A kecskeméti néptánc negyven kerek esztendeje
2016.12.04. 07:36
Szerencsésnek mondhatta magát az, akinek még sikerült jegyet szereznie a Kecskemét Táncegyüttes Hírös Agórában rendezett szombat esti teltházas műsorára. Az est folyamán az együttes 40 éves történetének időszakaiból láthattunk koreográfiákat.
Galéria
A jubileumi műsoron fellépett a Csík Zenekar, a Hegedűs Együttes, a Parázs Csoport, és a Hírös Zenekar. A műsorszámokat a vajdasági magyar közösség legnépszerűbb zenekara, a szabadkai Juhász Zenekar kísérte.
Az eseményt köszöntötte és méltóképpen elismerte az együttes negyven éves múltját Szemereyné Pataki Klaudia. A polgármesterasszony szerint a néptánc több, mint egy művészeti ág, a néptánc hivatás.
„Néptáncolni több, mint egy hagyományőrzés. Csodálatos és fontos hivatás is, bár az összes táncos amatőrként táncol itt a Kecskeméti Táncegyüttesben, mégis azt gondolom, hogy a szívük mélyén ez az ő igazi hivatásuk. Olyan hivatás, amit ma kevesen vállalnak föl, olyan, amit még kevesebben mernek választani, de ugyanakkor tiszteletreméltó az, amit értünk, a városunkért, és a közösségünkért tesznek. Igazi kecskemétiek, akikre mindig számíthatunk, a szó minden értelmében. Először is, mert nem engedik, hogy elszakadjunk az identitásunkat jelentő hagyományainktól. Másodszor pedig azért, mert mindig közösségben gondolkodnak.”
Az első műsorszám az 1993-as polgármesteri bálra készült, és azóta számtalanszor bemutatott palotás, melyet Bedőcs József készített, Erkel Ferenc zenéjére. Bedőcs 1987-től 2004-ig, azaz 17 évig volt művészeti vezetője a Kecskeméti Táncegyüttesnek.
Szeverényi Anikó, Nagy Dezső és Bedőcs József együtt álltak a színpadra, hogy személyes élményeikről meséljenek azokból az évekről, amikor ők vezették a Kecskemét Táncegyüttest.
Nagy Dezső azt mondta, elég idős már ahhoz, hogy egy közhelyszerű mondattal kezdje: Az élet egyszerű, csak jókor kell jó helyen lenni. Nagy Dezső 1975 áprilisában érkezett Kecskemétre Sátoraljaújhelyről, s ebben az időben kezdődött el Magyarországon a táncház mozgalom. Ő kezdettől a mozgalom részese volt: a Tímár Sándortól, Novák Sándortól tanultakat hozta a városba, hatalmas ambícióval. Gyakorlatilag a nulláról kezdték: nem voltak táncosok és zenekar sem. Két fontos összetevője volt az első Kecskeméti Táncegyüttesnek: a Katonás 2. osztályos diákokból és a Kertészeti Főiskolás hallgatókból alakulhatott az a csapat, amelyik ’76 őszén már két órás műsorral mutatkozhatott be az akkor még Erdei Ferenc Művelődési Központ névre hallgató művház színpadán. Annak a műsornak az volt a címe, hogy „Ugorjunk a táncba!” – ma már megállapíthatjuk, hogy sikerült – mondta el Nagy Dezső.
Szeberényi Anikó ezután 5 évig volt a Kecskemét Táncegyüttes következő vezetője, aki abba a Katonás osztályba járt, amiből az első csoport is szerveződött. Anikó életében nagyon fontos lett a tánc, itt talált rá a férjére is. Mivel Dezső nem tudta tovább folytatni a táncegyüttes vezetését, Font Sára támogatásával és segítségével Anikó folytatta a vezetést. Rengeteg szakmai segítséget kaptak Tímár Sándortól és Nagy Alberttől.
Anikó után Bedőcs József 17 évig vezette a Kecskemét Táncegyüttest. Amikor elkezdte, úgy tudta, hogy sokat tud, vagy hogy mindent, de a táncház vezetése során rájött, hogy mégsem. Főállásban, Font Saroltával és művház akkori menedzsmentjével együtt tudta működtetni az együttest, aminek az életében így ez nagyon fontos lépéssé vált.
[ A cikk a hirdetés után folytatódik! ]
Bedőcs József Nagy Dezső munkáját folytatta, amit megfelelőképpen kellett feltennie a színpadra. A környékbeli táncok gyűjtése megrekedt, de ezekből új repertoárt készítettek, sőt, kecskeméti táncokat is: így pályázati és akadémiai segítséggel elindult az a folyamat, hogy kecskeméti és a város tágabb környezetében lévő hagyományokból építkezzenek: Úrrét, Fülöpháza, Apajpuszta és Csongrád táncai is feldolgozásra kerültek. Ekkor történt az is, hogy Font Sarolta segítségével elkészült a kecskeméti parasztpolgári viselet rekonstrukciója, 13 öltözet. Így indult a kecskeméti anyag feltárása, színpadra állítása újabb és újabb koreográfiákkal.
Bedőcs 17 éves pályafutása után azt, amit Nagy Dezső elkezdett, Bedőcs József pedig továbbfejlesztett, Lukács László, az együttes jelenlegi vezetője, még nagyobb magasságokba tudta emelni. „Igazándiból ez a dolog nem volt nehéz, csak jól kellett csinálni” – mondta Bedőcs, aki ma a Kodály Iskola tanára.
Második produkcióként egy kuriózumot láthattunk, mely a hetvenes évekből származik. A Kossuth- és Erkel-díjas Foltin Jolán koreográfiáját személyesen tanította be a táncegyüttes alapító hölgytagjainak, s melynek a címe „Szerelem, szerelem”. A műsorszámban az együttes második művészeti vezetője, Szeberényi Anikó is táncolt, aki Finnországban él, de kifejezetten erre az alkalomra látogatott haza.
Nagyon szívesen jött volna, de sajnos nem tudott részt venni a táncegyüttes harmadik kiemelkedő vezetője, Farkas Zoltán Batyu, aki jelen pillanatban is Shanghaiban tart táncházat. Ő 1981-83-ig vezette a táncegyüttest, a magyar néptáncos szakma nemes képviselője, Harangozó-díjas érdemes művész.
Az együttes mai vezetője, Lukács László és felesége, Lukácsné Haránt Eszter továbbra is fontosnak tartják a Bedőcs József által elindított kiskunsági táncok gyűjtését, feldolgozását.
Az est folyamán később olyan különleges műsorszámokat is láthattunk, mint Lukácsné Haránt Eszter Lánykoszorú című száma. Ez a műsorszám a 2008-as kiváló minősítés egyik koreográfiája volt. Három tájegység énekes lánykörtáncát láthatjuk benne egyszerre, egy színpadon, amely nagyon szépen mutatja a különbségeket és a hasonlóságokat a magyar nyelvterület karikázói között. A Parázs csoport fellépésén olyan tagokat is láthattunk táncolni, akik már az alapító csoportban is jelen voltak.
A jubiláló ünnepségen a táncegyüttes tagjai a műsor közben meglepetés ajándékokkal köszönték meg vezetőiknek a táncegyüttesbe fektetett sokévnyi munkát, s az esemény utáni estén a szokásosnál is emelkedettebb hangulatú táncházat tartottak a művházban.
percről percre
-
12-08
20:55Ünnepvárás a Vásárhelyi Pál Iskolában -
12-08
20:10Folyamatos a Széktói Stadion modernizációja -
12-08
19:06Esti gyors - A nap hírei 1 percben -
12-08
18:43Csomagautomatákról és postapartneri-hálózatról egyeztet Kecskemét polgármestere -
12-08
18:39Újabb áldozatot követelt a lakástűz -
12-08
17:56Vita Kecskemét jövő évi költségvetéséről -
12-08
16:36Kamion ütközött vonattal Kunszentmárton határában -
12-08
16:11Christian Wolff: a Mercedes-gyár munkatársai megérdemlik a magas szintű bérfejlesztést -
12-08
16:03Zajlik a téli felkészülés a Volánbusznál -
12-08
15:20Kezdődhet Kecskemét és Ballószög víziközmű-hálózatának fejlesztése -
12-08
14:4745 millió eurós beruházást valósít meg a Nissin Foods Kecskeméten -
12-08
14:131000 forintba kerül majd a havi diákbérlet Kecskeméten -
12-08
13:44Elmarad szombaton a Péczely Saroltával való beszélgetés a könyvtárban -
12-08
12:58Alsóházi rangadóra készül hazai pályán a KNKSE -
12-08
12:49A baloldal frakcióvezetője az elmúlt év nehézségeiről beszélt
fő híreink
-
01-05
16:34Kertitraktor és vonat ütközött -
12-16
08:26Küldöttgyűlés, mesterlevelek és az idei TOP 100 kiadvány a Gazdasági Ablakban -
10-20
14:42Dobogós Kecskemét a donorjelentő kórházak között -
10-02
19:28Százötödik születésnapján köszöntötték Terike nénit -
10-02
11:02Újabb egy évre Finta Zita az egyetem kancellárja -
09-28
16:55Több százan vettek részt a Hosszú utcai ovi Mihály napi vásárán -
09-28
14:24Már az első órában több mint 300 futó a 24 órás futáson -
09-28
13:28Elkezdődött a KARC40 nemzetközi utánpótlás rögbitorna -
09-23
11:45Közel száz kisgyermeket fogad a megújult nyárlőrinci óvoda -
09-22
20:4325 éves a Kecskemét-Aomori Baráti Kör -
09-22
12:19Gereben Lívia megkapja a harmadik kemoterápiás kezelést, majd következik a csontvelő transzplantáció -
09-09
15:07Elkezdődött a Széchenyiváros ünnepe -
05-20
18:23Közösségek hete - Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal Találkozójának beszámolója -
02-08
17:19Daniel SPEER Brass Quintet a Rákócziban -
10-18
06:00A siker az embereken múlik - 70 éves az Univer
Hirdetés