Mit keresett és mire talált Petőfi Barguzinban?
Egyszerre vicces és elgondolkodtató a Ciróka új előadása
2022.11.16. 10:33
A Petőfi legendárium egyik legrejtélyesebb történetét dolgozza fel a Ciróka új, 16 éven felülieknek szóló előadása. A Barguzin – avagy egy lehullt csillag fénye című darab humora Monty Python-i magaslatokban szárnyal, ugyanakkor nagyon komoly témákat feszeget az előadás. Erről is kérdeztük Fábián Pétert, aki szerzője és rendezője is a produkciónak.
Galéria
– Egykor Kecskemétről indult a delegáció Barguzinba Petőfi „állítólagos” csontjaiért. Honnan jött az ötlet, hogy ebből a legendából darab szülessen?
– A Ciróka részéről annyi volt a kérés, hogy egy olyan előadást csináljak, ami az ifjúsági és a felnőtt korosztály számára is élvezetes lehet. A tematikában teljes szabadságot kaptam. Régóta dédelgetett álmom volt, hogy valamit kezdjek Petőfivel, az emlékév pedig pont kapóra jött ehhez. Mivel a János vitéz is műsoron volt, először kicsit féltem, nehogy túltengés legyen Petőfiből. Végül azonban sikerült olyan nézőpontot találni a témához, ami azt hiszem, elég jól elkülöníti a két darabot. Kiszely Ágnes és Kuthy Ágnes nagyon nyitottak voltak az ötletemre, így zöld utat kaptam. Hálám kísérti őket azóta is, hogy ilyen szabadon dolgozhattam.
– Mi ragadott meg Petőfi alakjában?
– Valójában nem is feltétlenül Petőfivel, hanem egy híres ember legenda övezte életével szerettem volna foglalkozni. Petőfi élete pedig tele van legendákkal, rengeteg olyan kijelentést lehet róla tenni, aminek az ellenkezője is igaz, ez pedig nagyon felpiszkálta a kíváncsiságomat. Petőfi alakja amiatt is érdekes volt számomra, hogy rajta keresztül egy másik izgalmas kérdésről, mégpedig a magyar identitás kérdéséről is lehet beszélni. Ez a két dolog volt, ami nagyon fűtött.
– Mennyire ástad bele magadat a Petőfi legendáriumba?
– Nagyképűség lenne azt állítanom, hogy már átlátom, de azzal szembesültem, milyen végtelen ez a téma. A rengeteg legendából kettőt választottam ki, ezek adják a darab alapját. Az egyik szerint nem halt meg Petőfi Segesváron, hanem elkerült Szibériába. Hét évig ott élt hadifogságban, és családot is alapított. Már-már konteó szerű elmélet, hogy a mai napig élnek a Bajkál-tó mellett, Barguzin városában leszármazottai. A másik legenda alapja még a világosi fegyverletétel után terjedt el: eszerint is életben maradt a költő, de valahol bujkál. Ezért ebben az időben több száz ál-Petőfi bukkant fel, akik egy tál levesért, némi női rajongásért játszották el a költő szerepét. Ebből a két legendából indultam ki, és kezdtem összegyúrni a darab cselekményét. Sok mindent olvastam a Petőfi-legendákról, ezek közül nagy hatással volt rám Margócsy István Petőfi-kísérletek című könyve. Ez hívta fel a figyelmemet a Petőfi kultusz határtalanságára.
– Egy abszurd, már-már groteszk sztorin keresztül nagyon komoly kérdéseket feszeget az előadás.
– Valóban elég megmosolyogtató alapszituáció, hogy Barguzin városában ma is élnek olyan emberek, akik Petőfi Sándor egyenesági leszármazottjának vallják magukat. A sztori ott indul, hogy egy régész professzor utazik hozzájuk Magyarországról Petőfi 200. születésnapja alkalmából. Szeretné megvizsgálni azokat a csontokat, amelyeket a költőnek hisznek az ottaniak, hogy végre pontot tegyen a régóta húzódó vita végére. Aztán bonyolódik a helyzet, mert a múlt árnyai megelevenednek, és látjuk a 150 évvel ezelőtti eseményeket is. Kiderül, mi történt pontosan, amikor az a rejtélyes magyar hadifogoly odaért a Bajkál partjára, és beleszeretett egy burján kisleányba.
A sztorit egészen a paródia határáig próbáltam meg elvinni, közben azonban a humorba ágyazva lépten-nyomon ott bujkál, hogy vajon mitől számítunk magyarnak, mennyire fontos a származás, a genetika, a vérségi kötelék, és hogy melyek is a kulturális nemzet fogalmának határai.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Élő szereplős az előadás. Találkozhatunk-e benne bábokkal, bábos eszközökkel?
– Dramaturgiai szempontból nagyon fontos szerepet kap a bábjáték a darabban. A díszlet középpontjában egy hatalmas, sámándobra emlékeztető vászonkör áll, ami egyfajta időkapuként funkcionál: közvetít a múlt és a jelen között. Az árnyjáték eszközeivel érzékeltetjük, amikor megelevenedik a múlt.
– Főként prózai előadásokon dolgozol. Mennyiben volt más egy bábos társulattal színházat csinálni?
– Nagyon izgalmas volt a cirókás színészekkel együtt dolgozni, egy pillanat alatt fanatikus gyerekké változhattunk a színpadon, amit manapság ritkán lehet megélni. Ez egy nagyon felszabadító és inspiráló élmény volt számomra.
Egyébként - bár rövid ideig -, de jártam bábrendező szakra még a megboldogult Színművészeti Egyetemen. Azt hiszem, valami azért ragadt rám. A tavalyi évadban a Budapest Bábszínházban dolgoztam, ahol Szerb Antal Pendragon legendáját vittük színre. Ott szereztem némi tapasztalatot, de nem mondhatnám, hogy gyakorlott bábrendező vagyok. Így ez egy nagyon izgalmas kísérlet volt számomra. Sokat tanultam a színészektől arról, mire is való a báb, hányféleképpen lehet használni egy tárgyat, egy árnyat.
– Élőzene kíséri végig az előadást egy négytagú zenekarnak köszönhetően. Hogyan született meg a darab különleges zenei világa?
– Egykori tanárom, Rozs Tamás a darab zeneszerzője és egyben a zenekar vezetője is. Egy nagyon izgalmas zenei szövetet talált ki, amelyben keveredik a magyar népzenei világ, a keleti misztikus zenével, de magyar származású klasszikusokat is megidéz, például Lisztet és Bartókot. Ezek együttesen hozzák létre a Barguzin zenei világát, ami hol aláfestő zeneként szolgál, hol teljesen az előtérbe kerül.
– Pénteken lesz a premier, de a Bábszínházi Találkozón már láthatták a kollégák a Barguzint. Hogy fogadta a bábos szakma az előadást?
– Azt hiszem, minden nagyképűség nélkül mondhatom, hogy nagyon jól sikerült az első bemutatkozás. Egyrészt hatalmas volt az érdeklődés, még a csilláron is lógtak, másrészt pedig nagyon szerették az előadás humorát is. A sok-sok nevetéstől, beletapsolástól ünnepivé vált a hangulat, ami óriási élmény volt számomra. A visszacsatolásokból kiderült, hogy a darab mélységeire is vevő volt a közönség. A sok nevetés után felemelőnek és elgondolkodtatónak érezték a végét, ennél többet pedig mit is akarhatnék...
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés