Akit a kerozingőz megcsapott
Interjú Berta Lászó spotterrel
2016.11.06. 09:13
Bejárta a világot, híres fotósokkal barátkozik, Sri Lankán év fotósává választották - főként a természetet és a repülőgépeket örökíti meg. Látványos hobbija mellett "civilben" hangtechnikával foglalkozik: bemutatjuk a kecskeméti Berta László spottert.
Galéria
- Az ön cége, a BertAudio, professszionális hangtechnikával foglalkozik. Az ember azt gondolná, hogy egyenes az út a hifi, de inkább a high-end felé. Ám ön a füle helyett a szemét kínálja meg élményekkel. Hogyan lett a fotózás a hobbija?
- Az első munkahelyemen nagyon jó barátságba kerültem Vincze Jánossal, aki akkor Kecskemét híres amatőr fotósa volt. Jani bácsi megtanított sok mindenre. Fotózásra, laborálásra, még a színes dia előhívására is. Ez egy lökést adott, hogy fiatalon elkezdjek fotózni, de abban az időben inkább csak élményképeket készítettem. Harminchárom évvel ezelőtt megalapítottam a cégemet, és rá hét évre kapcsolatba léptem egy nagy amerikai céggel, a Harman Pro Grouppal, akiket azóta is képviselek Magyarországon. Ekkor elkezdődött egy olyan folyamat az életemben, ami nagyon sok utazással járt, és jár a mai napig. Az utazásaim során elővettem a fényképezőgépet, és megpróbáltam úgy fényképezni, hogy ne csak tipikus utazós képek szülessenek, hanem legyen köztük egy-egy portré, egy-egy jó zsánerkép is. Így kezdődött el komolyabban a fotózás.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
- Milyen irányt vett a folyamat?
- Kaptam egy meghívást a Leica-tól egy fotótáborba, Lábodra. Ott találkoztam először a természetfotózással. Egy nagyon neves fotóművész tartotta az előadásokat, gyakorlatokat. Jártam a természetet, egyre több képet készítettem. A változás akkor állt be, amikor átálltam a diára. Mindenki azt mondta, menjek a szegedi Dusha Bélához, mert ez a híres fotóművész hívja elő a természetfotósok krémjének diáit is. Így kerültem bele egy illusztris, exkluzív társaságba. Máté Bence, Kármán Balázs, dr. Molnár Gyula, Baranyai Antal, Barkóczi Csaba… Nagy nevek közé csöppentem. Az alapom megvolt, ebben a társaságban pedig hamar tudtam eredményeket elérni. A legnagyobb sikert akkor értem el, amikor Sri Lankán az év természetfotósává választottak 2004-ben. De Belgiumban is volt önálló kiállításom egy katedrálisban, majd Delhiben, a Magyar Intézetben. Indiában 5-6 millió példányszámos újságokban féloldalas cikkek jelentek meg rólam. A legnagyobb öröm az volt, amikor legnagyobb példaképemmel, Steve Mccurry-vel egy oldalon szerepeltünk.
- Hogyan csapott át spotterkedésbe?
- Munkámból adódóan nagyon sokat repülök. De a repülést, a repülőket mindig is szerettem. Sorkatonaként lokátoros voltam a kecskeméti reptéren. Ott szálltak le és fel a gépek mellettünk. Imádtam az éjszakai repülés fényeit, nézegetni a repülőket, de az igazi lökést Temesvári Péter, egy nagyon híres spotter adta, amikor elvitt repülőgépeket fotózni. Tőle láttam a mesterfogásokat, és indultam el az úton.
- Hogyan lehetne egy mondatban megfogalmazni a spotterkedés lényegét?
- Megpróbáljuk lefényképezni a repülőgépet minél szebben, minél élesebben úgy, hogy a lehető legtöbbet mutassa magából.
- Melyik repülő válik alkalmassá arra, hogy „célpont” legyen?
- Gyakorlatilag mindegyik. A kihívás az, hogy tökéletes képek szülessenek. Mert hiába van ott a kiszemelt repülő az ember orra előtt, a külső körülmények miatt sok esetben nagyon nehéz jó képet csinálni.
- Mi kell a jó képhez?
- Jó fény. És az gyakorlatilag ritkán van. Van, hogy nincs elég fény, ha meg van, akkor sokszor épp szembe süt a Nap, ellenfényes minden. De olyan is van, amikor nagy a levegő páratartalma, és lehetetlen éles képet csinálni. Sokszor kell kimenni, hogy az ember ne csak elcsípjen egy különleges gépet, de azt tökéletesen le is tudja fotózni.
- Mitől különleges egy gép?
- Például az Airbus A320 egy nagyon elterjedt gép, amiből az ember egy reptéren lát nyolc-tizet, vagy akár többet is. Mégis mind más, mind egyedi. Egyrészt az oldalszáma egyiknek se ugyanaz, az ember igyekszik közülük mindet összegyűjteni. Másrészt vannak a díszfestésű gépek, amiket alkalmakra - évfordulóra, reklámcéllal festenek ki. Ezeket nagyon nagy öröm elcsípni. Hong Kongban láttam az ANA Japán légitársaság Star Wars festésű gépét, amit már régóta szeretnék lefotózni. De olyan messze volt, hogy most sem sikerült. Ez a nagy skalp tehát még hátravan.
- Elcsípi az ember a zsákmányt vagy tudatosan készül?
- Vannak információk, melyek alapján fel lehet készülni. Ilyen a Flightradar24 nevű weboldal, ahol lehet látni a világ összes, levegőben lévő gépe látható és követhető. Látjuk, mikor jön felénk, ki tudjuk számítani, mikor kerül a látómezőnkbe. Maga a felkészülés is izgalmas, de az adrenalin igazán akkor tetőzik, amikor feltűnik a gép a horizonton. És van a másik nagy élmény, amikor felmegyünk Vecsésre, és egyszer csak érkezik egy gép Ferihegyre, amit nem is jeleztek. Egy kényszerleszállás. Vagy egy katonai repülőgép. Vagy egy tanker. Egy csapatszállító repülő... És azt elkapni, na, az igazán nagy élmény!
- Vannak szervezett események a spotterek számára?
- Vannak hadgyakorlatok, ahol tartanak nyílt napokat. Ilyen a Tiger Meet, melynek most már a kecskeméti Szent Györgyi Repülőezred Puma százada is teljes körű tagja. Ezeken a gyakorlatokon olyan repülőszázadok vesznek részt a, amiknek a századjelvényében egy nagymacska van. Ezek a gépek ilyenkor ki vannak festve. Gyönyörűek, egyediek és rendkívül különlegesek! Mi már most lázban vagyunk, hogy sikerül-e regisztrálni. Fenn van már a honlapon, tudjuk, hogy jövőre Bretagne-ban lesz. És reménykedünk, hogy sikerül bejutnunk!
- Milyen fórumai vannak a spottereknek?
- Vannak nemzetközi honlapok (www.aviationspotters.net, www.spotter.hu), ahova fel lehet tölteni a képeket, de én nem nagyon szoktam. Azért, mert úgy gondolom, nekem kialakult egy stílusom, látásmódom, ami nem feltétlen felel meg a kötött szabályoknak. Nekem például fontos az aranymetszés, szeretem a környezetbe belehelyezni a gépet… Így aztán elsőszámú helyem a Facebook, oda töltöm fel a képeimet. Kecskeméten volt már kiállításom, Egek, gépek, képek címmel, Temesvári Péterrel és Németh Zoltánnal közösen.
- Kudarcélmény?
- A legnagyobb kudarcom az volt, amikor elmentem Hong-Kongba. Egy magyarországi barátom összehozott egy ottani spotterral, aki felvitt bennünket egy hegyoldalra, ahonnan rá lehetett látni a repülőtérre. Egy 32 gigás új kártyát tettem be a gépbe. Hazajöttem, letöltöttem hét képet, és a többi elveszett…
- Sikerélmény?
- Nekem az, hogy ha lefotózhatok egy repülőt, sikerélmény. Hogy ott vagyok kint a természetben, felfedezek jó spotter helyeket. Engem ez tesz nagyon boldoggá.
- Van olyan skalp, ami után vágyódik, ami tervben van?
- Nem vágyódom a repülőgépek után, mert gyakorlatilag majdnem mind megvan. Vannak különleges gépek, amiket sikerült megfotóznom. A malajziai szultán gépét, a taiföldi király repülőgépét, a maláj A340-est, amiből nagyon kevés van még a világon, egy indonéz Herculest különleges festéssel. A Star Wars-os persze jó lenne a festése miatt. Van viszont egy nagy álmom: elmenni a Red Flag-re. Ez az esemény a Nellis Légibázison van egy évben négyszer, ott az összes amerikai típus repül. Másfél-két órán keresztül csak felfelé szállnak! Fantasztikus élmény!
- Mi motiválja, hogy újra és újra belevágjon, meddig lehet ezt csinálni?
- Van Moldovának a könyve, az „Akiket a mozdony füstje megcsapott”, na, mi spotterek így vagyunk a kerozingőzzel. Nem tudunk vele betelni…
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés