,,A gyerekek jobban örülnek, ha nemcsak befogadói a mesének, hanem alkotóként is számítunk rájuk"
Interjú Paulovkin Boglárka meseíró-illusztrátorral
2018.10.06. 11:50
Paulovkin Boglárka meseíró-illusztrátor, a magyar gyermekirodalom meghatározó alakja látogatott el a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárba az Országos Könyvtári Napok idei programsorozatának részeként.
2 kép
A mesés délelőttön első önálló illusztrált mesekönyvét, A katica elveszett pöttyei című történetet hallgathatták meg a Zrínyi Ilona Általános Iskola elsősei, majd maguk is elkészíthették a történet főhősét, annak mind a hét pöttyével. Az alkotóval készített interjúnkat olvashatják.
Hogyan született meg A katica elveszett pöttyei című mesekönyv ötlete?
Ezt a mesekönyvet még egyetemista koromban készítettem, mert olvastam egy olasz mesekönyv-pályázatról, ahol illusztrált mesekönyveket vártak, de az volt a feltétel, hogy olyan mesét kell könyvvé varázsolni, amely még nem jelent meg nyomtatásban. Mivel én egyetlen egy olasz meseírót sem ismertem, inkább én találtam ki a történetet – nagy lelkesedéssel, hiszen akkor készültem éppen az olasz nyelvvizsgámra is. Így született meg a történet. Hogy miért pont katicabogár lett a történet főszereplője, arra már nagyon nehezen tudnék válaszolni. Ez volt az első önálló könyvem. Az olasz versenyen nagyon meg is dicsérték és kiállították Bordanoban, a Sulle alli delle farfalle versenyen. Később Magyarország lett a díszvendége a bolognai nemzetközi gyermekkönyvvásárnak, és ez alkalomból a Pagony kiadó megjelentette magyarul.
Honnan ered a meseszeretete?
Szerintem a meséket mindenki szereti. Amikor a grafika szakmát kezdtem tanulni - körülbelül akkoriban, amikor illusztráltam ezt a mesekönyvet-, derült ki számomra, hogy talán a legnagyobb örömet a grafika különböző feladatai közül az illusztrációk készítése jelenti nekem. Nagyon sok autonóm képet is festettem, rajzoltam abban az időben, és végül teljesen lehorgonyoztam a mesekönyv-illusztrációknál. Közben gyerekeim is születtek, úgyhogy mindig volt új és friss inspiráció.
Milyen technikával készültek a mesekönyv képei?
A katicabogár elveszett pöttyeiben egy színes papíralapra dolgoztam, amelyet akrilfestékkel fedtem le, és a kontúrokat pedig szénnel rajzoltam meg.
Hogyan jött az ötlet, hogy a gyerekek maguk is elkészítsék ezt a katicát?
Az a tapasztalatom a kisiskolás korosztálynál, de még a nagyobbaknál is, hogy mindig nagyobb öröm számukra, ha nemcsak befogadóként számítunk rájuk, hanem alkotóként is.
Ezért hogyha a könyvtárba vagy máshová író-olvasó találkozóra hívnak, mindig készülök egy kreatív feladattal is a gyerekeknek. Hiszen nekem is nagyon nagy örömet okoz az alkotás, és hiszek abban, hogy a közös alkotás igazán össze tudja kovácsolni az embereket. A mese is jobban megragad bennük, ha ők maguk is elkészítik a fő figuráját, vagy más meséknél valamilyen ahhoz a meséhez kapcsolódó dolgot készítenek. Például a Róka és egér új otthont keres című mesémnél gyakran nemcsak figurákat készítünk, hanem egy képzeletbeli várost is.
Mit tapasztal, milyen típusú meséket kedvelnek jobban a gyerekek manapság?
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Az a tapasztalatom, hogy a jó meséket szeretik a gyerekek, mindegy, hogy állatok, emberek vagy elvont dolgok szerepelnek bennük. Azt is megfigyeltem, hogy nekünk, felnőtteknek is legtöbbször a jó mesék tetszenek. Szívesebben meséljük a gyerekeinknek azokat a meséket, amelyekben van valamilyen érdekesség, akár a látványvilágban, a történet fordulataiban, a ritmusban, szövegben vagy a humorban.
Hogyan fogadták a mesét a Zrínyi Ilona Általános Iskola elsősei?
Mindig figyelem, hogy van-e a csapatban olyan gyerek, aki annyira bele tud feledkezni a hallott mesébe, hogy - ahogyan Boldizsár Ildikótól tanultam -
a tekintete elveszik a végtelenben, a szája picit szétnyílik, vonásai ellazulnak, egész teste elernyed.
Ebben a csapatban is volt ilyen gyerek, úgyhogy megvolt az a varázs, amit egy ilyen meseolvasástól várunk ilyenkor. Ezekből a foglalkozásokból nincs két egyforma. Itt, a nagykönyvtárban az egyik kislány véletlenül több kis csápot készített a katica fejére. Rögtön kitalálta, hogy abból varázspálca lesz, ez az ötlet aztán elharapózott, végül a gyöngyök között találtak flittereket, úgyhogy a mai délelőttön ezekkel az iskolásokkal különleges varázsló katicák készültek. Ettől izgalmas az egész, hogy ők mindig hozzáteszik a saját kis egyéniségüket.
Mi szokott ötletet adni egy-egy mese megírásához?
Általában a valós dolgok, amiket megélünk, azokat szoktam továbbgondolni. Például a Róka és egér új otthont keres történetének alapját egészen határozottan az adta, hogy kicsit bántott, hogy gyakran kellett költöznünk a kisfiammal. Akkor még albérletben éltünk, és valahol szerencsétlenül sikerült albérletet találnunk. Az egyiket lebontották, a másikat eladták, és egy óvodás gyerekkel a költözés bizony nem egyszerű. Ennek a feldolgozásaképpen született meg az a történet, hogy rókának és egérnek el kellett hagynia az eredeti otthonát, az erdőt. Mivel mi abban az időben Budapesten éltünk, így a városi élmények és a város felfedezése kerekítette tovább a történetet. A mesekönyvben erdőt vágnak ki, aztán utaznak, költöznek – ez egy trauma valahol –, de új barátokat találnak a városban, otthont is találnak, és a városnak a különössége lenyűgözi őket. Úgyhogy lassan együtt fel is fedezik a nagyvárost, amelybe átköltöznek.
Az elkészült meséket le szokta tesztelni a saját gyermekein?
Igen, az első az szokott lenni, hogy felolvasom hangosan, és ahogyan olvasom a szöveget, úgy kibuknak benne azok az esetleg nem gördülékeny vagy nem természetes részek, amelyek nehézkessé tennék a mesélést, és mint ahogyan a kavicsot lekerekíti az, hogy ide-oda rugdalják, esővíz éri, úgy ezeket a szövegeket is minél több felolvasás kerekíti le olyanná, hogy a legérthetőbben lehessen átadni a történetet. Persze, a gyerekeken mindig tesztelni szoktam a meséket, de azt gondolom, hogy minél több gyerek hallja, annál jobb a teszt.
Ha csak az otthoni környezetben teszem próbára, az becsapós eredményt hozhat, mert a saját anyukájának a meséje minden gyereknek tetszik.
Tovább kell lépni, és azt kell nézni, hogy egy tágabb közönség számára is megállja a helyét. El kell mozdulni a saját élmények és a saját alkotókedv irányából a professzionalizmus felé. Meg kell felelni azoknak a szakmai szempontoknak, amelyek már messzebb visznek a saját gyerekszobában való meséléstől.
Erdei Orsolya
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés