Szabó István atyára, a Magyar Cserkészszövetség ikonjára emlékeztek Nagybugacon
2021.09.06. 18:50
Egy rendkívüli ember, piarista szerzetes, tanár, cserkésztiszt emlékére gyűltek össze szombaton a VIII. számú Nyugat-Alföldi Cserkészkerület, azaz a Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megye cserkészei és vendégeik Nagybugac puszta csendjében, a volt tanyai iskolánál. A tavaly covidos szerzetes társa ápolása következtében elhunyt Szabó István atya 80. születésnapja alkalmából megkoszorúzták emléktábláját, és felszentelték a mostantól a nevét viselő cserkészházat, amelynek közel három évtizeden át vezetője és fenntartója volt.
Galéria
1991 óta, idestova 30 éve szolgál a Magyar Cserkészszövetség regionális vezetőképző központjaként és táborhelyéül az 1924-ben épült – a korszak oktatási reformjának mementójaként itt álló – nagybugaci iskola. Miután épülete megüresedett, és a ’90-es években megkapták a cserkészek, Szabó István atya vált az épületegyüttes vezetőjévé. Fenntartotta és fejlesztette a házat és neki köszönhető, hogy még a mai napig is használható állapotban áll.
Szabó atya tavaly novemberben a tomboló világjárvány áldozata lett, miután a covidban megbetegedett piarista szerzetestársát, Balázs Gergely atyát ápolta.
Műve azonban tovább él és virágzik. Erre adott bizonyosságot szombaton 80. születésnapja alkalmából a cserkészháznál rendezett koszorúzó és „épületkeresztelő” ünnepség.
Az itt élő, vagy korábban ide kötődő emberek számára ez a hely mindig is a nagybugaci iskola lesz. Sokan közülük ide jártak tanulni, vagy különféle kulturprogramokon vettek itt részt. Az épület jelenlegi tulajdonosai, a cserkészek számára ez a hely pedig a nagybugaci cserkészház, ahol táboraikat, vezetőképzésüket vagy közösségi összejöveteleiket élik meg. Mindkettő tevékenység az ifjúság neveléshez és a közösségi élet megszervezéséhez kötődik. Valójában, a hely szelleme nem változott meg, csak gazdát cserélt. A cserkészfogadalom, amelyet a mozgalom tagjává válásakor az újoncok kimondanak egy hármas kötelezettség vállalásról szól: „fogadom, hogy híven teljesítem kötelezettségeimet, amelyekkel Istennek, hazának és embertársaimnak tartozom”. A haza azonban nem csak az országhatárok által körbe ölelt Magyarországot jelenti, hanem kisebb léptékben lehet az a lokális mikrokörnyezet is, jelen esetben a nagybugaci pusztaság. Fontos, hogy a hagyományok tovább éljenek, hogy emlékezzünk a múltra és ezt tovább adásra kerüljön a cserkész nevelői munka során is. Mindezért az ünnepségen jelenlevő cserkészek, a Magyar Cserkészszövetség országos elnökének jelenlétében közösen megerősítették fogadalmukat is.
A Magyar Cserkészszövetség VIII. Nyugat-Alföldi Cserkészkerülete és a kecskeméti 118. Számú Kalazancius Cserkészcsapat meghívására a cserkészeken és vendégeiken kívül a Piarista Rend magyar tartományfőnöke, a Magyar Cserkészszövetség országos elnöke, a XI. számú (szomszédos) Észak-Alföldi Cserkészkerület elnöke, a kecskeméti Szentháromság Plébánia plébánosa, a Piarista Diákszövetség kecskeméti képviselői, valamint Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviselője mellett a nagybugaci iskola egykori tanulói is ellátogattak.
Klósz Gábor segédtiszt, a Magyar Cserkészszövetség VIII. sz. Nyugat-Alföldi Cserkészkerületének elnöke, az esemény házigazdája kiemelte, hogy az épületegyüttesben három évtizede működő őrsvezetőképzőkből több száz cserkészvezető került ki, akik a cserkészmódszert (amely leginkább a példamutatásra, a cselekedve tanulásra és az őrsi rendszerre alapszik) megtanulva nagyon sok gyereket neveltek magyarabb magyarrá és emberebb emberré – ahogy Sík Sándor, szintén piarista atya fogalmazta meg a cserkész pedagógia lényegét.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
„Az egykori nagybugaci iskolaépület mindezért meg tudta őrizni eredeti szellemiségét: a közösségformálást és az ifjúságnevelést. Ebben a hagyományőrzésben és értékteremtésben Szabó István atya vált a cserkész mozgalom és a helyi nagybugaci közösség egyik kortárs ikonjává. Az épületegyüttes elnevezése, amely úgy szól, hogy „Nagybugaci Iskola Szabó István Cserkészház” a két közösség hagyományait, emlékeit és nevelő munkájának szellemiségét egyesíti, lehetőséget teremtve, hogy a jövő generációja mindkettőre ugyanúgy emlékezzen, a hely szelleme tovább éljen. Bár hosszú ez a név, de ez így egész, egyetlen szó sem hiányozhat belőle, mindegyik a legjobb helyen van benne” – fogalmazott Klósz Gábor.
Szabó István atya tiszteletére még július 31-én emléktáblát helyeztek el az iskola falán, melyet ez alkalommal meg is koszorúztak. Az atyát méltató beszédek után pedig Szakál Ádám, a Piarista Rend Magyar Tartományának tartományfőnöke megáldotta a mostantól Szabó István nevét viselő cserkészházat. Bedekovics Péter, a Magyar Cserkészszövetség országos elnöke és egyben református lelkész pedig a megemlékező egybegyűltekre kérte az Isten gondviselő áldását.
A tartományfőnök kérdésünkre így emlékezett meg a névadóról: „Bugacon vagyunk; korábban, kecskeméti piarista diákként magam is jártam itt. Akkor még más volt ez a tábor, látom, azóta sok fejlesztést hajtott végre Pista bácsi, aki nagyon szívén viselte ezt a helyet. Nagyon jó ötletnek tartom, hogy ezt az iskolát megtartották az ifjúság számára, és kezdeményezésük a helyiekkel is találkozik. Szabó István lokálpatrióta volt: régen, amikor eljöttünk ide, látszott rajta, hogy alföldiként magát a helyet is szereti. Nagyon örültem, amikor Klósz Gábor szervező meghívott a megemlékezésre, mert ezen a helyen nem csak a múlt van jelen, hanem szépen látszik, hogy a jövő is folytatódhat; és ezt amennyire tudja, piarista rendházunk is támogatja.
Bedekovics Péter cserkésztiszt, a Magyar Cserkészszövetség országos elnöke beszédében elmondta, 16 éves korában ismerte meg Szabó atyát, s épp itt, a bugaci őrsvezetőképzőben. Az elnök a megemlékezésre gondolatvezérnek az Újszövetségbe kanonizált Zsidókhoz írt levél 13. fejezetének 7. versét hozta el, mely így szól: „Ne feledkezzetek meg vezetőitekről, akik az Isten igéjét hirdették nektek. Figyeljetek életük végére, és kövessétek hitüket.” – Ne feledkezzünk hát meg róla – hívta fel a figyelmet Bedekovics Péter –, amint a szeretetével, az odafigyelésével, praktikus hozzáállásával oly sokat tett értünk. Az emlékezés része, ahogy ezt a házat is elneveztünk róla, de kövessük is a hitét, és akkor az idelátogatók húsz év múlva is tudni fogják, hogy ki is volt az a Szabó István…
A koszorúzást és megemlékezést követően Dr. Tóth Tamás, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára, pápai káplán és a 118. sz. Kalazancius Cserkészcsapat tagja mutatott be szentmisét Szabó István atya lelki üdvéért a cserkészház belső udvarán, ahol 12 évvel ezelőtt az első nagybugaci Jézus Szíve Búcsú idejében Szabó atya tette ugyanezt az itt élő nagybugaci emberek legnagyobb örömére.
Szabó István 80 éve, 1941. szeptember 3-án született Kecskeméten. Édesapja piarista tanár volt, akit fiatalon elveszített. Ezt követően a kecskeméti piaristák gondjukba vették a családot, édesanyjával és öccsével együtt. 1959-ben lépett be a rendbe. 1964. augusztus 30-án tett szerzetesi örökfogadalmat, 1967. február 24-én szentelték pappá. 1968-ban matematika-, fizika-, ábrázoló geometria-, valamint technika szakos tanári diplomát szerzett. Egy évet tanított a budapesti piarista gimnáziumban, 1970-től 2010-es nyugdíjazásáig pedig a kecskeméti piarista iskolában. 1999-től 2007-ig iskolaigazgatóként is szolgált. 2007-től a piarista tartomány gazdasági bizottságának tagja. 2010-től 2017-ig a rendház főnöke, 2014-től a Czollner téri Szent Erzsébet templom lelkipásztora és templomigazgatója volt.
1989-től, a Magyar Cserkészszövetség újra alapításától kezdve jelentős szerepet töltött be mind az országos, mind a kerületi és mind a kecskeméti cserkészéletben. 1995 és 2015 között volt a 118. számú Kalazancius Cserkészcsapat parancsnoka, haláláig pedig tagja is. A Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megyék területein működő VIII. Nyugat-Alföldi Cserkészkerületnek szintén hosszú évtizedeken át volt elnöke egészen haláláig. Több száz cserkészprogramot, köztük több nagytábort, cserkésztábort, kirándulásokat, sítúrákat, gyalog-, vízi- és kerékpáros túrákat, külföldi utakat szervezett meg.
Áldozatos munkáját kitüntetésekkel is elismerték: Antall József-emlékérem a Piarista Diákszövetségért végzett munkájáért (1997), Cserkészmunkáért (2002), Kecskemét Városért Oktatási Díj (2003), Kunszt József-díj (2005), Kecskemét Ifjúságáért Díj (2008), Pro Honore-díj(2009), Magyar Érdemrend Lovagkeresztje (polgári tagozat, 2012), Varga László-emlékérem (2014), Bács-Kiskun megyei Príma Díj (2017).
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés