Az Anyegin után a Hamletet viszi színre a Ciróka művésze
2018.04.09. 10:29
A báb nem a gyerekek kiváltsága – vallja Ivanics Tamás, a Ciróka Bábszínház művésze, aki három darabot rendezett már a legkényesebb korosztály, a középiskolások számára. A múlt héten az Így volt című előadást vitték el a Bányaiba és a Kada Elek Szakgimnáziumba, a napokban pedig a Címzett: Anyegin felújításán dolgoznak. Jövő áprilisban a Hamlettel folytatódik a sorozat – tudtuk meg a bábos rendezőtől.
Galéria
– Mikor indult a bábszínház középiskolásoknak szóló, színházi nevelési előadás sorozata?
– 2012-ben kerültem a Ciróka társulatába bábszínészként, a következő évben pedig megkerestem az igazgatónőt azzal a tervemmel, hogy középiskolások számára szeretnék bábszínházi elemekkel létrehozott előadást rendezni. Azért is éreztem kihívásnak ezt a feladatot, mert ennek a korosztálynak kifejezetten kényes dolog színházat csinálni. A bábszínházzal kapcsolatban még mindig él bennük a sztereotípia, hogy egy paraván mögött rohangászik két idióta, a felnőtt előadások közül ugyanakkor alig akad olyan, ami az őket foglalkoztató témákat dogozza fel. Ezt a Ciróka már korábban felismerte, eddig azonban csak vendégelőadásokkal szólította meg a tinédzsereket. A felnőtt sorozatnak volt egy teljes évada is ezekből a produkciókból. Ezért Kiszely Ági kifejezetten örült a tervemnek, annyit kért, úgy készüljön az előadás, hogy osztálytermekben is előadhassuk. Így aztán az országban a vidéki bábszínházak közül az elsők között indított a Ciróka középiskolásoknak szóló előadássorozatot, Kecskeméten pedig mi készítettük el az első tantermi előadást. Ezzel egyfajta missziót is felvállaltunk, hisz ha tetszik a diákoknak az előadás, amit „házhoz” viszünk számukra, talán később a bábszínházra, színházra is nyitottá válnak.
– Miért éppen a Címzett: Anyegin volt az első „osztálytermi” előadás?
– Köztudott, hogy a középiskolások hadilábon állnak a kötelező olvasmányokkal, ráadásul ezek listája szinte alig változott az elmúlt ötven évben. Ezért is jutottunk arra, hogy érdemes lenne ezekre koncentrálnunk, és megmutatnunk, hogy ha egy kicsit leporoljuk ezeket a műveket, igenis róluk/rólunk szólnak. Az Anyegin se egy idejétmúlt, nehezen olvasható verses regény. Ha egy kicsit mögé nézünk a történetnek, rájövünk, hogy ezeknek a 200 évvel ezelőtti figuráknak is ugyanolyan problémái voltak, mint nekünk.
– Hogyan tették emészthetővé Puskin történetét a mai fiatalok számára?
– Az eredeti szövegből Solt Róbert dramaturg csak a két levelet hagyta meg, így teljesen friss, mai nyelven szól a darab. Alaposan meg is szűrtük a történetet, hisz a korabeli orosz társadalomról szóló részekkel nem kívántunk foglalkozni. Minket csak a négy főszereplő és az ő érzéseik foglalkoztattak. Rajtuk keresztül a szerelem különböző formáit próbáltuk megragadni, hogy ezen keresztül globálisan is beszélhessünk a szerelemről. Tatjána és Lenszkij viszonzatlan szerelem áldozatai, valójában egy elképzelt álomkép iránt rajonganak. Történetük pedig talán elgondolkodtatja a mai fiatalokat azon, érdemes-e sztárok, üres Facebook- vagy Insta-profilok után áhítozniuk. Vagy ehelyett inkább valós értékeket keresve, nyitott szemmel járjanak a világban.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
– Nem csak a helyszín, a téma van a diákokra szabva, de a műfaj is. Ezeken az előadásokon ugyanis véleményt mondhatnak, sőt alakíthatják is a történetet.
– Ezeknek a produkcióknak csak a törzsanyaga a színházi előadás, időnként meg-megáll a történet, és drámapedagógiai foglalkozásokkal próbáljuk bevonni a közönséget az előadásba. Ebben Végvári Viktória, a Budapest Bábszínház színházpedagógusa volt segítségünkre, mindhárom darabban. Szerencsére a diákok nagyon nyitottak erre, szívesen fejtik ki véleményüket, vagy kelnek vitára egymással. Mivel az Anyegint néhány éve nem játsszuk, most az eddigi tapasztalatainkat felhasználva próbáljuk elmélyíteni ezeket a foglalkozásokat, hogy még inkább működjön, hogy a legváratlanabb szituációkra is felkészüljenek a színészek.
– Az Anyegin hosszabb szünet után először lesz látható, az ÍGY VOLT című darabot pedig már egy éve játsszák sikerrel. Milyen témát feszeget ez az osztálytermi előadás?
– Ebben az előadásban az igazság problémakörét boncolgatjuk egy botrányszagú történet kapcsán. Valami történt egy tanár és egy diák között a gólyabálon, azonban mindenki mást állít az esetről. A diákok megtapasztalhatják, hogy ahányan vagyunk, annyit gondolunk egy adott témáról, emberről. Rádöbbenhetnek arra, milyen könnyen befolyásolják őket az érzéseik, milyen könnyen bedőlnek annak, amit hallanak. És nap mint nap így hozzák meg döntéseiket.
– Tervezi-e a sorozat folytatását?
– A következő évadban a Hamletet fogom feldolgozni ifjúsági előadásként. Már meg is találtam a főszerepre a tökéletes karaktert Tóth Mátyás, egy tavaly végzett bábszínész személyében. A dán királyfi történetén keresztül szeretném megfogni a felnőtté válás problémáját, ami talán a legjobban foglalkoztatja ezt a korosztályt. Hamlet küzdelme számomra elsősorban arról szól, mennyire más a világ, mint amit gyerekként elképzelt. Rájön arra, hogy mindenki álarcot visel, játssza a maga kis játszmáit. Hirtelen fel kell nőnie, és ráébred arra, milyen borzasztóan egyedül van a világban. Éppen úgy, mint a legtöbb fiatal…
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés