létre. A másik fő csapásirány Európa, a már jól működő Erasmus-programot szeretnénk még jobban erősíteni. Itt a német piacra helyezzük a hangsúlyt, kiemelten Baden-Württembergre, ahol a Mercedes központja található, és ahonnan a duális egyetemi képzés alapjai indultak el. A harmadik pedig Ázsia, mely a keleti nyitás révén gazdaságilag is egyre fontosabbá válik. Ahhoz, hogy a gazdasági kapcsolat erősödjön, szükség van arra, hogy az oktatás felzárkózzon ehhez. Egyrészt, hogy a hallgatók, akik kikerülnek az egyetemről, halljanak ezekről az országokról, másrészt legyen személyes kapcsolatuk. Az oktatásban szövődő kapcsolatok pedig később áttevődhetnek üzleti, kulturális vonalra.
– Melyik ázsiai országra esett a választásuk és miért?
– Mi azt gondoljuk, hogy egy sajátos momentum kapcsán Vietnámra érdemes koncentrálnunk. Ennek egyik fontos oka, hogy ez a kormányzati stratégiában is szerepel. Két éve, Áder János köztársasági elnök látogatásával kezdődött egy erősebb kulturális és oktatási kapcsolat. Azóta lezajlott az I. Magyar-Vietnámi Rektori Konferencia, melyen tíz magyar rektor vett részt, ezzel is erősítve az intézményi kapcsolatokat. Vietnám gazdasági és hallgatói szempontból egyaránt potenciális piac, melyre érdemes koncentrálni. Sok a fiatal, kevés a hely, ennélfogva külföldre mennek felsőoktatási intézményekbe. Ebből pedig mi is szeretnénk kivenni a részünket. A vietnámi kapcsolat érdekében 2016-ban egy feltáró úton vettünk részt egy négytagú egyetemi delegációval. Mellettem Dr. Mészáros Karina kancellárhelyettes, Tordas Csilla vezetői asszisztens és dr. Lukács Pál főiskolai tanár, a Járműtechnológia Tanszék vezetője képviselte az egyetemet.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Milyen eredményeket értek el?
– Együttműködünk a nagykövetséggel, melynek értelemszerű feladata, hogy erősítse a vietnámi-magyar kapcsolatokat, és ahol lát pozitív kezdeményezéseket – ilyen a Pallasz Athéné Egyetem kezdeményezése is –, akkor ezt továbbítja a kormányzat felé is. Úti jelentésünket elküldtük az EMMI-be, és egyeztettük a tapasztalatokat Palkovics László államtitkár úrral, illetve bevállaltuk azt, hogy a Magyar Rektori Konferencia nemzetközi bizottságában létrehozunk egy vietnámi platformot. Fontos, hogy azokkal az egyetemekkel együttműködjünk, akiknek tapasztalataik vannak, akik kint vannak már a nemzetközi piacon.
– Mi a következő lépés?
– Folytatjuk a kapcsolatok kiépítését, a jelenlegiek erősítése mellett. Egy újabb kiutazás keretén belül november 5-12-ig tartózkodom kint dr. Ailer Piroska ideiglenes intézményvezető asszonnyal egy hivatalos EMMI-delegáció tagjaként. Intenzív helyzetfelmérést végzünk, megvizsgáljuk, milyen lehetőség van arra, hogy a Viet-Hung Ipari Egyetemmel a lehető legszorosabbra fűzzük a kapcsolatot. A vietnámi kormány felsőoktatási stratégia részeként szívesen privatizálná az intézményt, hogy erőforrásait a központi, nagy egyetemek felé tudja fordítani. Nevéből adódóan pedig szeretnék, ha a magyar kormány, illetve magyar egyetemek szereznének valamilyen érdekeltséget benne. Ennek az úttörő vállalkozásnak a palettája széles lehet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Pallasz Athéné Egyetem gesztorságával. Ez lehet diákcsere, tanárcsere, részképzés biztosítása, közös diploma kiadása, de akár konkrét javaslattal is élhetünk majd, hogy valamilyen módon magyar érdekeltségbe kerüljön az egyetem.
Tordas Csilla vezetői asszisztens is megosztotta velünk élményeit.
– Merre jártak, hogyan zajlott az út, az ismerkedés?
– Az áprilisi út 8 napot tett ki, melyből 5 munkanapot tudtunk célzottan szakmai találkozókra fordítani, tekintve, hogy csak az oda- és visszautazás megközelítette a 28 órát. Első helyszínünk a főváros volt, Hanoi, ahol a magyar nagykövetség képviselőivel találkoztunk, Őry Csaba nagykövet úr és Siklósi Dorottya első titkár személyében, akik legtöbb szakmai programunkra elkísértek, köztük a Viet-Hung Ipari Egyetemre, illetve további felsőoktatási intézményekbe. Következő állomásunk a Hanoitól közel 1200 km-re lévő Ho Chi Minh városa volt, ahol dr. Baloghdi Tibor főkonzullal és Domokos Tamás Dániel külgazdasági attaséval találkoztunk, valamint további felsőoktatási intézményeket látogattunk meg. A felsőoktatási intézményekkel való kapcsolatunk elmélyítését nagyban elősegíti, hogy ezen diplomáciai szervekkel szoros, élő kapcsolatot tartunk fent, ami abban is megmutatkozik, miszerint vendéglátóink mindannyian a felső vezetést képviselték, bármelyik nemzeti vagy magán egyetemen, középiskolában jártunk. Nagy sikernek könyveljük el, hogy a Viet-Hung Ipari Egyetemmel még a kint tartózkodásunk ideje alatt egy háromnyelvű együttműködési megállapodás aláírására is sor került. Ennek kapcsán, novemberben lesz egy újabb utazás, melynek eredménye egy még mélyebb együttműködés lesz az ipari egyetemmel.
– Köztudott, hogy egykor voltak vietnámi hallgatói a GAMF-nak, akik ma akár vezetői pozíciókat is betölthetnek. Közülük sikerült valakivel találkozni?
– Fontos momentuma volt az utazásunknak, hogy nemcsak oktatási intézményeket látogattunk meg és diplomácia találkozókon vettünk részt, de több Alumni hallgatóval is sikerült találkozni. Míg a repülőtéren ketten fogadtak bennünket, délutánra már négyen lettek, este pedig már tizenegyen ültünk egy asztalnál, ahol lelkesen idézték fel a ’80-as évekbeli magyarországi élményeiket. Többen közülük a mai napig beszélik a magyar nyelvet szinte hibátlan kiejtéssel, és előszeretettel éneklik az akkori sikeres magyar dalokat közösségeikben. Ők is nagyon fontosnak tartják a velünk való kapcsolat megőrzését, így biztosan számíthatunk a támogatásukra a jövőben.
Az út 2 helyszínt érintett: Hanoi és Ho Chi Minh városokat. A tervezett program valamennyi eleme megvalósult. Az utazást leszámítva 5 teljes napot lefedő munkahéten keresztül az alábbi események realizálódtak:
– 7 egyetemi és 1 magán általános- és középiskolai látogatás
– 2 diplomáciai találkozó (Hanoi – nagykövetség, Ho Chi Minh város – a konzulátus tagjaival)
– részvétel egy nemzetközi diákvásáron
– 1 egyetemi rektor által aláírt együttműködési megállapodás
– 7 vietnámi GAMF Alumni diákkal való élénk kapcsolattartás és közösprogramok
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés