Nyolcvanéves Rozgonyi Éva, a Kodály Iskola volt igazgatója
2020.04.30. 13:35
Két hivatás töltötte ki Rozgonyi Éva egész eddigi életét: zenetanárként és kórusvezetőként is mindig a teljességre törekedett. Azon az úton jár hűségesen immár sok évtizede, amelyet a magyar kórusművészet egyik legnagyobb egyénisége, Kardos Pál jelölt ki saját maga és tanítványai számára, és amely Kodály Zoltán százéves tervének megvalósulásához vezet(hetne?). Karnagyi és nevelői pályájának, életének – amelyet karnagykollégája, Ordasi Péter korábban így jellemzett: „hitben gyökerező, magyarságban növekedő, zenében kiteljesedő” – a kecskeméti pedagógusok, diákok és szüleik is tanúi lehettek
4 kép
– 1973 és 1983 között tanított Kecskeméten. Zenepedagógusi munkáját később hol folytatta?
– Bár nem volt problémáktól mentes, a kecskeméti időszakom volt talán a legboldogabb. Nemesszeghyné Szentkirályi Márta néni olyan csodát hozott létre, ami akkor is élt, amikor ő már fizikailag nem volt ott közöttünk. Szeged városvezetése azonban visszacsábított – korábban már oktattam a Tanárképző Főiskolán és a Bartók Kórus próbáira egész kecskeméti időszakom alatt hetenként kétszer lejártam –, így 1983-tól ismét a napfény városában tanítottam.
– 1995 óta, azaz épp 25 éve nyugdíjas. Mivel teltek ezek az évek?
– Néhány évvel később a Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakgimnáziumban óraadó tanárként még öt éven át tanítottam és vezettem az akkor megalakult Diapente Fiúkórust. Velük több hangversenyen szerepeltünk, Erdélybe is eljutottunk.
Természetesen nyugdíjasként is folytattam a szegedi Bartók Kórussal a már 1972-ben megkezdett közös munkát. Itthon és külföldön számos koncerten, nemzetközi versenyen énekeltünk, újabb sikereket értünk el, és persze sok-sok szép művet szólaltattunk meg, így például Kodály Zoltán Psalmus Hungaricusát, Sztravinszkij Zsoltárszimfóniáját és Orbán György nekünk írt kórusműveit, a Nunc Dimittist és a Timor et tremort. Összesen 33 évig álltam a kórus élén. 2005-ben azután, amikor a fiúk létszáma jelentősen megcsappant, elköszöntem tőlük. Rövid interregnumot követően 2006-ban – immár női kari formában és Ordasi Péter irányításával – újra indultak a próbák. A Bartók Béla Nőikar munkáját azóta is figyelemmel kísérem. Néhányszor dirigáltam is őket. Egy alkalommal – egyéb elfoglaltsága miatt helyettesítettem akkor Pétert – Prágában, a Petr Eben Nemzetközi Versenyen minden elismerést megkaptunk: női kari kategóriában I. díjat nyertünk, Petr Eben Mater cantans filio című művének előadásáért az együttest különdíjjal jutalmazták, karnagyi különdíjat kaptam és mi lettünk a verseny nagydíjasai.
– Korábban számos hazai és külföldi nyári tanfolyamon terjesztette a kodályi zenepedagógia eredményeit. Nyugdíjasként is folytatta ezt a munkát?
– Szegedi időszakom elején két évig az Egyesült Államokban tanítottam. Utána még sok éven át visszahívtak: továbbképzéseken, egy-kéthetes intenzív szakmai kurzusokon számítottak rám. Később a világ más országaiba is invitáltak, rendszeresen tanítottam többek között Japánban és Angliában. Ezeket a munkáimat nyugdíjasként is folytattam, négy évvel ezelőtt Kínában, Sanghajban jártam.
De nem csak külföldi szakmai programokon veszek részt. A szegedi székhelyű Kardos Pál Alapítvány által kétévenként szervezett nemzetközi egyházzenei karnagyi tanfolyam művészeti vezetői feladatait is ellátom. A magyar és angol nyelvű mesterkurzusok célja egyházzenei alkotások, elsősorban az új magyar egyházzenei kórusművek megismertetése, elemzése és előadói feldolgozása. Tavaly már 13. alkalommal rendeztük meg ezt a programot, remélem, 2021-ben is folytatódik ez a szép hagyomány.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Zsűrizési feladatokra gyakran kapok felkérést. A Budapesti Nemzetközi Kórusversenyre kétszer meghívtak, míg 2000-ben a Debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny bírálóbizottságának tagja voltam. Az utóbbi években a Kodály Zoltán Magyar Kórusversenyen, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Lantos Rezső Alapítvány karvezetőversenyein, illetve a Kardos Pál Alapítvány által a hazai és a határon túli magyar nyelvű tanárképző intézmények hallgatói számára meghirdetett és már két ízben lebonyolított Fiatal Tanárjelölt Karvezetők Versenyén zsűriztem.
– A szakmai szervezetek munkájában részt vesz?
– A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége, a KÓTA művészeti bizottságának hosszú ideig voltam a tagja, azután pár évvel ezelőtt tiszteletbeli elnök lettem, ebben a minőségemben is részt veszek mindig a testület munkájában. Természetesen a Magyar és a Nemzetközi Kodály Társaság erőfeszítéseit, és persze a Kardos Pál Alapítvány törekvéseit is segítem.
–– Az énekes iskolák jelenlegi helyzetét milyennek látja?
– Nagyon rossz érzés látni, hogy az ének-zene tagozatos iskolák száma évről évre tragikusan csökken. Olyasmi szűnik meg sok helyen, amit mással nem lehet pótolni. A Kodály Iskolát én a világ csodájának tartottam. Annak alapján, ahogyan a régi diákok beszámolnak arról, hogy miként alakult az életpályájuk, ma is ilyennek látom. Egyszerűen fantasztikus, hogy az embernevelésben mit jelentett az, hogy ők zenével éltek! Nem, nem kellett nekik zenésznek lenni, sőt, a legtöbbjük egészen más hivatást választott, de a személyiségük kibontakozásához az intenzív zenetanulás felmérhetetlen segítséget adott.
– Tervei?
– Tartottam tőle, hogy fölteszi majd ezt a kérdést, és eszembe jutott, hogy hasonló érdeklődésre Kodály Zoltán lakonikus rövidséggel így válaszolt: „Készülök a halálra.” Nézze, közeledik a 80. születésnapom, messzire nem tervezek. Igyekszem méltósággal elviselni az állapotomat, végzem a mindennapi feladataimat. Ugyanakkor mosolyogva tekintek a világra, és optimizmussal, főként a fiatalokra. Meggyőződésem ugyanis, hogy a gyerek alapvetően jó, és nagyon sok jelét tapasztalom annak, hogy igen sok rendes, segítőkész fiatal él körülöttünk.
Rozgonyi Éva zenepedagógus, Liszt- és Bartók–Pásztory-díjas karnagy Salgótarjánban született 1940. április 30-án. Tanulmányait Békés-Tarhoson, valamint Kardos Pál tanítványaként a miskolci Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskolában végezte. A Zeneakadémián Szőnyi Erzsébet és Vásárhelyi Zoltán növendékeként 1964-ben szerzett kitüntetéses diplomát középiskolai énektanár- és karvezetőképző szakon. Tanári pályáját a szolnoki ének-zene tagozatos iskolában kezdte. 1969-től a Szegedi Tanárképző Főiskola ének-zene tanszékén, majd két évig az Egyesült Államokban tanított. Visszatérése után 1973-tól 1981-ig a kecskeméti Kodály Iskolában dolgozott, 1974-től 1981-ig az intézmény igazgatója volt. Az iskola leánykarával és a Kecskemét Városi Vegyeskarral Kardos Pál halála után, 1978-tól kezdett dolgozni. Kórusaival számos koncerten, országos találkozón, rádió- és televízió-szereplésen, külföldi vendégszereplésen és nemzetközi versenyen ért el kiemelkedő sikert. 1983-ban visszatért Szegedre, ahol a Tömörkény István Zeneművészeti Szakközépiskola szakmai vezetőjeként, majd a konzervatórium docenseként dolgozott nyugdíjba vonulásáig. 1972-ben Kardos tanár úrtól vette át a szegedi Bartók Kórus vezetését is. Szisztematikus kórusnevelő munkával számos hazai és nemzetközi sikerre vezette együttesét. Kimagasló karnagyi tevékenységét és kórusnevelő munkásságát két Artisjus-díjjal, Szegedért Emlékéremmel, a KÓTA karnagyi díjával, 1996-ban Liszt-díjjal, 2010-ben Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel, 2012-ben Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjjal ismerték el. A szegedi Bartók Kórus örökös karnagyának választotta.
(Az interjú telefonbeszélgetés révén készült. Eredetileg a Kecskeméti Lapok 2020. április 23-i számában jelent meg.)
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés